fbpx

Najlepšie elektrické obojky 2024 – recenzie, skúsenosti a návody

Čo od svojich milovaných psíkov očakávame? Chceme ďalšieho člena rodiny, najlepšieho priateľa a spoločníka pre svoje každodenné aktivity. Psy sú úžasné stvorenia, ktoré môžu váš život posunúť o úroveň vyššie a pomáhať vám užívať si okamihy ako nikdy predtým.

Smutnou pravdou bohužiaľ je, že nič z vyššie spomenutého by nebolo možné, keby vás pes nepočúval. Elektrické obojky nie sú jedinou cestou, ale ako čas a skúsenosti ukazujú, sú pomerne efektívnym a bezpečným výcvikovým doplnkom.

Vďaka dôslednej výchove môžete svojmu miláčikovi paradoxne dopriať oveľa slobodnejší a naplnenejší život. Nie je nič lepšie ako ísť na prechádzku s tým, že sa nemusíte strachovať pustiť svojho psa na voľno. Pes počuje na povel, neodbieha loviť veveričky a neobťažuje okoloidúcich. Pri správnej výchove je to možné docieliť.

K čomu elektrický obojok?

Najprv si poďme ujasniť pojmy. Na internete nájdete tiež názvy ako elektronický obojok či výcvikový obojok . Pre váš pokoj v duši však musím povedať, že všetko označuje jedno a to isté. Názov elektrický obojok sa ale v Česku uchytil asi najviac.

Obojok je vhodným doplnkom pre tzv. pozitívnu výchovu, ktorú považujeme za veľmi užitočnú a funkčnú pre výchovu psa. Je dôležité, aby si váš pes spojil splnenie povelu s príjemnými pocitmi. Nielen že tak posilňujete vzťah pán-pes, ale učíte tak psa jednotlivým príkazom.

Ak však k výchove pristupujeme iba pozitívnou cestou, tak prichádzajú často nemilé komplikácie. Pes jednoducho počúva len vtedy, keď sa mu chce. Inými slovami, len keď mu to stojí za danú (pozitívnu) odmenu. Taký pes je nebezpečný pre seba i svoje okolie. V krízových situáciách môžete mať s takýmto psom problémy.

Elektrický obojok vám môže pomôcť pri:

 • Nekontrolovanom odbiehaní psa za zverou
 • Obťažovaní okoloidúcich
 • Vyladení povelov k dokonalosti
 • Nezvládnuteľnom ťahaní na vodítku
 • Akomkoľvek nežiadúcom chovaní psa

Pozitívna výchova má svoje medze, ktoré rieši práve elektrický obojok pre psa .

Elektrický obojok nie je nebezpečný a psovi pri správnom používaní nemôže ublížiť, ako z názvu sprvu môže pôsobiť. Skúsenosti s elektrickým obojkom veľmi dobre popísal Jiří Čertík, kde odhaľuje svoje počiatočné obavy a následne popisuje, na čo konkrétne elektrický obojok používal. Tento článok o skúsenostiach s elektro obojkami si môžete prečítať tu .

10 najlepších elektrických obojkov na trhu

Na trhu nájdete stovky elektrických obojkov. Vybrať ten správny nie je ľahkou úlohou, už len pre veľkú neprehľadnosť na trhu. Osobne som preto vybral a zrecenzoval tie najlepšie. Vďaka tomu vznikol tento zoznam:

#1 Vodotesný víťaz v pomere cena / výkon

Petrainer PET998DB – recenzia

Prezrieť viac obrázkov …

Medzi najobľúbenejšie elektrické obojky vôbec patrí bezpochyby model Petrainer PET998DB. Prečo? Aj napriek tomu, že je pomerne cenovo dostupný, bohato stačí na základný výcvik bežného psa. Ak nečakáte väčší dosah než 300 metrov a výdrž dlhšiu ako 7 dní, potom si s týmto kúskom viac ako vystačíte.

Obojok s prijímačom je vodotesný. Nemusíte sa teda obávať chvíľ, kedy neočakávane začne pršať, alebo kedy psík skočí do vody. Slobodu vám dáva aj možnosť nabíjania cez kábel. Nie je preto nutné kupovať stále nové tužkové baterky, ako to tak je u niektorých elektrických obojkov.

Vyberáte si hneď zo 100 úrovní intenzity. U stredne veľkého psa je však už intenzita 20 pomerne dosť a pre bežné používanie teda stačí. Odporúčam si vždy bolestivosť vyskúšať na sebe samom a až potom začať aktívne používať na psovi.

