fbpx

21 dôvodov, prečo si (ne)obstarať stafordšírskeho bulteriéra

Stafordšírsky bulteriér možno naháňa trochu hrôzu, alebo z neho máme minimálne rešpekt. Sú ale tieto pocity opráčeštivnené? Čo keď zistíte, že je tento psík vlastne iný, než si myslíte? Čítajte ďalej a možno sa vám nakoniec aj zapáči!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

11 dôvodov, prečo si kupovať stafordšírskeho bulteriéra

 • Vzťah k ľuďom – bezhranične miluje svoju rodinu, ľudí má dokonca radšej ako ostatné zvieratá.
 • Miluje akúkoľvek hru s deťmi. Ochotne toleruje detskú neohrabanosť a malé hrubosti – prezýva sa aj psia opatrovateľka.
 • Považujeme ho za dokonalého spoločníka. Bude totiž robiť čokoľvek za jedinej podmienky, a to takej, že tam budete aj vy: pôjde s vami na bežky, zabehať si, zaplávať, ale pokojne sa spolu môžete rozvaľovať na gauči a bude spokojný.
 • Zvládne všetko, čo si na neho vymyslíte. Naozaj je veľmi všestranný, medzi aktivity, ktoré mu nie su cudzie, radíme napríklad agility, flyball, canisterapiu, obranu.
 • Učí sa rýchlo vďaka svojej vysokej inteligencii a nadšenie pre akékoľvek zamestnanie.
 • Zbožňuje pohyb, ale kvôli jeho vyvenčeniu nemusíte chodiť kilometre ďaleko. Stačí napríklad len aportovanie.
 • Starostlivosť o neho je absolútna výhra. Ak sa zrovna vonku v niečom nevyváľa a nebude potrebné ho vykúpať a vyčistiť, tak to máte v podstate bez práce.
 • Miluje jazdu autom a cestovanie , niekedy to dokonca vyžaduje.
 • Veľkosť. Menšie plemeno, ale pritom poriadny pes.
 • Vhodný do bytu – chce stále zostať so svojou rodinou a vojde sa všade.
 • Toto plemeno nepostihujú žiadne typické alebo časté choroby. Keď si zaobstaráte papierového jedinca, máte veľkú šancu, že bude väčšinu života zdravý.

10 dôvodov, prečo si nekupovať stafordšírskeho bulteriéra

 • Ak hľadáte strážcu, tak si rovno vyberte iné plemeno. Staford vás možno upozorní štekaním, že sa niekto objavil, ale vzápätí sa s ním začne kamarátiť.
 • Pretože s ostatnými zvieratami moc dobre nevychádza, tak si musí na iných domácich miláčikov zvykať už od šteňaťa.
 • Chov vonku nepripadá do úvahy – toto plemeno zle znáša zimu a chlad .
 • Veľa sa fixuje na ľudí, preto ho nesmiete nechávať samého.
 • Pre jeho dobrú výchovu je potrebná dôslednosť a autorita.
 • Úplný začiatočník a staford = zlá kombinácia.
 • V hĺbke duše má zakódovanú bojachtivosť, vyžaduje dôslednú a láskyplnú výchovu. Jedine tak z neho vyrastie príkladný zástupca tejto rasy.
 • Aj keď lepšieho psa ťažko nájdete, zle pôsobí na ľudí a vyvoláva v nich strach – vaše okolie sa ho môže báť.
 • Občas si postaví hlavu a ukáže svoju tvrdohlavosť.
 • Socializácia zas a znova. Medzi psami i ľuďmi – vec, ktorú keď podceníte, tak sa vonku ani neukazujte.

Zhrnutie

Vhodný pán pre staforda s ním trávi väčšinu svojho času – stane sa jeho celoživotným parťákom. Rád sa hrá, športuje, ale aj cestuje. Ak čas od času zvolí odpočinkový deň, staford ho spokojne strávi s ním. Môže bývať pokojne v byte. V minulosti som už mal psa, ktorý mi dal pár skúseností. Takýto pán sa musí chovať milo, láskyplne a zároveň dôsledne.

Všeobecná charakteristika stafordšírskeho bulteriéra

Tento psík doslova miluje ľudí – hlavne deti. Nie nadarmo sa prezýva psia opatrovateľka (nanny dog). Oplýva množstvom vlastností, aj keď by sme to do neho nepovedali, väčšina z nich je kladná.

I. Povaha

Stafordšírskeho bulteriéra poznáme ako psa s bezhraničnou odvahou, húževnatosťou a vysokou inteligenciou. Ničoho sa nebojí. Spoľahlivosť mu tiež rozhodne nechýba. Nie vždy dobre vychádza s ostatnými psami. Občas nám ukáže svoju tvrdohlavosť, inokedy zase oddanosť. (zdroj)

II. Vzhľad

Stredne veľký vzrast, silné svalnaté telo, robustné, hladká krátka srsť. Tak môžeme v kocke zhrnúť jeho vizáž. Farieb mu môžeme pripísať veľa, pokojne aj viac naraz, ale nikdy nie pečeňovo hnedú alebo čiernu s pálenou. Pes váži okolo pätnástich kilogramov, fenky potom o niečo menej. Psy sú tiež vyššie a dorastajú sa až 41 centimetrov v kohútiku.

