fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať čivavu

Keď sa povie čivava, vybaví sa nám malý roztomilý psík so sladkým pohľadom. Čivava sa dokonca vyskytuje často aj v televízii a je tiež často chápaná ako ikona psa pre dámy. Vedeli ste, že podľa amerického magazínu Dogtime.com patrí čivava medzi desať najlepších strážnych psov? (zdroj)

Čivavy definuje ich malý vzrast, mimoriadna osobnosť, a rozmanitosť v typoch a farbách srsti. Je aj veľmi dobrý pretekár v agility a v poslušnosti ..

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

9 dôvodov, prečo si OBSTARAŤ čivavu

 • Má ostražitú povaha, vie dobre podozrievať a zachová sa ako strážny pes .
 • Hodí na pobyt v dome, alebo byte . Ak plánujete kupovať psíka, ktorý bude bývať vo vnútri, je to dobrá voľba.
 • Sú úspešné v niekoľkých športových aktivitách, ako agility a poslušnosť. Alebo dokonca výstavy.
 • Čivava vám v byte nespôsobí toľko škody ako iný psík.
 • Ak sa jej budete venovať a učiť ju, naučíte ju čokoľvek budete chcieť.
 • Nie je náročná na kŕmenie. Stačí jej ¼ až ½ šálky veľmi kvalitných granúl.
 • S čivavou nebudete mať veľa starostí, jej starostlivosť o srsť trvá niekoľko minút týždenne.
 • Malý vzrast. Moc nevyrastie, stále bude malý psík. Od šteniatka vyrastie len o pár cm.
 • Mimoriadna osobnosť, rada trávi čas so svojimi ľuďmi.

Príklad: Vďaka ostražitej povahe vie veľmi dobre podozrievať a vycíti nebezpečnú situáciu. Napríklad začne štekať , keď vám stojí niekto za dverami.

8 dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ čivavu

 • Môže byť nepriateľská voči ostatným psom.
 • Nenechajte ju bez dozoru na dvore. Môže byť napadnutá jastrabmi, inými dravými vtákmi alebo väčšími psami.
 • Nie je najlepším psom, keď máte malé deti. Sú krehké a batoľa môže počas hry psa i omylom prišliapnuť. Väčšina chovateľov nepredáva šteňatá domácnostiam s deťmi mladších ako 8 rokov.
 • Majú veľmi dôležitú osobnosť, musíte nastaviť určité pravidlá, alebo vám váš miláčik začne rozkazovať. Ak mu napríklad budete sedieť na jeho mieste, dá vám to veľmi rýchlo najavo.
 • Sú náchylné k otrasu a k zime. Musíte im na zimu zaobstarať sveter alebo šaty .
 • Často sa zväzujú len s jednou osobou.
 • Čivava nemôže žiť vonku, ak plánujete kúpa psíka na záhradu, čivava nie je dobrá voľba.
 • Nemala by zostávať sama dlhšie ako 2-4 hodiny. Mala by sa pravidelne každé 2 hodiny venčiť.

Príklad: Ak nezavediete riadne pravidlá, stane sa, že si začne dovoľovať. Napríklad keď jej povolíte ležať vám v posteli alebo napríklad v určitom mieste gauča, a zrazu jej to budete chcieť zakázať, čivava vám dá jasne najavo, že je to jej miesto.

Zhrnutie

Či tak alebo onak je skvelý parťák do bytu alebo rodinného domu. Je to skvelý strážca, ktorý má talent podozrievať zlé situácie. Nie je časovo náročná, ale nemôžete ju dlho nechať samú. Je skvelý pretekár, ktorý ovláda rôzne súťaže. Nehodí sa k malým deťom, ale dokáže veľmi svedomito brániť svojich pánov. Je to akčný pes, nedá sa ľahko unaviť.

Obecná charakteristika čivavy

Sú známe tým, že sú to najmenšie psy na svete, ale môže mať aj tú najsilnejšiu osobnosť sveta. Tvorí úzku väzbu s jediným človekom a môžu byť veľmi náročné. Čivava je tiež veľmi inteligentný a rýchlo sa učí. Môžu súťažiť v agility i poslušnosti.

I. Povaha

Je to veľmi odvážny pes vhodný do rodiny. Ako už bolo spomínané, veľmi dobre si chráni svojho pána. Či už sú v rodine deti alebo len dospelí, priľne k nim veľmi silným putom. Sú to inteligentní, veľmi prítulní psíkovia s roztomilým správaním. Je ťažké odolať tej roztomilej guličke, ktorá okolo vás poskakuje.

