fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať trpasličieho pinča

Malý psík, často nazývaný uštekaný myší, s psychickými problémami. Je to tak? Ba naopak! Ide o nezvyčajne húževnaté plemeno, ktoré sa môže stať výborným spoločníkom.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DESAŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ trpasličieho pinča

 • Pri správnej výchove je skvelým rodinným psom, skvelo sa hodí k deťom.
 • K cudzím ľuďom je veľmi nedôverčivý, aj napriek jeho veľkosti je dobrým strážcom.
 • Hodí sa pre aktívne osoby, je priamo predurčený pre agility a ďalšie psie športy.
 • Dobrá motivácia je základom pre kvalitný výcvik, ak budeme dostatočne dôslední stáva sa pinč dobre cvičitelným.
 • Pokiaľ s ďalšími domácimi miláčikmi vyrastá, nebýva problém a je schopný s nimi vychádzať.
 • Nie je náročný na priestor a to predovšetkým vďaka jeho malým rozmerom.
 • Málo pĺzne, preto sa hodí do bytu. Na pobyt vonku nie je stavaný!
 • Na rozdiel od iných malých plemien patrí medzi naozaj zdravé rasy. Vyhýba sa mu väčšina typických dedičných chorôb. Vďaka tomu sú dlhovekí.
 • Vzhľadom k malým rozmerom, nepotrebuje veľa stravy, je nenáročný. Samozrejme musíme dbať na kvalitu.
 • Bude skvelým parťákom pre aktívnych seniorov, sú veľmi empatickí, takže si budú skvele rozumieť!

ŠEST dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ trpasličieho pinča

 • Je veľmi uštekaný! Často a rád bude štekať, na čokoľvek. Čo môže napríklad v byte činiť značné susedské rozpory.
 • Má silný lovecký pud, je potrebné dbať na výchovu, alebo bude bezhlavo útočiť na všetko čo sa pohne. Vrátane ďalších psov.
 • Pri zhoršenom počasí je nutné psa obliekať a rozhodne ho nenechať v zime stáť na mieste. Pohyb je veľmi dôležitý pre zahriatie.
 • Ak podceníme výcvik a výchovu býva často agresívnym voči cudzím psom.
 • Často priľne predovšetkým k jednému členovi domácnosti, avšak ostatných rodinných príslušníkov tolerovať bude.
 • Okrem fyzickej aktivity potrebuje pinč zamestnať aj hlavu, treba zauvažovať o psích hlavolamoch, hensenwerk pod.

Zhrnutie

Aj napriek jeho negatívnym vlastnostiam, akými sú predovšetkým vysoká uštekanosť a silný lovecký pud, je pod správnym vedením trpasličí pinč dobrým rodinným psom. Jeho malé, kompaktné rozmery sú priamo určené pre mestské byty. Aj napriek jeho veľkosti musíme myslieť na dostatočné fyzické i psychické vybitie psíka, potom bude šťastný a pokojný. Jeho energetická povaha je priamo určená pre rôzne psie športy akými sú napríklad agility alebo dogdancing.

Všeobecná charakteristika trpasličieho pinča

Nebojácny, aktívny a temperamentný. Taký je pinč. V jeho malom tele je duša lovca, v histórii lovil potkany a krysy. Najčastejšou farbou je je čierna s pálením, ale majú aj ďalšie menej známe varianty akou je červená či jelenia farba.

Povaha

Je húževnatý, aktívny a veľmi temperamentný. Vo veľmi malom tele je duša lovca. Musíme teda dbať na kvalitný výcvik a dobrú výchovu. Ku svojej rodine je milý, slušný. Má potrebu strážiť, často teda šteká. Štekaním si kráti aj dlhé chvíle, keď je sám. Je vhodné, pred opustením bytu mať psíka unaveného, aby nehneval. 🙂 

Vzhľad

Štvorcová postava je dobre viditeľná, vďaka hladkej a krátkej srsti. Má dlhú lebku zakončenú čiernym nosom, uši nosí zložené do V. Má elegantný a plynulý pohyb, najtypickejší je klus. Pre jeho pohyb je veľmi známym, pohľad na pinča v kluse býva komický. Váha sa pohybuje medzi 4 a 6 kilami a výška v kohútiku je 25 až 30 cm.

