fbpx

19 dôvodov, prečo si (ne)obstarať Jack Russell teriéra

Jack Russell teriér je malý škriatok v tele typického teriéra. Je veľmi aktívny, inteligentný, veselý a skvelý v psích športoch. Určite si hovoríte, že je dokonalý a už sa nemôžete dočkať, až si ho zaobstaráte. Lenže, čo keď to nie je úplne pravda a môžu sa objaviť dôvody, prečo si ho neobstarať? Pozrite sa, či pre vás bude naozaj tým pravým štvornohým kamarátom.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

11 dôvodov, prečo si OBSTARAŤ Jack Russell teriéra

  • Jack Russell je malý, dobre stavaný a nepôsobí prešľachteným dojmom.
  • Je ideálny, keď hľadáte neuveriteľne aktívneho, živého a hravého spoločníka.
  • Je bystrý a ostražitý, takže dokáže upozorniť na prípadné nebezpečenstvo a pokojne by v rámci možnosti bránil svojho pána.
  • Keď si zvykne na nových ľudí, stane sa z neho príjemný a dobrý pes.
  • Je ideálny pre majiteľov, ktorí sa chcú so svojim psom venovať agility, aportovaniu a ďalším športovým disciplínam. Jack Russell v nich totiž vďaka svojej energickosti, obratnosti, rýchlosti a učenlivosti veľmi vyniká.
  • Môže byť dobrým pracovným psom pre poľovníkov, ktorí sa stretávajú s líškami a zvieratami žijúcimi v norách.
  • Je výborným spoločníkom do aktívnej rodiny, kde je priateľský aj k deťom.
  • Kúpte si ho v prípade, ak túžite po šikovnom psovi, ktorému sa chcete veľa venovať a učiť ho najrôznejšie triky a povely.
  • Má úžasný a bystrý pohľad, takže sa do neho zamilujete na prvý pohľad.
  • Väčšinu času je ochotný trénovať a bavia ho nové výzvy.
  • Starostlivosť o krátku srsť je nenáročná a jednoduchá.

8 dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ Jack Russell teriéra

  • Jack Russell teriéra si neobstarávajte, ak sa nechcete stretávať s jeho loveckými pudmi a inštinktami.
  • Nie je vhodným psom pre pánov, ktorí sa príliš nechcú venovať tréningu a aktívnemu športovaniu.
  • Keď má málo tréningových podnetov a cíti sa znudený, má silné deštruktívne sklony.
  • Na záhrade má tendenciu hrabať diery, takže nie je vhodným psom pre citlivých záhradkárov, ktorí si potrpia na svoje dokonalé záhony.
  • Patrí medzi psov, ktorí trochu viac štekajú.
  • Nekamaráti sa s mačkami a inými domácimi zvieratami, kedy sa môžu prejavovať jeho lovecké inštinkty.
  • Môžu sa útočne správať k ostatným oveľa väčším psom. Určite si neobstarávajte dvoch Jack Russell teriérov, pretože sa dokážu pobiť aj kvôli hračke.
  • Nemáte dostatočne zabezpečený pozemok? Pretože Jack Russell si dokáže nájsť cestu a zdrhnúť , kde sa mu bude len chcieť. Nižší plot dokáže preskočiť a rád sa podhrabáva.

Zhrnutie

Jack Russell teriér je veľmi živý a inteligentný psí spoločník, s ktorým môžete vyhrať poháre v celej rade športových súťaží. Svoju rodinu si zamiluje a je priateľský aj k deťom, aj keď problém môžu znamenať iné domáce zvieratá. Kvôli svojej povahe typického teriéra si žiada dôslednú výchovu a správne vedený výcvik, ktorý ho musí baviť. Keď mu dokážete venovať dostatok času, bude spokojným parťákom, ktorý vás rozveselí v každej situácii.

Všeobecná charakteristika Jack Russell teriéra

Je malý, ale šikovný. Jack Russell teriér sa teší veľkej obľube práve vďaka svojej veselej, inteligentnej a niekedy pomerne osobitnej povahe. Má rád poriadnu porciu pohybu a veľmi nerád sa nudí. Jeho veselosť a energickosť je silne nákazlivá a pre aktívneho človeka, čo sa chce venovať psím športom a učiť svojho parťáka najrôznejšie kúsky, bude tým pravým.

