fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať karelského medvedieho psa

Severský drsňák, lovec medveďov s huňatým čiernobielym kožuchom a zvedavým spiacim pohľadom. So svojím pánom by išiel na koniec sveta aj ďalej. Jeho oddanosť je neuveriteľná. Tento u nás neznámy pes ale prekvapí aj ďalšími vlohami a vlastnosťami. Poďme si teda predstaviť severského lovca medveďov, ktorý si rozhodne zaslúži viac pozornosti!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si obstarať karelského medvedieho psa

 • Karelský medvedí pes je pravdepodobne pes s najlepšie vyvinutým orientačným zmyslom. Nemá problém sa zorientovať a vrátiť aj desiatky kilometrov.
 • Je bezmedzne oddaný svojmu pánovi. Bez váhania ho bude chrániť pred akýmkoľvek nebezpečenstvom.
 • Dnes sa používa pre lov losov, kedy väčšinu času pracuje samostatne. Dokáže sa rozhodovať sám bez pánových povelov a vie, čo sa po ňom chce.
 • So svojou rodinou si vytvárajú naozaj silné puto. Oddanejšieho psíka asi nenájdete.
 • Ich srsť ich chráni proti nepriaznivým počasím. Dážď alebo sneh rozhodne nie je nič čo by Karelský medvedí pes nezvládol.
 • Je to pes vhodný k chovu vonku, aj keď svoju rodinu zbožňuje, radšej je vonku než vo vyhriatom dome.
 • Je naozaj rýchly a to pri práci, alebo vonku na prechádzke. Okrem loveckého výcviku sa hodí aj pre iné psie športy ako je agility, flyball alebo coursing.
 • Vyzerá síce ako velikán ale v skutočnosti neváži viac ako 30 kg, navyše toho zje oveľa menej, než by sa mohlo zdať.
 • Jedným z ich úloh v ich domovine je stráženie domu a pozemkov, nie je preto divu, že je Karelský medvedí pes skvelý strážca.

SEDEM dôvodov, prečo si neobstarať karelského medvedieho psa

 • Lov má v krvi a tak nie je divu, že privolanie u neho nie je práve stopercentné. Dlhá šnúra bude na prechádzkach nevyhnutná.
 • Premýšľa, čo je síce skvelé, ale nie vo chvíli kedy má robiť to, čo chcete vy, často bude výcvik hra kto z koho. Kopa trpezlivosti a dôslednosti je naozaj na mieste.
 • Myslíte si, že máte zabezpečenú záhradu? Tento chlpáč vás najskôr vyvedie z omylu. Klasický plot pre nich nie je prekážka. Zabetónovaní a naozaj vysoký plot je nevyhnutnosť.
 • Paneláková garsónka nie je nič pre nich. Sú veľké plemená, ktorá by boli v byte spokojná, Karelský medvedí pes k nim ale nepatrí.
 • Potrebujú veľa pohybu a prácu. Ak sa nudí, upraví vám záhradu a dajú hlasno vedieť širokému okoliu, že práve dnes sa vám nechcelo dodržať stanovenú normu lietať po lese.
 • Jeho povaha je pomerne zložitá a rozhodne neuvažuje ako iné plemená. Pre niekoho, kto nemá skúsenosti, nie je Karelský medvedí pes vhodný.
 • „Mezipsie“ vzťahy nie sú u karelákov nijako dobré. S inými psami sa veľmi nemusí a tak nie je vhodné ich chovať vo svorke s ďalšími psami.

Zhrnutie 

Karelský medvedí pes je u nás nie príliš rozšírené plemeno, ktoré pochádza z Fínska. Bol využívaný na lov medveďov a ďalšej zveri. Sú to inteligentní, samostatní, vytrvalí a odolní severskí psi, ktorí sa nehodia do bytu ani pre začiatočníka. V skúsených rukách sa však jedná o výborné poľovné plemeno neobvyklého vzhľadu.

Všeobecná charakteristika karelského medvedieho psa

Zaujal vás tento huňatý fínsky lovec medveďov a chcete o ňom vedieť viac? Potom čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo potrebujete o tomto plemene vedieť.

I. Povaha 

Karelák je odvážny a neúnavný pes. Pri love medveďov sa musel rozhodovať sám za seba. Vďaka tomu môže pôsobiť odmerane. Pravdou ale je, že jeho puto s pánom je nevídané. Pri love sú nesmierne rýchli a v krajine ich pôvodu – Fínsku sa prezýva „ten ktorý je hneď preč“. Karelský medvedí pes si zachováva vážnu tvár, dokonca ani šteňatá nie sú príliš hravé. Je to pes jedného pána, ale rodinu tolerujú a s deťmi väčšinou vychádzajú, majú tendencie ich chrániť (niekedy až príliš, preto by sa toto správanie nemalo podporovať).

II. Vzhľad

Karelský medvedí pes dorastá do výšky 57 cm (psy), 52 cm (suky) a dosahuje váhu do 28 kg u psov a okolo 20 kg u súk. Sfarbenie je čierne s bielymi ohraničenými znakmi, môže byť matné alebo s nádychom do hnedej. Má širokú hlavu, malé, ľahko oválne oči sú hnedej farby. Nos je široký, sfarbený čierno. Čeľuste sú veľmi silné, zuby symetrické a dobre vyvinuté, skus normálny, nožnicový. Uši sú vysoko posadené, stojaté, strednej veľkosti a s ľahko zaoblenými špičkami. Svalnatý, husto osrstený krk plynule prechádza do kompaktného trupu s osvaleným chrbtom. Chvost je stredne dlhý, vysoko posadený, úplne stočený nad chrbát. Končatiny sú rovné a svalnaté.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

S deťmi spravidla vychádza dobre. Lepšie je však toto plemeno zaobstarať k odrastenejším deťom. Karolák je totiž pomerne odťažité plemeno a kontakt príliš nevyhľadáva, menšie deti by toto nemuseli tolerovať. Väčšie deti však bez problémov prijmú a často sa sám pasuje za ich ochrancu.