5 dôvodov, prečo KUPOVAŤ Petrainer PET998DB

 • Výber z 3 typov korekcie – impulz, zvukové upozornenie a vibrácia
 • Dobrý pomer cena / výkon
 • Možnosť výcvikov 2 psov jedným ovládačom
 • Prijímač je nabíjateľný a nie je potrebné meniť baterky
 • Pomerne malý a má skladnú vysielačku

3 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ Petrainer PET998DB

 • Nižší dosah oproti drahším modelom
 • Po 5 minútach neaktivity psa sa vypína a je potrebné ho znova manuálne aktivovať.
 • Niektorí zákazníci hlásia chybný produkt

#2 Cenovo dostupný, s možnosťou aktivácie na diaľku

Petrainer PET619 – recenzia

Prezrieť viac obrázkov …

O niečo málo drahší a viac prepracovanejší elektrický obojok Petrainer PET619 je určený, ako pre amatérsky, tak aj pre profesionálny výcvik psa. Výhoda oproti predchádzajúcemu je jednak v tom, že obojok môžete zapínať na diaľku pomocou ovládača a nemusíte manuálne zapínať prijímač na psovi. K tomu je navyše obojok aj ovládač plne vodotesný, čo ocenia psíčkari, ktorých miláčikovia sa radi kúpu či preskakujú cez všelijaké kaluže.

Stále je ale treba myslieť na to, že ide o výcvikový obojok a nie je možné ho teda nechať na psovi permanentne ako normálny obojok. Pokiaľ si prikúpite ďalší obojok, môžete ovládať dva obojky z jedného ovládača, čo uľahčuje výcvik, ak máte dvoch psov. Vďaka upraviteľnej veľkosti obojok sedí na malých i veľkých psoch. Dosah obojka je 300 metrov, čo síce nie je ohromujúca vzdialenosť, ale pre bežný výcvik je dostačujúca. Rovnako ako u predchádzajúceho obojku umožňuje aj tento nastavenie intenzity korekcie od 0 do 100, avšak je potrebné mať na pamäti, že aj pre väčšie psy stačí intenzita 20.

Výdrž prijímača sa pohybuje okolo 3 až 7 dní. Tá je často aj o niečo väčšia vďaka režimu stand-by, ktorý deaktivuje obojok, keď sa pes nepohybuje. Po takej deaktivácii stačí na diaľku ovládačom obojok znova zapnúť. Vybrať si môžete z troch korekcií: impulz, zvukové upozornenie a vibrácie.

Menšou nevýhodou je to, že dizajn zariadenia môže pôsobiť trochu lacno. Čo sa týka funkčnosti, ide o veľmi vydarený kúsok, ktorý právom patrí do nášho zoznamu.

5 dôvodov, prečo KUPOVAŤ Petrainer PET619

 • Zariadenie je nabíjacie a nie je teda potrebné meniť baterky
 • Vysielač i prijímač je vodotesný
 • Prijímač je možné aktivovať na diaľku
 • Výber z troch typov korekcie: elektrostatický impulz, zvukové upozornenie a vibrácie
 • Väčšia výdrž akumulátorov vďaka režimu stand-by

2 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ Petrainer PET619

 • Pôsobí mierne lacným vzhľadom
 • Profesionálnym cvičiteľom či lovcom nemusí postačovať dosah 300m

#3 Všestranný elektrický obojok

Reedog MX-1200 Sport – recenzia

Prezrieť viac obrázkov …

Ďalším obojkom v našom zozname najlepších je bezpochyby Reedog MX-1200 Sport, ktorý na nás zapôsobil svojou všestrannosťou. Nielenže má dosah až 1200 metrov, ale s ním môžete ovládať až tri obojky súčasne. Menšou nevýhodou je cena obojku, ktorá je častokrát až 200€. Cena však zodpovedá kvalite. Ak hľadáte základný elektrický obojok bez špeciálnych funkcií a extra kvality, tento obojok nepotrebujete. Ak však vašou prioritou je kvalita a vynikajúca funkcionalita, potom o tomto modeli má zmysel uvažovať.

Prednosťou tohto elektrického obojku je aj to, že ovládanie je intuitívne a pre každú funkciu tu nájdete tlačidlo. Niektoré eshopy uvádzajú, že tento výrobok má protištekací mód … Nie je to pravda, tento model nemá protištekací mód! Za to má korekciu pomocou vibrácie, zvuku a elektrostatického impulzu.

Vhodné do prírody aj do miest, kde budete nejakú dobu bez elektriny, pretože obojok bez nabitia vydrží pomerne dlho. A vďaka technológii QuickCharge je potom aj nabíjanie veľmi rýchle (do 2 hodín). Na výber máte z 10 úrovní sily, ale ako to tak u takých obojkov býva, väčšinou vám rovnako postačí úroveň 2 až 4.

