fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať austrálskeho dobytkárskeho psa

V tomto článku si predstavíme ďalší z radu jedinečných a nie príliš známych plemien. Austrálsky dobytkársky pes patrí medzi tých psov, ktorí zaujmú svojím vzhľadom a prekvapia svojou povahou. Ku komu je ale tento lojálny, pracovitý a neunaviteľný pes vhodný? Akú má povahu a kde sa vlastne vzala jeho špecifická farba srsti? Poďte to zistiť!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ austrálskeho dobytkárskeho psa

  • S „plesnivým“ psom si na ulici vyslúžite veľa pozornosti. Iné takéto plemeno v ríši psov jednoducho nenájdete.
  • Toto plemeno vyniká svojou inteligenciou. Nie je nič, čo by sa australák nenaučil.
  • Do domu alebo na záhradu sa cez duriča žiadny nepozvaný hosť nedostane. Majetok a svoju rodinu postráži s prehľadom.
  • Ste nadšenec do športu a väčšinu času trávite vonku? Bude vám skvelým parťákom. Skúste toto plemeno unaviť!
  • Vzhľadom k ich pôvodu nemajú problémy s vysokými teplotami, zvládajú ale aj naše zimy. Tento pes je skrátka odolný vo všetkých smeroch.
  • Jeho oddanosť je až neuveriteľná. Za svoju rodinu by bez váhania položil život.
  • Na rozdiel od iných pracovných plemien je austrálsky dobytkársky pes samostatný a dokáže konať aj na vlastnú päsť.
  • Austrálsky dobytkár sa stane vašim tieňom. Ak si ho zaobstaráte, už nikdy nebudete sami.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ austrálskeho dobytkárskeho psa

  • Štípanie a jemné hryzenie do nôh majú vrodené. Od šteňaťa musíte svojho psa vychovávať a viesť k tomu, aby to nerobil.
  • Máte niekoľko hodín denne čas? Ak nie, radšej si vyberte pokojnejšie plemeno. Australák potrebuje veľa aktivít. A ak ich nemá, začne si vybíjať energiu na vašich veciach.
  • Rovnako ako štípanie, aj zháňanie do stáda všetkého živého k nim patrí. S týmto je nutné sa zmieriť a prípadne svojmu parťákovi dopriať inú aktivitu.
  • Dobytkár potrebuje priestor. Zvládne síce aj byt, ale nie je to pre neho najvhodnejšie prostredie.
  • Po väčšinu času je austrálsky dobytkársky pes poslušný a oddaný, sem tam si ale môže postaviť hlavu a robiť veci po svojom. V naháňaní dobytka to nebolo na škodu, dnes to ale skôr predstavuje skúšku trpezlivosti jeho majiteľa.
  • Je to plemeno pevné a silné, no nikdy by nemal byť obézny. Niektorí jedinci, najmä ak nemajú príliš veľké vyžitie, však tendenciu k nadváhe majú.
  • Tento pes nepatrí do rúk neskúseným ľuďom. Ich neskutočná energia, občasná tvrdohlavosť a silne zakorenená snaha pásť sú vlastnosti, s ktorými by si začiatočník nemusel vedieť rady.

Zhrnutie

Austrálsky dobytkársky pes je plemeno s jedinečným sfarbením, prekypujúce energiou a je nutné mu denne vybiť baterky. Sú skvelými pracovnými psami a dokážu takmer čokoľvek. Vynikajú v agility, ale aj v obediencii. Ku svojej rodine sú priateľskí a chránia ju. Kontaktu s cudzími ľuďmi sa vyhýbajú. Nie je vhodný do bytu, naopak záhrada je preňho to pravé, ak bude mať dostatok kontaktu s pánom.

Všeobecná charakteristika austrálskeho dobytkárskeho psa

Tento austrálsky klenot s typickým sfarbením a tvrdou povahou nie je pes pre každého. Pokiaľ ale máte veľa energie, času a máte radi výzvy, mohol by pre vás byť tým pravým psom.

I. Povaha

Austrálsky dobytkársky pes je oddaný a má silne zakorenené ochranárske pudy. K cudzím ľuďom býva odmeraný, ale agresia je vada, ktorá jedinca vyradí z chovu. Na svojho pána sa upnú natoľko, že sa do neho vcítia a chovajú sa rovnako. Ak sa vám niekto nepáči, australák sa od neho bude držať ďalej. Naopak s ľuďmi, s ktorými je vám príjemne, si bude skvele rozumieť. Toto plemeno je doslova odrazom svojho majiteľa.

