fbpx

Ako vybrať psa pre váš životný štýl: kompletný návod

Ste pripravení vybrať si toho správneho psa? Priviesť do vašej domácnosti nového člena nie je vždy ľahké rozhodnutie. Zo všetkého najskôr je potrebné sa uistiť, že ste na takú zodpovednosť pripravení. Najprv je dôležité si uvedomiť, že mať psa môže byť dosť nákladné. Ak ste všetko zvážili a ste rozhodnutí, gratulujeme! Poďte si vybrať, ktoré psie plemeno sa k vám bude hodiť najviac.

Predtým než si nového maznáčika vyberiete, zamyslite sa na chvíľu nad pár vecami.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

Na čo sa pozerať pri výbere psa?

Najdôležitejšie je ujasniť si hneď na začiatku, ktoré životné zmeny ste ochotní pre svojho nového psa urobiť. Zvážte potreby vašej rodiny, obzvlášť ak máte deti alebo ďalšie zvieratká. Ľudia s alergiou alebo tí, čo preferujú nepĺznuce plemená, môžu vyberať medzi hypoalergénnymi psov. Opýtajte sa sami seba na ideálnu veľkosť vášho psa, jeho energickosť a tiež koľkých rokov sa pravdepodobne dožije. Pamätajte si, že zaobstarať si psa vyžaduje dlhodobý záväzok a zodpovednosť.

Poskladali sme pre vás niekoľko tipov, ako si vybrať toho najvhodnejšieho psa nielen pre vás, ale pre celú vašu rodinu . Ešte predtým však odporúčame zhliadnuť nasledovné video:

I. Veľkosť

Možno už máte jasno, že chcete malého gaučového psa, ktorého môžete chovať na kolenách a prenášať v taške . Možno skôr túžite po veľkých majestátnych plemenách. Ak stále váhate, bude pre vás asi najlepší pes strednej veľkosti.

Pamätajte si, že malí psi bývajú krehkí a zraniteľní. Môžete im ľahko ublížiť, ak si nebudete istí, ako sa o ne starať, alebo na ne nedopatrením stúpite. Malí psi sú tiež oveľa citlivejšie k chladnému počasiu, takže sa pripravte na to, že ich vždy musíte držať v teple.

Nezabúdajte, že aj malí psi potrebujú tréning! Niektorí si totiž môžu vyvinúť zlé až agresívne správanie, ktorým si zdanlivo kompenzujú svoju veľkosť. Na túto možnosť musíte byť pripravení.

Veľké plemená potrebujú zase viac priestoru k pohybu. Veľkí, šťastní psy potrebujú pre svoj dlhý chvost dostatok „vrtiacého priestoru“, inak môžu spôsobiť škodu v domácnosti alebo si dokonca privodiť zranenie.

Ďalej je potrebné venovať pozornosť výdavkom. Čím väčšieho psa máte, tým viac miniete za jedlo , psie potreby alebo lekárska ošetrenie.

Tréning je ďalším kľúčovým faktorom. Pokiaľ si zaobstaráte šteňa veľkého plemena, ale budete sa k nemu správať ako ku gaučovému miláčikovi, keď pes vyrastie, na tom gauči vás doslova ušliapu. Dospelému psovi už nevysvetlíte, že je na to moc veľký.

II. Stupeň aktivity

Možno už viete, že niektoré plemená mávajú viac energie ako iné. Stupeň aktivity psa je daný jeho plemenom, ale neznamená to, že je to jediný faktor, na ktorý spoliehať, keď chcete vedieť, ako aktívny váš pes nakoniec bude. Každý pes potrebuje pravidelné cvičenie bez ohľadu na plemeno alebo veľkosť. Musíte si uvedomiť, či mu toto dokážete poskytnúť.

Ak viete, že si nenájdete viac času, ako jednu či dve ľahké prechádzky denne, potom by ste mali voliť radšej plemená s nízkym stupňom aktivity, ako je potrebné baset.

