fbpx

18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať border kóliu

Border kólia je bezpochyby pes, ktorý nás osloví nielen svojím vzhľadom, ale aj celkovým vystupovaním. Dokáže nás rozosmiať, ohromiť alebo dokonale zabaviť. Aj border kólia má však svoje plusy a mínusy, rozhodne sa nehodí pre každého.

Poďme si preto lepšie predstaviť toto plemeno a zistiť, či sa napríklad práve vy môžete stať vhodným pánom pre border kóliu.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

11 dôvodov, prečo si OBSTARAŤ border kóliu

 • Predstavuje dokonalého spoločníka v tom zmysle, že bezhranične miluje svojho pána, je mu mimoriadne oddaná, dôkladne si pána stráži a fixuje pohľadom. Nikdy neodíde s cudzím človekom.
 • Ak budeme border kóliu od malého šteniatka dôsledne socializovať ako medzi zvieratami, tak medzi ľuďmi, môžeme si byť takmer istí, že získame bezkonfliktného mierumilovného psíka.
 • Môže s nami žiť kdekoľvek, keď jej venujeme dostatok toľko potrebnej pozornosti – v byte, dome , na záhrade, v meste aj na dedine. Zvláda dokonca celoročný pobyt vonku vďaka svojej otužilosti.
 • Jej veľkosť je viac než optimálna.  Border kólia nie je ani veľká ani malá – zlatý stred. Od nikoho nebudete počuť, že sa váš štvornohý kámoš viac podobá morčaťu ako psovi!
 • Starostlivosť o zovňajšok border kólia je tiež skôr výhra. O moc viac než vyčesať raz za týždeň potrebovať nebude (ak nechcete krásavca na výstavy).
 • Zaručene ju nadchnú psie športy. Za agility, dog dancing alebo flyball vás bude milovať!
 • Inteligentnejšieho psa nenájdete! Extrémne rýchlo sa učí a chápe, čo po nej chcete. Sleduje každé vaše gesto a mimiku – postupom času začne plniť povely ešte pred ich vyslovením.
 • Popularita. Každý border kóliu pozná, každému sa páči. Budete s ňou dobre pôsobiť na svoje okolie.
 • Hodí sa na akýkoľvek odborný výcvik: canisterapia, záchranársky, policajné ani slepecký výcvik vďaka jej inteligencii nie je problém.
 • Úlohu dokonalého parťáka plní veľmi rada pri behaní, celodenných prechádzkach alebo aj viacdenných túrach.
 • Ľudia ju vyšľachtili, aby strážila stáda a pomáhala na pastvinách. Šťastná bude teda aj na farme či statku.

7 dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ border kóliu

 • Potrebujete strážcu? Border kólia nie je pre vás. S jej nekonfliktnou povahou by toho veľa neustrážila.
 • Rozhodne sa s vami nebude váľať na gauči. Vyžaduje neustálu akciu a pre rozmaznávanie príliš miesta nezostáva.
 • Začiatočníkov tento psík tiež nepoteší. Pre dobrú výchovu už musíte mať nejaké skúsenosti a znalosti.
 • Na vlastnostiach pána tiež záleží. Najvhodnejší ľudský parťák pre border kóliu = rozhodný, sebaistý a dôsledný človek.
 • Zaobstarať si psa znamená ďalšie výdavky.
 • Border kólia je náchylná k množstvu rôznych ochorení (dedičná, očné, pohybového aparátu, epilepsia). Aj s tým je potrebné počítať a hlavne si to dobre spočítať (veterinárna liečba je veľmi nákladná).
 • Čas, čas a zase čas . Máte ho? Ak nie, tak na border kóliu rovno zabudnite. Nič pre ňu nie je dôležitejšie ako pozornosť, práca a fyzická aktivita (nedostatok vedie k deštrukčným sklonom a agresívnemu správaniu).

