fbpx

16 dôvodov , prečo si (ne)obstarať beaucerona

Zadívali ste sa do ostražitých očí sledujúcich každý pohyb? Alebo sa vám na prvý pohľad pozdáva jeho atletická postava? Prípadne ste ho videli pri práci? Na prvý pohľad sa javí ako dokonalé zviera, poďme sa ale na neho spolu pozrieť zo všetkých strán!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DESAŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ beaucerona

 • Patríte medzi veľmi aktívnych ľudí? Tento pes s vami pôjde do všetkého! Miluje akúkoľvek činnosť, kde môže vybíjať svoju energiu. Bude ideálnym tiež do všetkých športov!
 • Bývate na farme, alebo v dome s veľkým oploteným pozemkom, kde môže behať? Opäť bod pre vás.
 • Hľadáte strážcu? Tento pes spoľahlivo ochráni vás, vašu rodinu i všetok majetok.
 • Patrí medzi inteligentné plemená, a tak bude vašim dobrým žiakom. Avšak iba pod podmienkou, že vy budete jeho spravodlivým učiteľom, a budete mať vždy pri sebe stálu zásobu odmien!
 • Zbožňuje prácu. A to najmä so svojím pánom.
 • Je veľmi verný a vytvorí si silné puto k svojej rodine.
 • Máte už odrastenejšie deti? Bude oddaným kamarátom a pomocníkom!
 • Práve dvakrát vás neláka predstava niekoľkohodinového vyčesávania psa? Skvelá správa pre vás, postačí mu len vyčesanie v dobe pĺznutia!
 • Vďaka svojej srsti môže byť celoročne vonku.
 • Je to veľmi odolné plemeno, takže šanca častých návštev veteriny je veľmi malá. Nie je nijako zvlášť náchylný k chorobám.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ beaucerona

 • Keďže ide o veľkého strážcu, problém môže nastať s deťmi a domácimi zvieratami. Ak sa už v nízkom veku pes riadne nesocializuje, môže byť veľmi teritoriálny.
 • Vyžaduje pevnú, ale spravodlivú ruku vo výcviku.
 • Nepatrí do rúk neskúseným kynológom, jeho výchova nie je úplne jednoduchá.
 • Ak sa nudí, môže mať tendencie ničiť veci.
 • Príliš kamarátsky pes to tiež nie je. K cudzím ľuďom je skôr nedôverčivý.
 • Pri nedostatku pohybu a kontaktu so svojím pánom môže byť neurotický až agresívny.

Zhrnutie 

Beauceron je ideálny pre aktívnych ľudí, ktorí sa mu budú dostatočne venovať. Keby mali veľké priestory, ktoré môže strážiť, bola by to pre neho výhra. V byte si síce môže zvyknúť, ale nebude to pre neho úplne to pravé. Tiež je potrebné pamätať, že neskúseným ľuďom do ruky nepatrí. Potrebuje skúseného pána, ktorý má pevnú, ale zároveň citlivú a spravodlivú ruku. Musí sa tiež od raného veku riadne venovať jeho socializácii a výchove.

Všeobecná charakteristika beaucerona

Beauceron nie je pre každého, to sme si už povedali. Poďme sa ale na neho pozrieť ešte detailnejšie!

Povaha

Beauceron je veľmi verný pes voči svojej rodine. Tú tiež zároveň skvelo ochráni. Nedôveruje cudzím ľuďom, to z neho tiež robí skvelého strážcu. Je to inteligentné plemeno a veľmi dobre sa učí. K svojmu výcviku potrebuje pevnú, napriek tomu citlivú ruku. Je to tiež veľmi aktívny pes, ktorý potrebuje neustále pracovať a vybíjať svoju energiu po fyzickej i psychickej stránke.

Vzhľad 

Patrí medzi plemená veľkého vzrastu. Dorastá do výšky okolo 60-70 cm. Telo je pevné, svalnaté, ale nemá hrubú stavbu. Uši sú vysoko nasadené, zvesené, nepriliehajú k hlave. Chvost je nesený nízko, má tvar písmena J. Zaujímavosťou sú dvojité vlčie pazúre, ktoré sú umiestnené na vnútornej strane zadných končatín. Beauceron sa vyskytuje vo farbe čiernej, čiernej s pálením a čiernobielej.

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Ak je s deťmi a domácimi zvieratami zoznamovaný už od šteňaťa, môžu spolu bez väčších problémov vychádzať. Všeobecne je k nim však dosť teritoriálny. Malé deti preto pre neho skôr nie sú vhodnou spoločnosťou. So staršími deťmi však vychádza veľmi dobre.