Ak chcete psa, ktorý vám bude stačiť pri joggingu, vyhrávať súťaže Agility alebo DiscDog (čo sú psie súťaže v obratnosti alebo chytanie frisbee) potom bude border kólia pre vás to pravé.

Buďte pripravení prispôsobiť množstvo cvičení a pozornosti potrebám vášho psa. Pokiaľ pes neustále šteká , hrabe na záhrade, ničí veci v domácnosti alebo sa iným spôsobom negatívne prejavuje, s najväčšou pravdepodobnosťou potrebuje viac aktivít. Veľa problémov so správaním je dôsledkom prebytku energie.

Bohužiaľ, veľké množstvo psov skončí v útulku alebo je dokonca uspaných kvôli problémom so správaním, ktorým sa dá ľahko predísť patričným množstvom cvičení a pozornosti.

III. Starostlivosť o psa

To, ako sa o vášho psa staráte sa na jeho zovňajšku veľmi prejaví. Všetci psi potrebujú základnú starostlivosť, ale niektoré plemená vyžadujú extra zaobchádzanie, napríklad kvôli dlhej srsti. Krátkosrsté plemená bývaju zväčša lenivé, takže buďte pripravení aj na častejšie upratovanie. Správna kefa môže zhadzovanie srsti zmierniť.

Tiež je potrebné vedieť, že psy s dlhými ušami mávajú sklony k ušným infekciám. Je teda nutné im často a dôkladne uši čistiť. Navyše, niektoré typy psov veľa slintajú. Majitelia mastifov, psov svatohubertských (Bladhaund) a ďalších podobných plemien so sebou vždy nosí handričku na utieranie prebytočných slín. Kryte sa, ak sa pes chystá trepať hlavou, inak na vás nezostane suchá ani niť.

IV. Vek

Šteňatá vyžadujú najviac pozornosti a tréningu, hlavne počas prvých 6 mesiacov. Pripravte sa na to, že väčšinu času budete venovať výchove vášho šteňaťa a jeho učenie konať potrebu vonku. Váš psík bude mať určite spočiatku pár nehôd vnútri, bude možno dokonca hrýzť nábytok alebo iné veci. Tieto problémy však postupne ustúpia, keď v tréningu vytrváte. Bez trpezlivosti sa ale nezaobídete. Tiež by ste mali vedieť, že z vášho šteňaťa možno vyrastie úplne iný pes, než ste čakali. Hlavne ak ste si osvojili zmiešané plemeno. Toto nie je nevyhnutne zlá správa, len niečo, o čom je dobré vedieť.

Dospelý pes môže byť skvelou voľbou. Je to výhodnejšie hlavne ak chcete mať celkom jasnú predstavu o jeho stupni aktivity, postojmi a temperamentu. Avšak, len preto, že je pes dospelý, neznamená to, že je aj vycvičený. Mali by ste teda aj tak počítať s tým, že nejaký tréning bude zo začiatku potreba. Našťastie, veľa dospelých psov bolo do určitej miery vycvičených, a môžu sa tak ľahko prispôsobiť životu vo svojom novom domove.

Na starších psov by sme tiež nemali zabudnúť! Privítať psieho seniora vo svojom domove môže byť skvelý spôsob, ako priniesť radosť do jesene jeho života. Bohužiaľ u týchto psov je pravdepodobnosť adopcie malá a často sa stáva, že dožívajú v útulku alebo sú uspané. Pritom niekomu, kto hľadá psa s menším množstvom energie, bude skvelým spoločníkom. Avšak je dôležité vedieť, že starší pes potrebuje špeciálnu pozornosť, častejšie prehliadky u veterinára, a je u neho pravdepodobnejšie, že bude mať zdravotné problémy, ktoré stoja peniaze aj čas. Na rozdiel od šteniat alebo dospelých psov, staršie psy vám nebudú robiť spoločníka tak dlho. Ak ste ochotní prijať takú zodpovednosť, zamyslite sa nad adopciou staršieho psa. Je to jedna z najsúcitnejších vecí, ktoré pre tieto vzácne bytosti môžeme urobiť.

