fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať francúzskeho buldočka

Hľadáte malého psíka, ktorý zvláda pobyt v byte? Chcete domáceho maznáčika, s ktorým môžete doma leňošiť? Zbožňujete roztomilý vzhľad francúzskeho buldočka? Ak ste odpovedali trikrát áno, potom je to dobrý začiatok …

Poďme však zistiť, či sa k vám francúzsky buldoček skutočne hodí.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

10 dôvodov, prečo si OBSTARAŤ francúzskeho buldočka

  • Má originálny vzhľad, pre ktorý ho toľko ľudí tak miluje
  • Ak hľadáte spoločníka, ktorý sa od vás nebude chcieť pohnúť, francúzsky buldoček je pre vás ten pravý
  • Je ideálny pre málo aktívnych ľudí, pretože nemá veľké nároky na pohyb a stačia mu kratšie prechádzky.
  • Pri správnej socializácii sa dobre znáša s ďalšími domácimi zvieratami a psíkmi.
  • Je malý a skladný, takže s ním môžete pomerne ľahko cestovať.
  • Kúpte si ho, keď hľadáte hravého spoločníka do bytu, ktorý ocení každú hračku.
  • Keď nie je rozrušený, zbytočne nešteká.
  • Starostlivosť o krátku srsť je bezproblémová a vyhnete sa dlhým chlpom všade po byte.
  • Pri správnej výchove je dobrým kamarátom aj k deťom.
  • Francúzsky buldoček je šikovný, pomerne dobre cvičiteľný a má dobrú pamäť.

5 dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ francúzskeho buldočka

  • Od francúzskeho buldočka neočakávajte  väčšie pracovné, lovecké a športové výkony.
  • Nezaobstarávajte si ho, keď sa nechcete starať o špinavšie zvieratko, pretože slzia, kašle a často aj chrápe.
  • Určite si ho neobstarávajte v prípade, keď mu nebudete schopní venovať dostatok času a bude zostávať doma sám. Vtedy je totiž smutný a dokáže poničiť všetko, čo uvidí.
  • Pri tréningu vie byť tvrdohlavý a svojhlavý, takže je potrebné byť dôsledným trénerom a nerozmaznať ho.
  • Dokáže byť teritoriálny a nerád sa delí o svojho pána.

Zhrnutie

Francúzsky buldoček je ideálna pre majiteľov, ktorí si chcú zaobstarať veselého malého spoločníka do menšieho bytu. Je skvelým psom pre menej aktívnych ľudí. Buldoček je šikovný, aj keď môže byť občas tvrdohlavý. Hodí sa aj pre menej skúsených chovateľov, ale nesmú zanedbať výcvik a výchovu , aby nedošlo k tomu, že psa rozmaznajú. To totiž môže kvôli jeho ľahko svojhlavej povahe znamenať problém.

Všeobecná charakteristika francúzskeho buldočka

Spoločenské plemeno so zaujímavým vzhľadom, ktoré svojho pána skrátka zbožňuje. Zbožňuje hranie i leňošenie. Je milým kamarátom do rodiny k deťom aj ďalším zvieratám. Veselé očká a netopierie ušká si radi vyrazia na prechádzku, ale so športovými výkonmi to nemusíte preháňať a v byte ho môžete ešte viac unaviť hrou. Pozor dajte hlavne v lete, keď buldočka môžu trápiť problémy s prehriatím a zlým dýchaním.

I. Povaha

Francúzsky buldoček je veselý, šikovný a veľmi spoločenský pes. Vyniká svojou láskou k pánovi a je ochotný urobiť takmer čokoľvek, aby s ním mohol tráviť voľný čas. Zbytočne nešteká, ale dokáže upozorniť na nebezpečenstvo a má aj strážne sklony . Zbožňuje hru s loptičkami a občas si vynucuje pozornosť u svojich pánov. (zdroj)

Nedostatočná výchova sa môže prejaviť tvrdohlavosťou, prehnane teritoriálnym správaním a žiarlivosťou. Svojho pána si naozaj zamilujú a len neradi sa oň delia. Z toho dôvodu je potrebné venovať pozornosť výchove a hlavne socializácii už od šteňaťa. Pri podcenení niekedy dochádza k prehnanej úzkosti a strachu z iných ľudí a zvierat.

II. Vzhľad

Malé spoločenské plemeno zaujme svojim krátkym ňufákom na štvorcovej hlave. Má typický vzhľad buldoga len v menšom tele. Veľkosť v kohútiku nepresahuje 35 centimetrov. Vzpriamené netopierie uši dotvára celkový výraz doplnený o vrásky v oblasti ňufáku a očí.

Telo je kompaktné, silné a zakončené malým chvostíkom. Nohy sú krátke, silné a v typickom širšom postoji. Francúzsky buldoček môže mať niekoľko farebných variantov, ako sú plavá, pásikavá a s bielymi škvrnami. Srsť je krátka, lesklá, jemná a dobre sa udržiava.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Dobre socializovaný buldoček si dokáže vytvoriť dobrý vzťah k deťom a ďalším domácim miláčikom. Je bezkonfliktné a je dobrým kamarátom pre najrôznejšie hry. Ak si vyberiete psa z chovateľskej stanice so starostlivo vybranými rodičmi a nepodceníte výchovu, nemali by sa objaviť výraznejšie problémy, aj keď môže občas žiarliť.

