fbpx

10 najlepších psov k deťom: rodinný pes

Na filmy Lassie alebo Lady a Tramp sa človek vždy rád pozrie. Nie je ale úplne najrozumnejšie sa na základe toho rozhodovať o budúcom psom členovi rodiny. Podľa čoho vyberať psa k deťom? A aké plemená patria medzi 10 najlepších rodinných psov? Nechajte sa inšpirovať naším radcom a výberom desiatich najideálnejších psov k deťom – rodinných psov.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

Rodinný pes by mal spĺňať 3 hlavné predpoklady:

 • Temperament – to znamená psia osobnosť. Vyberajte psa s príjemným temperamentom. Napríklad pokojnejšie psy mávajú schopnosť vybudovať si silné puto a byť vašim deťom skvelým spoločníkom.
 • Veľkosť – veľkosť by sa mala hodnotiť s ohľadom na temperament a energickosť psa. Niektorí veľkí psi bývajú krotkí a poslušní, zatiaľ čo niektorí malí psi môžu byť naopak veľmi vznetliví.
 • Energickosť – tu záleží čomu dáva vaša rodina prednosť. Pokiaľ si chcete zaobstarať psa, ktorý je nadpriemerne energický, reálne zvážte, či mu dokážete poskytnúť dostatok pohybu. Pokiaľ pes nedostáva, čo potrebuje, jeho prebytočná energia môže neskôr viesť k problémom so správaním.

Než urobíte toto životné rozhodnutie a psa si zaobstaráte, vždy je dobré sa s ním najskôr stretnúť a zoznámiť. Dobrý nápad je tiež položiť chovateľovi či pracovníkovi útulku niekoľko zásadných otázok, než sa rozhodnete.

Päť najdôležitejších otázok:

 • Môže byť pes nebezpečný pre niektorého člena rodiny? Niektorí psi sa nadšene zoznamujú so všetkými rodinnými príslušníkmi, zatiaľ čo iní dávajú prednosť len dospelým alebo len jednému pohlaviu.
 • Ako veľmi je pes energický? Je možné, že chcete psa, ktorý bude vás a vašu rodinu sprevádzať na dlhých prechádzkach alebo naopak takého, ktorého môžete väčšinu času nosiť v taške alebo v náručí.
 • Akú pes vyžaduje starostlivosť? Je to dlhosrsté plemeno, ktoré bude potrebovať pravidelné kúpanie a kefovanie, alebo je to psí senior, u ktorého budú potrebné časté návštevy veterinára?
 • Ako starého psa hľadáte? Dali by ste prednosť šteňaťu, ktoré vyžaduje veľa tréningu, a pravdepodobne sa bez problémov spriatelí so všetkými členmi rodiny, alebo radšej dospelému psovi, ktorý už vie konať potrebu vonku, ale môže byť trochu ostýchavý k návštevám?
 • Bude pes vychádzať s ostatnými miláčikmi v domácnosti? Ak máte ešte iné zvieratká, musíte vyberať psa, ktorému iné zvieratá nevadia a uistiť sa, že aj vaše zviera nového člena domácnosti prijme.

10 najlepších psov pre rodiny s deťmi

Vybrali sme tie najobľúbenejšie psy k deťom a u každého stvorili krátku charakteristiku. Veríme, že existuje rad skvelých rodinných psov, preto sa určite neobmedzujte len týmto zoznamom.

10) Buldog

Je stávkou na istotu, ak chcete oddané, trpezlivé šteňa, ktoré bude určite prítulné aj k deťom. Buldoci sú robustní, čo je skvelé pre deti, ktoré miláčikov príliš nešetria a radi skúšajú ich trpezlivosť. Na druhú stranu, buldog určite nebude nikdy zvolený tým nejenergickejším psom. Sú to poslušní, priateľskí a verní psi, ktorí navyše dobre vychádzajú s inými zvieratami a tiež s inými psami. Majú radi život vo väčších domoch, ale aj v malých priestoroch bytov. Väčšina z nich má tiež radosť z návštev a rozumie si s inými zvieratami, čo ich robí perfektnou voľbou pre spoločenské typy rodín s rušným životným tempom.

