fbpx

10 najlepších psov do bytu: dokonalý psí kámoš

Ktorým psom sa bude najlepšie dariť v byte? Hoci má dnes psa v byte kdekto, niektoré plemená sú do bytu skrátka vhodnejšie. Zmyslom tohto článku je pomôcť vám zistiť, podľa čoho takého psíka vyberať a predovšetkým odkryť desať najlepších psov do bytu.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

Ak žijete v byte a uvažujete o zaobstaraní psieho maznáčika, je potrebné sa zo všetkého najskôr uistiť, že je to v súlade s nariadeniami vlastníka či združenia vlastníkov nehnuteľnosti. Potom si musíte zistiť, či existujú nejaké poplatky, ktoré bude nutné odvádzať. Tiež je dobré vedieť, či vlastník nestanovil na obstaranie domácich maznáčikov nejaké limity, napríklad maximálna hmotnosť alebo povolené plemená.

Budete musieť prehodnotiť aj svoj životný štýl a prostredie, v ktorom žijete. Ste pripravení na seba vziať zodpovednosť za ďalšieho živého tvora? Vášho psa budete musieť venčiť aspoň 2-3x denne. Je vo vašom okolí priestor, kde môže svoju potrebu vykonať? Váš pes bude tiež potrebovať pohyb. Je niekde v okolí park, kam sa môže chodiť hrať? Nehrozí mu vo vašej štvrti nebezpečenstvo v podobe veľkého cestovného ruchu? Ste ochotní poskytnúť vášmu psovi toľko pohybu, koľko potrebuje?

Akonáhle na všetky tieto otázky odpoviete, nastáva čas sa rozhodnúť, ktorá psia rasa je pre váš život v byte najvhodnejšia. Pri výbere sa zamerajte na tieto tri parametre.

I. Veľkosť

O veľkosti psa ľudia uvažujú zo všetkého najskôr. Aj keď väčšinou predpokladajú, že do bytu sa hodia iba malí psi, pravdou je, že v menších bytových priestoroch bude dobre psom takmer akejkoľvek veľkosti. Možno vás dokonca prekvapí, že pre niektoré malé psy môže byť život v byte aj veľmi nevhodný. Samozrejme mať obrovského psa v mini-bytíku by tiež pôsobilo dosť zvláštne. Minimálne sa vám teda do bytu musí zmestiť dostatočne veľký psí pelech a klietka na prepravu . Váš pes bude tiež potrebovať dostatok priestoru, aby sa mohol voľne pohybovať bez neustáleho zhadzovanie vecí, ak zavrtí chvostom.

II. Stupeň aktivity

Je potrebné premýšľať aj o tom, ako aktívny má váš pes byť, čiže o jeho stupni aktivity. Psy, ktorí majú veľa energie, budú v malom byte bez záhrady veľmi nešťastní, pokiaľ však nie ste schopní mu každý deň zaistiť veľa pohybu a vyžitia mimo štyri steny bytu. Ak sú takto aktívni psi ponechaní sami doma celý deň, často sa uchyľujú k ničeniu rôznych vecí v domácnosti. To ale neznamená, že keď si zaobstaráte menej aktívneho psa, máte vyhraté. Úplne každý pes vyžaduje pohyb. A samozrejme, že všetci psi si užívajú hry a ďalšie spoločné aktivity, ktoré utužujú ich vzťah s pánom.

III. Hlasové prejavy psa

Hlasové prejavy psa sú často prehliadaným faktorom pri rozhodovaní. Pes, ktorý bez prestania šteká , vyje alebo kňučí vás môže dostať do problémov so susedmi, správou budovy alebo dokonca políciou. V bytových komplexoch, kde neustále prichádza a odchádza veľké množstvo ľudí, bude väčšina psov zakaždým inštinktívne štekať. Preto je dôležité, aby si pes na normálne zvuky v budove zvykol a naučil sa na ne nereagovať. To možno dosiahnuť správnym výcvikom .

Záverom sa dá povedať, že veľmi hlasné psy nie sú pre bytový život vhodné. Rasy, o ktorých je známe, že veľa štekajú, kňučia a vyjú nie sú pre obyvateľov bytov správnou voľbou. Avšak, ak ste ochotní absolvovať výcvik a venovať psíkovi veľa času, aby zmenil správanie, mohlo by to fungovať. Samozrejme každý pes je individuálny a je tiež možné, že nebude vykazovať typické vlastnosti svojho plemena.

