fbpx

10 najlepších psov pre začiatočníkov & neskúsených psíčkarov

Ste pripravení si zaobstarať svojho prvého psa? Je mnoho rôznych psích plemien vhodných pre začiatočníkov a je ťažké si vybrať toho jedného. Predtým než si ono roztomilé šteniatko zaobstaráte, je tu pár vecí, ktoré by ste mali najprv zvážiť.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

Zmyslom tohto článku je pomôcť vám s výberom vášho prvého psa. Zoskupili sme zásady pri výbere psieho plemena a tiež zoznam podľa nás najlepších psov pre začiatočníkov.

Aký pes sa k vám hodí?

Žijete pre pohyb a radi by ste so svojim psom túto vášeň zdieľali? Oceníte určite aktívnejšie psie plemeno ako napríklad  labradorský retríver. Ak ste naopak skôr “domáca osoba” „, potom by vašou hlavnou prioritou malo byť nájsť rovnako naladeného  psíka. Menej aktívnejší psie plemená, ako napr. Yorkšírsky teriér, sú pre odpočinkovo naladených pánov ideálne.

Máte čas vychovávať šteňa? Starať sa o šteňa si vyžaduje čas a nutnú dávku pozornosti. Potrebuje trénovať, výcvik a nevyhnete sa aj občasným návštevám veterinára. Hoci je obstaranie si šteňaťa často najrozumnejšou  voľbou, niekedy je dospelý pes skvelou variantou. Adoptovanie psa zo záchranného útulku je tiež možnosť. Pomôžete tým nájsť psíkovy nový domov a vám skvelého spoločníka. V tomto prípade však počítajte s tým, že výcvik psíka bude o niečo väčšia výzva.

Ste ochotní sa starať o psa, ktorý vyžaduje veľa starostlivosti? Viete pracovať so psami, ktorí potrebujú dôkladný tréning? Všetci psy majú svoje základné potreby, ale niektorí potrebujú viac starostlivosti ako tí ostatní. Zvážte, koľko času môžete obetovať. Možno hľadáte práve psíka, s ktorým nebude toľko práce a nie je tak náročný.

Ktorá psie plemená sú najlepšie pre začiatočníkov?

Existuje veľa psích plemien. Ako si ale vybrať to správne? Našťastie každé psie plemeno má inú predvídateľnú veľkosť, stupeň aktivity a potrebnú starostlivosť. Kým každý pes je iný, sú tu osobnostné znaky spojené s každým psím plemenom. Tieto znaky vám pomôžu vybrať psa, ktorý sa hodí k životnému štýlu vašej rodiny. Vybrali sme desať psích plemien, ktoré podľa mnohých expertov patria medzi skvelé psy pre začiatočníkov (zdroj) – zďaleka však nie sú jediní.

10) Boxer

Ak hľadáte stredne veľkého a veľmi energetického psa, pozerajte sa po hravom boxerovi. Je to verný pes, ktorý má blízke puto s jeho rodinou. Sú to prirodzení ochranári svojich rodín a skvele sa hodia k deťom. Ak žijete aktívnym životným štýlom, potom by boxer mohol byť práve pre vás. Starostlivosť o boxera je veľmi jednoduchá. Potrebuje veľa pohybu a tvrdý tréning.

9) Jorkšírsky teriér

Yorkshirský teriér je dobrý „začiatočnícky pes“ pre tých, ktorí hľadajú skôr malého psa. Musíte byť však ohľaduplní pri jeho starostlivosti. Yorkšír má stále rastúcu srsť, o ktorú je potrebné sa pravidelne starať. Yorkšír je len mierne aktívny a jeho jediná základná potreba je trocha pohybu každý deň. Každodenné prechádzky sú nevyhnutné pre udržanie jeho dobrej kondície.

Yorkšíri potrebujú tiež pevný základ výcviku. Bez tréningu môžu byť tieto malé psy tvrdohlavé. Yorkšír sa stane vaším kamarátom na celý život. Toto plemeno je láskyplné k pánovi a môže sa správať ochranársky v prítomnosti cudzích ľudí.

8) Bišónik

Bišónik je malý pes, ktorý vyzerá trochu ako skákacia bavlnená gulička. Je veľmi dobrý spoločník. Bišónik je skvelý pes pre rodiny s deťmi a vhodný je taktiež ako pes do bytu . S bišónikmi je jednoduché trénovať a dobre sa prispôsobujú akémukoľvek životnému štýlu.

Toto plemeno má kučeravú srsť, ktorú treba pravidelne zastrihávať a opatrne rozčesávať. Pre jednoduchšiu starostlivosť nechávajte bišónov ostrihaných nakrátko. Každodenné základné cvičenie stačí na to, aby toto plemeno bolo šťastné a zdravé.

7) Labradorský retríver

Labrador je jedným z najobľúbenejších stredne veľkých psov. Labradori sú verní a láskyplní psi, ktorí si vytvárajú veľmi blízke väzby so svojimi rodinami. Dobre sa prispôsobujú akémukoľvek prostrediu a sú perfektné k deťom . Toto plemeno je aktívne, hravé a chytré. Sú perfektní do aktívnej domácnosti, kde majú dostatok pohybu a tréningu. Radi sa učia a môžu sa naučiť takmer čomukoľvek. Môžete sa s nimi hrať celé hodiny alebo ísť behať, a potom deň zakončiť maznaním sa na gauči.