Zreteľne krátku a nápadne širokú hlavu zdobia napoly sklopené ušiká, krátky ňufák s čiernym nosom, okrúhle, dopredu hľadiace oči a osvalené líca. Chvost, ktorý nesmie byť príliš zatočený, nosí pomerne nízko. (zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Deti miluje viac ako ktorékoľvek iné plemeno. Vydrží sa s nimi hrať aj celé hodiny, tolerujú im detskú neohrabanosť aj drobné hrubosti. Práve jeho vzťah k deťom je veľká prednosť (získal podľa neho aj prezývku „nanny dog“)

Domácich miláčikov príliš nemusí. Pokiaľ ho na iných domácich maznáčikov budeme od šteniatka učiť, tak s nimi začne vychádzať celkom dobre. Možno bude v ich prítomnosti často štekať a dorážať na ne.

IV. Náročnosť

Najmä pre našu peňaženku bude hneď na začiatok náročnosť vyššia. Cena šteňaťa s preukazom pôvodu sa pohybuje okolo 770€. Následné náklady sa týkajú základného očkovania, odčervenia a vybavenia – počítajme výdavky okolo 80€. Pozor! Očkovať a odčervovať musíme každý rok. Čo sa týka kŕmenia – denná dávka sa pohybuje okolo dvoch odmeriek kvalitného kŕmenia a to tiež nie je úplne lacné. (zdroj)

S možnými chorobami sa hodí počítať vždy, aj keď toto plemeno nimi príliš netrpí. Časová náročnosť v prípade tohto psa znamená mať ho stále pri sebe. Niektorí jedinci chcú vyložene leňošiť, iné ťažko unavíte. Jediné čo je naozaj dôležité – nesmiete ho príliš opúšťať. Starostlivoti nemusíte venovať osobitnú pozornosť.

V. História

Angličania plemeno poznajú takmer 200 rokov. Pochádza zo starého bojového psa a niektoré jeho črty to ukazujú dodnes (sila, obratnosť, ťažšia hlava). Pravdepodobne vznikol krížením teriéra a buldoga, dôraz sa pri tom kládol hlavne na výkonnosť psa.

Tieto psy vlastnili chudobnejšie vrstvy, ktoré si privyrábala účasťou svojich psov na zápasoch. Chovali ich však v domácnosti a žili s nimi v tesnej blízkosti, preto bola žiaduca láska k ľuďom.

Čistokrvný chov stafordšírskeho teriéra datujeme od roku 1930, kedy vznikol aj prvý klub zaoberajúci sa týmto plemenom – „The Staffordshire Bull Terrier Club“. (zdroj)

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.6/5 - (10 votes)

15 komentárov k “21 dôvodov, prečo si (ne)obstarať stafordšírskeho bulteriéra”

 1. všetci psi potrebuju kvalitne krmivo a doplnky stravy, pravidelne prehliadky u veterinara a lásku od svojo panička, rodiny s ktorou žiju

  Odpovedať
  • zaleži aj od toho, akeho maš psa. ako často a vela ti papa a kolko ma rokov. Či je v byte, alebo na dvore . Ale skus striedat prichute a podla toho zistiš, ktora mu najviac chuti a podla toho vyberaj

   Odpovedať
   • našemu velmi chutia s lososom, kraličim masom a hovadzim masom. Prichute sa mu snažim striedat, aby to bolo stale niečo ine a okrem granul mu kupujem aj konzervy, ale tie nema až tak často. Raz za čas dostane aj nejake varene jedlo, hlavne maso, ryžu a cestoviny

    Odpovedať
   • alebo sa zameraj na inu konzistenciu stravy, Skus to vymenit za granule, alebo konzervy, alebo bvymen značku a uvidiš čo pomože

    Odpovedať
   • ešte ti možem poradit, skus mu do granul priešat kusok nejakeho vareneho masa, alebo nejake vnutornosti tipu varene kuracie srdiečka, pečienky a možno mu to zachuti. SKus to, skus improvizovat

    Odpovedať
   • ak je pes v byte tak zje iba to čo mu daš. Aspon u našeho to takto je. AK ide vonku, ma košik azje iba to, čo mu cez košik dam do ust – vačšinou iba granule, alebo kusok psej salamy

    Odpovedať
 2. každy pes je krásny. Byvame v byte a mame tri deti, takže podla toho sme vyberali aj tip psa a vyhral maly kabelkovy pes Yorkšir a je to naozaj skvely, vesely a hravy pes. Kupujeme mu kvalitne granule, konzervy a občas dostane varenu stravu

  Odpovedať
 3. Dobrý deň. Viete mi prosím poradiť ako zistíme druh nášho psíka Staforda, resp. s akou inou rasou je križený?.. Mám aj fotografie, ďakujeme..

  Odpovedať
 4. alebo vymenit granule, niekedy to tiež pomože. Ja to tak tiež skušam. Hladam sposoby ako o prinutit jest

  Odpovedať
 5. neskušala si mu niečo uvarit? Nejaku ryžu, kusok masa a k tomu pridat lososovy olej? Možno by mu to chutilo. SKušaj všetko možne a verim že to pojde

  Odpovedať
 6. lososovy olej nie je novinka. Bežne sa to pridava do varenej stravy pre psov. je to vlemi zdrave. Kupiš to v každom petshope

  Odpovedať

Vložiť komentár