Zhrnutie

Najvhodnejší pán pre border kóliu je veľmi akčný človek s množstvom času a trochou skúseností. Človek, ktorý vie, čo robí a nechýba mu sebaistota alebo rozhodnosť. Hľadá životného parťáka – nie občasnú spoločnosť a vždy si vyhradí dostatok zlatiek na svoju borderku. Keď ešte pridá pozitívny prístup a lásku, budú obaja spokojní.

Mohlo by sa vám páčiť: 14 úžasných faktov o tigrovi

Všeobecná charakteristika border kólie

S pokojom môžeme povedať, že je to športiak alebo psí superhrdina. Disponuje totiž vlastnosťami ako vytrvalosť, rýchlosť, vernosť, oddanosť a okrem iného mu nechýba ani vysoká inteligencia.

I. Povaha

Mierumilovná, pracovitá, pozorná, priateľská, akčná … Toto všetko a oveľa viac o nej môžeme povedať. Potrebuje hŕbu pohybu a práce, rada sa s vami chvíľu pomazlí, ale vzápätí bude požadovať fyzickú aj psychickú aktivitu. Nestačí len prosté aportovanie, chce úlohy, ktoré ju nútia premýšľať. Nerobí jej dobre hrubé zaobchádzanie, potrebuje pozitívnu motiváciu. Medzi jej povahové črty nepatrí nervozita, agresia a bojazlivosť. (zdroj)

II. Vzhled

Čo sa týka srsti, rozlišujeme dva typy: krátkosrsté i dlhosrsté. V oboch prípadoch na sebe nosí psík dve vrstvy: krycia srsť s mäkkou hustou podsadou. Farbu môže mať prakticky akúkoľvek, pokojne nech hrá viacerými farbami naraz, len nesmie prevažovať biela!

Border kólia je stredne veľký pôvabný pes. Široká krátka hlava sa smerom k ňufáku zužuje. Nos je čierny alebo prípadne hnedý. Tiež farba očí je rôzna, najčastejšie však uvidíme hnedú. Uši posadené nie príliš blízko pri sebe nosí vztýčené alebo polovztýčené. Chvost nosia nízko, nikdy nie je úplne vztýčený.

Vďaka častému pohybu očakávame svalnaté telo. Kohútiková výška sa pohybuje v rozmedzí 45 – 55cm. Váha sa vyšplhá až na 22kg. (zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Border kólia je výborný rodinný pes za predpokladu, že dostáva ako šteňa dôsledný a kvalitný výcvik . Vychádza s deťmi a domácimi miláčikmi, ak sa jeho pastierske inštinkty dobre nasmerujú a zakážeme mu uplatňovať ich v domácnosti (šteká a naháňa deti alebo domácich miláčikov).

Ako u každého iného plemena musíme dieťa upozorniť, ako sa má správať k psovi. Povedať mu, že ho nemá ťahať za chvost alebo uši, rušiť pri spánku a brať mu jedlo. V týchto situáciách nezáleží na tom, ako je pes priateľský, vždy bude nepríjemne prekvapený týmto správaním dieťaťa a na nás je, aby sme predvídali tieto situácie. (zdroj)

IV. Náročnosť

Ako veľmi náročná kúpa psa bude pre našu peňaženku … Začneme nákupom šteňaťa, čo sa pohybuje pri papierových borderiek v rozmedzí 190€ – 700€. Základné vybavenie, očkovanie a odčervenie: počítajme minimálne 80€. Očkovať a odčervovať je nutné po celý život psíka plus počítajme s možnými chorobami. Veterinárne zákroky sa môžu vyšplhať do závratných výšin, preto je lepšie dbať na prevenciu a dobré krmivo (to mimochodom tiež nie je úplne lacné … počítajme cca 60€ za 1,5 mesiaca).

Starostlivosť zas tak náročná nie je. Postačí raz týždenne vyčesať srsť a raz za mesiac prekontrolovať pazúriky – v prípade nutnosti ich zastrihnúť. Raz za čas pes potrebuje tiež vyčistiť zuby.