Ak je buldog váš favorit, je potrebné vedieť, že jeho zatiahnutá čeľusť vyžaduje viac starostlivosti v oblasti zubnej hygieny, a funenie, chrápanie a tiež slintanie s tým jednoducho idú ruka v ruke. Na druhú stranu, ich srsť vyžaduje minimálnu údržbu, hoci záhyby okolo chvosta a v tvári budete musieť čistiť, aby sa v nich neusadzovala špina. Ich malý vzrast ich dobre predurčuje ako na pobyt v rodinnom dome, tak v malom byte .

9) Bígl

Je skvelou voľbou pre rodinný život, hlavne vďaka svojej veľkosti (môžete ho bez problémov nosiť v náručí) a pokojnej povahe. Ak vaše deti rady trávia čas vonku, nemohli ste im vybrať lepšieho spoločníka na preskúmavanie lesných chodníkov. Bígl bol pôvodne chovaný ako lovecký pes a vďaka svojmu silnému vzrastu nie je nikdy príliš unavený na hranie.

Bígl je šikovný, priateľský a šťastný psík, ktorý dobre vychádza s ostatnými domácimi miláčikmi (až na nejaké občasné hnevanie a naháňanie). Avšak veľa pĺznu a vyžadujú časté kúpanie a kefovanie.

8) Bulteriér

Je často neprávom vnímaný ako agresívny pes, aj keď v skutočnosti bol chovaný ako pes spoločník. Je priateľský a láskyplný k deťom i dospelým. Tento dobre stavaný pes má vysoký prah bolesti, čo je skvelé pre deti, ktoré sa ešte len učia, ako správne so psom zaobchádzať.

Majte na pamäti, že váš bulteriér môže byť niekedy veľmi nezbedný, hlavne v kontakte s inými psami a menšími zvieratami. Vyhnúť sa problémom je jednoduché. Musí byť každý deň fyzicky aj psychicky dostatočne aktívny. Ich srsť je jednoduchá na údržbu a najlepšie sa im darí v dome, kde majú dobrý prístup na záhradu, kde sa môžu celý deň hrať.

7) Kólia

So širokou škálou typov, ktoré možno zaradiť do skupiny kólií, ako napríklad border kólia a bradatá kólia, nie ste pri výbere rodinného psíka limitovaní iba notoricky známou border kóliou „Lassie“. Avšak sa tu na tento typ kólie zameriame. Kólie sú mierne a predvídateľné plemeno, málokedy sa prejavujú problémy so správaním a ľahko ich vycvičíte, čo sa môže hodiť hlavne u rodín, ktoré ešte so psami nemajú skúsenosti. Kólie milujú deti, žijú preto, aby potešili svojich majiteľov a ochraňovali rodinu .

Aj keď je táto psia rasa zvyčajne veľmi mierna, pôvodne boli chované ako ovčiarske psy. Môže sa stať, že sa vaša kólia bude pokúšať naháňať vaše deti ako stádo! Toto môže byť spočiatku veľmi zábavné, ale pravdepodobne bude najrozumnejšie toto správanie nepodporovať (akokoľvek užitočné sa vám môže zdať). Kólia má dlhú srsť a k jej zdravému vzhľadu je preto nutná pravidelná starostlivosť. Kólie sú citlivé a inteligentné, dokážu byť veľmi mierne, ale aj tvrdohlavé. Výchovu k poslušnosti teda musíte mať neustále na pamäti.

6) Novofundlandský pes

Nedostal prezývku „rodená opatrovateľka“ len tak náhodou. Je to jedno z najchytrejších psích plemien na svete. Navyše milujú deti a správajú sa k nim veľký ochranársky. Tento pes je nežný, dobrý a trpezlivý, skoro ako Matka Tereza medzi psami. Všetci bez rozdielu veku sa do tohto roztomilého obra ihneď zamilujú.

