fbpx

14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať mopsa

Osobitý vzhľad mopsa je dôvodom, prečo sa niektorým ľuďom nepáči, zatiaľ čo ostatní ho bezmedzne zbožňujú. Jeho vyrovnaná a mierumilovná povaha zaujme každého, kto hľadá spoločníka do nepohody. Navyše je vhodný aj k deťom. Hoci ide o pozitívnu rasu, nájde sa aj zopár mínusov.

Ak aj vás očaril nezameniteľný mops, poďte sa s nami pozrieť, či je tento verný pes vhodný ako priateľ práve pre vás. (zdroj)

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

8 dôvodov, prečo si OBSTARAŤ mopsa

 • Predstavuje mierumilovné plemeno, ktoré je vhodné aj do rušnejšej domácnosti s malými deťmi.
 • Mops nie je agresívny – ani na ostatné psy. Je to väčšinou nekonfliktný tvor, ak šteká, tak len na pozdrav, nie zo strachu.
 • Je skvelým spoločníkom, rád trávi čas nablízku svojmu pánovi. Nehne sa od vás a bude vám dávať najavo svoju lásku, nech už budete kdekoľvek.
 • Nejde o psa náročného na pohyb, preto bude dobrým priateľom rodiny žijúcej v meste i osamelým starým ľuďom. Pravidelné krátke prechádzky mopsom úplne vyhovujú.
 • Mops je šťastný a vyrovnaný, hodí sa všade tam, kde je potrebný priateľský a pozitívny parťák.
 • Mopsi nie sú nároční na výcvik, ľahko sa naučia základné povely, odborný výcvik nie je potreba.
 • Vhodné prostredie pre mopsa je v podstate akékoľvek – či už byt či dom. U oboch však platí, že sa psík bude chcieť zdržiavať po väčšinu času vo vašej blízkosti. Tiež ide o psa, ktorý patrí dovnútra. Je náchylný na prehriatie.
 • Hodí sa aj k tým, ktorí sa síce bojí väčších psíkov, ale hľadajú osobitného a pokojného malého psieho kamaráta.

6 dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ mopsa

 • Nie ste často doma? Potom mops nie je psíkom pre vás, pretože by ste mu pravidelne lámali psie srdce.
 • Mops je typický pohodlný gaučový povaľač, ak hľadáte aktívneho psíka, ktorý sa s vami bude venovať športu a pohybu, potom hľadajte ďalej.
 • Hoci je mops pomerne bezproblémový a pokojný pes, môže byť tvrdošijný . Výchova je nenáročná , avšak mala by byť dôsledná.
 • Neustále pĺznutie môže v domácnosti obťažovať. Pravidelné odstraňovanie uvoľnenej srsti je nevyhnutnou aktivitou pánov tohto roztomilého plemena.
 • Mopsíci majú tendenciu chrápať. Túto vlastnosť nemusíte oceniť najmä v menšom byte.
 • Výrazné oči sú náchylné na zranenia, je potrebné venovať im zvýšenú pozornosť a starostlivosť.

Zhrnutie

Mops je ideálnym psom pre nenáročného, prípadne aj neskúseného chovateľa, ktorým poskytne more lásky a neskutočnú psiu oddanosť. Jeho charakteristický vzhľad ľahko vyčarí úsmev na tvári. Hodí sa k rodine s deťmi i k osamelým seniorom, najlepšie do bytu . Svojim veľkým mopsím srdcom si získa každého, kto hľadá kľudného psíka ako spoločníka na každý deň. Ten pravý pán pre mopsíka je človek, ktorý si s ním rád dopraje pravidelné chvíle pohody a podelí sa o miesto na pohovke.

Všeobecná charakteristika mopsa

Nie je to športiak ani nadšenec do pohybu. Je to však veľmi inteligentný pes s vlastnosťami, ako je vernosť, oddanosť, prívetivosť, pozitivita a niekedy tvrdohlavosť.

I. Povaha

Povaha mopsa je stručne povedané príjemná. Hravý, šťastný, oddaný, šikovný a pritom všetkom dôstojný psík. V srdci klaun, navonok ten najlepší psí spoločník. Vyžaduje neustálu pozornosť a blízkosť svojich milovaných. Nie je agresívny ani nervózny. Jedinou negatívne vlastností môže byť tvrdohlavosť.