Do výcviku je možné zapojiť aj funkciu dlhého a krátkeho impulzu. Ako to v praxi využiť? Ak stratíte pozornosť svojho psa, ktorý napríklad práve zacítil veľmi lákavý pach a pocítil túžbu ho prenasledovať, potom má zmysel využiť dlhý impulz. Štandardne sa však využíva krátky impulz.

V teréne potom človeka poteší funkcia ako Automemory, ktorá si pamätá poslednú využitú silu impulzu, rovnako ako možnosť zavesiť si vysielač na šnúrke okolo krku. Prijímač je plne vodotesný do 2 metrov, preto sa nemusíte strachovať ani v prípadoch, keď vám psík odbehne do vody. Ide o prepracovaný výcvikový systém pre psov všetkých plemien (od 5 do 100kg)

6 dôvodov, prečo KUPOVAŤ Reedog MX-1200 Sport

 • Vydrží dlho bez nabíjania a rýchlo-nabíjaním sa nabije do 2 hodín
 • Nadštandardný dosah 1200 metrov, teda vhodné aj pre lovecké psy
 • Možnosť dlhého a krátkeho impulzu
 • Uľahčené ovládanie vďaka funkcii Automemory odvolávajúc si naposledy použitú úroveň sily impulzu
 • Vydarený dizajn, ktorý pôsobí prémiovo
 • Je možnosť zavesiť si ovládač na krk.

2 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ Reedog MX-1200 Sport

 • Cena okolo 200€
 • Na niektorých e-shopoch uvádzaný chybne ako protištekací obojok

#4 Elektrický a protištekací obojok v jednom

Reedog MX-1200 Sport No Bark – recenzia

Prezrieť viac obrázkov …

Elektrický obojok od Reedog je nadstvabou predchádzajúceho a v mnohých funkciách je takmer rovnaký. Nie je o moc drahší, ale ukrýva v sebe aj protištekací mód. Nielenže teda obojok môžete využívať ako výcvikový obojok, ale aj ako protištekací obojok . Kto uvažuje o kúpe obojka proti štekaniu, vďaka Reedog MX-1200 Sport No Bark môžete ušetriť nemalé peniaze.

V noci človek tiež ocení LED svetlo umiestnené na obojku. Viditeľnosť psa je potom až na 300 metrov. Keď k tomu pridáte i rýchlo-nabíjanie a extra dlhú výdrž, stáva sa z toho vynikajúci spoločník na nočné prechádzky lesom.

Obojok si pamätá poslednú využitú úroveň sily impulzu aj po vypnutí, preto potom nie je nutné zložito prenastavovať úroveň pri každom použití. Úroveň 10 je maximálna a ide jednoducho prenastaviť pomocou tlačidiel + a -. Vyberať si môžete z variantov: elektrostatický impulz, zvukové upozornenie a vibrácie.

Obojok som si každopádne zamiloval vďaka jeho jednoduchému a pohotovému ovládaniu.

Prijímač je vodotesný až do 2 metrov a ovládať môžete až 3 obojky naraz. Medzi obojkami prepínate pomocou tlačidiel 1, 2 a 3. Ďalšie obojky ale nie su súčasťou balenia – nutné prikúpiť! Na každú funkciu je samostatné tlačidlo (až na protištekací mód, ktorý zapnete kombináciou tlačidiel.

Pre niekoho, kto nehľadá protištekací obojok, je to na druhú stranu zbytočná investícia. Pravdepodobne by vám postačil Petrainer PET998DB.

6 dôvodov, prečo KUPOVAŤ Reedog MX-1200 Sport No Bark

 • Ide o protištekací obojok a výcvikový obojok v jednom
 • Obojok je podsvietený a viditeľnosť psa je až na 300 metrov
 • Má dlhú výdrž a funkciu rýchlo-nabíjanie
 • Má vodotesný prijímač
 • Ovládanie je veľmi jednoduché a je možnosť zavesiť okolo krku
 • Možné napojiť až 3 psov naraz (nutné dokúpiť prijímače)

2 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ Reedog MX-1200 Sport No Bark

 • Ak nepotrebujete funkciu protištekacieho obojku, postačí vám iný
 • Vyššia cena okolo 230€

#5 Lacný a šikovný, má ale pár chybičiek v reputácii

Aetertek AT-216D – recenzia

Prezrieť viac obrázkov …

Aetertek je značka s veľkým zázemím a počtom zákazníkov. Vďaka tomu nájdete na internete dosť osobných skúseností, ktoré sú poväčšine dobré. Konkrétne pri modeli Aetertek AT-216D sa názory niekedy líšia. Ukrýva v sebe zásadné výhody a pre niekoho ale aj nevýhody.