IV. Výchova a výcvik

Čo sa týka náročnosti výcviku a výchovy, jedná sa o dobre zvládnuteľné plemeno. Dôležité je nepodceniť výchovu už od šteňaťa v podobe socializácie s ostatnými psami a ďalšími zvieratami. Proces socializácie sa týka aj bežného kontaktu s ďalšími ľuďmi, aby buldoček neprejavoval agresívne sklony pri snahe brániť svojho pána.

Opačným pólom môžu byť problémy s úzkosťami a prehnaného strachu, kedy sa pes bojí skoro všetkého, čo ho dostáva do zbytočného stresu. U šteňaťa venujte zvláštnu pozornosť kontaktu s neznámymi ľuďmi a zvieratami a už od začiatku sa snažte potláčať nevhodné prejavy správania pomocou upokojujúcich a povzbudzujúcich slov.

Počas neustálej výchovy je potreba stanoviť buldočkovi hranice, aby vám jeho správanie neprerástlo cez hlavu. Naučte ho, kde má svoj pelech , ktorý bude jeho bezpečným útočiskom, čo mu môže pomôcť vo chvíľach, keď sa bude cítiť neistý.

V. Zdravie a starostlivosť

Francúzske buldočky občas môže potrápiť alergia a čiastočne dedičná dysplázia bedier. Kvôli typickému výrazu v tvári a krátkemu ňufáku sa občas vyskytuje brachycephalický syndróm, ktorý spôsobuje problémy so zablokovaním dýchacích ciest. U plemena sa občas objavujú malformácie stavcov, alebo sa rodia šteňatá s rázštepom podnebia (zdroj).

Výberom kvalitnej chovateľskej stanice, ktorá vykonáva všetky dôležité vyšetrenia rodičov je však možné výrazne riziko väčšiny genetických chorôb. Rozhodne sa teda neodporúča kupovať si francúzskeho buldočka bez preukazu pôvodu.

Výhodou je ľahká starostlivosť o srsť, ktorá je krátka, takže stačí občas jemne vykefovať. Raz za mesiac sa odporúča kúpanie s použitím šampónu pre hydratáciu kože. Pre starostlivosť o ušká a noštek je dobré raz za čas naniesť detský olejček. Priebežne kontrolujeme dĺžku pazúrikov a vykonávame ich zastrihnutie. Je potrebné sa starať o zdravie očí, ktoré môžu slziť, a sledujeme, či nie je noštek upchatý a psovi sa dobre dýcha. V lete je potrebné dávať pozor na prehriatie a na prechádzky vyrážať skoro ráno alebo večer, kedy nie je také teplo.

VI. Náročnosť

Buldoček vyžaduje pomerne veľa času. V zásade sa mu však nemusíte nutne aktívne venovať a postačí mu, keď bude vo vašej spoločnosti. Nie je vhodný pre ľudí, ktorí chcú psa nechávať doma dlhšie samotného. Je skvelou variantou pre majiteľov, ktorí budú pracovať z domu, alebo majú možnosť brať si svojho štvornohého kamaráta do práce.

Cena za šteňa s preukazom pôvodu sa veľakrát kvôli vysokému dopytu pohybuje od 20 tisíc korún vyššie. Vyššia počiatočná investícia sa však môže vyvážiť vďaka menšej spotrebe krmiva vzhľadom k tomu, že sa jedná o menšie plemeno. Pri dobrých genetických predpokladoch a správnej starostlivosti sa výraznejšie neobjavujú ani zdravotné problémy, čo nezvyšuje náklady za veterinárnu starostlivosť. Samozrejme ale počítajte s pravidelným očkovaním.

VII. História

Francúzsky buldoček vznikol ako plemeno vyšľachtené robotníckou triedou pôvodne v Anglicku v 19. storočí. Cieľom bolo získať zmenšenú variantu anglického buldoga, ktorý ale bude vhodnejším spoločníkom a nebude orientovaný na psie zápasy.

Spolu s robotníkmi sa počas priemyselnej revolúcie dostali títo psi do Francúzska. Miestni si ho natoľko zamilovali, že mu dali meno francúzsky buldoček. Plemeno prijali za svoje a pokračovali v zušľachťovaní. Nie sú dochované záznamy, aké plemená sa použila pre šľachtenie, ale pravdepodobne išlo o prímes mopsa a teriérov. Výsledkom je vydarený malý buldoček, ktorý si vzápätí získal obľubu po celom svete.

O niekoľko rokov neskôr si francúzsky buldoček získal obrovskú popularitu aj v USA a dnes patrí na popredné priečky najobľúbenejších plemien. Cieľom šľachtenia a ďalšieho chovu bolo získať vzhľadovo zaujímavého spoločníka s príjemnou povahou, čo sa podarilo. (zdroj)

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.3/5 - (24 votes)

1 komentár k “15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať francúzskeho buldočka”

  1. dobry den chcem sa niečo opytat naš buldoček ma na chrbte hrče v auguste mu ich vyoperovali a teraz sa mu spravili zasa vie niekto o aku chorobu ide?

    Odpovedať

Vložiť komentár