I. Povaha

Je to naozaj malý pes, alebo sa chová, ako keby bol trikrát tak veľký? Táto otázka vás možno napadne, keď Jack Russell spustí hlasný štekot na oveľa väčšieho psa. Jeho povaha a potreba pohybu je takmer porovnateľná s väčšími psami a je potrebné s tým počítať. Je typickým teriérom, takže je šikovný, živý, chytrý, ale na druhej strane tvrdohlavý a impulzívny. Veľa šteká a je ostražitý k cudzím ľuďom a neznámym situáciám.

Jack Russell teriéri vyžadujú akciu, veľa pohybu a nové podnety. Keď sú osamote a nudia sa, začnú ničiť všetko okolo. Patria aj medzi zdatných utečencov, keď nižší plot pokojne preskočia alebo sa veľmi šikovne podhrabe. Hrabanie je ich obľúbenou záľubou i na záhradkách a hlavne v upravených záhonoch.

II. Vzhľad

Jack Russell teriér je malý, ale dostatočne osvalený pes. Má ľahko predĺžené telo obdĺžnikového rámca. Nohy sú pevné a silné. Rovný chrbát je zakončený vysoko nasadeným chvostom, ktorý je nosený vo vzpriamenej veselej polohe.

Hlava nesená na silnom krku je skôr menšia. Čelo je ľahko klenuté a ňufák má byť čierny. Mandľové oči tmavo hnedej farby majú jasný živý výraz, ktorý čaká na nové výzvy. Typický vzhľad teriéra je dotvorený krátkou srsťou, kde sa vyskytuje tiež hrubosrstá varianta. [zdroj] Zaujímavé je variabilné sfarbenie, kedy má prevažovať biela podkladová farba a ďalej sa môžu objavovať hnedé, čierne a trieslové fľaky kdekoľvek na tele. Každý Jack Russell je tak absolútnym originálom.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

K deťom si Jack Russell vytvára priateľský vzťah a je vhodným psom do rodiny . Deti však musia chápať, ako sa majú k psovi chovať, aby ho nedostali do situácie, kedy mu nezostane nič iné, než sa po nich rozbehnúť s vycerenými zubami.

Ako pracovný pes po boku poľovníkov slúžil k honu líšok a k norovaniu, takže má silné lovecké pudy. S mačkou ani iným domácim zvieraťom pravdepodobne kamarát nebude. Problematické môže byť aj spolužitie s iným psom, kedy sa môže prejavovať agresívne a dominantne. Veľmi riskantné je hlavne spojenie dvoch Jack Russell teriérov, kedy je oheň na streche napríklad len kvôli hračke.

IV. Výchova a výcvik

Jack Russell teriér má špecifickú povahu, takže je naozaj dôležité venovať dôslednú pozornosť včasnej a správnej socializácii. Zvládne tolerovať ďalšie psy, ale pri kontakte s mačkami a inými domácimi miláčikmi býva odbúranie poľovného pudu aj pri navykaní od šteňaťa veľmi zložité.

Svojhlavú a tvrdohlavú povahu Jack Russell teriéra je potreba skrotiť dobre vedeným autoritatívnym výcvikom . Dôležité je zvoliť správnu motiváciu, aby psa výcvik bavil a nestrácal záujem. Jack Russell teriér nemá rád prehnaný a neustále sa opakujúci dril. Oveľa lepšie fungujú kratšie výcvikové pasáže s použitím pozitívnej motivácie v podobe hračky a radostné pochvaly. Keď je správne naladený, dokáže sa učiť veľmi rýchlo a naplno ukazuje svoju inteligenciu i pri riešení zložitejších problémov. [zdroj]

V. Zdravie a starostlivosť

Jack Russell teriér je všeobecne zdravý pes, ale aj v tomto prípade sa bohužiaľ vyskytujú geneticky podmienené ochorenia. Ide hlavne o luxáciu pately a deformáciu bedrového kĺbu, čo výrazne znepríjemňuje pohyb. Ďalej sa môže vyskytnúť hluchota, ktorá plynie práve z prevažujúceho bieleho sfarbenia. Pomerne časté sú tiež najrôznejšie ochorenia očí, ako napríklad bolestivý opuch glaukóm, šedý zákal a progresívne retinálna atrofia. [zdroj]

Starostlivosť o krátku srsť je nenáročná a stačí raz za čas ľahko prekartáčovať. Keď sa bude Jack Russell teriér pohybovať v byte , pripravte sa na to, že budete nachádzať chlpy, hlavne v prípade krátkosrstej varianty. Pravidelne kontrolujte a skracujte pazúriky. Občas sa psíkovi pozrite tiež do uška, či je čisté a bez výskytu infekcie.