Ide o jeden z najlepších elektrických obojkov v pomere cena / výkon. Za cenu okolo 100€ dostanete funkcionálne bohatý obojok, a to je hlavný dôvod, prečo ho uvádzame v našom zozname najlepších.

Začneme tým lepším. Obojok má štandardne tri funkcie – vibrácie, zvuk a elektrostatický impulz. Na každú funkciu jedno tlačidlo. Je možné napojiť celkom 3 obojky a cvičiť tak troch psov jedným ovládačom. Dosah je až 550 metrov a vysielačku si môžete zavesiť na krk, tým pádom ho máte pri ruke vtedy, kedy je potrebné zakročiť. Za dobrú cenu dostanete kvalitný obojok, ktorý je vo väčšine prípadoch plne dostačujúci.

Na druhú stranu aj napriek tomu, že je obojok údajne vodotesný, niektorí sa sťažujú na zničenie dôsledkom ponorenia do vody. Ak hľadáte vodotesný elektrický obojok, potom buďte na pozore. V niektorých prípadoch sa objavujú recenzie, kedy obojok samovoľne pípa alebo vibruje. Taký kúsok je kazový a je potrebné ho vymeniť, čo však u väčšiny eshopov nie je problém.

Prijímač je nabíjateľný, nabíjačku máte pribalenú v krabici. Vysielačka je však na 9V batériu, ktorú treba čas od času vymeniť. Pri nákupe teda myslite aj na náhradné batérie. Vysielačka má v dlhodobom meradle dlhšiu životnosť oproti dobíjacím, ale za to častejšie vymieňate batérie.

6 dôvodov, prečo KUPOVAŤ Aetertek AT-216D

 • Vynikajúci pomer cena / výkon
 • Možnosť ovládať až 3 obojky jedným ovládačom
 • Dosah 550 metrov stačí pre väčšinu psíčkarov
 • Výber z troch typov korekcie: elektrostatický impulz, zvukové upozornenie a vibrácie
 • Možnosť vysielačku zavesiť na krk a mať ju tak vždy po ruke
 • Väčšinou vynikajúce recenzie zákazníkov

2 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ Aetertek AT-216D

 • Niektorí uživatelia nahlasujú chybný produkt
 • Nutné meniť batériu do vysielača

#6 Elektrický obojok pre náročných

Reedog MX-2000 Extreme – recenzia

Prezrieť viac obrázkov …

Od značky Reedog už tretí produkt, ktorý môžeme zo srdca odporúčiť. Reedog MX-2000 Extreme má v mnohých ohľadoch navrch. Hovorí sa, že elektrické obojky sú ako predĺžená ruka cvičiteľa. S týmto obojkom vaša predĺžená ruka meria asi 2 km. Nepostrádateľný pomocník pre lovecké, alebo inak v prírode aktívne psy. V tme naviac človek ocení aj LED svetlo umiestnené na prijímači na obojku.

Svojím vzhľadom sú všetky obojky Reedog podobné a ani tento sa toľko nelíši. Vždy sa však líšia dosahom a rozsahom funkcií. Najväčšie plus tohto obojku je bezpochyby jeho nadpriemerný dosah. Je potrebné zvážiť priority, čo je pre výcvik vášho psa najdôležitejšie. Neexistuje dokonalý elektrický obojok, ktorý je vhodný pre výcvik každého psa.

Prijímač aj vysielač je vodotesný a nabíjací. Pri samotnom výcviku oceníte, že zariadenie si pamätá naposledy využitú silu impulzu a nie je treba všetko nastavovať znovu pri každom zapnutí. Myslite však na to, že keď meníte intenzitu korekcie, potom nastavená úroveň platí pre všetko: vibrácie, zvuk i elektrostatický impulz. To je v praxi niekedy otravné.

Pre každú funkciu je tu tlačidlo, tým pádom je ovládanie pomerne intuitívne. Musím spomenúť, že v porovnaní s inými obojkami má ľahko nadpriemernú výdrž batérie. Môžete navyše ovládať až tri obojky jedným ovládačom, ktoré však nie sú súčasťou balenia. V krabici vám dorazí jedna vysielačka a jeden prijímač (a ďalšie príslušenstvo). Obojok je vhodný pre tých najväčších i pre tých najmenších psíkov vďaka nastaviteľnej dĺžke obojku.

