fbpx

Ako vybrať prepravku pre psa: do auta, lietadla alebo na bicykel – SKÚSENOSTI

Ak chcete cestovať s vaším psom a váš spôsob cestovania vyžaduje, aby bol bezpečne zaistený, prepravky pre psy sú rozumným riešením. Cestovanie autom, na bicykli alebo lietadlom sa dnes stáva bez prepravky pre psa takmer nemožnou úlohou.

V tomto článku sa pozrieme na TOP prepravky na trhu, pričom tu nájdete odporúčania pre najlepšie prepravky do auta, lietadla, na bicykel; a tiež klietky pre psov rovnako ako aj látkové prepravky.

Prepravné boxy pre psov do auta

Výber redakcie:

Prepravka SAVIC Pet Carrier 4

Porovnali sme desiatky najlepších prepravných boxov a vybrali sme jeden, ktorý podľa nás najviac vyhovuje požiadavkám prepravného boxu pre psy do auta.

Cestovanie autom so psom je oslobodzujúce, pretože nech už idete na dovolenku alebo len niekam na víkend, nemusíte mať starosti o to, kto sa doma postará o psíka. Lenže voziť psíka len tak voľne v aute môže byť osudné pre vás i pre vášho štvornohého kamaráta – nehľadiac na to, že je to nezákonné. Hoci máte viac možností, ako psa prevážať (napr. popruhy), tá najobľúbenejšia je pomocou prepravného boxu pre psa.

Výber prepravného boxu nie je tak jednoduchý, pretože nie každá prepravka je vhodná na prevážanie v aute. Hneď si povieme prečo a predovšetkým, ako vybrať tú, ktorá naopak ideálna je. Na čo sa teda pozerať?

 • Materiál

Vyhýbajte sa najmä kovovým klietkam, ktoré sú síce skvelé na doma, ale na prevoz v aute sú nepostačujúce. Jednoducho konštrukcia klietky nie je dosť silná, aby vydržala prípadnú kolíziu. Rovnako tak nie je najrozumnejšie vyberať látkové prepravky či tašky na psy (až na výnimky). Prepravný box do auta by mal byť vyrobený z dostatočne silného materiálu, čo v praxi znamená spravidla kombinácia tvrdeného plastu a kovu.

 • Veľkosť

U výberu klietky alebo prepravky na doma je spravidla viac priestoru výhodou, ale ak ju chceme na prevážanie, s voľným priestorom by sme to nemali preháňať. Vyberte takú veľkosť, aby si pes mohol ľahnúť aj stúpnuť – to bohato stačí (viac miesta na prevoz v aute je na škodu). Čím viac miesta by mal, tým horšie môžu byť následky nehody.

 • Zabezpečenie

Má prepravný box vyriešené upevnenie, aby sa v prípade nešťastia nestala projektilom? Či už je možné prepravku pripevniť pomocou pásov alebo na to má vlastné riešenie, presne to v tomto prípade hľadáte.

 • Crash testy

Bohužiaľ neexistuje jasná regulácia pre prepravky pre psy do auta, a preto neodporúčame slepo dôverovať tomu, čo vám tvrdí výrobca. Vyberajte teda najlepšie takú, ktorá za sebou má crash testy.

Prepravky pre psy do lietadla

Ak máte v úmysle podniknúť so svojím psom výlet lietadlom, potom musíte psa prevážať v prepravke. Letecké spoločnosti majú však často veľmi prísne reštrikcie, čo sa týka toho, akú prepravku si so sebou do lietadla môžete vziať. V prvom rade je potrebné brať do úvahy, že veľkí psy sa nedostanú takmer nikdy do kabíny, tie vždy musia cestovať v batožinovom priestore. Naopak menšie psy v správnej prepravke môžu cestovať dokonca s vami (čiže v kabíne).

V nasledujúcich riadkoch vám odpovieme nielen, akú prepravku vybrať do kabíny, ale tiež do batožinového priestoru.

Akú prepravku si môžete vziať do kabíny?

Výber redakcie:

Taška pre psov Trixie Alina

Porovnali sme desiatky najlepších prepraviek pre psov a vybrali sme jednu, ktorá podľa nás najviac vyhovuje požiadavkám prepravky pre psy do kabíny lietadla.

V prvom rade majte na pamäti, že každá letecká spoločnosť má svoje vlastné podmienky a preto si vždy pred každou cestou skontrolujte, či  im vaša prepravka zodpovedá. V zásade sú však veľmi podobné tým, ktoré tu popíšeme.