II. Vzhľad

Charakteristickým znakom mopsa je predovšetkým jeho komická vráskavá tvár, plochý ňufák a veľké guľaté oči. Telo je krátke a zavalité. Chvostík je zatočený blízko chrbta. Máva mierny predkus. Osvalené telo disponuje typickú zvráskavenou kožou a hladkú, krátkou srsťou vo farbách strieborná, apricot, béžová či čierna. Dorastá do výšky 25 až 28 cm, váži v rozmedzí 6,3 až 8,1 kg – zmestí sa bez problémov aj do menších bytov.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom býva vrelý. Mops nie je agresívny ani konfliktný, jeho socializácia býva bezproblémová, naopak ide o veľmi priateľské zviera, ktoré sa hodí práve k deťom . Dôležité je v takýchto prípadoch vždy ratolesti naučiť, ako sa správať k zvieratám. Menšie deti môžu psíkovi ublížiť, hoci neúmyselne.

IV. Náročnosť

Čo sa týka financií, je potrebné počítať s investíciou od 230€ za psíka bez PP a od 700€ za mopsíka s rodokmeňom. V prípade kúpy mopsa bez pp je tu však zdravotné riziko (zdroj). Hrozí vykĺbenie kolenného jabĺčka či ochorenie očí, aj na to treba brať ohľad – pretože veterinárna starostlivosť je takisto zásahom do rodinného rozpočtu.

Okrem kúpy psa je dôležité zaobstarať kvalitné vybavenie – od obojku po misky a nevyhnutné vodidlo či pelech . Primárna suma sa tak môže vyšplhať až na niekoľko tisíc korún. A to ešte zďaleka nie sme u pravidelného očkovania a odčervovania. Okrem týchto výdavkov myslite tiež na krmivo. Kvalitná strava môže stať aj 40€ mesačne a to je potrebné brať do úvahy. A ako je náročná starostlivosť? Okrem pravidelného vyčesávania pĺznúcej srsti a zastrihávania pazúrikov vám moc času nezaberie.

V. História

Mopsovia nie sú francúzske buldočky a príbuzní nie sú ani s mastifom či Šarpejom. Najbližšie je mops pekinéz. Pôvod plemena začína zrejme v starovekej Číne a je úzko spätý s chovom pekinského palácového psíka. Psy známi ako „krátkohubí“ sú popisovaní v spisoch datovaných okolo roku 600 pred Kristom a boli pravdepodobne predchodcovia moderného plemena, ktorému dnes hovoríme mops. Predok mopsa bol chovaný vďaka krátkej srsti, u ktorej sú viditeľné výrazné vrásky na čele.

Číňania hľadali vrásky v tvare podobnom znakom čínskeho písma. Najobľúbenejším znakom boli tri vrásky, ktoré dohromady dali slovo „princ“. V druhej polovici 16. a začiatkom 17. storočia Čína začala obchodovať s európskymi krajinami, napríklad s Portugalskom, Španielskom, Holandskom a Anglickom. Obchodníci pri návrate z Orientu priviezli ako darčeky malé psy, vďaka čomu sa šírila obľúbenosť tejto rasy. Mopsi sa zrejme prvýkrát objavili v Holandsku.

Neskoré 19. storočie prinieslo prvé psie výstavy. Mopsi boli prvýkrát vystavení v roku 1861. Plemenná kniha bola začatá v roku 1871. V prvom zväzku bolo uvedených šesťdesiatšesť mopsov. Anglickí mopsi sa vyvíjali hlavne pozdĺž dvoch línií: Willoughbyho a Morrisonovej. Každá mala vlastné šľachtené zvláštnosti. Zaujímavý je tiež pôvod názvu mops. V slovenčine je slovo prevzaté od nemeckého Der Mops. Anglické slovo pug je odvodené od latinského pugus – podľa typickej Mops hlavy, ktorá pripomína päsť. (zdroj)

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.3/5 - (302 votes)

20 komentárov k “14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať mopsa”

