fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať nemeckého boxera

Predtým veľmi obľúbený psí spoločník, dnes sa už vyskytuje veľmi zriedka. Je priateľskej, aktívnej povahy. Je skvelým rodinným psom, tiež patrí medzi dobrých strážcov a kvalitné pracovné plemená. Poďme si bližšie predstaviť tento placatý noštek!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ nemeckého boxera

 • Patrí medzi múdre plemená, je dobre ovládateľný a skvelo sa učia novým povelom. Stáva sa preto perfektným parťákom na cvičák.
 • Nemecký boxer – synonymum rodinného psa, jeho fixácia na rodinu býva známa. Hodí sa k deťom, bude ich s láskou vychovávať.
 • Nie je agresívny, ale aj tak dobre stráži. Útok používa až v krajnej núdzi, ktorú musí sám vyhodnotiť.
 • Boxer má multitalentnú povahu, naozaj všestranný pes. Dokáže podávať veľké výkony v športe, či nehybne ležať pri canisterapii.
 • Je vhodným plemenom pre začínajúcich kynológov.
 • Skvelo sa hodí do bytu, pre celoročný pobyt vonku nie je vďaka krátkej srsti príliš vhodný.
 • Potrebuje veľa pohybu a aktivít, vďaka týmto vlastnostiam sa hodí k aktívnemu páničkovi alebo do športovo založenej rodinky.
 • Pri kvalitnej socializácii skvelo vychádza s ostatnými psami a zvieratami.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ nemeckého boxera

 • Extrémne slintá! Je tým povestný, ale aj cez tento neduh patrí medzi čistotné plemená.
 • Majú väčšie sklony k nadváhe, predovšetkým v neskoršom veku. Musíme preto myslieť na špeciálne, odtučnené krmivo.
 • Nemecký boxer rastie veľmi dlho, fyzickú dospelosť dosiahnu až okolo 3 rokov.
 • Horšie znáša samotu, v prípade že ho pravidelne plánujeme nechávať v byte samého, musíme mu zabezpečiť dostatok pohybu a v čase neprítomnosti mu ponúknuť zábavu.
 • Častejšie sa u nich vyskytujú problémy s očami, je lepšie ich pravidelne čistiť.
 • Výcvik musí byť dôsledný a pevný, vďaka jeho inteligencii má sklony nepočúvať, ak to sám neuzná za vhodné.
 • Nie je to príliš zdravé plemeno, je vhodné sa zamerať mimo rodičov aj na zdravie ďalších psov v línii. Najčastejšie sú sklony k dysplaziám, artrózám a podobne.

Zhrnutie

Nemecký boxer bol predtým veľmi obľúbeným a rozšíreným plemenom, dnes sa jeho popularita vytráca. Nerozumiem však z akého dôvodov. Patrí medzi najviac univerzálne psy, ktoré som mala možnosť spoznať. Boxer je plný silných protikladov, ktoré vytvára perfektnú rodinnú povahu. Je aktívnym psom, zároveň sa bude veľmi rád váľať so svojím pánom pri televízii. Aj napriek jeho tvrdohlavosti dokáže skvelo počúvať a dobre sa cvičí. Je veľa dôvodov, prečo si zaobstarať práve tohto maznáčika.

Všeobecná charakteristika nemeckého boxera

Priateľské plemeno, ktoré skvelo stráži svoju rodinu aj jej majetok, ale nie je agresívny. Vďaka tomu, sa radí medzi úžasné rodinné plemená, predovšetkým medzi aktívnymi typmi rodín. Jeho obľúbenosť je tiež zásluhou ľahkej cvičiteľnosti a všestrannosti.

Povaha

Boxer je kľudný, sebaistý a vyrovnaný pes a jeho prirodzená hravosť si získa nejedného človeka. Odporúča sa ako inteligentný strážca, ktorý nie je agresívny. Návštevu vám rozhodne nenapadne. K cudzím ľuďom je ostražitý, preto mu musíme dostatočne naznačiť, že je návšteva vítaná. Potom sa stáva mazlivým, ale uslintaným spoločníkom. Je veľmi temperamentný, je dôležité, aby bol fyzicky a psychicky vybitý. 

Vzhľad

Nemecký boxer má širokú a mohutnú papuľu s ľahko vyhrnutým ňufákom, ale chrbát nosa nesmie byť výrazne zatlačený do čela, ňufák je čierny, čelo vypuknuté, oči má tmavé. Je stredne veľký, krátkosrstý, podsaditej stavby tela. Má silné kosti a dobre vyvinuté svalstvo. Pohyb by mal byť živý, plný sily a ušľachtilý. Ťažkopádny chod je nevhodný. Sfarbenie rôznych odtieňov plavé, hrdzavé, tigrie s možnými bielymi znakmi, ktoré by nemali pokrývať viac ako tretinu tela. Psy merajú v kohútiku 57 cm až 63 cm, sučky 53 cm až 59 cm. Váha sa pohybuje medzi 25 a 35 kilami.