Nezáleží na tom, či je prepravka látková alebo z tvrdého materiálu, dôležité je, aby sa vliezla pod sedadlo pred vami. Do kabíny je spravidla najlepšie brať si látkové prepravky, pretože sú foremné a menej striktne sa hľadí na rozmery tašky.

Pre prepravky z tvrdého materiálu je maximálna odporúčaná veľkosť: 44 cm x 30 cm x 19 cm

Pre látkové prepravky je maximálna odporúčaná veľkosť: 46 cm x 28 cm x 28 cm

Ďalšie požiadavky:

 • Prepravka musí mať vodotesné dno
 • Musí mať dostatočnú ventiláciu (aspoň na dvoch stranách by malo byť vetranie)
 • Musí byť adekvátne zabezpečená / uzavretá napr. Zipsom
 • Pes musí byť celý vnútri a nesmie mu vyčnievať hlava, ako to tak u niektorých tašiek býva

Pes musí mať v prepravke dostatok miesta, aby mohol stáť, ležať a byť schopný sa pohodlne otočiť. Na jedného človeka pripadá len jeden pes ktorého si môžete vziať so sebou. Po celý čas letu musí byť pes v prepravke pod sedadlom.

Ak prepravka spĺňa rozmery i spomínané požiadavky, je na pohľad kvalitná a pes je vo vnútri dobre zabezpečený, potom môžete bez obáv vyraziť.

Akú prepravku si môžete vziať do batožinového priestoru?

Výber redakcie:

Prepravka FERPLAST Atlas

Porovnali jsme desítky nejlepších přepravek pro psy a vybrali jsme jednu, která podle nás nejvíce vyhovuje požadavkům přepravky pro psy do letadla.

Ak máte stredného alebo veľkého psa, potom sa nezaobídete bez prepravky z tvrdého materiálu. Uspokojiť sa budete musieť s tým, že psík bude cestovať v batožinovom priestore. Rovnako ako u kabíny aj tu je nutné dodržať nejaké predpisy týkajúce sa parametrov prepravky.

Zaobstarať si kvalitnú prepravku, ktorá udrží vášho psa v bezpečí je predovšetkým vo vašom záujme – predsa len psa nebudete mať po ruke a budete chcieť mať istotu, že je v bezpečí. V zásade jediná vec, o ktorú sa vy musíte starať je, či bola prepravka vyrobená v súlade s IATA (International Air Transport Association). Ak takéto označenie nájdete, máte na pol vyhraté – potom čo si overíte, že to tak skutočne je, môžete bez obáv vyraziť.

Aby ste sa však mohli lepšie zorientovať, nižšie vypisujem zoznam najdôležitejších požiadaviek, ktoré musia IATA prepravky pre psy spĺňať.

 • Pes musí mať v prepravke dostatok miesta, aby mohol stáť, ležať a byť schopný sa pohodlne otočiť.
 • Prepravka musí byť vyrobená z kovu, tvrdeného plastu, masívneho dreva alebo preglejky (nie všetky spoločnosti prijmú drevené napr. Air France a KLM)
 • Spodok prepravky musí byť pevný a nepriepustný
 • Treba špeciálny zámok s pinom

a ďalšie… reštrikcií a odporúčaní je celá rada, ale ako sme spomenuli bohato stačí, keď sa pozeráte po označení IATA.

Prepravky na bicykel pre psov

Výber redakcie:

Prepravný box na bicykel pre psov Trixie

Porovnali sme desiatky najlepších prepraviek pre psov a vybrali sme jednu, ktorá podľa nás najviac vyhovuje požiadavkám prepravky na bicykel pre psov.

Pokiaľ máte radi cyklistické výlety a máte psa, pravdepodobne vás už napadlo prejsť sa spolu s ním. Nie každé plemeno zvládne ale celú cestu bežať vedľa vás. U malých psov to takmer nepripadá do úvahy. Ak aj napriek tomu chcete svojho malého psíka vziať so sebou na výlet, odporúčame sa rozhliadnúť po prepravke na bicykel pre psov. Psy navyše často milujú vietor v ušiach pri rýchlej jazde, čo im práve s takou vychytávkou môžete dopriať.

Vo svete prepraviek na bicykel máte na výber z niekoľkých variánt Najpoužívanejšie sú však prepravky ktoré sa upevňujú na riadidlá alebo na nosič.