Časovo nás borderka príde na veľa. Nesmie sa nudiť. To pre nás znamená každodenný tréning a niekoľko kilometrové prechádzky.

V. História plemena

Pochádza z 19. storočia. Vzniklo na pomedzí Anglicka a Škótska v oblasti zvanej Border Counties. Border kólie sa začali šľachtiť z pastierskych dôvodov – títo psi mali za úlohu zháňať ovce do stád a viesť ich nehostinnou krajinou podľa povelov pastierov.

Plemeno pochádza približne z roku 1910, kedy sa stanovil jeho názov a vznikla prvá organizácia pre registráciu Border kólií International Sheep Dog Society (ISDS).

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (47 votes)

19 komentárov k “18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať border kóliu”

 1. Ja sama mám borderku a vždy si rada o nej niečo prečítam. Je super že ľudia sa chcú nieco nové naučiť o svojom vysnívanom psovi. Ďakujem mu a veľmi obdivujem toho človeka, ktorý túto stránku spravil. Keby sa niekto chcel spýtať niečo o border kólii tak sa kľudne pýtajte. Rada vám odpoviem…❤?

  Odpovedať
   • Gabika, záleží na tom, aká je stará. Dôležitá a nutná je socializácia, ktorá prebieha od 8-12 týždňov. Ak je za tento krátky čas naučená na prítomnosť detí a ľudí do budúcna to nebude problém ale ak už takýto problém máš, tak ti poradiť bohužiaľ neviem.

    Odpovedať
 2. Border kólia je ten najlepší pes na svete !!!!! A môže sa chovať aj v byte, aby bola spokojná ? ????❤️??

  Odpovedať
 3. My máme border koliu a iného psa by som nechcela… veľký pohoďák, miluje svoju rodinu, iným neublíži.. ale čo sa týka stráženia vie si urobiť poriadok… nepohryzie ale hocikoho do dvora nepustí… Nemáme čas sa mu venovať na 100% ( povely a aktivity veľmi nestíhame riešiť) ale určite potrebuje väčší dvor, pravidelné prechádzky a veľa lásky, ktorú vám však 100násobne oplatí

  Odpovedať
 4. Zdravím, chcel by som sa opýtať. Mal by som záujem o kúpu borderky, pracujem ale na zmeny TJ. Ranná, nočná, voľno voľno. Moja otázka znie: keďže pracujem 12tky, sú dva dni voľna dostatok času aby bol pes dostatočne aktívny a nezmenil sa na „trhaca nábytkového“ kvôli nedostatku aktivity? Ďakujem za info.

  Odpovedať
  • Dva dni voľna vôbec nie keď prídeš z nočnej musíš si so psom pocvicit ísť na krátku prechádzku a potom ho nakŕmiť pes si pospí po jedle prirodzene skús ten čas viuziť a choď sa vyspať čo sa tíka denej privstaň si choď s ním na prevádzku pocvič s ním daj mu jedlo choď do práce prídeš domov treba ísť zase von na prevádzku, pocvičiť si a dať žrať odporučal by som zaobstarať wc pre psa kým si v práci alebo niekoho čo sním pôjde min každé tri hod von kvôli potrebe a nezabudni sa po tréningu veľa hrať

   Odpovedať
 5. Môžete mi prosím poradiť: dá sa športovať aj s výstavnou borderkou?
  Plánujem si kúpiť borderku chcem s ňou chodiť na výstavy ale chcela by som robiť aj agility. Mám veľa času na dlhé prechádzky a chcem ju aj trénovať ale zároveň by som chcela mať úspechy na výstavách.

  Odpovedať
 6. Baša, všetko sa dá keď sa chce. Border kólia je nesmierne krásny ale aj inteligentný psík. Myslím si, že by sa dali robiť výstavy a pritom aj agility.