Ďaleko horšie je však spolužitie s inými zvieratami a psami. Väčšinu zvierat berie ako korisť, síce sa dá toto správanie výcvikom čiastočne potlačiť, vždy tu bude riziko. S inými psami sa väčšinou tiež neznesie. Sú voči nim agresívne, toto správanie je u nich však povolené štandardom a tak je potrebné ho tolerovať a nesnažiť sa ho prerobiť. Avšak naučiť ho ignorovať psov vonku je dobré a užitočné.

IV. Výchova a výcvik 

Karelský medvedí pes nie je najjednoduchšie plemeno pre výcvik. Nebudú nadšene plniť povely za piškótu alebo loptičku, aj keď sú skvelí aportéri. S výchovou a socializáciou je dôležité začať čo najskôr. Karelák si všetko pamätá, či už ide o dobré alebo zlé skúsenosti. Preto toto obdobie, kedy sú šteňatá ako špongia a všetko vstrebávajú, rozhodne nepodceňte. Keď dospeje, je karelák nezastaviteľný a nie je s ním reč. Preto sa pri výcviku obrňte nutnou dávkou trpezlivosti. Čo sa lovu týka, má to karelák tak nejako v sebe a výcvik mu ide jedna radosť. Toto plemeno je vhodné pre niekoho, kto má skúsenosti, trpezlivosť, nemá ďalšie psy a je rád vonku na vzduchu.

V. Zdravie a starostlivosť

Karelák patrí k plemenám, ktoré nie sú zaťažené chorobami, klubom nie sú žiadne testy nariadené ale iba odporúčané, a to vyšetrenie očí a vyšetrenie na dyspláziu bedrových kĺbov. Všeobecne je ale Karelský medvedí pes zdravé plemeno, u ktorého nie je neobvyklý vysoký vek (väčšina jedincov sa dožíva okolo 15 rokov).

Je nutné ich pravidelne vyčesávať a to najmä na jar a na jeseň kedy presrsťujú. Môžu tiež trpieť na upchávanie análnych žliazok.

VI. Náročnosť

Ako u všetkých plemien je prvou investíciou cena šteňaťa. Tá sa u karelákov v priemere pohybuje od 400 – 800 €. Vzhľadom na ich neobvyklú povahu rozhodne nie je rozumné obstarať si šteňa bez preukazu pôvodu. Mohli by ste tak jednoducho prísť k nevyrovnanému a problémovému jedincovi.

Toto plemeno je však náročné na výcvik a pohyb. Do dvoch rokov sú doslova ako neriadené strely a ani v dospelosti sa príliš neupokoja. Preto sa odporúčajú iba do skúsených rúk, aktívnemu človeku.

VII. História 

Karelský medvedí pes bol vyšľachtený, aby pomáhal s lovom medveďov a inej veľkej zveri. Cielené šľachtenie začalo začiatkom 20. storočia v oblasti Karólie na pomedzí Fínska a Ruska. Ruská strana sa však na vývoji novej rasy nepodieľala a preto je Karelský medvedí pes označovaný za čisto fínskej plemeno. Medzi predkami karelského medvedieho psa patrili sibírske laiky a niektorí zástupcovia severských špicov. Do ďalšieho chovu boli vyberaní jedinci s šedým sfarbením a časom sa ustálilo čiernobiele sfarbenie. Karelský medvedí pes bol prvýkrát predstavený v roku 1936 na psiej výstave v Helsinkách.

Do života karlského medvedieho psa zasiahla rusko-fínska vojna, ktorá významne ovplyvnila početné stavy plemena. Po jej skončení sa vďaka úsiliu niekoľkých nadšených chovateľov podarilo zhromaždiť dostatočný počet chovných jedincov a pokračovať s čistokrvným chovom. Postupne došlo k rozšíreniu karelského medvedieho psa do ďalších krajín, ale dodnes zostáva najpočetnejšie zastúpený vo Fínsku, Švédsku a Nórsku, kde sa teší veľkej popularite. U nás je Karelský medvedí pes chovaný od druhej polovice 20. storočia, ale je tu stále skôr raritou.

VII. Důležité informace  

Hmotnosť:20-28  kg
Výška v kohútiku:52-57 cm
Typický znak:prirodzene vzpriamené uši
Požiadavky na trénink: viac ako 40 minút denne
Energia: vysoká
Dĺžka života:10-12 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:vysoké
Sklony k hrabanie: nízke
Potreba pozornosti: stredná
Pôvodné využitie: lov medveďov
Dĺžka srsti: stredná
Typ srsti: rovná a hustá
Farba srsti:čiernobiela
Potrebná starostlivosť o srsť: priemerná

Kde kúpiť karelského medvedieho psa? 

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre karelského medvedieho psa dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá kareláka na predaj.

Chovateľské stanice v ČR

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

1 komentár k “16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať karelského medvedieho psa”

 1. Ked budem tohoto psika od steniatka cvicit a vychovavat medzi hydinou a ovcami, kozami, dokaze medzi nimi fungovat bez utokov na nichalebo ich aj v pripade nasej nepritomnosti chranit pred skodnou (lisky, medvede,…)?

  Odpovedať

Vložiť komentár