Vzťah k deťom a domácím maznáčikom

Ako jedno z mála služobných plemien, sa vyslovene odporúča do rodín s deťmi. Na malé deti bude nežný a opatrný a tým väčším bude vďaka svojej aktívnej povahe stačiť pri hrách.

Aj cez túto vhodnosť k deťom musíme dodržiavať zásady spoločného spolužitia psa a detí. Predovšetkým je dobré zabezpečiť psovi pokojné miesto, kde nebude rušený deťmi. A pri hrách odporúčame, aby bol prítomný dospelý ako dohľad.

Nemecký boxer má zriedkakedy problémy s ostatnými domácimi miláčikmi. Dobre sa hodí do väčších psích svoriek. Za predpokladu kvalitnej socializácie vychádza aj s mačkami a nemá potrebu ich akokoľvek naháňať.

Zdravie a starostlivosť

Dá sa povedať, že je boxer náchylnejší k rôznym druhom rakoviny, predovšetkým lymfómom a rakovine mozgu. Je to tak rozšírené, že je rakovina dôvodom úmrtia až 40% psov. Ďalej sa veľmi často vyskytujú chyby pohybového aparátu, choroby srdca, vady očí a torzie. U psov v bielej farbe je extrémne častým problémom hluchota.

Srsť je naopak veľmi nenáročnou, stačí bežne vyčesávať raz týždenne v dobe pĺznutia. Vhodné je častejšie čistiť slzné kanáliky, ktoré majú vďaka krátkemu ňufáku tendencie sa zanášať.

Z hľadiska stravy nie je náročnejší ako iní podobne veľkí psíkovia. Dôležité je kŕmiť kvalitnou stravou. Vďaka jeho temperamentnej povahe, budeme musieť denne vychádzať na dlhé prechádzky, je teda náročnejším z časového hľadiska.

Výchova a výcvik

Nemecký boxer je veľmi inteligentný plemeno, skvelo cvičiteľné, naozaj všestranného charakteru. Po celý svoj život je učenlivý. Najlepších úspechov na poli výcviku a výchovy dosiahneme pozitívnou metódou, teda vďaka maškrtám a absencii násilia. V okamihu keď sa s boxerom zaobchádza necitlivo, stáva sa veľmi neposlušným a tvrdohlavým, v extrémnych prípadoch, ktoré už hraničí s týraním sa stáva aj agresívnym. Pri výcviku sa nám bude naozaj hodiť prirodzený rešpekt, pes potom bude oveľa radšej vykonávať povely. Medzi jeho domény na poli psích športov sú rôzne stupne poslušnosti, obrany, stopy či agility.

Náročnosť

Cena šteniatka sa pohybuje medzi 600 až 1000€. Avšak, cena je závislá na viacerých faktoroch a tak sa môže u jednotlivých chovateľov líšiť. Z hľadiska ďalších nákladov nie je boxer o nič náročnejší ako veľkostne rovnaké plemená. Dôležitá je kvalitná strava, na ktorej by ste nemali šetriť a výcvik, ktorý zase zaberie pomerne dosť času.

Z časového hľadiska je veľmi náročným psom po celý jeho život. Na jeho aktívnu povahu musíme brať ohľad, predovšetkým pokiaľ psíka držíme v byte. Pokiaľ nie je dostatočne zamestnaný môže začať z nudy ničiť vybavenie bytu, základom by malo byť pravidelné venčenie.

História

Za bezprostredného predka boxerov sa pokladá malý tzv. Brabantský býkohryz. Býkohryz slúžil k lovu, jeho úlohou bolo uchopiť štvanú zver a pridržať ju do príchodu lovca, ktorý ju skolil. Preto musel mať pes čo najširšiu papuľu so široko postavenými zubami, aby sa mohol dôkladne zahryznúť a zver dobre pridržať. Nevyhnutnosťou bol aj vyhrnutý nos, aby pes zakusnutý do zveri mohol zároveň aj voľne dýchať.

Nemecký boxer upadol do zabudnutia a do popredia sa dostal až na začiatku 19. storočia vďaka Angličanom. Avšak Nemci sa vydali iným smerom, vyberali si ku šľachtenia jedine s dlhými nohami. Dnešné plemeno vzniklo predovšetkým vďaka bielym a strakatým predkom. Plemenná kniha vznikla v Nemecku v roku 1904 po tom sa nemecký boxer dostal k nám a svojou povahou očaril nejedného kynológa.

Dôležité informácie

Hmotnosť:25-35 kg
Výška v kohútiku:Psy: 56-63 cm  Sučky: 53-59cm
Typický znak:Prirodzene sklopené uši
Požadavky na tréning: viac ako 60 minút denne
Energia: Veľmi energický
Dĺžka života:9-12 rokov
Sklony k slintaniu: vysoké
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:stredné
Sklony k hrabaniu: nízke 
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: lovecký pes
Dĺzka srsti: krátka
Typ srsti: hladká
Farba srsti:plavá, hrdzavá, tygria, …
Potrebná starostlivosť o srsť: nízka

Kde kúpiť nemeckého boxera?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre boxera dobrým pánom? Nuž dobre ! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá boxera na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (15 votes)

Vložiť komentár