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Sú dobrými parťákmi pre deti. Budú ich strážiť. Avšak je potrebné, vzhľadom na ich temperament, mať psíka aj deti pod kontrolou. To isté platí aj voči veľkosti pinča.

Ak pinč vyrastá s ďalšími domácimi miláčikmi, nebýva problém. Dôležitá je teda socializácia. Má silný lovecký pud. Bude mať tendencie čokoľvek čo sa bude pohybovať naháňať.

Zdravie a starostlivosť

Napriek miniaturizácií, ktorú toto plemeno podstúpilo, patrí medzi extrémne zdravé rasy. Narozdiel od väčšiny takto malých psov, netrpia typickými problémy akými sú luxácia pately.

Malá veľkosť je náročnejšia na údržbu predovšetkým v chladnejších mesiacoch. V zime, keď je naozaj chladno, musíme psíkovi zabezpečiť dostatok pohybu a teplý, funkčný oblečok. Pobyt vonku skrátiť, aby nedochádzalo k zamŕzaniu uší. Ďalšia starostlivosti sa nijako nelíši od podobne veľkých plemien.

Výchova a výcvik

Trpasličí pinč je temperamentné plemeno, musíme teda dbať na dobrý výcvik a nezanedbávať ani výchovu. Dôležitá je pozitívna motivácia, vďaka násiliu a kriku sa z pinča stane typický labilný pes, ktorý bude napádať všetko živé. Musíme mať aj značné množstvo rešpektu, aj toto na pinča pôsobí.

Pod dobrým vedením sa veľmi rád a dobre učí nové povely. Aktívna povaha ho priamo predurčuje na rôzne športy, akými sú agility.

Náročnosť

Priemerná cena trpasličieho pinča sa pohybuje od 240 do 400 €. To záleží na krvnej línii, využití rodičov a každý chovateľ si cenu určuje sám.

Vďaka veľmi dobrému zdravotnému stavu, ktorým sa toto plemeno pýši, nie sú z hľadiska ďalších nákladov nijako náročným koníčkom.

Samozrejme ako u každého psíka, musíme dbať na kvalitnú stravu. Zvýšenú potrebu bude mať iba v zimnom období, kedy budeme musieť vlastniť niekoľko oblečkov.

História

Trpasličí pinč ako plemeno je zastretý tajomstvom. Chov je známy od 19. storočia, ale máme záznamy o ich existencii aj niekoľko storočí skôr. Používali sa predovšetkým na lov škodlivých hlodavcov. Išlo teda o pracovného psa, nie maznáčika šľachty. Existoval vo viacerých farbách, než sú známe dnes.

Roku 1895 bol založený klub a trpasličí pinč sa ustálil. Z počiatku sa potýkali s problémami spojené s miniaturizáciou, v roku 1930 bola stanovená horná výšková hranica 30 cm. Roku 1956 pridali ešte spodnú hranicu, ktorou je 25 cm.

Dôležité informácie

Hmotnosť:4-6 kg
Výška v kohútiku:25-30 cm
Typický znak:prirodzene sklopené uši
Požadavky na tréning: viac ako 40 minut denne
Energia: Veľmi energický
Dĺžka života:12-14 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízk
Sklony k štekaniu:vysoké
Sklony k hrabaniu: nízke
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: lovecký pes
Dĺžka srsti: krátka
Typ srsti: hladká
Farba srsti:čierna s pálením, červená
Potrebná starostlivosť o srsť: nízka

Kde kúpiť trpasličieho pinča?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre pinča dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá pinča na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (10 votes)

1 komentár k “16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať trpasličieho pinča”

 1. Mám „ratlíka“ 10 rokov a vôbec nie je uštekaný, pretože som mu to v byte zakázal, tak ako aj mojím dobermanom.
  Dôležité je pri výchove šteňa nedráždiť, čo sa často deje a pes ostane uštekaný .
  Pes v byte zašteká ak počuje zvonček alebo sa hráme, ale nie pri každom klopaní na susedove dvere, či hlasy na chodbe, sirény vonku a pod.

  Odpovedať

Vložiť komentár