Psy novofundlanské sú najšťastnejšie v rodine s veľkým otvoreným priestorom. Hoci veľa pĺznu a sú známi svojim slintaním, nemali by byť neustále ponechaní vonku. Tieto psi chcú bývať v dome so svojou rodinou. Sú tiež známi ako výborní plavci a vie sa o nich, že v núdzových situáciách dokážu aj zachrániť život.

Ľahko ich vycvičíme a určite aj potešíme rôznymi povelmi a úlohami, plnenie príkazov ich totiž neskutočne teší.

5) Maďarská vyžla

Aj keď toto psie plemeno väčšinou nie je prvé, ktoré príde na myseľ, keď sa povie rodinný pes (hlavne kvôli jeho veľkej potrebe pravidelného pohybu), ale môže byť v skutočnosti skvelou voľbou pre energické a aktívne rodiny s odrastenejšími deťmi.

Stavače majú veselú povahu, mierne správanie a sú verné a oddané. Psi tejto rasy bývajú tiež poslušní, sebaistí a chytrí, so svojou rodinou si vytvárajú veľmi silné puto a tiež sa rýchlo učia nové triky. Citlivá, mierna a pritom plná energie, taká je maďarská vyžla.

4) Írsky seter

Známy svojou ryšavou srsťou, Írsky seter je hravý, energický, miluje byť medzi ľuďmi a zahrá sa aj s deťmi. Títo psi milujú spoločnosť svojej rodiny natoľko, že keď sú sami, hrozne trpia. Ak sú obklopení svojimi najbližšími, sú šťastní a ich správanie je ukážkové.

Tento pes vyžaduje veľa pohybu, takže ak máte hyperaktívne dieťa, bude mu skvelým spoločníkom. Je veľmi šikovný a tak výcvik prebieha pomerne ľahko. Najlepšie mu bude v dome so záhradou, kde bude aj nadšene vítať vaše návštevy.

3) Pudel

Cez ich často veľmi osobitý zostrih sú pudle veľmi inteligentné a mierné psy. Pri tejto rase je možné si vybrať medzi miniatúrnou a bežnou veľkosťou, čo vám dáva možnosť vybrať pudla presne sediaceho do prostredia, v ktorom bývate. Pĺznu len nepatrne, a preto sa skvele hodí do rodiny s deťmi – alergikov.

U oboch typov prichádzajú s dobrými vlastnosťami aj problémy. Štandardný pudel je napríklad veľmi šikovný a poslušný, je hravý a vyhľadáva dobrodružstvo. Na druhú stranu dokáže byť často ostýchavý pred cudzími ľuďmi, aj keď so známymi ľuďmi ani deťmi problémy nemá. Trpasličí pudel má naopak sklon byť verný len jednému človeku. Je ale priateľský k ostatným zvieratkám aj k deťom. Pre deti teda budú dobrou voľbou kvôli svojej inteligencii, poslušnosti a hravosti. Bez ohľadu na to, pre ktorý typ pudla sa rozhodnete, ich chlpatá srsť bude vyžadovať pravidelnú starostlivosť.

Pudel je hrdý, elegantný pes, ktorý je zároveň ochraňujúci a verný.

2) Labradorský retriever

Toto je jeden z najobľúbenejších psov, a to z dobrého dôvodu – labradorský retriever je hravý, trpezlivý, milujúci, ochranársky a spoľahlivý. Medzi jeho ďalšie dobré vlastnosti patrí napríklad vysoká inteligencia a tiež dobrá odozva pri výcviku. Vyžaduje veľa pohybu (miluje napríklad plávanie!), Takže sa uistite, že si to vaša rodina uvedomuje a vyhradíte si trochu extra času na pobehovanie a hranie.