Najlepšie psy do bytu

Všeobecne sú u psov chovaných v byte preferované tieto vlastnosti:

 • Malá až stredná veľkosť
 • Obvykle tichý, nešteká
 • Nízke až stredné množstvo energie

Je dôležité, aby ste rozumeli tomu, že samotná príslušnosť k psej rase ešte nezaručuje, že bude v byte spokojný. Napriek tomu môže byť celkom spoľahlivým ukazovateľom toho, čo možno očakávať. Navyše, zmiešané plemená psov môžu byť pre bytové prostredie veľmi vhodné, pokiaľ však narazíte na ten správny mix vlastností.

K niektorým psím plemenám sa často viažu určité povahové rysy, ktoré je k životu v byte tak trochu predurčujú. Hoci nasledujúci zoznam rozhodne nie je kompletný, nájdete v ňom tie najobľúbenejšie psie rasy, ktoré sú zároveň veľmi vhodné pre menšie priestory bytov.

10) Baset

Tento stredný až veľký pes je zvyčajne veľmi mierny a nenáročný. Hoci väčšina týchto loveckých psov je známa svojím hlasným vytím, baseti zvyčajne vyjú menej ako je priemer (a iba v odpovedi na vytie iného psa alebo podobný zvuk, napríklad sirénu).

Baset je stredne energický, ale ako starne, býva menej aktívny. Užije si príjemnú každodennú prechádzku, ale o moc viac pohybu nepotrebuje. Váš baset sa bude zrejme najradšej povaľovať v byte spoločne s vami, obzvlášť s pribúdajúcim vekom.

9) Bišonek

Tento priateľský, hravý psík je medzi milovníkmi menších plemien veľmi obľúbený. Bišónik je verný, šťastný pes s priemerným množstvom energie. Aj keď je medzi malými psami bežný nepríjemný piskľavý štekot, bišónik spadá skôr do hlbšej hlasovej škály.

Budete milovať, ako vás veselo víta, keď prídete domov. Každodenná chvíľka hrania a prechádzka by mala dostatočne pokryť jeho potrebu pohybu.

8) Buldog

Možno vás prekvapilo, že sa v tomto zozname objavil aj buldog, ale títo psi sú úplne ideálne pre bývanie v byte. Stredne veľký buldog je všeobecne tichý pes s priemerným množstvom energie. Pravidelný pohyb je nevyhnutný a prospešný, ale táto rasa nemáva veľkú výdrž. Každodenná prechádzka alebo dve a trocha hrania mu bude úplne stačiť.

Váš buldog bude verný a veselý spoločník, ktorý s vami bude chcieť spať v posteli. Snáď vám nevadí trocha chrápania! Nemalo by byť tak hlasné, aby naštvalo susedov, ale ak máte ľahké spanie, môže vás to dosť rušiť.

7) Cavalier King Charles Spaniel

Títo psi sú prítulní, roztomilí a v byte budú úplne spokojní. Cavalieri sú neustále dobre naladení a veselí, a pritom pokojní a krotkí. Plemeno dosahuje malej až strednej veľkosti a je známe svojou tichou, ale veselou povahou. Energie majú priemerné množstvo, a tak im prospeje každodenná prechádzka a hranie. Ďalej ale nebudú potrebovať nič viac než vašu spoločnosť.

Ľudia na Cavalieroch najviac milujú ich šteňací vzhľad, ktorý pretrváva aj v dospelosti. S vaším verným Cavalierom si vytvoríte veľmi pevné puto. Môžete sa tešiť na túlenie na gauči s najlepším priateľom na svete.

Mohlo by sa vám páčiť: 14 úžasných faktov o tigrovi

6) Čivava

Čivava je snáď najobľúbenejší malý pes na svete. Jej drobná postava väčšinou skrýva veľkú osobnosť. Táto rasa oplýva stredným až vysokým množstvom energie, ale pretože sú tak malé, je pre nich aj menší bytový priestor dostatočný. Každodenné prechádzky a hranie udržujú čivavu v zdravom a spokojnom stave.

Mali by ste vedieť, že čivavy sa dokážu poriadne rozštekať, ak počujú čokoľvek, čo považujú za votrelca. S tým môže opäť pomôcť dôsledný výcvik, ktorý sa hodí aj pri typickom „čivaviom temperamente“. Akonáhle si ale so svojou čivavou vytvoríte vzťah, budete mať verného priateľa na celý život.

5) Čínsky chocholatý pes

Hoci sa preslávil hlavne ako účastník neslávne známej súťaže o „najškaredšieho psa“, je v skutočnosti veľmi krásny (a to hlavne vo vnútri). Psi tejto rasy sú pozorní, prítulní a najradšej trávia čas so svojou rodinou . Sú malí, tichí a stredne aktívni, čo je výborné pri živote v byte.

Pri prechádzkach okolo bytového domu alebo sídliska sa budete pýšiť jeho jedinečným vzhľadom. Váš čínsky Chocholáč si bude všetku tú pozornosť okolia náležite užívať!