VI. Náročnosť

Jack Russell teriér potrebuje veľa pozornosti a času venovaného pre pohybovú aktivitu. Neodporúča sa ľuďom, ktorí sú často mimo domova, a pes by trávil veľa času sám. V takom prípade je totiž nešťastný a ničí veci. Je náročnejší na tréning a ocení časté zábavnejšie lekcie.

Prvotná finančná náročnosť ohľadom obstaranie šteňaťa Jack Russell teriéra s preukazom pôvodu nie je príliš vysoká, pretože je možné zohnať ho už od 390€.

Je však nutné zvoliť kvalitnú chovateľskú stanicu, aby sa predišlo geneticky podmieneným chorobám, ktoré môžu znamenať vysoké výdavky za veterinárne ošetrenie. Inak ide o plemeno všeobecne zdravé a celkom odolné. Aj napriek tomu sa však nevyhnete pravidelným výdavkom za očkovanie. Výdavky za kŕmenie sú priemerné, pretože ide síce o malého, ale veľa aktívneho psa.

VII. História

Na začiatku 19. storočia sa vo Veľkej Británii John Russell bezhlavo zamiloval do fenky teriéra s menom Trump. Všímal si, že teriéry prestávajú byť pracovné a poľovnícke psy, ale skôr sa z nich stávajú spoločenské a výstavné plemená. Zatúžil vyšľachtiť nové pracovné plemeno teriéra a práve sučka Trump sa stala jeho zakladateľkou. Pre šľachtenie použil foxteriérov a ďalšie podobné plemená teriérov, ktorá vynikajú svojou pracovitosťou, inteligenciou a učenlivosťou. Výsledkom bol malý teriér s prevládajúcou bielou farbou a veselými hnedými alebo čiernymi fľakmi.

Jack Russell teriér si pomerne rýchlo získal svojich priaznivcov aj v USA, kde vznikol americký klub Jack Russell teriéra, ktorý slúžil ako register. K oficiálnemu uznaniu plemena totiž došlo až v 90. rokoch 20. storočia. Zároveň došlo aj k oddeleniu plemena Parson Russell teriér, ktorý vyzerá takmer totožne, ale má väčšiu výšku v kohútiku a málinko rozdielnu stavbu tela.

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (44 votes)

22 komentárov k “19 dôvodov, prečo si (ne)obstarať Jack Russell teriéra”

  1. krásny, prekrásny pes. Milujem psov a keby to bolo na mne, hned by som si ho vzala domov. Dala by som mu tu najlepšie stravu a vitaminy a pes mi sa mi za to odvdačil. len treba mysliet na to, že takyto pes potrebuje slobodu a nie byt 2+1

    Odpovedať
  2. milujem psov a mačičky. Len byvam v malom byte s dcerko a tak si tieto zvierata najvia cužijeme u mojich rodičov. Pes a mačička dostavaju kvalitnu stravu, niekedy im aj my donesieme nejake zvieracie dobroty

    Odpovedať
  3. nie je to bigl? Je krasny. Bigla sme mali od šteniatka. Davali sme mu Brit Mono protein a ked bol starši tak bežne Brit granule a konzervy a bol spokojny. Len ani pes nežije večne 🙁

    Odpovedať
    • Zdravim,ja mam jjacka a parsonku v 2 izbovom byte,su uplne v pohode doma,staci ich vonku vybehat zabavit aj mozog a doma su uplne v klude,chvilu sa pohraju a potom spia,takze ziadny problem?

      Odpovedať
  4. od akeho veku psa mu davate granulky, konzervy? Je mi jasne, že ako šteniatko pije mlieko, kedy sa začina s granulkami a ktore su najlepšie?

    Odpovedať
    • daju sa kupit granule pre šteňatá, ako som si kúpila 4- mesačné šteňa, začala som mu postupne pridávať ku strave. Len čisto granulky nechcelo, takže mu aj varím. Teraz má 2 roky a ráno dostáva konzervu, večer granule pre dospelých psov

      Odpovedať
    • skus to robit formou odmeny. Chod s nim častejšie vonku a po vykonani potreby ho pochval, daj mu odmenu vo forme nejakej granulky, ktoru ma rad. Aspon ja som to takto robila a pes sa to naučil .

