fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať zlatého retrievera

Láskyplný pohľad, zlatá srsť i srdce, to vystihuje zlatého retrievera. Nielen svojím vzhľadom si získal srdcia mnohých ľudí a dlhodobo je to jedno z najobľúbenejších plemien na celom svete. Niet sa čomu čudovať, že zaujal aj vás. Má vôbec toto plemeno nejaké negatívne stránky? A je vhodné práve pre vás? Poďte to s nami zistiť a prečítajte si dôvody, prečo si (ne)kúpiť zlatého retrievera.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ zlatého retrievera

 • Ak túžite po šikovnom rodinnom spoločníkovi, retriever je ten pravý pre vás. Rád sa bude učiť rôzne triky, ktorými potom očaríte návštevy.
 • Retriever je jednoducho krásny pes, kto by si nezamiloval ich hlboký pohľad?
 • Vďaka svojej hustej podsade zvláda nepriazeň počasia a nie je preňho problém stráviť celý deň vonku, či je leto alebo zima. Bude spokojný tam, kde bude jeho pán.
 • Je to pes vhodný k deťom. Má ich rád a bude im skvelým parťákom.
 • Že veľký pes nepatrí do bytu? Omyl, retriever bude najspokojnejší s vami v byte alebo v dome. Svoju rodinu miluje a vonku by trpel.
 • Chcete sa venovať niektorému psiemu športu? Retriever zvládne čokoľvek, čo si naň vymyslíte. Šikovný je najmä vo frisbee a dogdancingu.
 • Pri správnej socializácii sa dobre znesie aj s ďalšími psami a inými zvieratami.
 • Výcvik a výchovu zvládne aj začiatočník.
 • Sú to aportéri telom aj dušou a pre loptičku urobia čokoľvek!

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ zlatého retrievera

 • Ak chcete psa, ktorý postráži dom, retriever nebude ten najlepší výber. Zlodeja by pravdepodobne pekne privítal a pomohol mu nájsť vaše cennosti.
 • Má krásnu srsť, ktorá ale tiež dosť pĺzne. Takže ak z chlpov šaliete, poobzerajte sa po inom plemene.
 • Miluje vodu a ešte viac blato. Pripravte sa, že retriever nájde aj v tom najsuchšom období aj tú sebemenšiu kaluž a z prechádzky sa tak nikdy nevrátite so suchým a čistým psom.
 • Zlatý retriever svoju rodinu miluje a dokáže na vás počkať doma, kým si v práci zarobíte peniaze na granule a tenisáky. Ak ale pracujete celé dni a vraciate sa domov až večer, bude váš pes nešťastný. Svojho pána chce mať čo najviac na blízku, preto zvážte svoje časové možnosti ešte pred kúpou.
 • Majú veľký apetít. Ak zabudnete vyniesť kôš, je dosť pravdepodobné, že ho retriever podrobí dôkladnej kontrole. Tiež môžu mať sklony k obezite a je preto dôležité im strážiť kŕmnu dávku.
 • Často trpia na ochorenia pohybového aparátu. Pri výbere nového parťáka je dobré nešetriť a investovať do šteňaťa s PP. Prevenciou ochorenia je aj kvalitná strava.

Zhrnutie

Zlatý retriever je skvelý rodinný pes, ktorého zvládne aj začiatočník. Svoju rodinu miluje, ale pred jeho kúpou je dôležité zvážiť, koľko času môžete psovi venovať. Ak bude celý deň sám doma, nebude šťastný. Miluje vodu a pre loptičku urobí takmer všetko. S radosťou vám bude parťákom vo všetkých aktivitách, ktoré si vymyslíte. Môže mať sklony k obezite a s tým aj súvisiace problémy s kĺbmi. Je preto dôležité psovi dopriať kvalitné krmivo a dostatok pohybu.

Všeobecná charakteristika zlatého retrievera

Zlatý retriever je jedno z najobľúbenejších plemien u nás i vo svete. Je to väčšie plemeno, ktoré bolo šľachtené na poľovnícke účely a to pre aport pernatej zveri. Odtiene zlatej farby môžu byť rôzne, od svetlo krémovej až po jantárovú.

Povaha

Rodinný pes, tak by sa jednoducho dal definovať zlatý retriever. Keď sa väčšiny ľudí spýtate, aké plemeno je vhodné k deťom, takmer vždy budete počuť medzi tipmi aj zlatého retrievera. Je to priateľské plemeno, ktoré miluje ľudí. Bude sa maznať s kýmkoľvek a kedykoľvek. Zároveň je veľmi inteligentný a veľmi rýchlo sa učí, je teda vhodný aj ako parťák pre všemožné aktivity. Od psích športov, ako sú agility, frisbee a dogdancing, cez canisterapiu až po beh s pánom alebo beh pri bicykli.

Vzhľad

Zlatý retriever v kohútiku meria okolo 60 cm a jeho váha sa pohybuje priemerne okolo 30 kg, suky bývajú drobnejšie. Ich farba, ako už názov napovedá, je zlatá. Odtieň zlatej farby ale môže byť od takmer bielej, cez klasickú zlatú farbu až po tmavo jantárovú.

Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Retrievery sú často označované za rodinné psy a naozaj to tak je. Sú priateľskí a deťom všeličo odpustia. Aj tak by sme vždy mali mať na mysli, že je to stále živé zviera a deti so psom nenechávať osamote. Vzhľadom k tomu, že toto plemeno môže vážiť až 35 kg, môžu nechtiac dieťa zhodiť, keď napríklad pobežia pre loptičku. Preto, najmä u menších detí, je nutné psa i dieťa strážiť a stanoviť na oboch stranách hranice, potom budete doma mať skvelého rodinného parťáka a pravú rodinnú pohodu.

Bez väčších ťažkostí bude v jednej domácnosti aj s ďalšími zvieratami. Pokiaľ psa aj ďalšie zviera postupne navyknete na prítomnosť toho druhého, nebudú mať so spolužitím problém. Vzhľadom k pôvodnému využitiu by si nemuseli sadnúť snáď len s hydinou.

Zdravie a starostlivosť

Zlatý retriever trpí rovnakými neduhmi ako iné väčšie plemená. Najčastejším problémom sú ochorenia pohybového aparátu a to najmä dysplázia bedrových kĺbov. Je teda dobré pri výbere nového parťáka voliť skôr psov s preukazom pôvodu. Tu sa pravdepodobnosť tohto ochorenia znižuje, pretože chovné jedince sú na DKK kontrolované a aj povaha je u nich na rozdiel od jedincov s PP typická pre dané plemeno.

Ďalším problémom pri retrieveroch môže byť torzia žalúdka. Pri tej je, bohužiaľ, jedinou prevenciou kŕmiť až po venčení, aby sa naplnený žalúdok počas pohybu nepretočil. Bohužiaľ, ani toto opatrenie nemusí torzii zabrániť. Inak sa toto plemeno teší pomerne dobrému zdraviu a celková starostlivosť nie je nijak náročná. Srsť je dobré vyčesávať zhruba raz týždenne a je vhodné pravidelne kontrolovať a čistiť uši.

Výchova a výcvik

Zlatý retriever je plemeno, ktoré bude s radosťou cvičiť, najmä ak jeho snahu podporíte nejakou maškrtou. Ak sa výcvik nepodcení, zvládne ho aj začiatočník. Retriever bude veľmi dobre pracovať, ak bude brať výcvik ako zábavu a tréning bude bez zbytočného nátlaku. Ak sa budete snažiť s retrieverom cvičiť „na silu“ a používať dril, prestane ho to baviť a nakoniec budete vy i pes nešťastní.

Je vhodný takmer na akýkoľvek psí šport snáď okrem obrán, ale aj v tomto odvetví sú výnimky potvrdzujúce pravidlo. Často sú tiež používaní ako canisterapeuti, vodiaci alebo asistenční psi.

Náročnosť

Zlatý retriever je väčšie plemeno, je teda treba počítať s tým, že bude finančne náročnejšie než menšie plemená a to ako krmivo, tak aj prípadná návšteva veteriny. Šteňa s PP zoženiete od 470 do 950 eur, ďalej je tiež potreba počítať s prvou výbavou pre šteniatko.

Najviac je však zlatý retriever náročný z hľadiska vášho času. Nie je to plemeno, ktoré bude celý deň ležať na gauči (i keď sa po prechádzke alebo cvičení na ten gauč zase veľmi rád vráti). Okrem aktívneho času s pánom ale vyžaduje jeho prítomnosť aj po zvyšok dňa a dosť pravdepodobne sa od vás nepohne, ani keď pôjdete na toaletu.

História

Za vznik plemena vďačíme lordovi Tweedmouthovi, ktorý chcel vyšľachtiť lovecké plemeno s dobrými vlastnosťami a pekným vzhľadom. Krížil pôvodného žltého retrievera s už neexistujúcimi vodnými španielmi. Neskôr do kríženia zapojil tiež írskeho setra a bloodhounda. V roku 1903 bolo plemeno uznané Kennel klubom a od roku 1920 má svoj oficiálny názov zlatý retriever.

Ohľadom vzniku plemena sa traduje povesť, podľa ktorej Lord Tweedmouth získal psov z ruského cirkusu, pôvod retrieverov tak môže byť aj z Ruska. Iné zdroje tvrdia, že psy zohnal na trhovisku v Brightone.

Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy: 29-35 kgSučky 25-30 kg
Výška v kohútiku:55-65 cm
Typický znak:zvesené uši
Požiadavky na tréning: 40 minút a viac
Energia: priemerná
Dĺžka života:10-13 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k štekaniu:mierne
Sklony k hrabaniu:vysoká
Potreba pozornosti: stredná
Pôvodné využitie: aportér (najmä vodného vtáctva)
Dĺžka srsti: stredná
Typ srsti: hustá, rovná
Farba srsti:zlatá v rôznych odtieňoch
Potrebná starostlivosť srsť: stredná

Kde kúpiť zlatého retrievera?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre zlatého retrievera dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka retrievera na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku 

Chovateľské stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.6/5 - (14 votes)

Vložiť komentár