Avšak tak ako každý psík aj oni potrebujú jasne dané pravidlá, inak hrozí, že prevezmú velenie. Aj keď sa to príliš nezdá, sú to veľkí odvážlivci, nezľaknú sa ani pred väčšími plemenami.

Ak máte strach, ako budú reagovať na ostatné domáce zvieratká, tak sa báť nemusíte, vychádzajú s nimi veľmi dobre. Sú to hraví psíkovia, ktorých si obľúbia i staršie deti. (zdroj)

II. Vzhľad

Čivavy nájdeme v dvoch rôznych typoch srsti: krátkosrsté a dlhosrsté.

Krátkosrstá: Má hladký, lesklý kabát, ktorý sa blíži k telu, s hustými chĺpkami na krku. Chlpy na hlave a ušiach sú tenšie a chvost je chlpatý.

Dlhosrstá: Má síce dlhú srsť ale tiež veľmi hladkú. Dlhšie chlpy má hlavne na chrbte, pri uškách a pod krkom.

Čivavy existujú v mnohých farebných kombináciách. Čierna, biela, svetlá, čokoládová, šedá a strieborná, rovnako ako tricolor (čokoláda, čierna alebo modrá s bielym), žíhaná, škvrnitá, merle a rad ďalších farieb. Tiene môžu byť veľmi bledé až veľmi tmavé pre všetky farby.

III. Vzťah čivavy k deťom

Čivava sa neodporúča pre rodiny s deťmi mladšími ôsmich rokov, jednoducho, je to malý pes, dieťa ju môže ľahko prišliapnuť alebo zaľahnúť. Bez ohľadu na rodinnú situáciu je dôležité si uvedomiť, že vaša čivava sa čas od času určite stretne s deťmi, preto buďte opatrní.

Nie je moc dôverčivá voči cudzím ľuďom, vďaka tomu sú skvelí strážcovia. Treba ju ale naučiť priateľskému správaniu, napríklad k rodinným príslušníkom, ktorí vás často navštevujú. Navyše si musíte uvedomiť, že je niekedy agresívna. Hoci je to malý tvor, čivava je ochotná sa brániť aj pred väčším psom.

IV. Náročnosť na správanie

Napriek tomu, že sa jedná o malého psíka, ako všetci aj ona potrebuje cvičenia a tréning. Množstvo energie dospelej čivavy môže byť prekvapivé. Miluje prechádzky. Avšak na prechádzky v prírode pozor. Je to malý pes a preto si dávajte pozor na nebezpečenstvo v podobe jastrabov, kojotov alebo väčších psov, ktorí by mohli čivave ublížiť.

Sú to skvelí parťáci, nadšenci do športu a sú úspešní v agility a poslušnosti. Veľmi dôležité je čivavu socializovať a zoznámiť ju so správaním, ktoré by mali všetci psi vedieť. Budete prekvapení, ale keď sa budete čivave dostatočne venovať, naučia sa čokoľvek.

Čo sa týka kŕmenia nie je príliš náročná. Stačí jej štvrť až pol šálky veľmi kvalitných granúl . Samozrejme ak sa rozhodnete práve pre toto plemeno, potom počítajte s veľkou počiatočnou investíciou. Obstarávacia cena za tieto psíkov sa pohybuje od 150€ až do 580€. Niekedy sa však uvádza, že hranicou obstarávacej ceny je až 1 500€. (zdroj)

V. História

Rovnako ako u mnohých plemien sú počiatky výskytu nejasné. Keď sa pozrieme na doklady o čivave pochádzajúce zo strednej a južnej Ameriky, ocitneme sa späť u civilizácie Toltékov. Veľa psov žilo v chrámoch a používalo sa v aztéckych rituáloch.

Aztékovia verili, že čivavy mali mystické schopnosti, vrátane schopnosti vidieť budúcnosť, liečiť chorých a bezpečne viesť duše mŕtvych do podsvetia.

Je tu však aj ďalšia teória, ktorá spočíva v tom, že malé bezsrsté psy z Číny boli do Mexika privezené španielskymi obchodníkmi a potom ich chovali s malými domorodými psami.

Bez ohľadu na to, aká teória je presná, krátkosrstá čivava, ktorú dnes poznávame, bola objavená v 50. rokoch 20. storočia v Mexiku.

Popularita plemena začala v tridsiatych a štyridsiatych rokoch minulého storočia, kedy bola spojená s tanečným kráľom a latinským hudobným kapelníkom Xavierom Cugat. Dnes sa jedná o jedenástu zo 155 plemien a odrôd, ktoré AKC uznáva.

