14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať mopsa

14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať mopsa
2.3 (45.63%) 71 hlasů

Osobitý vzhľad mopsa je dôvodom, prečo sa niektorým ľuďom nepáči, zatiaľ čo ostatní ho bezmedzne zbožňujú. Jeho vyrovnaná a mierumilovná povaha zaujme každého, kto hľadá spoločníka do nepohody. Navyše je vhodný aj k deťom. Hoci ide o pozitívnu rasu, nájde sa aj zopár mínusov.

Ak aj vás očaril nezameniteľný mops, poďte sa s nami pozrieť, či je tento verný pes vhodný ako priateľ práve pre vás. (zdroj)

8 dôvodov, prečo si OBSTARAŤ mopsa

 • Predstavuje mierumilovné plemeno, ktoré je vhodné aj do rušnejšej domácnosti s malými deťmi.
 • Mops nie je agresívny – ani na ostatné psy. Je to väčšinou nekonfliktný tvor, ak šteká, tak len na pozdrav, nie zo strachu.
 • Je skvelým spoločníkom, rád trávi čas nablízku svojmu pánovi. Nehne sa od vás a bude vám dávať najavo svoju lásku, nech už budete kdekoľvek.
 • Nejde o psa náročného na pohyb, preto bude dobrým priateľom rodiny žijúcej v meste i osamelým starým ľuďom. Pravidelné krátke prechádzky mopsom úplne vyhovujú.
 • Mops je šťastný a vyrovnaný, hodí sa všade tam, kde je potrebný priateľský a pozitívny parťák.
 • Mopsi nie sú nároční na výcvik, ľahko sa naučia základné povely, odborný výcvik nie je potreba.
 • Vhodné prostredie pre mopsa je v podstate akékoľvek – či už byt či dom. U oboch však platí, že sa psík bude chcieť zdržiavať po väčšinu času vo vašej blízkosti. Tiež ide o psa, ktorý patrí dovnútra. Je náchylný na prehriatie.
 • Hodí sa aj k tým, ktorí sa síce bojí väčších psíkov, ale hľadajú osobitného a pokojného malého psieho kamaráta.

6 dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ mopsa

 • Nie ste často doma? Potom mops nie je psíkom pre vás, pretože by ste mu pravidelne lámali psie srdce.
 • Mops je typický pohodlný gaučový povaľač, ak hľadáte aktívneho psíka, ktorý sa s vami bude venovať športu a pohybu, potom hľadajte ďalej.
 • Hoci je mops pomerne bezproblémový a pokojný pes, môže byť tvrdošijný . Výchova je nenáročná , avšak mala by byť dôsledná.
 • Neustále pĺznutie môže v domácnosti obťažovať. Pravidelné odstraňovanie uvoľnenej srsti je nevyhnutnou aktivitou pánov tohto roztomilého plemena.
 • Mopsíci majú tendenciu chrápať. Túto vlastnosť nemusíte oceniť najmä v menšom byte.
 • Výrazné oči sú náchylné na zranenia, je potrebné venovať im zvýšenú pozornosť a starostlivosť.

Zhrnutie

Mops je ideálnym psom pre nenáročného, prípadne aj neskúseného chovateľa, ktorým poskytne more lásky a neskutočnú psiu oddanosť. Jeho charakteristický vzhľad ľahko vyčarí úsmev na tvári. Hodí sa k rodine s deťmi i k osamelým seniorom, najlepšie do bytu . Svojim veľkým mopsím srdcom si získa každého, kto hľadá kľudného psíka ako spoločníka na každý deň. Ten pravý pán pre mopsíka je človek, ktorý si s ním rád dopraje pravidelné chvíle pohody a podelí sa o miesto na pohovke.

Všeobecná charakteristika mopsa

Nie je to športiak ani nadšenec do pohybu. Je to však veľmi inteligentný pes s vlastnosťami, ako je vernosť, oddanosť, prívetivosť, pozitivita a niekedy tvrdohlavosť.

I. Povaha

Povaha mopsa je stručne povedané príjemná. Hravý, šťastný, oddaný, šikovný a pritom všetkom dôstojný psík. V srdci klaun, navonok ten najlepší psí spoločník. Vyžaduje neustálu pozornosť a blízkosť svojich milovaných. Nie je agresívny ani nervózny. Jedinou negatívne vlastností môže byť tvrdohlavosť.

II. Vzhľad

Charakteristickým znakom mopsa je predovšetkým jeho komická vráskavá tvár, plochý ňufák a veľké guľaté oči. Telo je krátke a zavalité. Chvostík je zatočený blízko chrbta. Máva mierny predkus. Osvalené telo disponuje typickú zvráskavenou kožou a hladkú, krátkou srsťou vo farbách strieborná, apricot, béžová či čierna. Dorastá do výšky 25 až 28 cm, váži v rozmedzí 6,3 až 8,1 kg – zmestí sa bez problémov aj do menších bytov.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom býva vrelý. Mops nie je agresívny ani konfliktný, jeho socializácia býva bezproblémová, naopak ide o veľmi priateľské zviera, ktoré sa hodí práve k deťom . Dôležité je v takýchto prípadoch vždy ratolesti naučiť, ako sa správať k zvieratám. Menšie deti môžu psíkovi ublížiť, hoci neúmyselne.