II. Vzhľad

Austrálske dobytkárske psy sa vyskytujú v dvoch základných farebných variantoch: modrá a červená. V oboch prípadoch nie je sfarbenie jednotné. Zreteľné sfarbenie austrálskeho pastierskeho psa je výsledkom bielych a sivých chlpov, dôkladne roztrúsených medzi červenými a čiernymi chlpmi. V prísade do primárneho sfarbenia austrálskeho dobytkárskeho psa sa tiež ukazujú miesta s jednotnou alebo takmer jednotnou farbou, väčšinou znateľnou u jedného alebo oboch očí. Červená je geneticky dominantnou farbou austrálskeho dobytkára a je zložená z mixu červených a bielych chlpov, čo vedie k zázvorovému sfarbeniu. Šteňatá sa rodia biele a až postupom času tmavnú.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Austrálsky dobytkársky pes je plemeno, ktoré sa k deťom všeobecne hodí. Sú veselí a hraví, zároveň i ochranárski. Avšak sú to duriči a majú tendenciu všetko živé zháňať do stáda a to aj deti. Niektorí jedinci pri zháňaní aj štípu do nôh. Preto je dôležité už od šteňaťa psa naučiť, že nesmie nikoho štípať do nôh a pri malých deťoch byť opatrný.

S inými zvieratami nemá problém vychádzať, pokiaľ je na ne zvyknutý od šteňaťa, berie ich ako ďalších členov domácnosti. Naopak sa ich snaží pásť, čo – rovnako ako pri deťoch, môže byť problém. S ostatnými psami môžu mať problém, pretože majú tendencie byť majetnícki a žiarlia. Preto je dôležité u tohto plemena nepodceniť socializáciu.

IV. Výchova a výcvik

Austrálsky dobytkársky pes je plemeno veľmi inteligentné a bystré. Učí sa rýchlo a výcvik ho baví. Pri výcviku je dôležité byť dôsledný ale neuchyľovať sa k nátlaku a násiliu. V dnešnej dobe je dobytkár využívaný skôr v psích športoch. Vynikajú v agility, dogdancingu, dogfrisbee ale aj v ďalších športoch. Je to plemeno všestranné a čokoľvek s ním budete robiť, bude robiť s nadšením. Dôležité je ho zabaviť a unaviť.

V. Zdravie a starostlivosť

Austrálsky dobytkársky pes patrí k plemenám všeobecne zdravým. Ani im sa však nevyhýbajú niektoré ochorenia. Môže sa u nich vyskytnú dedičné ochorenie očí (PRA), dysplázia bedrových kĺbov a hluchota. PRA a hluchota je dedičná a tak sa im môžete vyhnúť zaobstaraním šteňaťa od prevereného chovateľa.

Starostlivosť o srsť dobytkárskeho psa je jednoduchá. Stačí ho raz týždenne vyčesať a v prípade potreby vykúpať psím šampónom.

VI. Náročnosť

Austrálsky dobytkársky pes s PP stojí okolo 600 eur. Zaobstaraním šteňaťa však výdavky len začínajú. Duriči sú všeobecne vcelku zdraví, ale s výdavkami (minimálne za prevenciu) u veterinára je potreba tiež počítať. Tiež kvalitné krmivo je veľmi dôležité, ale vzhľadom k strednej veľkosti plemena vás to nezruinuje.

Ďaleko náročnejšie je ale plemeno na čas. Je veľmi aktívny a potrebuje denne zamestnať ako fyzicky, tak psychicky. Zvážte teda dobre, či budete schopní tomuto plemenu venovať denne dostatok času.

VII. História

Austrálsky dobytkársky pes je plemeno cielene vyšľachtené austrálskymi pastiermi dobytka. Anglické pastierske psy, ktoré sa do Austrálie dostávali spolu s osadníkmi, totiž nezvládali prácu v drsnej klíme austrálskeho vnútrozemia, a preto bolo nutné vyšľachtiť psa, ktorý by bol húževnatejší ale pritom si zachoval výborné vlastnosti svojich predkov. Austrálsky dobytkársky pes vznikol koncom 18. storočia krížením kólie, ktorá bola použitá pre svoju ovládateľnosť, pracovitosť a väzbu na človeka, dinga, ktorý dodal silnú stavbu a odolnosť, bulteriéra pre jeho odvahu a dalmatínca pre jeho vytrvalosť. U nás je toto plemeno málo rozšírené, ale nachádza čoraz viac priaznivcov.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:16-25 kg 
Výška v kohútiku:43-51 cm
Typický znak:prirodzene vzpriamené uši
Požiadavky na tréning:viac ako 40 minút denne
Energia:vysoká
Dĺžka života:10-13 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:stredná
Pôvodné využitie:pasenie dobytka
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti: rovná
Farba srsti:modrá a červená
Potrebná starostlivosť o srsť:priemerná

Kde kúpiť austrálskeho dobytkárskeho psa?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre austrálskeho dobytkárskeho psa dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka dobytkárskeho psa na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

1 komentár k “15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať austrálskeho dobytkárskeho psa”

Vložiť komentár