4) Chrt

Možno vás prekvapí, že sa na náš zoznam dostali aj chrty. Koniec koncov sú to veľkí závodní psi. Chrty sú ale v srdci lenivci a radi sa váľajú na gauči. Jedinci tohto plemena si občas s chuťou zabehajú, ale nemajú príliš veľkú výdrž, a tak im väčšinou stačia každodenné prechádzky.

Ak adoptujete chrta závodného, ​​musíte počítať s tým, že si nejaký čas bude zvykať na normálny život. Pretekári nie sú na život doma zvyknutí, niektorí môžu mať strach zo schodov alebo mať tendenciu vrážať do sklenených dverí, pretože si myslia, že je otvorené. Chrty z útulku sú väčšinou na život v byte alebo malom dome pripravení. Tak či onak, len čo sa s vami chrt zoznámi a začne vám dôverovať, máte skutočného priateľa do nepohody.

3) Maltézsky psík

Rovnako ako bišónik, aj maltézačik patrí medzi malé plemená, ktoré sú ako stvorené do bytu. Vďaka svojej hravej, ale miernej povahe prináša majiteľovi radosť a vyžaduje iba základný každodenný pohyb. Naviac je u tohto psa v porovnaní s inými malými plemenami oveľa menej pravdepodobné, že sa bude hlasno prejavovať.

Váš maltézačik je stvorený k pohodlnému životu na gauči, alebo ešte lepšie na vašom lone za súčasného škrabania na hlave. Vy zase oceníte, s akou láskou a vernosťou sa u tohto roztomilého psíka stretnete.

2) Pudl

Nikoho asi neprekvapí, že trpasličí pudel alebo toy pudel je ako stvorený pre život v byte. Vedeli ste ale, že dokonca aj pudlom štandardnej veľkosti môžu priestory v byte úplne vyhovovať? Bez ohľadu na veľkosť, pudle sú veľmi prispôsobivé psy. Sú veľmi inteligentní, verní a ušľachtilí. Zvyčajne mávajú priemerné množstvo energie, len niektorí jedinci môžu byť o niečo aktívnejší.

Našťastie so správnym výcvikom sú pudle poslušné a disciplinované. Možno k svojej spokojnosti budú potrebovať o trochu viac pohybu, ale časom zistíte, že sú veľmi prispôsobiví a snaživí. Akonáhle sa naučí vaše zvyky, ľahko sa k vášmu životnému rytmu prispôsobí.

1) Shi-tzu

Tu máme víťaza medzi všetkými psami vhodnými do bytu. Čiastočne preto, že je to jeden z najpopulárnejších malých plemien široko ďaleko. Je to ale aj kvôli jeho správaniu. Je to veselý, prítulný a hravý psík, ktorý nepotrebuje viac než základný každodenný pohyb a rámcový tréning.

S vaším ši-tzu budete nerozluční, bude to váš najlepší priateľ, ktorého budete brať všade so sebou. Pokiaľ ho so sebou vziať nemôžete, pravdepodobne bude doma šťastne odpočívať a čakať na váš návrat. Potom vás nadšene privíta a stočí sa vám v lone do klbka, šťastný, že ste opäť spolu.

Zhrnutie

Do zoznamu som zaradil tie najobľúbenejšie psy do bytu. Nenechajte sa však zmiasť. Existuje rad dobrých bytových psov, ktoré v našom zozname nenájdete. Článok slúži primárne ako zdroj inšpirácie, nechceme vám vnucovať, aby ste sa obmedzovali na iba tieto plemená. Ďalšie inšpirácie ohľadom výberu psa do bytu nájdete v ďalšej sekcii.

Užitočné odkazy

Ak vás vzdelávanie o psoch ešte neomrzelo alebo ste si ešte nevybrali svojho ideálneho psieho spoločníka, potom oceníte túto sekciu. Tu odporúčame tie najlepšie články, ktoré boli napísané o tématike psov do bytu.

 1. Všeobecný článok o živote so psom v byte –  Muj-pes.cz
 2. Článok s názvom „Aký pes sa hodí do bytu?“ –  Hellosandy.cz
 3. Článok o psoch do bytu z dielne webu  Spektrumzdravi.cz
 4. [eng] Článok združujúca najobľúbenejšie psy do bytu podľa magazínu  Thespruce.com
 5. [eng] Článok so zoznamom najlepších psov do bytu podľa názoru redakcie webe  Readersdigest.ca

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.3/5 - (11 votes)

3 komentáre k “10 najlepších psov do bytu: dokonalý psí kámoš”

  • skus psa bigla. AJ my ho mame v byte a je to velmi zlaty psík. Je iba granule a konzervy a často s nim chodime na prechadzky

   Odpovedať

Vložiť komentár