Nižšie uvádzam, po čom sa môžete pozerať pri výbere kvalitnej prepravky na bicykel:

 • Pripnutie psíka krátkym vodidlom

Niektoré prepravky prichádzajú s riešením, ako udržať psíka vo vnútri a zabrániť tak nehodám, kedy pes nečakane vyskočí za jazdy.

 • Možnosť zavrieť prepravku

Psík nemusí chcieť celú cestu pozerať von a nechať si omývať vetrom hlavu. Rovnako tak aj vy budete možno pokojnejší, keď budete mať možnosť tašku zatvoriť úplne.

 • Postranné vrecká

Keď už prepravka zaberá miesto na bicykli, iste oceníte to, keď si dovnútra budete môcť odložiť nejaké drobnosti – chovateľské potreby, mobil, kľúče, … V tom prípade vyberajte také, kde nájdete postranné vrecká.

 • Multifunkčnosť

V niektorých prípadoch môžete využiť prepravku na bicykel aj ako bežnú tašku na psa – čiže odňať ju z bicykla a pokračovať so psíkom v taške ďalej po svojich.

Prepravné klietky pre psov

Výber redakcie:

Klietka Dog Fantasy

Porovnali sme desiatky najlepších klietok a vybrali sme jednu, ktorá podľa nás najviac vyhovuje požiadavkám dobrej klietky pre psov.

Či už hľadáte riešenie na prepravu, výstavu alebo na domáce využitie, oceníte výhody klietok pre psov. Je tu niekoľko faktorov, ktoré je dobré premyslieť pred samotným nákupom.

Akú veľkosť? Záleží či chcete klietku využívať primárne doma alebo očakávate aj istú možnosť prepravy. V prvom prípade to s veľkosťou pokojne môžete prehnať, pretože viac veľkosti psíkovi len prospeje (ale s mierou). Ak ju budete využívať ako prepravku, potom majte na pamäti aj rozmery vášho auta alebo možnosti dopravného prostriedku, ktorý budete využívať. Vždy ale platí, že pes by si mal byť schopný sadnúť, ľahnúť a pohodlne sa otočiť.

Látkové prepravky

Výber redakcie:

Prenosná taška pre psov Trixie Malinda

Porovnali sme desiatky najlepších látkových prepraviek a vybrali sme jednu, ktorá podľa nás najviac vyhovuje požiadavkám dobrej látkové prepravky.

Nech už váš pes nie je prispôsobený na dlhé túry alebo ho chcete bezpečne dopraviť k veterinárovi či váš spôsob cestovania vyžaduje, aby bol pes bezpečne zaistený, tašky na psov / látkovej prepravky je téma, ktorá je pre vás aktuálna.

Tašky na psov ocenia najmä majitelia malých a stredných psov, ktorých nie je veľký problém týmto spôsobom prenášať. Ak potrebujete previesť veľkého psa napr. K veterinárovi, má zmysel sa pozerať skôr po prepravkách pre psov, ktoré sú často stavané aj pre väčšie psy.

Na tému tašiek na psov sme spísali článok s aktuálne najlepšími taškami na psov , preto ak vás zaujíma viac, pokračujte tam.

Váš názor

Máte iné obľúbené prepravky pre psy, ktoré vám tu chýbajú? Napíšte nižšie do komentárov a pomôžte tak ostatným pri výbere tej správnej prepravky. Teším sa na diskusiu.

Prečítajte si tiež výber najlepších tašiek na psov a elektrických obojkov – dali sme si záležať. 🙂

Zdroje

 1. [eng] Zahraničný článok, ako vybrať prepravku pre psa –  Care.com
 2. [eng] Zahraničný článok o najlepších prepravkách pre psov –  Barkpost.com
 3. [eng] Zahraničný článok o najlepších prepravkách pre psov do lietadla – Barkpost.com
 4. [eng] Zahraničný článok o typoch prepravkách pre psov do lietadla – Petcarrierverdict.com
 5. [eng] Zahraničný článok o požiadavkách na psie prepravky do lietadla – Pettravel.com
 6. [eng] Zahraničný článok o požiadavkách na psie prepravky do auta a výber najlepších – K9ofmine.com
 7. [sk] Kategória prepraviek v eshope na Mall.sk
4.5/5 - (12 votes)

2 komentáre k “Ako vybrať prepravku pre psa: do auta, lietadla alebo na bicykel – SKÚSENOSTI”

Vložiť komentár