fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať akvarijné rybičky

Akvarijné rybičky pozná snáď každý z nás. Niekto ich mal, keď bol malý a nikdy viac. Iný chovu prepadol, akvárium sa stalo neoddeliteľnou súčasťou jeho života. Pýtate sa prečo? Prídu vám rybičky nudné alebo dokonca zbytočné? Čítajte ďalej, dáme vám odpoveď a objasníme túto akvarijnú otázku.

11 dôvodov, prečo si OBSTARAŤ akvarijné rybičky

  • Berte akvárium ako dokonalú originálny dekoráciu do domácnosti.
  • Je to priestor pre vás, kde sa môžete kreatívne realizovať. Zariaďovanie akvária, výber vhodných rýb … Tomu hovorím umenie!
  • Milujete prírodu? Teraz máte možnosť vlastniť jej malú časť.
  • Pestujete izbové kvety? Voda po rybičkách sa skvele hodí na ich zaliatie – dá im oveľa viac živín ako čistá voda. Navyše sa môžete radovať, pretože s ňou neplytváte.
  • Akvárium tiež funguje ako zvlhčovač vzduchu.
  • Ak trpíte alergiami na zvieraciu srsť a zároveň túžite po nejakom malému stvoreniu do bytu, rybička je ideálna voľba. Nie jedna, pokojne celý kŕdeľ!
  • Zabudnúť môžete aj na hádky o tom, kto bude venčiť, nakupovať tony žrádla alebo chodiť so zvieraťom k veterinárovi.
  • Učíte sa neustále, aj keď o tom neviete. Pojem akvaristika predstavuje spojenie hneď niekoľkých oblastí: biológia, chémia, fyzika a zemepis … No nie je to krásna predstava? Nemá učiteľka?
  • Pozorovanie rybičiek považujeme za božský relax. Stačí sedem minút denne pozeranie sa do akvária pre pokojnejší život. (pozn. ryba na tanieri tiež vraj zlepšuje kvalitu života.)
  • Prečo sa pozerať na televíziu – stačí akvárko. Každý deň iný program … Je libo komédiu alebo tragédiu? Obsaďte herca podľa vlastného výberu a buďte konečne spokojní.
  • Starostlivosť o akvárko sa stane vašim koníčkom. Zaplňte svoj voľný čas ušľachtilou zábavou.

4 dôvody, prečo si NEOBSTARAŤ akvarijné rybičky

  • Beriete akvárium iba ako dekoráciu? Počítajte s tým, že sa o neho musíte starať viac než o vázu s kvetmi.
  • Pomerne vysoké počiatočné a fixné náklady. Pripravte si viac peňazí na vodu a elektrinu. Na kŕmenie tiež padne pár eur.
  • Nikto učený z neba nespadol. Chce to trochu štúdia pred nákupom rýb, akvária i príslušenstva.
  • Jazdíte často na dovolenku? Zožeňte si niekoho, kto bude v týchto dňoch starať o rybičky za vás.

Zhrnutie

Akvárko sa hodí snáď pre všetkých ľudí, ktorí milujú prírodu, odpočinok a pokoj. Radi sa o niečo starajú, žije v nich kreatívny duch a nevadí im prečítať si čas od času niečo nové o rybách. Pokojne to môžu byť ľudia s alergiou, ktorí chcú zvieratko do svojho domova. Alebo ľudia túžiaci po veľkom množstve živých tvorov. Rybičky môžu pokojne vlastniť aj časovo veľmi vyťažené osoby.

Dôležité otázky:

Ako si vybrať akvarijné rybičky?

Celkom jednoduchá otázka, odpovedať na ňu je ale hotová veda. Pri výbere rybičiek berieme do úvahy hneď niekoľko faktorov.

V prvom rade sa k sebe musia jednotlivé druhy hodiť.