IV. Náročnosť

Čo sa týka financií, je potrebné počítať s investíciou od 230€ za psíka bez PP a od 700€ za mopsíka s rodokmeňom. V prípade kúpy mopsa bez pp je tu však zdravotné riziko (zdroj). Hrozí vykĺbenie kolenného jabĺčka či ochorenie očí, aj na to treba brať ohľad – pretože veterinárna starostlivosť je takisto zásahom do rodinného rozpočtu.

Okrem kúpy psa je dôležité zaobstarať kvalitné vybavenie – od obojku po misky a nevyhnutné vodidlo či pelech . Primárna suma sa tak môže vyšplhať až na niekoľko tisíc korún. A to ešte zďaleka nie sme u pravidelného očkovania a odčervovania. Okrem týchto výdavkov myslite tiež na krmivo. Kvalitná strava môže stať aj 40€ mesačne a to je potrebné brať do úvahy. A ako je náročná starostlivosť? Okrem pravidelného vyčesávania pĺznúcej srsti a zastrihávania pazúrikov vám moc času nezaberie.

V. História

Mopsovia nie sú francúzske buldočky a príbuzní nie sú ani s mastifom či Šarpejom. Najbližšie je mops pekinéz. Pôvod plemena začína zrejme v starovekej Číne a je úzko spätý s chovom pekinského palácového psíka. Psy známi ako „krátkohubí“ sú popisovaní v spisoch datovaných okolo roku 600 pred Kristom a boli pravdepodobne predchodcovia moderného plemena, ktorému dnes hovoríme mops. Predok mopsa bol chovaný vďaka krátkej srsti, u ktorej sú viditeľné výrazné vrásky na čele.

Číňania hľadali vrásky v tvare podobnom znakom čínskeho písma. Najobľúbenejším znakom boli tri vrásky, ktoré dohromady dali slovo „princ“. V druhej polovici 16. a začiatkom 17. storočia Čína začala obchodovať s európskymi krajinami, napríklad s Portugalskom, Španielskom, Holandskom a Anglickom. Obchodníci pri návrate z Orientu priviezli ako darčeky malé psy, vďaka čomu sa šírila obľúbenosť tejto rasy. Mopsi sa zrejme prvýkrát objavili v Holandsku.

Neskoré 19. storočie prinieslo prvé psie výstavy. Mopsi boli prvýkrát vystavení v roku 1861. Plemenná kniha bola začatá v roku 1871. V prvom zväzku bolo uvedených šesťdesiatšesť mopsov. Anglickí mopsi sa vyvíjali hlavne pozdĺž dvoch línií: Willoughbyho a Morrisonovej. Každá mala vlastné šľachtené zvláštnosti. Zaujímavý je tiež pôvod názvu mops. V slovenčine je slovo prevzaté od nemeckého Der Mops. Anglické slovo pug je odvodené od latinského pugus – podľa typickej Mops hlavy, ktorá pripomína päsť. (zdroj)

1 Response

 1. Peter píše:

  7 dôvod prečo si neobstarať mopsa. Čítajte pozorne.
  Sme majiteľom mopsa, má rok a rád zhrniem naše BOHATÉ skúsenosti z jeho chovom.
  Nakoľko si myslíme, že podobné články môžu byť dosť zavádzajúce.
  Mať mopsa s papiermi a rodičmi šampiónmi? netreba si myslieť, že to je vždy garanciou čohokoľvek.
  MOPS NIEJE JEDNODUCHÉ PLEMENO NA VÝCHOVU.
  – nejde o inteligentné plemeno. Pozrite si rebríček. Ani s dobrotkami po 200 až 300 opakovaní nezaručujú, že mopsa bude zaujímať čo od neho chcete. Mops žije hlavne pre seba. Neuznáva autority (netuší úlohu alfa samca vo svorke) a vaše pocity sú mu nepodstatné až ukradnuté. Ak je Vám zle z toho čo robí a dáte mu to najavo vôbec to zním nič nerobí. Podstatný je iba on všetko čo je v okolí má slúžiť iba jemu. Je to egocentrik, nie je rád keď je sám no to je všetko (ste len objekt) a k tomu aj blbeček. Výchova nepomáha. Ani u kynológov nepomohla. Určite nie povaľač. Neposedí ani minútu a robí si čo chce. Je nároční na starostlivosť. Potvrdené aj chovateľmi, ktorí sa pýtali, prečo práve MOPS ? no prečo, lebo všade sa píše aké je jednoduché ho vychovať no je to inak.
  – Je náročný aj zo zdravotného hľadiska. Pripravte si peniaze na veterinára.
  Celkové zhrnutie. Neodporúčame. Ani to pre nich nie je dobré. Majú problémy z dýchaním a ďalšie iného charakteru. Ak chcete niečo pohodové pozrite si inteligentné plemená a zoberte si toho čo sa Vám páči aj po zdravotnej stránke (potencionálnych zdravotných rizikách).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *