fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať patterdale teriéra

Že ste o tomto plemene ešte nepočuli? Pravda, nepatrí k najznámejším kúskom, no o to zaujímavejšie toto plemeno je. Malý sympatický pes, ktorý na prvý pohľad vzhľadom nevyniká a stretnúť ho na ulici, asi si myslíte, že je to vydarený oriešok. Tento živorodý a temperamentný teriér je však jeden z najlepších norníkov. A českí poľovníci to vedia. Jeho zápal, rýchlosť a inteligencia je až neuveriteľná. Poďme si na Patíka, ako mu jeho priaznivci hovoria, trochu viac posvietiť!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si obstarať patterdale teriéra

 • Patík je teriér telom i dušou, zápal a nadšenie mu rozhodne nechýba. Či už ide o norovanie, alebo inú aktivitu.
 • Patík je málo známy a ešte ku všetkému si môžete vybrať medzi hladkou alebo hrubou srsťou a vyskytujú sa vo viacerých farbách. Pravdepodobnosť, že stretnete niekoho s rovnakým psom je naozaj mizivá.
 • Hoci je to teriér každým kúskom tela, nie je na rozdiel od iných, jemu podobných plemien vôbec uštekaný. Pri práci sa síce ozve, ale doma je úplne pokojný.
 • Skvele vychádza s deťmi. Väčšinou s nimi nadviaže pevný vzťah a potom si ich aj náležite chráni.
 • Je skvelý v tom, čo robí. V norovaní patrí k tým najlepším. K loveckému výcviku je takmer predurčený.
 • Poľovníctvo vás neberie, ale Patíka by ste aj tak chceli? Patterdale teriér sa väčšinou naozaj využíva v poľovníctve, ale nie je to podmienkou. Pokiaľ mu ponúknete inú aktivitu, zaobíde sa aj bez lovu.
 • Máte radi pohyb a šport a rozhliadate sa po neúnavnom parťákovi v praktickej veľkosti? Patík má neskutočnú zásobu energie a pôjde s vami pokojne až na koniec sveta.
 • Že Patík nebude gaučový povaľač je už jasné, ale tento 5 kilový diabol zvládne s prehľadom ustrážiť aj záhradu a dom.
 • Bol šľachtený na prácu a zdravie. Vďaka tomu je to plemeno všeobecne zdravé a nezaťažené chorobami vplyvom šľachtenia.

ŠESŤ dôvodov, prečo si neobstarať patterdale teriéra

 • Je to teriér. A ako je známe, teriéry dokážu byť tvrdohlaví a sú energické. Ak teda nie ste „teriérov“ človek, ktorému ich povaha imponuje, radšej od Patíka upustite.
 • Patík je neuznané plemeno, kvôli tomu nemôže zložiť lovecké skúšky. Aj napriek tomu je ale medzi poľovníkmi stále obľúbený, či už s previerkou, alebo bez.
 • Patík rozhodne nepatrí do rúk menej skúsených psíčkarov. Potrebuje dôslednú a spravodlivú výchovu, bez tej si čoskoro začne robiť čo chce.
 • Majú sklony byť agresívny voči iným psom. A to najmä psí chlapci. Je dôležité šteňa brať čo najviac medzi ďalšie psy a to priebežne počas dospievania, aby sa v dospelosti dokázal ovládať, keď stretnete iné psy.
 • Pohyb, pohyb a zase pohyb. Toto malé torpédo je k nezastavenie a pokiaľ mu nedáte šancu sa unaviť, bude si zábavu hľadať sám.
 • Aj keď je to strážca a záhradu rozhodne uvíta, nie je to pes na celoročný pobyt vonku. Dom so záhradou je pre nich najlepšia voľba.

Zhrnutie 

Patík je neznáme a neuznané plemeno, ktoré sa ale teší čoraz väčšej obľube medzi poľovníkmi. Je to pracant a nič ho len tak nerozhádže. Hodí sa k práci v lese alebo iným psím športom, ktoré mu prácu vynahradí. Je bystrý a naozaj rýchlo chápe čo sa po ňom chce, avšak má dušu teriéra a tak je k výcviku potreba aj trocha skúseností. Nie je to teda pes pre začiatočníkov.

Všeobecná charakteristika patterdale teriéra

Malý teriér s neskutočnou chuťou pracovať a učiť sa. Milujú pohyb a hocikto by si ich pomýlil s krížencom. Čítajte ďalej a dozviete sa kde a ako toto nezvyklé plemeno zvyklo, kde Patíka zaobstarať, alebo ako na jeho výcvik.