7 dôvodov, prečo KUPOVAŤ Reedog MX-2000 Extreme

 • Dosah 2000 metrov je nadmierne postačujúci aj pre lovecké psy
 • Prijímač je podsvietený LED svetlom a psíka je vidieť na diaľku až 300 m
 • Obojok je ponoriteľný (prijímač, nie vysielačka)
 • Má intuitívne ovládanie, keďže na každú funkciu je zvlášť tlačidlo
 • Na výber máte z troch korekcií: vibrácie, zvuk a elektrostatický impulz
 • Ovládateľnosť troch obojkov naraz
 • Má dlhú výdrž a funkciu rýchlo-nabíjanie

2 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ Reedog MX-2000 Extreme

 • Pri zmene intenzity korekcie sa mení všetko: vibrácie, zvuk i elektrostatický impulz a nemožno to nastaviť oddelene
 • Vyššia cena okolo 230€

#7 Obojok s programovateľnými tlačidlami

SportDog SD-825E – recenzia

SportDog SD-825E je elektrický obojok vhodný pre tréning v extrémnych podmienkach (bahno, les, …), či vo vode. Vysielačka aj prijímač sú totiž ponoriteľné do 7,5 metra a tiež vďaka ergonomicky tvarovanej vysielačke ide o prvotriedne outdoorový kúsok. SportDog SD-825E je ideálny aj pre tých, ktorí ocenia možnosť programovateľných tlačidiel.

Psa môžete bez vodítka vďaka tomuto obojku trénovať na 700 metrov a na výber máte tri štandardné funkcie, čiže vibráciu, zvuk a elektrostatický impulz, tiež i možnosť voliť medzi dlhou a krátkou korekciou. Dlhá korekcia sa hodí na zdôraznenie dôležitosti povelu.

Otočným kolieskom na boku vysielačky potom ľahko meníte intenzitu, kedy najvyššia je úroveň 7. Ako to tak býva, stačí takmer vždy stredná cesta čiže úroveň 2 až 4. Zariadenie je nabíjateľné a nie je nutné dokupovať 9V batériu, ako je to u niektorých iných obojkoch. Šikovný je tiež ukazovateľ vybitej batérie na prijímači i na vysielačke.

Naskrz ide o výcvikový obojok s veľmi dobrou reputáciou a len vo výnimočných prípadoch sú zákazníci nespokojní s dosahom, ktorý je síce dostatočný, ale je vždy potrebné zvážiť, ako veľmi veľký ho potrebujete.

5 dôvodov, prečo KUPOVAŤ SportDog SD-825E

 • Možnosť zvoliť si vlastné režimy vďaka programovateľným funkciám
 • Veľmi odolný, vysielačka aj prijímač sú ponoriteľné do 7,5 metra
 • Na výber máte z troch korekcií: vibrácie, zvuk a elektrostatický impulz
 • Ovládateľnosť troch obojkov naraz
 • Široká základňa zákazníkov s maximálne pozitívnou odozvou

1 dôvod, prečo NEKUPOVAŤ SportDog SD-825E

 • Pomer cena / výkon je horšia, v tejto cenovej relácii nájdete obojky s väčším dosahom

#8 Výborná reputácia a šialene dlhá výdrž

E-Collar Tactical K9-400 – recenzia

Prezrieť viac obrázkov …

Medzi prémiovejšie kúsky patrí elektrický obojok E-Collar Tactical K9-400, ktorý pochádza z USA. Ponúka špeciálne tréningové funkcie, ako možnosť jednoduchého nájdenia vysielača v prípade straty (zvukový signál spustiteľný z prijímača), alebo špeciálne vibračné režimy. Všetko je vodotesné a ponoriteľné do 12,5 metra, teda je ideálny pre outdoorových psíčkarov i do extrémnych podmienok.

Aj pri polnočných prechádzkach budete mať svojho psíka pod kontrolou – vďaka LED svetlu na prijímači uvidíte psíka až na 200 metrov. Dizajn celého setu je veľmi unikátny, ale nie každému môže vyhovovať netradičný guľatý tvar vysielačky. Čo je ale na vysielačke zaujímavé je to, že pláva na hladine a nepotopí sa vám ku dnu v prípade upustenia do vody.

Zariadenie je nabíjacie a chváli sa nadpriemernou výdržou až 30 dní (vysielačka) a 14 dní (prijímač). Oproti iným obojkom je to poriadna výdrž, E-Collar Tactical K9-400 navyše aj rýchlo nabijete a to do 2 hodín. Nechýba ani možnosť pridať dvoch psov.