Či už je to čierny, čokoládový alebo žltý labrador, všetci zdieľajú rovnakú výdrž, silu i poslušnosť, čo ich robí tak populárnou psou rasou. Sú veľmi prívetiví a dobre vychádzajú s ostatnými zvieratkami a v podstate s kýmkoľvek sa stretnú. Majú krátku srsť, takže si vystačíte s kefovaním každý týždeň, aby zostala čistá a lesklá.

1) Zlatý retriever

Je sebaistý, šikovný, prítulný a verný pes. Nie je ani agresívny ani ostýchavý, zato je veľmi trpezlivý, čo z neho robí perfektnú spoločnosť pre deti.

Toto plemeno potrebuje veľa pohybu. Neskutočne rád sa však hrá (hlavne hry typu aport – môžete mu napríklad hádzať frisbee), keď toho využijete, ľahko jeho potrebu pohybu naplníte. Čoskoro zistíte že váš retriever miluje zábavu, je láskyplný, poslušný a vaše deti sa do neho okamžite zamilujú. Správnu starostlivosť o zlatú hrivu vášho retrievera zaistí kefovanie 2x týždenne. Aj keď je táto rasa zvyknutá na život vonku, bude oveľa radšej žiť v dome so svojou rodinou.

Zhrnutie

Do zoznamu som zaradil tie najobľúbenejšie psy k deťom. Nenechajte sa však zmiasť. Existuje rad dobrých rodinných psov, ktoré v našom zozname nenájdete. Článok slúži primárne ako zdroj inšpirácie, nechceme vám vnucovať, aby ste sa obmedzovali na iba tieto plemená. Ďalšiu inšpiráciu ohľadom výberu psa k deťom nájdete v ďalšej sekcii.

Užitočné odkazy

Ak vás vzdelávanie o psoch ešte neomrzelo a alebo ste si ešte nevybrali svojho ideálneho psieho spoločníka, potom oceníte túto sekciu. Tu odporúčame tie najlepšie zdroje, ktoré boli napísané o tématike rodinných psov.

 1. Kvalitné video sumarizujúci päť najvhodnejších psov k deťom –  Playtvak.cz
 2. Článok na tému psy a deti z pohľadu redakcie webu  Dogsmagazin.cz
 3. Rozhovor s veterinárom o psoch do rodiny –  Rozhlas.cz
 4. [eng] Článok a video o obľúbených psoch k deťom –  Petmd.com

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (6 votes)

8 komentárov k “10 najlepších psov k deťom: rodinný pes”

 1. Dobry den, jak si mam odzkouset, jestli muj domaci mazlicek, kterym je kocka, se snese se stenetem, cili novym prirustkem? DEKUJI

  Odpovedať
 2. bígla máme doma aj my, mame ho od šteniatka, takže sme si ho pekne vychovali. AKo šteniatko dostaval kvalitnu proteinovu stravu a teraz dostava iba kvalitne granule Brit a prichute mu striedame, aby to nemal monotonne

  Odpovedať
 3. k detom by som volila menšie rasy psov, napriklad velmi dobry a taky zlaty stred je bigl.Aj na stravu nie je naročny, stačia mu iba nejake lepšie granulky ( napriklad Brit) a nezvykne trpiet ani na žiadne zdravotne problemy

  Odpovedať
 4. a ešte bišonek. len som niekde čitala, že ako šteniatk azvyknu mat problemy s klbami a musi sa im davat klbna vyživa. je tomu tak? Alebo je to idividualne?

  Odpovedať
 5. bišonek je super. Toho má moja mamka. Len má chudák od narodenia problemy s klbami a tam mu dava vyživu na klby . Ale inak je to super veselý a hravy psík

  Odpovedať
 6. Dobrý deň nevedeli by ste mi doporučiť psíka ktorí je malí netreba sa mu nejako zvláštne strarať o srsť a bol by vhodný do rodiny ale bol by vonku?

  Odpovedať

Vložiť komentár