I. Povaha 

Patík je akčný, neúnavný a vždy pripravený k práci. Oproti iným teriérom je menej tvrdohlavý a s človekom nadšene spolupracuje. Veľmi rýchlo sa učí. Spravidla sú tiež skvelými psami k deťom. Neradi sa delia o pozornosť svojho pána s inými psami a najmä samce sú voči ostatným psom často agresívny. Niekedy toto správanie môžete pozorovať už u malých šteniat. Sú neúnavní a ak im nevybijete baterky, skončí to v lepšom prípade rozobratím pelechu, v horšom prípade sa pustí rovno do nábytku.

II. Vzhľad 

Patík je menší pes pevnej a statnej stavby. Rozhodne nepôsobí krehkým dojmom, nemal by však byť ani zavalitý. V kohútiku meria do 30 cm a váži okolo 5 kg. Má užší hrudník a je svalnatý. Vyskytuje sa v dvoch typoch srsti – hladká a hrubá a môže byť čierna, hnedá a červená s pálením alebo bez. Prípustné sú aj menšie biele znaky.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Patík patrí síce k menším plemenám, zároveň to ale nie je žiadna krehotinka a tak sa nemusíte báť, že mu neohrabané pohyby detí ublížia. S deťmi Patík vychádza veľmi dobre. Menšie deti stráži, s väčšími sa hrá. Avšak ani u dobrých a trpezlivých psov by sme nemali pokúšať šťastenu a nenechávať malé deti so psom osamote. Väčšie deti zase musia vedieť ako sa k psovi chovať. Potom budete mať doma spokojného a vyrovnaného psieho člena rodiny.

S inými zvieratami môže byť, vzhľadom k pracovnému využitiu Patterdale teriéra, problém. Menšie zvieratá bude brať ako korisť. Socializáciou a výcvikom ich najskôr dokážete naučiť si ich nevšímať, ak by ale niekedy dostal príležitosť prehnať napríklad sliepočky, najskôr to s radosťou urobí. S inými psami tiež nevychádza najlepšie. Fenky sú o niečo miernejšie a ak sú dostatočne socializované, dokážu sa tolerovať. So psami býva obvykle väčší problém ale výcvikom sa dá aj toto správanie korigovať a mierniť.

IV. Výchova a výcvik 

Ako už bolo niekoľkokrát povedané, Patík je teriér. Teriéry sú termperamentné, neúnavné a inteligentné psy. Zároveň dokážu byť aj dosť tvrdohlavé a ich lovecký pud niekedy premôže vaše snahy. Patík je síce oproti iným teriérom lepšie ovládateľný a s pánom spolupracuje rád. Avšak aj v jeho tele prúdi krv teriérov a tak nečakajte, že bude Patík vždy šliapať ako ovčiak.

Na druhú stranu je to nezvyčajne bystré zviera a dokáže sa nový cvik naučiť počas pár chvíľ. Jeho výcvik síce nie je pre začiatočníkov a to najmä kvôli ich temperamentu. V správnych rukách sú však úplne neprekonateľní.

V. Zdravie a starostlivosť 

Patterdale teriér je neuznané plemeno. To síce znamená veľa nevýhod. Na druhej strane bol Patík šľachtený čisto pre pracovné vlohy a zdravie, nie na vzhľad. Vďaka tomu sa jedná o jedno z tých plemien, ktoré nie sú zaťažené chorobami. Aj napriek tomu sa samozrejme môžeme stretnúť aj u jedincov tohto plemena s rôznymi chorobami. Žiadna z chorôb však nie je priamo pre Patíka typická.

Patík je nenáročný, čo sa úpravy srsti týka. Hrubosrstý variant by sa mal pravidelne trimovať. Inak ale nie je potrebná žiadna ďalšia starostlivosť, okrem občasného vyčesania, prípadne vykúpania. 

VI. Náročnosť 

Ako to už u loveckých plemien býva, nie je ani Patík jedno z drahých plemien. Šteniatko s PP zoženiete už od 200 – do cca 400 €. Plemeno nie je náročné ani z hľadiska veterinárnej starostlivosti, alebo kŕmenia. Kvalitná strava je základ zdravia, ale vzhľadom k 5 kg živej váhy tohto športovca, vás ani tie najlepšie granule nezruinujú.