V. Plemeno

Čistokrvné plemená sú veľmi žiadané a mnoho ľudí si medzi nimi našli svojich obľúbencov. Nevyberajte však len podľa vzhľadu, ale predovšetkým podľa jeho vlastností!

Možno ste mali určitého psa, keď ste boli malí, alebo ste sa počas svojho života s určitou rasou stretávali a obľúbili ste si ju. Možno skutočne milujete, ako určité plemeno vyzerá a ako sa správa. Alebo máte pocit, že určitá psia rasa je presne pre vás na základe toho, čo ste o nej čítali alebo počuli.

Pokiaľ chcete čistokrvného psa, dôkladne si o ňom všetko zistite. Uistite sa, že ste ochotní čeliť aj potenciálnym výzvam s temperamentom, starostlivosťou alebo zdravotnými problémami. Uistite sa, že toto plemeno zapadne do vášho života a rodiny, vrátane ďalších psov alebo zvieratiek. Potom si nájdite spoľahlivého chovateľa.

Zmiešané plemená môžu váš život tiež neuveriteľne obohatiť. Kombinácia dvoch alebo viacerých plemien môže často vyrovnať negatívne stránky temperamentu, alebo problematické oblasti vzhľadu. Iba Očakávajte neočakávané, hlavne ak adoptuje šteňa z útulku. Neexistuje totiž žiadny spôsob, ako vopred zistiť, ako bude vaš pes vyzerať ako dospelý, a tiež nemôžete plne predvídať sklon k určitým zdravotným problémom. Avšak, niektorí experti sa zhodujú, že zmiešané plemená mávajú menej zdravotných problémov, než ich čistokrvní príbuzní. Všeobecne mávajú priateľskú povahu a sú inteligentné. Navyše, adoptováním psa zmiešaného plemena ho zachránite pred uspaním alebo osamelým životom v útulku.

Zdroje

  1. [eng] Zahraničné článok o výbere psa –  Thespruce.com
  2. Užitočný test, pre výber psa podľa vašich potrieb –  Vyberpsa.cz
  3. Článok o výbere šteňaťa –  Muj-pes.cz
  4. Článok o výberu psa podľa typu osobnosti –  Petramalatkova.cz
  5. [eng] návodová článok, krok po kroku, ako vybrať psa – Wikihow.com

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
5/5 - (8 votes)

11 komentárov k “Ako vybrať psa pre váš životný štýl: kompletný návod”

  1. dokonalého psa si možete aj vychovat. AK miu date všetko čo pes potrebuje, odvdači sa vam za to. A zdravou a kvalitnou stravou to začina

    Odpovedať
  2. Dokonaleho psa treba vykrmit dokonalou stravou. Nielen pes, ale aj mačky potrebuju vlemi kvalitnu stravu a nemali by sme zapominat ani na potravinov edoplnky

    Odpovedať
  3. myslite si, že davat psovi iba grnaulky stači? Alebo to chce s niečim kombinovat? Je tu niekto skuseny, kto mi vie dobre poradit?

    Odpovedať
    • toto musiš poznat na psovi, či je hladny, či mu to stači. Niektory pes potrebuje jest raz denne a niektore až 3x denne. Zaleži aj na otm, ake granulky mu davaš, zda su dost vyživne

      Odpovedať
    • ak máš pocit, že mu granule nestačia, tak to skus stiedat s nejakymi konzervami a sma uvidiš, ako bude pes reagovat a čo bude bude viac chutit

      Odpovedať
  4. granaule, konzervy, niekto dava aj varene maso, niekto aj varenu stravu. Každy to robi inak. Hlavne mu nedavaj žiadne kosti . Granule kupujeme Brit, tie mu chutia najviac

    Odpovedať
  5. my našim striedame granulky, konzervy a v priemere raz za tyžden dostanu varenu stravu, kus maska, ryžu, cestoviny. Ale vačšinou granule, konzervy – brit

    Odpovedať
  6. ja tomu svojmu občas uvarim aj kuracie vnutornosti, alebo kusok masa, bud kuracie, alebo hovadzie a primiešam do granul.,

    Odpovedať

Vložiť komentár