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.9/5 - (34 votes)

18 komentárov k “17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať čivavu”

 1. Myslím si, že tvrdenie, že by nemala ísť k malým deťom je nepravdivé. Moja prvá čivava vítala môjho vnúčika hneď po narodení a pokiaľ mala možnosť tak sa od neho nepohla, žiaľbohu však krátko po jeho narodení zomrela. Druhá čivavka si takisto obľúbila už aj druhého vnúčika( chlapci mali 2,5 a 1 rok), táto mi však tiež zomrela a jej šteniatka sa nevedia viac vyblázniť ako keď mám vnúčikov doma a aj chlapci vedia, že musia na nich dávať pozor – to je vec výchovy detí. S ostatným súhlasím. J.

  Odpovedať
  • Milý Juraj,
   vidím, že čivavám rozumiete, moja dcéra so zaťom si práve kúpili krásnu čivavku, fenku. No zisltli, že keď musia odísť do práce, šteniatko to ťažko nesie, už nad ňou plače i moja dcéra, čo by ste mi poradili, čo máme robiť. Oni v meste kde žijú, nemajú nikoho. Už rozmýšľajú, že bude lepšie, ak ju dajú niekomu, kto bude môcť byť s ňou stále.
   Za odpoveď vopred ďakujem, s pozdravom Hana C.
   Ak budete taký dobrý, napíšte mi na mail: hanacaba@gmail.com

   Odpovedať
 2. Čivava, alias kabelkový pes 🙂 velmi zlaty. Ak neposlucha, dat do kabelky a je vystarano 🙂 Ake jedlo pre čivavku by ste doporučili?

  Odpovedať
   • lenže pre takto maleho psa sa to kupujem podla rasy, alebo podla hmonosti, že? Lebo čo som prave videla Brit, tak sa to takto delí, podla plemena a hmotnosti

    Odpovedať
  • moja čivava Ebynka je ten najmilší havko na svete, nenáročná, stačia granulky, vydrží celý deň sama, keď som v práci a tiež sa rada nosí v kabelke takej pre ňu…Je to čivava, ktorá má 7 rokov a a je veľmi prítulná…proste ju miluje celá rodina…

   Odpovedať
 3. hlavne netreba zabudat, že steniatku je vlemi dobre davat Brit Mono protein. Ma v sebe všetko čo takto maly pes potrebuje. Ale u dospelych psov sa granulky kupuje podla rasy, vahy a veku psa.

  Odpovedať
  • všetky granule pre psa sa kupuju podla jeho hmotnosti a plemena. Ak maš svoju značku tak sa toho drž a potom už iba vyberaj rozne prichute, aby ta strava bola pestra a nebol amonotonna

   Odpovedať
  • toto je naozaj velky pes a ked chceš kvalitne granulky,tak skus Brit. Videla som, že ich vyrabaju aj pre velke plemena psov.

   Odpovedať
  • to už musi byt naozaj velky pes, ked važi 40 kilo. Každopadne vyberaj granule podla hmotnosti a plemena psa. Skus napriklad Brit . Davaš mi do granul aj nejake kusky masa?

   Odpovedať
 4. Ja so davala cele roky nesolene varene maso .Povarila som pol hodiny nakrajala na male kusky a granule som davala tak dva krat do tyzdna.Nikdy nemala zazivaci ani iny problem a u veterinara sme okrem ockovani nikdy za 10 r.neboli

  Odpovedať
 5. Dobrý večer máme doma civavu ktorá má dva mesiace a strašne hryzie ako ju od toho máme od naučiť ďakujem za radu Gabriela

  Odpovedať
 6. Musim povedat, kazdy ma od civavky odhovaral ze bude ustekana nedá sa to vychovat a podobne. Ja mam najlepsieho psika na svete 🙂 je neskutocne kludny, ma tak dobru povahu, miluje deti aj ludi. Rad sa necha hladkat a je stredobodom pozornosti. Je velmi vychovany za pol hodinku sa naucil sadnut, priniest. S labkou mame este problemy. Ked je dlhsie doma sam ani sa nevykaka nevicika a ked mu treba tak ide pekne na wc na kachicky na zem 🙂 vobec nieje agresivny ani ustekany. Je to taky maly maznacik a maskot celeho mesta 🙂 má este len 8 mesiacov viem ze charakter sa este bude menit ale dufam ze uz ostane takyto navzdy ?

  Odpovedať

Vložiť komentár