Ide o vypilovaný kúsok a rozdiely pocítite predovšetkým v detailoch ako napríklad v možnosti využiť dlhého a krátkeho impulzu. Poteší aj funkcia Boost, ktorá umožňuje rýchle preskočenie na vyššiu úroveň (o riadok). Keďže je obojok tak prepracovaný, odrazilo sa to aj na vyššej cene.

6 dôvodov, prečo KUPOVAŤ E-Collar Tactical K9-400

 • Chváli sa prémiovým dizajnom a materiálom
 • Prijímač aj vysielač je veľmi odolný a vhodný aj do extrémnych podmienok
 • Má špeciálne funkcie, ktoré uľahčujú výcvik (dlhé a krátke impulzy, booster, …)
 • LED svetlo na obojku, ktoré uľahčí nočné prechádzky so psom
 • Dosahuje mierne nadpriemerných 1200 metrov
 • Ovládanie je intuitívne, pretože pre každé tlačidlo je jedna funkcia

2 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ E-Collar Tactical K9-400

 • Cena je vyššia
 • Nie každému vyhovuje guľatý vzhled vysielačky

#9 Trénujte dvoch psov bez dokupovania ďalších prijímačov

Dogtra 642C – recenzia

Prezrieť viac obrázkov …

Ak hľadáte výcvikový obojok nie pre jedného, ​​ale hneď pre dvoch psov, potom Dogtra 642C je vaším možným kandidátom. Hoci možnosť napojiť viac typov obojkov má väčšina, u tohto modelu nájdete 2 prijímače priamo v základnej verzii balení. Vhodný je aj do extrémnych podmienok, a to nielen vďaka ergonomicky tvarovanej vysielačke, ale aj vynikajúcej vodotesnosti.

Elektrický obojok vyniká svojím originálnym ovládačom intenzity v podobe otočnej guľôčky na vrchu vysielača. Upravovať úroveň sily je potom aj vďaka podsvietenému LCD displeju príjemný zážitok (celkom 127 úrovní). Dosah je však veľmi priemerný a to cca 600 metrov.

Treba podotknúť, že tu chýba zvukové upozornenie. Máte na výber teda iba medzi vibráciami a elektrostatickým impulzom. Nabíjanie je rýchle a nezaberie viac ako 2 hodiny. Prijímač aj vysielač vydrží až 7 dní. Odporúčame však po každom použití nabiť, ak je tá možnosť.

Výrobca tvrdí, že obojok je maximálne vyhovujúci pre psov od 10 do 90 kg. Dogtra je značka s celosvetovým významom a dobrou reputáciou. Na zahraničnom recenznom webe TrustPilot.com recenzovalo značku Dogtra cca 500 zákazníkov s priemerným hodnotením 9 z 10! Berte teda do úvahy, že tu platíte aj niečo naviac za dobrú reputáciu značky.

5 dôvodov, prečo KUPOVAŤ Dogtra 642C

 • V balení dostávate vybavenie pre tréning dvoch psov jedným ovládačom
 • Prémiové prevedenie vysielača aj obojku
 • Rýchlo-nabíjanie do dvoch hodín
 • Zariadenie je vodotesné do jedného metra
 • Pomerne dlhá výdrž (až 7 dní)

2 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ Dogtra 642C

 • Cena je o niečo vyššia v pomere k nižšiemu rozsahu funkcií obojku
 • Chýba možnosť zvukovej korekcie

#10 Mocný elektrický obojok pre hračkárske psy

DT Systems R.A.P.T. 1400 Camo – recenzia

Prezrieť viac obrázkov …

Jeden z najlepších obojkov pre loveckých, poľovníckych či inak v prírode pracujúcich psov. Jedná sa o outdoorový kúsok, ktorý vďaka svojmu prevedení úplne zvláda aj extrémnejšie podmienky. Asi najvýznamnejšou výhodou je bezpochyby možnosť prichytenia na ruku vďaka magnetickému pásiku cez ruku. Máte tak voľné ruky a zároveň ste schopní rýchlo zareagovať a psa korigovať.

Set ide rozšíriť až na 3 psy, súčasťou balenia však je iba jeden prijímač. V prírode oceníte i citlivý vysielač a veľký dosah až 1200 metrov. Milovníci vojenského vzhľadu si obojok zamilujú v maskáčovom prevedení, ktorý možno však pomerne ľahko stratiť v tráve. Tešiť sa ďalej môžete aj z iných funkcií ako napríklad booster (jump), kedy vďaka jednému kliknutiu preskočí niekoľko úrovní sily impulzu. To je užitočné vo chvíľach, kedy potrebujete náhle rázne zareagovať (napr. pes vbehne na cestu).

