fbpx

10 najlepších strážnych psov: a ako vybrať toho svojho?

Hľadáte takého psa, ktorý bude chrániť vás, vašu rodinu či ochraňovať domov ako taký? Ak zvažujete kúpu strážneho psa, vedzte, že je veľa takých, ktorí sú na stráženie vhodní. Nového psa je dôležité si starostlivo vybrať . Nájdite takého, ktorý Vám bude jak spoločníkom, tak ochrancom.

Veľa psov má prirodzenú schopnosť pôsobiť dojmom strážcu. Ideálne strážny pes je veľký, nebojácny, dobre stavaný, ostražitý, verný a veľmi ústretový tréningu. Strážny pes by nemal byť agresívny. Je dôležité, aby takýto pes mal k vám a vašej rodine veľmi silný zmysel pre lojalitu, aby bol veľmi ostražitý, pozorný a zároveň poslušný, a aby dokazoval inštinktívno-obranné správanie (ako je štekanie na cudzích ľudí). Aby sa pes stal vynikajúcim strážcom, môžu byť tieto črty vyvíjané tréningom.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

Ako vyzerá ideálny strážny pes?

Poriadny strážny pes je schopný zastrašiť každého, kto vstúpi na váš pozemok alebo ohrozuje vás alebo vašich blízkych na živote. V ideálnom prípade váš pes páchateľa zaženie, bez toho aby mu spôsobil fyzickú ujmu. Môžu však nastať prípady, keď strážny pes narušiteľa, ktorý predstavuje vážnu hrozbu, napadne. Pre tréning strážneho psa je najlepšie požiadať o odbornú pomoc profesionálneho trénera psov.

Strážny pes sa musí naučiť vás poslúchnuť – obzvlášť, ak mu dávate pokyn, aby útok nezrealizoval. Jeho reakcia na ohrozenie musí mať istý poriadok. V opačnom prípade sa môžete dostať do maléru, ak dôjde k zraneniu nevinné osoby. Niekto by napríklad mohol vstúpiť na váš pozemok v dôsledku nejakého omylu alebo nedorozumenia, a váš pes by na neho zaútočil, za čo by ste mohli byť žalovaní. V horšom prípade by miestne úrady mohli vášho psa zabaviť a stíhať vás, ak by vášho psa vyhodnotili ako nebezpečného.

Nie vždy potrebujú strážne psy špecializovaný tréning, aby sa stali riadnymi ochrancami. Mali by však podstúpiť dôkladný výcvik poslušnosti , aby rozumeli základným príkazom a všetkým ďalším pokynom, ktoré ich chcete naučiť. Mal by sa zabezpečiť akýkoľvek výcvikový tréning strážnych psov, ktorý by vyvíjal prirodzené psie inštinkty a poskytol im poriadok.

TOP 10 psích plemien s predpokladmi strážneho psa

Ste pripravení začať hľadať vášho ideálneho strážneho psa? Pes akéhokoľvek plemena (alebo aj kríženec) sa môže stať riadnym ochrancom, ak má pre to vhodné predpoklady. Existujú však isté psie plemená známe pre vynikajúce rysy strážnych psov, ktoré majú pôvod v dlhoročnom, starostlivom chove. Nasledujúce psie plemená sú známe pre svoju prirodzenú schopnosť ochraňovať.

10) Americká akita

Americká akita je jedným z najvernejších psov, aké môžete stretnúť. Toto odvážne a ostražité psie plemeno je prirodzene podozrievavé voči cudzím ľuďom. Vaša americká akita bude noblesne držať neustálu stráž nad vami a vašou rodinou. Je to poslanie, ktoré berie vážne a bude tak prirodzene robiť s minimálnym alebo žiadnym tréningom. Výcvik poslušnosti a strážny výcvik jednoducho vycibria prirodzené zručnosti americkej akity. Riadna socializácia pomôže predísť nadbytočnej odmeranosti či agresie.

9) Belgický ovčiak – Malinois

Prudký a čulý. Niet divu, že belgický ovčiak je obľúbeným plemenom policajných jednotiek a vojenskej jednotky K9. Hladina energie tohto plemena si žiada, aby malo neustále niečo dôležité na práci. Je nevyhnutné, aby belgický ovčiak dostával špecializovaný výcvik a zameral pozornosť na svoje prirodzené schopnosti. Veľmi dôležitá je tiež riadna socializácia, váš pes tak bude v nových alebo dosiaľ neznámych situáciách pokojný. Rovnako je absolútne nevyhnutné, aby toto plemeno denne dostávalo dostatok príležitostí k pohybu.

8) Bulmastif

Verného a udatného Bullmastifa pôvodne využívali poľovníci, aby chránil zver pred pytliakmi. Pre narušiteľa je statnosť tohto plemena zastrašujúca. Toto plemeno je však prirodzene prítulné k svojej rodine, čo z neho robí vynikajúceho spoločníka. Bullmastif je od prírody ochranca, ktorý jednoducho potrebuje tréning, ktorý by mu poskytol poriadok a posilnil jeho prirodzené strážne inštinkty.

7) Cane Corso

Cane Corso (vyslovuj „kane korzo“) je talianske psie plemeno, ktoré bolo v histórii využívané ako strážca, bojovník a lovec. Veľkosť, statnosť a hlboký štekot Cane Corsa sú samé o sebe účinné pri odháňaní narušiteľov. Keďže toto plemeno disponuje prirodzeným inštinktom strážiť, výcvik bude zameraný na poslušnosť a pilovanie jeho prirodzených schopností.