K cudzím psom bývajú dosť dominantný, hlavne po dovŕšení pohlavnej dospelosti

Zdravie a starostlivosť 

Beauceroni môžu byť hrdí na svoje zdravie. Je to veľmi odolné plemeno, ktoré netrpia snáď žiadnym ochorením. Avšak, ako u skoro každého veľkého psa, je potrebné dávať pozor na dyspláziu bedrového kĺbu a torziu žalúdka.

Zvýšenú starostlivosť nemusíte venovať ani jeho srsti. Tú stačí občas prejsť hrebeňom, vyčesať stačí len v dobe prelínania.

Výchova a výcvik

Výchove i výcviku tohto plemena je potrebné sa veľa venovať. Rozhodne sa nejedná o plemeno, ktoré by bolo vhodné pre začínajúcich kynológov. Je potrebné s nimi už od raného veku pracovať na poriadnej socializácii a výchove. K tej sa musí pristúpiť zodpovedne a s pevnou rukou. Tá by zároveň mala byť citlivá a spravodlivá. Inak je to pes prirodzene inteligentný, pracovitý, s vlohami pre mnohé psie športy.

Náročnosť

Ako prvé sa pozrieme na finančnú náročnosť na toto plemeno. Cena šteňaťa sa pohybuje v rozmedzí 400-600 €. Počítame teda so šteňaťom z riadnej chovateľskej stanice, podpora chovu bez PP sa rozhodne neoplatí, ak chceme psa zdravého.(zdroj)

Ďalšou pravidelnú položkou je krmivo. To by určite malo byť kvalitné. Vzhľadom k veľkosti psa sa dá počítať s cenou vyššou, dávka pre malé plemená mu rozhodne stačiť nebude.

Keďže Beauceroni netrpia žiadnou vážnou chorobou, u veterinára sa ukážete najskôr iba na pravidelnom očkovaní.

Jeho srsť tiež nevyžaduje žiadnu zvláštnu starostlivosť, takže návštevu psieho salónu si zo zoznamu môžete vyškrtnúť.

Necháme teraz peniaze bokom a pozrieme sa spolu na časovú náročnosť plemena. Tu by sme sa totiž mali pozastaviť. Je to veľmi aktívne plemeno, takže obehnúť s ním barák 3x za deň určite nebude stačiť. Potrebuje neustále pracovať, aby sa vybil fyzicky a psychicky. Venovať sa s ním môžete takmer každému psiemu športu. Ak nechcete vyložene športovať, naučte sa psa doma poriadne zabaviť.

História 

Plemeno vzniklo vo Francúzsku okolo 15. storočia. Konkrétne teda oblasť Brie, jeho blízkym príbuzným je briard. Kedysi boli Beauceron využívanie k lovu diviakov, ale aj k naháňaniu a stráženie dobytka. Už v stredoveku ich potrebovali pastieri psov na ochranu stád, zvlášť teda v horských oblastiach. Dlhú dobu sa týmto psom súhrnne hovorilo francúzske ovčiarske psy a to ako typu beauceron, tak briardom. Až koncom 19.storočia sa tieto dva typy od seba začali odlišovať. Štandard Beaucerona bol spísaný roku 1863. Vo Francúzsku je používaný profesionálnymi ozbrojenými zložkami. Je tiež ich národným symbolom.

Jeho povesť ako ochranca a váženého spoločníka je tiež zaznamenaná na portrétoch, ktoré ich zobrazujú ako spoločníkov kráľov.

Důležité informace

Hmotnosť:30-50 kg
Výška v kohútiku:61-70 cm
Typický znak:zvesené uši
Požiadavky na výcvik:>40 min/deň 
Energia:velmi energický 
Dĺžka života:11-13 rokov
Sklony k slintaniu:malé
Sklony k chrápaniu:malé
Sklony k štekaniu:malé
Sklony k hrabaniu:malé
Potreba socializácie/pozornosti:mierne
Pôvodné využitie :ostraha, lov divokých prasiat
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:hustá s podsadou
Sfarbenie srst:čierna s pálením, čierna, čiernobiela
Potreba starostlivosti o srsť:nízka

Kde kúpiť beaucerona?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre Beauceron dobrým pánom? Nuž dobre ! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku , ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá Beaucerona na predaj.

Chovateľské stanice v Česku:

Chovateľské stanice na Slovensku:

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (14 votes)

Vložiť komentár