 1. 7 dôvod prečo si neobstarať mopsa. Čítajte pozorne.
  Sme majiteľom mopsa, má rok a rád zhrniem naše BOHATÉ skúsenosti z jeho chovom.
  Nakoľko si myslíme, že podobné články môžu byť dosť zavádzajúce.
  Mať mopsa s papiermi a rodičmi šampiónmi? netreba si myslieť, že to je vždy garanciou čohokoľvek.
  MOPS NIEJE JEDNODUCHÉ PLEMENO NA VÝCHOVU.
  – nejde o inteligentné plemeno. Pozrite si rebríček. Ani s dobrotkami po 200 až 300 opakovaní nezaručujú, že mopsa bude zaujímať čo od neho chcete. Mops žije hlavne pre seba. Neuznáva autority (netuší úlohu alfa samca vo svorke) a vaše pocity sú mu nepodstatné až ukradnuté. Ak je Vám zle z toho čo robí a dáte mu to najavo vôbec to zním nič nerobí. Podstatný je iba on všetko čo je v okolí má slúžiť iba jemu. Je to egocentrik, nie je rád keď je sám no to je všetko (ste len objekt) a k tomu aj blbeček. Výchova nepomáha. Ani u kynológov nepomohla. Určite nie povaľač. Neposedí ani minútu a robí si čo chce. Je nároční na starostlivosť. Potvrdené aj chovateľmi, ktorí sa pýtali, prečo práve MOPS ? no prečo, lebo všade sa píše aké je jednoduché ho vychovať no je to inak.
  – Je náročný aj zo zdravotného hľadiska. Pripravte si peniaze na veterinára.
  Celkové zhrnutie. Neodporúčame. Ani to pre nich nie je dobré. Majú problémy z dýchaním a ďalšie iného charakteru. Ak chcete niečo pohodové pozrite si inteligentné plemená a zoberte si toho čo sa Vám páči aj po zdravotnej stránke (potencionálnych zdravotných rizikách).

  Odpovedať
  • Ja budem oponovať, moja sucka mopsa má 3 roky a my ju mame od mala.
   Takže 8.dovodov za mopsa
   1. Je nenáročný na miesto a naozaj je vždy nalepeny na nejakom človeku. Zboznuje spoločnosť.
   2. V byte málo skoro vobec nesteka. Nikoho zo susedov nerusi.
   3. Nepotrebuje kilometre prechádzok, len vencenie a trošku hrania a pozornosti.
   4.Na stravu naozaj nie je náročný. Zlupne všetko a rád. Najradsej pánovi pomaly z taniera.
   5. Je pravda, že je tvrdohlavý,ale za maskrtu spraví pomaly aj stojku na hlave. Nedá sa nejako extra cvičiť, nie je veľmi inteligentný, ale pre seba má rozumu dosť.
   6. Keď sa pozriete na ten jeho ksichtik, hneď máte lepsiu náladu. Je to šašo.
   7.Keď si na to navykne odmala, vydrží pár hodín sám doma. A nezavija, neposkodzuje nábytok ani nič v byte. Pravdepodobne vycka na gauci alebo v pelechu.
   8. Miluje deti, aj vonku sa dá pohladkat bez problémov. Aj úplne male deti. A ostatné psy má veľmi rád. Rád sa jaší vonku s ostatnymi psami.
   Nevýhody sú len dve a to
   1. Plznu a dosť. Vycesavanie nepomaha. Len sem tam trochu ostrihat.
   2. V lete sa ľahko prehreju. Na prechádzky chodime len ráno a večer, cez deň len rýchlo vycikat do tieňa a domov. Nájde si chladné miesto a tam oddychuje.
   Nelutujem obstatanie mopsika, veľmi obohatila nas život.

   Odpovedať
   • Súhlasím, mám 3,5 ročnú fenku a správa sa presne tak, ako opisujete. Zbožňujem ju. Priniesla mi veľa radosti do môjho 60 ročného života.

    Hedviga

    Odpovedať
   • Úplne súhlasím s týmto názorom. My máme tiež sučku, má 3 roky a je úžasná, citlivá a chápe všetko, čo sa okolo nej v domácnosti deje, takže určite nie je egocentrik. Jediné mínus je naozaj plznutie, ale inak by sme ju nevymenili za žiadne iné plemeno.

