fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať pekinského palácového psíka

Pekinský palácový psík, ktorému sa v skratke hovorí „pekinéz,, je čínske psie plemeno s najnižšou výškou v kohútiku. Pôvodne bolo plemeno určené iba pre chov na čínskom cisárskom dvore, ale Britom sa podarilo ukoristiť 5 kusov, ktoré sú základňou chovu mimo Čínu.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ pekinského palácového psíka

  • Je ideálnym a nenáročným psím plemenom do bytu.
  • Napriek svojim veľmi malým rozmerom je to dobrý strážca, každého označí hlasným štekotom.
  • Jedná sa o pomerne pokojného psíka bez väčších nárokov na pohyb. Vďaka tomu je veľmi obľúbený u starších ľudí.
  • Dobre sa znáša s podobne veľkými zvieratami, nie je teda problém mať viac pekinézov spolu.
  • Často býva fixovaný na majiteľa, veľmi dobre sa hodí pre osoby, ktoré trávia menej času v zamestnaní.
  • Vernosť je jeho doménou, horšie teda znáša zmeny majiteľa.
  • Pekinéz bol a je veľa maznavý spoločník. Túliť sa vydrží extrémne dlhú dobu.
  • V priemere sa dožíva 13 rokov.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ pekinského palácového psíka

  • Starostlivosť o jeho srsť je veľmi časovo náročná, má totiž sklony dredatieť.
  • Zle sa hodí do rodín s malými, hyperaktívnym deťmi či batoľatami. Pekinéz potrebuje svoj kľud a ak ho nemá, reaguje podráždene.
  • Výcvik tohto plemena je naozaj veľký oriešok, vyžaduje špeciálny prístup a častokrát je výsledok neistý.
  • Často sa správajú žiarlivo k ostatným členom rodiny.
  • K cudzím ľuďom sa chová odťažito až rezervovane. Pri príchode návštevy na to musíme myslieť a dobre ich so psom zoznámiť.
  • Dbať musíme na rannú socializáciu, pekinéz máva často problém s väčšími psami a reaguje na ne neprimerane.
  • Vysoká inteligencia je spojená s tvrdohlavosťou, tento aristokrat si veľmi často nenechá diktovať čo má ako robiť.
  • Veľmi zle znáša vysoké teploty, predovšetkým vďaka krátkemu ňufáku. V lete je vhodné chodiť venčiť v skorých ranných a neskorých večerných hodinách. Rozhodne neholit SRSŤ!

Zhrnutie 

Pekinský palácový psík je aristokrat a šľachtic každým kúskom tela, v pamäti má dobre zafixovaný svoj pôvod. Má veľmi individualistickú povahu, ale aj tak je naozaj verný a oddaný svojmu majiteľovi, ktorého bude bezmedzne milovať celý život.

Všeobecná charakteristika pekinéza

Pokojný, vyrovnaný malý pes s kolísavou chôdzou. Väčšina ľudí si Pekinéza nepopletie, je to veľmi charizmatický spoločník. Rád sa mazná so svojím človekom. Najlepšie mu bude v byte, kde mu vyhradíme pokojné, chladnejšie miesto k odpočinku.

Povaha

Pekinské palácové psíky sú naozaj úžasní, pokojní a priateľskí spoločníci. Najlepšie sa hodí pre staršie osoby, čo doma trávia väčšinu času a môžu sa mu venovať. Nevyžadujú veľké množstvo prechádzok. K cudzím ľuďom bývajú rezervovaný, sú teda aj napriek ich veľkosti vynikajúci strážcovia. Potrebujú láskavú výchovu bez fyzických trestov.

Vzhľad 

Vzhľad pekinského palácového psíka sa v priebehu storočí príliš nezmenil. Je to malý, kompaktný pes s dlhou srsťou, malou sploštenou hlavou a krátkym ňufákom. Podľa povesti je jeho „leví vzhľad“ výsledkom veľkej lásky leva a opice. Obaja museli požiadať o súhlas Ah Chua – patróna všetkých zvierat. Ten im zväzok povolil, ak sa lev vzdá svoje sily a veľkosti.