      Odpovedať
    • Ja som s mojou Zojou (jack russel), ked sme si ju doniesli domov chodila stále vonku aj o polnoci. Hneď ako sa šteniatko zobudí alebo napapa alebo aj sa dlho hrá isť hneď s ním vonku. Ked potrebu vykoná vonku treba psíka pochváliť. Jasné že to nebude vzdy na 100%, aj nám sa stali nehody. Ak prichytíte šteniatko, ako vykonalo potrebu doma priamo pred vami, môžete ho v tomto okamžiku pokarhať, napríklad jemne ho vyťahať za kožu za krkom, co sa podobá nápravnému opatreniu. ktoré používajú aj psie maminky).

      Odpovedať
    • skus to spravit formou odmeny. Aspon ja som to takto robil a zabralo to a takto sa naučil. Vždy som so sebou vo vrecku mal granulky a ked sa nam to vonku podarilo, doma potom dostal tych grnaul viac a zabrlao to

      Odpovedať
    • skušal si to pomocou nejakych pamlskov. Vezmi ho vonku a pokažde ked sa vonku vyčura mu daj odmenu-aspon 1-2 granulky a uvidiš, že sa nauči 🙂 Ja som to takto robila a pes sa naučil

      Odpovedať
    • My sme mali od šteniatka tohto psíka, a my sme ho naučili stále tak. My sme vlastne vedeli kedy chce ísť na potrebu stále keď sa vispinkal a vstal tak vtedy. My sme dali do nizkej krabice aby tam mohol ísť aj sam sme mu tam dali podstielku pre zajačik alebo iné takéto zvieratká a stále keď sa vispinkal a vstal tak sme ho tam dávali a niekedy sme skúšali nech ide sám a tak sa už naučil. Ale ide to podľa toho či aj vám by stále po vispinkati chce urobiť potrebu. A my sme ho mali v byte tak preto sme mu takto museli urobiť… No ale tak proste tomuto (popravde každému havo i) treba sa len zaujímať o svojho psíka a tak vlastne zistíte kedy ide zvyčajne na tu potrebu ??

      Odpovedať
  5. je krasny a malinko mi pripomina našeho Bigla. Aj farbou, aj pohladom. Náš pes je náš miláčik, člen rodiny a má sa u nás ako v bavlnke. Dostava všetko, čo zdravy a hravy pes potrebuje

    Odpovedať
  6. Patrik, skus ho motivovat nejakou odmenou, nejakym pamlskom. ja som to robil tak, že som som kupil salamu pre psa od Brit a nakrajal na kusky. Ked potrebu vonku vykonal, tak dostal kusok a takto sa postupne naučil

    Odpovedať
  7. skus to tzv., za odmenu. Ked sa vonku vyčuura, vykaka, daj mu niečo za odmenu. Nejaku granulku, kusok salamu a uvidiš že sa nauči

    Odpovedať
  8. takyto pes nemože byt v byte, pretože byt mu je malo. Potrebuje dvor a behat. lenže zase potom je potrebne mu davat vyživu na klby

    Odpovedať
  9. Zdravim,ja mam jjacka a parsonku v 2 izbovom byte,su uplne v pohode doma,staci ich vonku vybehat zabavit aj mozog a doma su uplne v klude,chvilu sa pohraju a potom spia,takze ziadny problem?

    Odpovedať
  10. Mám parsonku a cez den behá na dvore, ťažko by som ju zamestnala dnu, kedze je to akčný pes, čo si vyžaduje pozornosť. Keď je dnu, nudí sa a všade chodí za mnou a čaká, že sa zahráme. Jednoznačne potrebuje výbeh. O disciplíne ani nehovorím. Ale učí sa bleskovo.

    Odpovedať
  11. Dobrý deň, prosím o radu. Sused na prízemí bytovky má psa Jack Russela, ktorý po odchode svojho pána ráno o 6h. šteká s prestávkami dokedy jeho pán nepríde cca o 17-18h.. Je to veľmi nepríjemné celý deň počúvať zavíjajúceho psa. Nepomohlo slušné upozornenie suseda. Ďakujem

    Odpovedať

Vložiť komentár