Labradori milujú jedlo a ak nie ste opatrní, môžu mať nadváhu. Vyčesávajte ho pravidelne, aby ste minimalizovali pĺznutie. Ak sa o vášho Labradora dobre staráte, budete mať šťastného a milovaného spoločníka po celý jeho život.

6) Papillon

Nenechajte sa oklamať vzhľadom tohto malého psíka. Papillon je veľmi vytrvalý a má rád aktívny životný štýl. Toto plemeno nepotrebuje priveľa pohybu. Možno ho ľahko vycvičiť a starostlivosť nie je komplikovaná. Je to šťastné, kamarátske a prispôsobivé zvieratko vhodné do domácnosti. Papillon sa skvele hodí k deťom, ale deti naňho musia byť opatrné.

5) Pomeranian

Pomeranian je zlatý malý pes. Toto plemeno je svetlé a mierne aktívne. Jeho chlpatý kožuch nie je tak náročný na udržiavanie , ako sa môže spočiatku zdať. Pravidelné kefovanie je všetko, čo potrebuje. Každodenné prechádzky plne postačia na udržanie jeho fyzickej kondície. Často sa upúta k jednému majiteľovi, ale je skvelým spoločníkom aj v rodinách.

4) Pudel

Pudel je dobre známy a obľúbený pes. V zásade objavíte tri veľkosti: miniatúrna, malá a štandardná. Sú to veľmi inteligentní psi, ktorí dobre reagujú na tréning. Pudel potrebuje pravidelnú starostlivosť hlavne kvôli kučeravému a stále rastúcemu kožuchu.

Pudle sú veľmi energické psy, ktoré potrebujú veľa cvičenia. So správnou starostlivosťou nájdete v tomto plemene úžasného spoločníka. Plemeno je prispôsobivé v prostredí a môže byť v rôznych domácnostiach.

3) Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel je malý, sladký a láskyplný pes. Cavalier je mierne energetický a každodenné prechádzky plne postačia pre jeho fyzické i duševné zdravie. Základná je starostlivosť o jeho stredne dlhý kožuch. Pravidelné rozčesávanie je dôležité proti zachlpeniu  srsti.

Cavalier potrebuje základný výcvik , na ktorý reaguje veľmi dobre. Je elegantný, pozorný a všeobecne pokojný. Cavalier sa hodí pre všetky typy domácností a darí sa im aj medzi deťmi.

2) Zlatý retriever

Zlatý retriever je typickým rodinným psom . Tento stredne veľký pes je šťastný, verný, láskyplný a aktívny. Retrieveri sú rozumní  a adaptabilní psi, ktorí môžu prosperovať vo väčšine domácností.

Potrebujú pravidelné kefovanie a cvičenie, aby sa udržali v dobrom fyzickom stave. Tréningy sú nevyhnutné, ale nie sú ťažké. Radi sa učia a milujú trávenie času so svojimi rodinami. Sú vynikajúcimi spoločníkmi pre deti všetkých vekových kategórií. Niet divu, že je to jeden z najobľúbenejších psov na svete!

1) Zmiešané plemená psov

Ak hľadáte zmiešané psie plemeno, môžete navštíviť niektorý z útulkov alebo chovných staníc vo vašom okolí. Títo jedineční psi môžu byť pre vás skvelými psími kamarátmi. Prijatím psa so zmiešaným plemenom tiež pomáhate obmedziť premnoženie zvierat v útulkoch a pomáhate nájsť opusteným psíkom domov.

Ak stále neviete, ktorý pes je pre vás vhodný, nechajte si poradiť od pracovníkov útulkov alebo chovnej stanice. Pomôžu vám nájsť psa s vlastnosťami, ktoré si prajete.

Zhrnutie

Do zoznamu som zaradil tie najobľúbenejšie psy pre začiatočníkov. Nenechajte sa však zmiasť. Existuje rad dobrých „začiatočníckych psov“, ktoré v našom zozname nenájdete. Článok slúži primárne ako zdroj inšpirácie, nechceme vám vnucovať, alebo vás obmedzovať na tieto plemená. Ďalšiu inšpiráciu ohľadom výbere psa pre začiatočníka nájdete v ďalšej sekcii.

Užitočné odkazy

Ak vás vzdelávanie o psoch ešte neomrzelo alebo ste si ešte nevybrali svojho ideálneho psieho spoločníka, potom oceníte túto sekciu. Tu odporúčame tie najlepšie články, ktoré boli napísané o tématike psov pre začiatočníkov.

  1. [eng] Článok o psoch pre neskúsených psíčkarov z dielne magazínu  Thespruce.com
  2. Článok o vhodných a nevhodných psoch pre začiatočníkov –  Blondpes.cz
  3. [eng] Článok so zoznamom najlepších psov pre začiatočníkov –  Iheartdogs.com
  4. [eng] Zoznam psích plemien vhodných pre začiatočníkov –  Dogtime.com

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.3/5 - (12 votes)

Vložiť komentár