    Odpovedať
  • Oznacovat, ze mate bohate skusenosti s chovom pri rocnom psovi, je dost odvazne. Ako citam Vas clanok dalej, ocividne Vam pes do ruk nepatri vobec. Ak chcete lacneho spolocnika, kupte si tamagoci. My mame mopsa uz 5 rokov a lepsie plemeneo do bytu si neviem predstavit. Vsetky neduhy sa daju riesit a v pripade spravnej starostlivosti je mozne eliminovat aj navstevu veta. S vychovou je otazne, asi ste nevedeli ako na nho. Ja mozem len odporucit!

   Odpovedať
   • Dobrý deň Zuzana, ja by som sa len chcela spýtať, resp. vás všetkých ktorí máte doma tohto krásneho psa, veľmi silno uvažujeme nad jeho kúpou ale obávam sa o to ako to prežíva doma sám (šteká, zavíja?) cez deň keď som v práci… Raz za čas ideme aj večer von (ale fakt raz za čas) Je naozaj taký ako ho opisujú, že prespí pomaly celý čas čo je sám doma, povalač na gauči a pod.? Aké máte konkrétne s týmto plemenom skúsenosti? Ja len nechcem aby sa trápil sám doma, toto jediné odďaľuje kúpu psíka do bytu.
    Vopred ďakujem za všetky odpovede

    Odpovedať
    • Ja som ho mala 15 rokov. Takze moje skúsenosti sú pozitívne, je to maznacik, vyžaduje pozornosť, neznáša samotu, denne sme nabehali do 8-ich rokov 5-6 km, majú svoju osobnosť, nestekaju ale dá sa od neho večer z času na čas odísť, cez deň spi dosť, ale je rad keď má okolo seba ľudí, a rad vysedáva rovno na kolene na gauči. Chrápe na starobu príšerne, ale zobudíte sa keď prestane, náchylný je na choroby s očami, ladvinami, v zime krátko venčiť, bude sa Vám tlačiť do postele, lebo rad cíti gazdu. Plzne cely život, na jar a na jesen silno. Keď na Vás obzrie s tými veľkými očami tak mu aj srdce dáte. Po troch rokoch čo mi zomrel na starobu opäť hľadám mopsa. Sú nároční na doktorov, jedno či máte s PPalebo bez.

     Odpovedať
  • Vy by ste nemali mat žiadneho psa, nielen mopslika. Tvrdiť že máte “bohaté” skúsenosti s mopsom, pri jednoročnom psovi, ktorý je ešte kvázi šteňa, svedčí len o tom že o psoch neviete vôbec nič. Ja mám mopsa 10 rokov a poznám x ľudí ktorý ho tiež majú. Zo všetkým súhlasím čo v článku odznelo.. je to oddaný pes, so svojou milou povahou získa úplne každého. Poslúcha a uznáva autority avšak z času na čas vyskúša či sa náhodou niečo nezmenilo na zozname “nesmieš” ?? za mlsku urobí čokoľvek a presne ako bolo písané v článku vždy chce byt na blízku a pri vsetkom asistovať. Evidentne ste nezvládli výchovu a chcete to hodiť na plemeno ?? A pritom je to najúžasnejší spoločník, ozajstný kamoš na cely život. Zo zdravotnej stránky – okrem kastracii a čistení zubov sme nikdy žiadny problém nemali. V lete sa im ťažšie dýcha ale v tieni alebo pri vode je všetko ok. Krátke prechádzky, veľa lásky a pamlsky-to je všetko čo vyžadujú. S pozdravom

   Odpovedať
  • Ja som tiež egocentrik a blbeček. Aj tak ma Vaša zničujúca kritika odradila. Tak aké psisko radíte pre seniorku v trojizbovom byte? Bordeauxskú dogu? Retrivera? Maltezáčika?