  • Otázka predátora. Pochopiteľne nechceme, aby sa mám rybky zožrali navzájom. Najprv preto zistíme, či sa radia medzi mäsožravce, bylinožravce alebo všežravce.
  • Zistite si ich nároky na prostredie. Ideálne je si zaobstarať druhy rýb so zhodnými vlastnosťami, ale postačí, ak sa budú podobať v nasledujúcich aspektoch: teplota, tvrdosť a pH vody.
  • Premýšľajte o ich „životnom štýle“ – nekombinujte dravca a plaché alebo malé ryby. Plaché a pokojné ryby si nebudú rozumieť s temperamentnými a Hejnové rybičky sa cítia zle v malom počte.
  • Veľkosť hrá veľkú úlohu. Dobre si prepočítajte, koľko rýb sa vojde do vášho akvária. Všeobecne platí: 10 litrov na veľkú rybu, 5 litrov na malú. (zdroj)

Ako náročný je chov akváriových rybičiek?

Samozrejme záleží na jednotlivom druhu rýb, ako veľmi sa o neho musíte starať. Zistite si nároky rybičiek napríklad v nejakom atlase a podľa toho konajte. Medzi menej náročné rybky vhodné pre začiatočníkov patrí živorodé, tetrovité a sumcovité. Zaistite im kvalitné kŕmenie, kontrolujte teplotu a kvalitu vody. Všeobecne ale môžeme akvarijné rybičky považovať za chovateľsky nenáročné.

Čo sa týka nákladov na chov okrem počiatočných investícií, ktoré sa veľmi líšia podľa výberu akvária, príslušenstvo a rybích druhov, myslíme aj na celoročné výdavky. Priemerné akvárko s objemom 100 litrov nás ročne príde približne na 160€  (cca 13,5€ za mesiac). (zdroj)

Čo všetko je potrebné pre akvaristiku a ako začať?

Zdravý úsudok je na prvom mieste. Dobre si najskôr rozmyslite, aké chcete ryby, aké veľké akvárko na ne bude potrebné, umiestnenie – kľudné miesto bez vibrácií. Spočítajte si, koľko všetko bude stáť. Neustále sa raďte s odborníkmi alebo s odbornými knihami.

Potreby pre akvaristiku: akvárko a jeho vybavenia vrátane techniky (svetlo, filter , ohrievač), vedierko, sieťka, spínacie hodiny, čerpacia hlava, teplomer, kocka akvacitu, silikónová hadica, piesok a rastliny.

Ako si vybaviť akvárium?

Najprv si musíme vôbec nejaké to akvárko zaobstarať. Pre začiatočníka sa najlepšie hodí väčšie, pretože sa lepšie udržuje a ľahko sa tam stratí nejaká tá chybička, všeobecne sa odporúča 60-100 litrov. Tvar záleží na vašom vkuse, ale platí, že okrúhle je horšie pre ryby.

Na dno položíme štrk alebo piesok. Pre rybičky sú príjemnejšie tmavé farby. Ak volíte štrk, uistite sa, či je bezpečný pre akvarijné živočíchy.

Vybavte akvárko technikou. Potrebovať budete najmä filter, osvetlenie so žiarivkou, časovač svetla, ohrievač a teplomer.

Vyberte si pozadie. Ponúka sa viacero možností: 3D pozadie, tlačené pozadie z akvaristiky alebo čisto jednofarebné.

Vysádzajte rastlinky. Pri ich výbere sa sústreďte aj na potreby podobne ako u rýb.

Dekorácie už záleží čisto na vás. Pomocou koreňov, kameňov alebo kokosových orechov dotvorte útulný a zábavný domov pre vaše kŕdle. (zdroj)

Kde kúpiť akvarijné rybičky?

Opäť sa ponúka viac možností. V klasickom zverimexe, akvaristike alebo u súkromného chovateľa. Len si skontrolujte zdravie rýb, či žila v správnom (čistom a opatrovanom) prostredí.

3.5/5 - (11 votes)

Vložiť komentár