Telo je skôr kratšie so širokou hruďou a vysoko posadeným chvostom obráteným k chrbtu. Predné nohy má o niečo ťažšie ako zadné, čo súvisí s celkovou konštitúciou tela. Pohybuje sa pomaly a kolísavo. Labky má dlhé a ploché. V kohútiku meria 15 až 23 cm, jeho váha sa pohybuje okolo 5 kg. Má pomerne veľkú hlavu s širokou lebkou a zreteľným stopom. Charakteristický je pre neho plochý ňufák, krátky noštek a veľké otvory nozdier. Oči má tmavé, iskrivé a so živým pohľadom, rozmiestnené sú ďaleko od seba. Uši má pekinéz v tvare srdca, bohato zarastené srsťou a zvesené. Má nádhernú dlhú rovnú srsť s bohatou hrivou spadajúcou okolo ramien a krku. Na ušiach, chvoste, labkách a zadných končatinách má srsť ľahko nariasenú. Farbu môže Pekinský palácový psík mať akúkoľvek, nemal by byť albín ani pečeňový.

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Pekinéz je veľmi pokojné plemeno, ktoré má rado svoj pokoj. Všeobecne sa dá povedať, že pretrpí hociktoré detské vylomeniny, ale príliš sa neodporúčajú obstarať k batoľatám a hyperaktívnym deťom. Samozrejme sa veľa vecí dá deťom vysvetliť a predovšetkým mať dobre socializovaného psa.

Dokonale sa hodí do svorky ďalších pekinézov. S nimi bude naozaj dobre vychádzať.

Bohužiaľ sa však veľmi často bojí väčších psov a ďalších zvierat.

Zdravie a starostlivosť 

Toto plemeno má niektoré typické zdravotné problémy, úzko súvisiace s jeho vzhľadom. Sploštenie ňufáku často spôsobuje problémy s dýchaním. Psy nie sú schopní správne regulovať svoju telesnú teplotu vo veľmi chladnom alebo teplom počasí. Časté sú aj problémy s očami. U pekinéza sa často vyskytujú očné vriedky, suché oko, šedý zákal, entropium alebo progresívna retinálna atrofia. Medzi najčastejšie príčiny úmrtia patria problémy s kardiovaskulárnym systémom.

Jeho srsť je dlhá a hustá, nie je potrebné ju strihať, ale je potrebné ju naozaj často a dôkladne vyčesávať.

Výchova a výcvik

Základným pravidlom výchovy je láskavá dôslednosť a pozitívna stimulácia, úprimná pochvala a drobná odmena (maškrta) za každý splnený príkaz. Trestaním sa len zatvrdí, pretože sa ľahko urazí, a potom nekomunikuje. Preto sa nehodí pre každého, jeho nároky na výcvik sú naozaj špecifické.

Nemôžeme teda očakávať slepé plnenie všetkých povelov.

Náročnosť 

Cena šteňaťa s PP sa pohybuje okolo 15 000 Sk. Cena je samozrejme závislá na mnohých faktoroch, ktoré si určuje chovateľ sám. Táto cena sa u rôznych chovateľov môže líšiť.

Z hľadiska ďalších nákladov nie je pekinéz nijako náročný. Dôležitá je kvalitná strava, na ktorej by sme určite nemali šetriť.

História 

Pekinský palácový psík patrí medzi najstaršie psie plemená na svete. Prvé zmienky existujú už od začiatku 8. storočia v starej Číne. Pekinské palácové psíky boli považovaní za posvätné a vlastniť ich mohla len kráľovská rodina. Psy nikdy neopustili múry cisárskeho dvora a paláca.

Do Európy sa prvý pekiňáci dostali v roku 1860. Vtedy britskí a francúzski vojaci dobyli Peking, kde potom v kráľovskom paláci našli psov, pre nich vtedy neznámej rasy. Britský armádny dôstojník Charles Gordon zakázal ich usmrtenie a následne ich priviezol do Anglicka ako vojnovú korisť.

Aj v Anglicku boli členmi kráľovského dvora, jedného psa dokonca ukoristila kráľovná Viktória.

V najväčšej miere sa teraz chovajú v Anglicku, Francúzsku a Amerike.

Dôležité informácie 

Hmotnosť:5 kg
Výška v kohútiku:15-23 cm
Typický znak:Dlhá srsť 
Požiadavky na tréning: málo, 30 minút 
Energia: skôr kľudný 
Dĺžka života:12-14 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu: nízke
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: spoločenský pes
Dĺžka srsti: dlhá
Typ srsti: hladká
Farba srsti:Všetky farby okrem jantarovej, bielej
Potrebná starostlivosť o srsť: vysoká

Kde kúpiť pekinéza?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre pekinského palácového psíka dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá pekinéza na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.6/5 - (10 votes)

Vložiť komentár