  Odpovedať
 7. Môžete mi prosím poradiť. Máme dvojročnú border koliu – jeho. Máme problém s cyklistami. Často nám odbieha . Keď sa vráti, má sklonene usi, proste vie,že urobil zle. Potom ide popri nohe na jednotku.

  Odpovedať
 8. Dobrý deň, prosím o radu: chcela by som mať súkromného psa (dom so záhradou), ktorého by som pritom mohla raz za dva mesiace použiť ako „naháňača“ pri práci s hovädzím dobytkom. Je na to borderkolia vhodná? Alebo je vhodná len pre prácu s ovcami? Kde by som s ňou mohla chodiť na výcvik praktického pasenia/naháňania, nie súťažného? Žijem v Liptove.

  Odpovedať
  • Neviem či ešte potrebujete odpoveď ale ak áno tak do tých štyroch mesiacov by sa malo kŕmiť aspoň 3-krát denne a potom postupne uberať. (väčšie množstvo jedla ráno a večer, menšie na obed. O taký týždeň už kŕmiť len 2-krát denne). Dúfam že Vám moja odpoveď aspoň trochu pomohla.

   Odpovedať
 9. „Rozhodne sa s vami nebude váľať na gauči. Vyžaduje neustálu akciu a pre rozmaznávanie príliš miesta nezostáva.“ Myslím že je to len o vychove a o povahe psa?,ja mám doma dve border kolie a ony sú šťastné aj ked su vonku a aj ked su v dome s nami,vela krát som ich vypustila von a za pár minut stali pri dverách a knučali lebo chceli ist do domu?

  Odpovedať
 10. Dobry vecer! Chcem Vas poprosit o radu. Mam rocnu border koliu ,mame ju na zahrade a niekedy aj v dome. Ked je na zahrade ,stale nam narobi velke diery v zemi ,skoro vsade.ked ju nevidime. Tiez mame plastovy sklenik a ked sa oprie do neho,tabule vypadnu a zacne v nom hrabat. Pritom vie ,ze to nemoze… niekolkokrat som jej aj prilozila s novinami,alebo po dupe. Inac je velmi zlata a inteligentna a napriek tomu ,ze vie co nesmie,urobi to. Vdaka Marta

  Odpovedať
 11. Dobrý deň, chcela by som si zaobstarať borderku no je tu jeden problém. Mám 13 rokov, už od malička túžim po psovi a teraz mi ho mamina konečne dovolila. Ja chcem silou mocou border kóliu, no mamina chce pudla. Ja nemám žiadne krúžky, hneď po škole mám celý čas voľno, čiže si myslím že by som na borderku mala aj čas, chodila by som s ňou pravidelne von a na dlhé prechádzky. Ten problém je to že ju chcem mať v izbe a rodičia majú veľký problém s pĺznutím. CHEM sa teda spýtať či by som bola schopná sa u ňu starať a zabezpečovať jej aktívny život, aj keď nemám s týmto plemenom žiadne skúsenosti. Či je tento pes vhodný do našej rodiny. A tak ???

  Odpovedať
 12. Kupila som si 8 tyzdnovu Border Koliu, mam ju mesiac. JE NA DVORE AJ NA ZAHRADE. Zo zaciatku bola aj v byte. Mam ju mesiac, ale je velmi akcna, neposedi a nepocuva. Problemom su 2 macicky na dvore, ktore doslova mnohokrat aj pripuci a laha na ne. Mali sme uz aj problem, lebo 1 z nich jej poskrabala ocko, ale uz je v poriadku. Mam o nu strach, ze sa to zopakuje a ublizia jej znovu. Zvykne si na nich vobec, alebo je to uz zbytocne…zatial ich na radu chovatelky izolujem, ale je tomu 1 mesiac a nasa borderka sa nemeni…ako ju trosku skludnit, je velmi akcna…dakujem za radu.

  Odpovedať

Vložiť komentár