6) Nemecký ovčiak

Podobne ako belgický malinois, nemecký ovčiak je prudké a čulé plemeno. Nemecký ovčiak má hlboký zmysel pre lojalitu k svojej rodine. Výcvik pomôže nemeckému ovčiakovi zamerať sa predovšetkým na základné úlohy potrebné na ochranu majetku, ale jeho prirodzená schopnosť a túžba ochraňovať poskytnú pre takýto tréning vynikajúci základ. Aby ste predišli bojazlivosti a nervozite, riadne svojho nemeckého ovčiaka socializujte. Okrem toho musíte strážiť, že váš ovčiak dostáva každý deň dostatok potrebného pohybu.

5) Doberman

Doberman bol v histórii neprávom označovaný za agresívne psie plemeno, ale pravda je celkom iná. Hoci bol chovaný, aby chránil, doberman je prítulný, učenlivý, a dokonca aj hravý, keď je v spoločnosti svojej rodiny. Väčšina dobermanov sa pred cudzími ľuďmi ani veľmi nezdráha – jedine ak cíti nebezpečenstvo. Veľká časť dobermanov si ako ochrancovia vedú dobre aj bez riadneho tréningu. So správnym výcvikom však môžu byť tieto schopnosti vyvinuté a pomôžu vášmu dobermanovi stať sa vynikajúcim strážnym psom.

4) Komondor

Komondor, známy svojimi charakteristickými „dredmi“, vyzerá pre svoju bielu huňatú srsť ako násada od mopu. Nenechajte sa však zmiasť jeho výzorom. Komondor je veľký, silný a odvážny pes, ktorý má pôvod v Maďarsku. Toto plemeno je prítulné k svojej rodine, ale od prírody zdržanlivé voči cudzím ľuďom. Má prirodzenú túžbu chrániť, čo môže pilne dosiahnuť  starostlivým výcvikom. Dôležitá je tiež socializácia, ktorá pomôže vystavovať plemeno rôznym situáciám.

3) Rhodésky ridgeback

Hoci ide z historického hľadiska o loveckého psa, rhodésky ridgeback je veľmi lojálni k svojej rodine, ktorú má potrebu prirodzene chrániť. Tento prítulný a šľachetný pes je výborným spoločníkom. Nevyhnutný je základný výcvik poslušnosti, ktorý dá psovi poriadok. Špecializovaný tréning pre strážne psy ale vhodný nie je, pretože by mohol ešte posilniť jeho prirodzený inštinkt ochraňovať. Dôležitejšie je trénovať toto plemeno, aby vás počúvalo, kedy je potrebné. Denné cvičenie pomôže udržať vášho rhodéskeho ridgebacka šťastného a zdravého.

2) Rotvajler

Rotvajler je ďalšie plemeno, ktoré má občas povesť agresívneho psa. V skutočnosti môže byť rotvajler v jednej chvíli veľmi hravým miláčikom a strach naháňajúcim ochrancom vo chvíli druhej. Ak vám rotvajler verí, bude k vám pravdepodobne verný a prítulný. Mnoho rotvajlerov je však voči cudzím ľuďom zdráhavých, kým sa nepresvedčí, že narušitelia nepredstavujú žiadnu hrozbu. Od prírody tvrdohlavému rotvajlerovi nebude robiť problém povedať vám (alebo ukázať), že sa mu nepáči vaše počínanie. Toto je skutočne strážny pes, ktorý sa môže stať vynikajúcim strážcom, ak bude riadne trénovaný. Toto plemeno potrebuje socializáciu, poriadok a povinnosti.

1) Tibetská doga

Tibetská doga má predpoklady byť tým najlepším strážcom. Nikto neprejde cez tohto obrovského, pozorného, ​​silného a strach naháňajúceho psa. Tomuto plemenu, v histórii používanému v Tibete ku stráži, koluje protekcionistickosť v žilách. Tibetská doga dobre vychádza s rodinou, ale má sklony k nedôvere voči cudzím ľuďom a vykazuje teritoriálne správanie, ak je ohrozený niekým cudzím. Hoci nejde o najprítulnejšie plemeno na svete, ide o lojálneho psa, ktorý bude chrániť vás i vašu rodinu. Uistite sa, že mu skrze výcvik poskytujete dostatočný poriadok a dobre svoju tibetskú dogu socializujete.

Zhrnutie

Do zoznamu som zaradil tie najobľúbenejšie strážne psy súčasnosti. Nenechajte sa však zmiasť. Existuje rad dobrých strážnych psov, ktoré v našom zozname nenájdete. Článok slúži primárne ako zdroj inšpirácie, nechceme vám vnucovať, aby ste sa obmedzovali na iba tieto strážne psy. Ďalšiu inšpiráciu ohľadom výberu strážneho psa nájdete v ďalšej sekcii.

Užitočné odkazy

Ak vás vzdelávanie o psoch ešte neomrzelo a alebo ste si ešte nevybrali svojho ideálneho psieho strážcu, potom oceníte túto sekciu. Ta odporúča tie najlepšie články, ktoré o tematike strážnych psov boli napísané.

 1. Článok o desiatich najlepších strážnych psoch podľa magazínu Blondpes.cz
 2. Pohľad na tematiku strážnych psov očami magazínu PsíÚsměv.cz
 3. TOP 4 strážne psy – magazín  Dogsmagazin.cz
 4. [eng] Tematika strážnych psov podľa webu IHeartDogs.com
 5. [eng] Strážne psy očami magazínu TheSpruce.com
 6. [eng] 20 najlepších strážnych psov podľa názoru redaktora magazínu  Thedogdigest.com
 7. [eng] Ako vybrať strážneho psa – WikiHow.com

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.3/5 - (9 votes)

Vložiť komentár