   Odpovedať
 2. My máme mopsika 12 rokov. Neviem si predstaviť lepšieho spoločníka ako on. Dodá silu, je empaticky, dobracisko s veľkou dušou. Hovorím, že keby bol človekom v dnešnom svete, tak ho pri jeho povahe zničia… Na výchovu nenáročný, oddaný priateľ. Žiaľ, má viac zdravotných problémov, horšie dycha, už ma problémy s udržaním moča a pohybom. Ma po byte plienky a 2 roky ho nosíme po schodoch. Ale ma stále veselé ocka, rad papa, z lásky sa stále motá popod nohami.. V mladosti sme chodili na turistiku.I keď teraz väčšinu dna prespi, robí nám radosť byť s s nim. Rozmýšľali sme nad novým mopsikom, ale vyžaduje hodne zdravotnej starostlivosti v staršom veku a byt je stále zasrsteny. Už máme 2 ročnú bostonsku terierku, ktorá má podobné láskavé ocka a bystrý pohľad, stále do mopsika dobiedza, je veľmi živá, chodíme na agility, ona nedovolí mopsikovi mentálne zostarnut. Obidvaja dávajú pokoj a vyrovnanosť našej dusi.

  Odpovedať
 3. Môj prvý mopsík by mal 14 rokov, bohužial už nie je medzi nami bol to pán pes momentálne mám doma dve fenky mopsika podotýkam obidve sterilizované jedna je zachránená pred utratením a druhú som dostala od manžela a ešte je s nami jeden psík mopsík je to úžastné plemeno nikdy by som nemenila za iné pkemeno.

  Odpovedať
 4. Chcel by som sa opýtať pretože uvažujeme o kúpe Mopsa chcel by som sa opytať či vysoko náchylny na zranenia očí alebo problémy s díchaním popríbade či plzne velmi alebo len sem tam a ak máte nejaký tipy ako zastaviť plznutie môžete doporučiť nám plznutie vadiť moc nebude ale radšej čistý dom.

  Odpovedať
 5. Mops je skvele plemeno do bytu, je to rodinne zalozeny pes a v podstate ako majitel 3 kusov tohoto ukrochkaneho stastia, mozem s clankom suhlasit. Pekne zhrnute vyhody aj nevyhody… cvicenie je jednoduche lebo za jedlo urobia vsetko… s jednym mam urobene aj agility skusky takze reci ze je nenaucitelny a neohrabany su hluposti. Netreba ho prekrmovat, treba mu davat tak akurat podla davkovania granul a podla dennej akivity… hlavne sk treba uvedomit ze ak ma o pol kila viac tak je to strasne vela ku pomeru jeho normalnej vahy… treba si to trosku prepocitah… ale to som odbocil mops je proste super kamos plny emptie

  Odpovedať
 6. Ja mam mopsa a je velmi hravi,tvrdohlavi a lubi chodit na prechadzky stale by spal cize je spachtos a lubi piškotki jeho oblubena hracka je moja ruka bola sa joker a je cierny

  Odpovedať
  • V žiadnom prípade von! Von patria pracovné plemena dostatočne osrstene a nie spoločenské psy. Mops je spoločenský psík do bytu,najlepsie na gauč. Ani o tom neuvažuj!

   Odpovedať
 7. Môj mopslík Čotynko bude mať o pár dní 14 rokov. Je to ten najlepší pes na svete. Je to veľký maznák a v podstate je od chvíle keď som si ho priniesol domov ako 8 týždňové šteňa je mojím tieňom. V byte okrem papúč mojej matky (neviem prečo len jej papuce vždy likvidoval) nezničil vôbec nič. Je veľmi tvrdohlavý… čím je starší tým viac. Keby mohol, tak by jedol v podstate od rána do večera. Čo sa týka pĺznutia, tak to je katastrofa, ale človek si zvykne. Po zdravotnej stránke sme si už preskákali všeličím. Ide to veľmi do peňazí, ale tak čo pre neho neurobím.

  Odpovedať
 8. Dobrý deň,

  akú prepravku aj veľkosťou by ste odporučili pre fenku mopsika? Naša ma zatiaľ len 12 týždňov, ale chcela by som kúpiť už takú, aby ju mala aj keď bude väčšia. Ďakujem

  Odpovedať
 9. Moja Molly ma teraz 5 rokov. Srdce mi trhá pri pomyslení, že sa s ňou raz budem musieť rozlúčiť. Som rada, že tvoj fešák má 14 rokov a stále je veselý. Veľa zdravia vám prajem.

  Odpovedať

Vložiť komentár