S čím je ale potrebné počítať, je, že Patík nie je gaučák, ktorému bude stačiť prechádzka okolo sídliska. S ním budete viac vonku ako doma. Aj vo šteňacom veku a počas dospievania vám zaberie veľa času. Ak ste športovci, výletníci, radi beháte, jazdíte na bicykli, skúšate nové veci, alebo sa chcete venovať loveckému výcviku, potom smelo do toho, Patík je ten praví pre vás.

VII. História  

Patterdale teriér pochádza z hornatých pomedzí medzi Anglickom a Škótskom. V tejto oblasti sa miestni poľovníci a kynológovia v 18. storočí snažili vyšľachtiť norníka s veľkou výdržou a schopnosťou pracovať aj v náročných podmienkach, ktorý by dokázal usmrtiť aj väčšie zviera, než je on sám. Z tohto snaženia vznikol Patterdale teriér. Treba podotknúť, že pri šľachtení sa na vzhľad nehľadelo, preto väčšinou pripomínajú Patterdale teriérové ​​krížence. Jedná sa o predka lakeland teriéra, s ktorým má aj zhodnú oblasť pôvodu. Okrem toho, že to bol norník ho miestni obyvatelia využívali aj ako strážcu a krysiara. V súčasnej dobe je toto plemeno neuznané žiadnou z popredných kynologických organizácií. Oficiálna skratka plemena je PAT.

V SR je toto plemeno pomerne obľúbené najmä medzi poľovnícku verejnosťou. Prví jedinci, ktorí sem k nám boli privezení pochádzali z Ameriky. Tých bolo celkovo sedem, dva psy a päť sučiek. Neskôr k nám boli privezení aj psy od najznámejšieho chovateľa týchto psov a zakladateľa najdôležitejšieho klubu Patterdale teriéra, od Briana Nuttalla. Od neho sem boli importované dva psy a jedna fena.

V roku 2002 začala platiť vyhláška, ktorá zakazovala účasť jedincov plemien neuznaných FCI na loveckých skúškach, ale ich obľuba napodiv neklesla. Poľovníci dodnes toto plemeno používajú na norovanie, naháňanie, dohľadávky a dosledy.

VIII. Dôležité informácie 

Hmotnosť:5-7 kg
Výška v kohútiku:28-30 cm
Typický znak:poloklopené uši, svalnatá stavba tela
Požiadavky na tréning: viac ako 40 minút denne 
Energia: vysoká
Dĺžka života:14 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:mierne
Sklony k hrabaniu: vysoké
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie:lovecký pes
Dĺžka srsti: krátka
Typ srsti: rovná a hladká, alebo hrubá
Farba srsti:čierna, červená, pšeničná, čierna s pálením
Potrebná starostlivosť o srsť: priemerná 

Kde kúpiť patterdale teriéra ? 

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre Patterdale teriér dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá Patterdale teriéra na predaj.

Chovateľské stanice v ČR

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

2 komentáre k “15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať patterdale teriéra”

 1. Hoci chovatelia patterdal terierov sa snažia v chovoch v poslednej dobe patíkov „zmenšovať“ na veľkost do 35 cm v kohútiku, sú dve varianty patíkov. Tí ktorí pracujú v norách a tí, ktorí sa používajú v bažantniciach a prácu na povrchu. Tak isto sa v USA patíci používajú ako univerzálne psy a šlachtia sa väčší. Preto sú aj dve veľkosti patíkov, do nory – tí sú malí (šlachtení v UK) a na prácu na povrchu ( šlachteni v USA) – tí sú väčší aj okolo 40 cm v kútiku. Já vlastním toho väčšieho patíka, presne takého, ako je na videu vyššie. Aj tam je vačší druh patterdal teriera a určite nemáv kohutiku do 30 cm.

  Odpovedať
 2. Tak isto patík je veľmi univerzalny pes. Ide o správne vedenie. My ho máme v byte a nieje polovne vedený, hoci v lese sa premení na dokonalého lovca,ktorý má veľký revír ale VŽDY sa vráti k pánovi. V byte je veľmi prispôsobivý a je aj dokonalá maznák a gaučak. Má 5 rokov a zatiaľ nám nič nezničil v byte. Tohto psa vrelo doporúčam. Malý, kompaktný, veľmi prispôsobivý a inteligentný.

  Odpovedať

Vložiť komentár