V tomto elektrickom obojku je zabudovaná aj funkcia Lockout, ktorá uzamkne tlačidlo spúšťajúce impulz, aby nedošlo k nechcenému stlačeniu. Najmä v ťažkých podmienkach a v zhone sa to veľmi hodí. Bohužiaľ tu nenájdete zvukovú korekciu ani LED svetlo na obojku.

Na druhú stranu vysielačka je vodotesná a na hladine pláva, čo umožňuje pokojný priechod aj prostrediami typu močiar či rieka. Prijímač je nabíjací, ale vysielač je na 9V batériu. Vo vysielači treba teda baterky čas od času vymeniť.

6 dôvodov, prečo KUPOVAŤ DT Systems RAPT 1400 Camo

 • Unikátne prevedenie vo vojenskom štýle
 • Máte voľné ruky a aj tak ste schopní rýchlo zareagovať vďaka magnetickému prichyteniu
 • Funkcia Lockout umožní uzamknutie vysielača a zamedzí nechcenému stlačeniu
 • Vysielačka na hladine pláva a samozrejme je aj vodotesná
 • Má veľký dosah 1200 metrov
 • Funkcia booster umoňuje rýchlo zareagovať (rýchly zvýšenie intenzity)

2 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ DT Systems RAPT 1400 Camo

 • Chýba tu zvukové upozornenie
 • Prijímač nemá svetlo na prijímači

Ako vybrať elektrický obojok?

Výcvikový obojok v kombinácii s pozitívnou výchovou je najefektívnejšou výcvikovou metódou dneška. Môžete ho chápať ako ďalší spôsob dorozumievania sa medzi vami a vaším psom. Je to nový jazyk a je len na vás, ako ho využijete. Než začnete od psa očakávať, že všetkému hneď porozumie po prvom impulze, tak si dôkladne prečítajte nasledujúce riadky a zhliadnite sériu videí nižšie.

Elektrický obojok nie je len o tom, že dá vášmu psovi „šok“. Väčšinou v sebe má aj iné spôsoby, ktoré sa dajú počas výcviku využívať častejšie (ako napríklad vibrácie alebo zvukové upozornenie). Nehovoriac o tom, že aj intenzitu „šoku“ si môžete znížiť na nepatrnú úroveň, čiže sa stáva vhodným doplnkom aj pre každodenný tréning. V extrémnych prípadoch, kedy pes uteká na ceste či odštartuje za zverou, potom iste oceníte možnosť zvýšiť intenzitu a udeliť mu silnejší impulz, aby pochopil, že to, čo práve urobil, je veľmi zlé.

Keď si pes spojí impulz s konkrétnym povelom, ste na dobrej ceste. Neskôr už ani netreba elektrického obojku a vypočuť na povel sa psovi stáva inštinktívnou prirodzenosťou. Dajme tomu, že ste sa rozhodli, že takúto výcvikovú pomôcku chcete. Ako ale vybrať elektrický obojok vhodný pre vášho psa?

I. Podľa stupňa odolnosti a dosahu

Ak so svojím psom radi chodíte do prírody a to za každého počasia, potom by ste mali vyberať o niečo dôkladnejšie, aby sa vám obojok pri prvom použití nerozbil. Nech už je váš pes vaším spoločníkom pri túrach, lovoch, poľovníckych prácach či iných outdoorových aktivitách, budete od elektrického obojku očakávať určité parametre. V takom prípade vás budú zaujímať obojky, ktoré majú čo najdlhší dosah (viac ako 1000 metrov); majú vodotesný prijímač aj vysielač; majú funkciu rýchleho zareagovania (booster); dlhú výdrž a funkciu rýchlo-nabíjania; či LED svetlo na obojku pri nočných prechádzkach. Vždy však voľte podľa svojich konkrétnych preferencií. Zoznam najlepších elektronických obojkov vyššie by vám vo výbere mal pomôcť.

II. Podľa počtu psov

Niektoré elektrické obojky ponúkajú možnosť prepojiť jednu vysielačku až s troma psami zároveň. Môžete tak medzi psami rýchlo prepínať a trénovať ich naraz. V našom zozname desiatich najlepších majú takmer všetci možnosť rozšíriť set o viac obojkov. Treba si však skontrolovať, či je v základnom balení viac obojkov, alebo sa musí prikúpiť. Väčšinou je nutné urobiť extra krok navyše a zakúpiť druhý oddelene.

III. Podľa ceny

Nie každý chce za obojok dať 200€ a viac. Iste sa ale zhodneme na tom, že nechcete „čínsky šunt“, ktorý môže byť pre vášho psa nebezpečný. Zvlášť pokiaľ ide o takú vec ako elektrický obojok, nemali by sme ísť po lacnej cene na úkor kvality. Myslel som ale aj na tých, ktorí idú do nákupu s nízkym rozpočtom a vybral som najlepšie obojky v pomere cena / výkon. Sú bezpečné a pre bežný výcvik plne postačia. Jedná sa o obojky Petrainer PET998DB a Petrainer PET619, ktorých cena balancuje medzi 100€ až 120€.

IV. Podľa vašej pokročilosti

To, že si zaobstaráte skvelý elektrický obojok, neznamená, že máte vyhrané. Najdôležitejšie je naučiť sa ho správne používať. Na internete objavíte veľa videonávodov, ktoré vám s výcvikom pomôžu. Sériu kvalitných výučbových videí o výcviku psa s výcvikovým obojkom nájdete o pár odsekov vyššie.

V. Podľa funkcií

Idete do nákupu už s jasným zámerom nájsť taký, ktorý je obdarený konkrétnymi funkciami? Možno ste ho videli u iného psíčkara, alebo vám ju napr. odporúčil profesionál. Nech je to ako chce, dnes sú elektrické obojky koľkokrát veľmi prepracované a nájsť obojok, ktorý vyhovuje vášmu tréningovému štýlu nie je tak ťažké. Prikladám zoznam funkcií, ktoré ľudia pri týchto zariadeniach často vyhľadávajú:

 • Booster (rýchle zvýšenie intenzity sily, vhodné pre rýchle zareagovanie)
 • Dlhý a krátky impulz (rozlíšenie dôležitosti povelu)
 • Uzamknutie vysielača, aby nedochádzalo k nechcenému stlačeniu tlačidla
 • Rýchle prepínanie medzi psami
 • Dlhý dosah nad 1000 metrov
 • Prijímač aj vysielač by mal byť dobíjací
 • Programovateľné tlačidlá (vlastné kombinácie napr. Jedným tlačidlom sa spustí vibrácia nasledovaná elektrostatickým impulzom)

Váš názor

Máte skúsenosti s elektrickými obojkami? Napíšte komentár nižšie a pomôžte tak ostatným v ich ceste za dokonalým psom. Teším sa na vaše komentáre!

Prečítajte si tiež výber najlepších elektrických ohrád pre psov a protištekacích obojkov – dali sme si záležať. 🙂

Zdroje

 1. Pohľad majiteľa československého vlčiaka na elektrické obojky – Magazín elektro-obojky.cz
 2. Diskusia na tému elektrické obojky – Ifauna.cz
 3. Diskusia na tému elektrické obojky – Ohari.eu
 4. [eng] Zahraničný článok o najlepších elektrických obojkoch a ako ich vybrať – Hellocutepup.com
 5. Článok o tom, ako vybrať a používať elektrický obojok – Hellosandy.cz
 6. Článok o výcviku psa a poslušnosti – Svobodnyblog.cz
 7. [eng] Zahraničný článok, ako dobre nakúpiť výcvikový obojok – WikiHow.com
 8. [eng] Zahraničný článok, ako správne používať výcvikový obojok – WikiHow.com
 9. [eng] Zahraničný článok z pohľadu odporcu elektrických obojkov – Peta.org
 10. [eng] Zahraničný článok o význame slova elektrický obojok a ďalšie info – Wikipedia.org
 11. [eng] 8 vecí, ktoré potrebujete vedieť pred nákupom výcvikového obojku – CanineJournal.com
 12. [eng] Zahraničný článok o TOP elektrických obojkoch na trhu – PetLifeToday.com
4.8/5 - (6 votes)

3 komentáre k “Najlepšie elektrické obojky 2024 – recenzie, skúsenosti a návody”

 1. Zdravím, mám dobrou zkušenost s Dogtra Pathfinder, mám ho už skoro měsíc a jsem moc spokojená. Vybrala jsem si ho na základě recenze na psikoutek.cz/recenzedogtra.html , můžu vřele doporučit.

  Odpovedať
 2. Ďakujem za užitočné informácie a prosím o odpoveď na 3 otázky:
  – aký je rozdiel medzi Petrainer PET 619 a Petrainer iPETS 619?
  – sú tieto obojky vhodné aj pre psov s dlhšou srsťou?
  – ako sa určuje veľkosť psa (stredný)?
  Vopred ďakujem za odpoveď,
  S pozdravom M.Štrba

  Odpovedať
 3. Moja otázka je, že mám malého nemeckého ovčiaka. Neviem, ktorá posteľ bude pre neho vhodná, pretože si myslím, že o tom vieš dosť. Budem čakať na tvoju odpoveď Ďakujem

  Odpovedať

Vložiť komentár