fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať austrálskeho ovčiaka

Inteligentná, nežná a oddaná duša, to je austrálsky ovčiak. Množstvo ľudí okúzlil svojím úžasným kožuchom, ktorý môže byť v množstve farieb, a v poslednej dobe sa teší veľkej obľube. Zároveň je to ale plemeno, ktoré sa bude s chuťou učiť nové triky, športovať a hrať sa. Poďme teda zistiť, či je austrálsky ovčiak tá pravá voľba aj pre vás.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ austrálskeho ovčiaka

  • Huňatá srsť v atraktívnych farbách je typickým znakom austrálskeho ovčiaka. Môžete si vybrať od čiernej, cez hnedú až po merle sfarbenie (a to ako v červenej, tak modrej).
  • Austrálsky ovčiak nemá len peknú tváričku, je tiež veľmi inteligentný. S chuťou sa bude učiť čokoľvek, čo vás napadne.
  • Ste radi vonku bez ohľadu na počasie? Potom je australák ideálnym spoločníkom pre vaše potulky prírodou. Vďaka svojej srsti hravo zvládne mrazy aj teplejšie letné dni.
  • Pri správnej výchove je to pes vhodný k deťom. Aj pri ňom, rovnako ako pri iných plemenách, však platí, že deti musia vedieť, ako sa k psíkovi chovať.
  • Pokiaľ mu poskytnete dostatok vyžitia, zvládne hravo aj život v byte.
  • Je ideálnym psom pre psie športy. Vyniká najmä v dog frisbee, agility a tiež v dog dancingu.
  • Hoci tomu vzhľad nezodpovedá, australák zvládne obstojne ustrážiť aj váš dom a vždy upozorní na prípadného votrelca.
  • Má ideálnu veľkosť. Ani príliš malý, ani príliš veľký. Skrátka pes tak akurát.
  • Pokiaľ ho ako šteňa dobre socializujete, nebude mať problém ani s inými psami.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ austrálskeho ovčiaka

  • Rozhodne to nie je dekorácia na gauč, aj keď na ňom vedľa vás po tréningu rád zaspí, potrebuje denne fyzické i psychické vyžitie.
  • Nie je to pes pre začiatočníkov. Australák vyžaduje dôslednú výchovu a pre človeka bez skúseností to môže byť príliš veľké sústo.
  • Ak sa podcení socializácia, môže sa prejaviť bojazlivosť, ktorá niekedy vyústi až k agresii.
  • Hoci je jeho srsť na pohľad krásna, vyžaduje pravidelnú starostlivosť a chlpom sa taktiež nevyhnete.
  • Často môžu trpieť epilepsiou a inými chorobami, ktoré sú pre toto plemeno typické (očné vady, kĺbové ochorenia, hluchota a napríklad aj alergie). Pri kúpe psa s PP sa riziko niektorých ochorení úplne vylúči vďaka testovaniu chovných psov.
  • Pasenie majú v krvi, môže sa teda stať, že sa budú snažiť pásť menšie zvieratá alebo deti.
  • Čas. Ak sa domov vraciate navečer a po celom dni nemáte náladu na nič iné ako na odpočinok, australák nie je pre vás.
  • Je tvrdohlavý. Pokiaľ ho majiteľ nebude vychovávať dôsledne, bude skúšať, kde sú hranice.

Zhrnutie

Austrálsky ovčiak je pes sa vznešeným zovňajškom, ale očarí vás aj svojou inteligenciou. Pri výcviku vyžaduje dôslednosť a trošku skúseností, nie je teda vhodný pre úplných začiatočníkov. Je to pracovný pes, ktorý nepohrdne žiadnou aktivitou, najmä ale vyniká v agility, frisbee a dog dancingu. Potrebuje vyžitie, celodenné polihovanie po byte mu vyhovovať nebude. Pri výbere šteňaťa je potrebné byť starostlivý, nepatrí totiž k najzdravším plemenám. Je ideálny pes pre človeka, ktorý vyznáva aktívny životný štýl a bude dôsledný vo výchove.

Všeobecná charakteristika austrálskeho ovčiaka

Austrálsky ovčiak je aktívne pracovné plemeno strednej veľkosti, ktoré bolo vyšľachtené pre pasenie koní a oviec. V dnešnej dobe sa teší veľkej obľube a vyniká v množstve psích športov.

Povaha

Šikovný, oddaný, akčný, ostražitý. To všetko je austrálsky ovčiak. Svoju rodinu miluje, k cudzím ľuďom je však ostražitý. Pri nedostatočnej socializácii sa uňho môže objaviť bojazlivosť. Zároveň ale vyžaduje vo výcviku dôslednosť. Pokiaľ bude majiteľ vo výcviku príliš benevolentný, bude si australák vytvárať vlastné pravidlá a môže tak ľahko majiteľovi prerásť cez hlavu. Svoju energiu si vybije ideálne pri niektorom psom športe.

Vzhľad

Austrálsky ovčiak v kohútiku meria 48-58 cm a váži 18-28 kg. Existuje aj tzv. miniatúrny austrálsky ovčiak, ktorý je menší, v SR/ČR sa však zatiaľ nechová.

Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Vzhľadom k tomu, že pasenie majú v krvi, môžu sa snažiť deti a zvieratá pásť. Je preto potreba byť dôsledný vo výchove a toto správanie nedovoliť. Pokiaľ je ale austrálsky ovčiak správne socializovaný, je vhodný aj k deťom. Je ale nutné aby deti vedeli, ako sa ku psovi chovať a najmä, čo sa týka malých detí, mať psa i dieťa vždy pod dohľadom. Rovnako tak dokážu žiť s inými zvieratami v domácnosti, ale aj tu je potrebné venovať pozornosť výchove a najmä potom dávať pozor, aby sa zvieratá nepokúšal pásť.

Zdravie a starostlivosť

Jeho atraktívne sfarbenie so sebou nesie aj daň a to vo forme rôznych ochorení. Pre australákov sú typické najmä ochorenia očí, pohybového aparátu, hluchota, epilepsia, ale i alergie. Väčšina týchto ochorení je však v oficiálnom chove s PP strážená a chovné jedince sú na tieto choroby testované. Nie je teda dobrý nápad na kúpe australáka šetriť a chcieť jedinca bez PP, mohlo by sa totiž ľahko stať, že ušetrené peniaze a ešte viac nakoniec necháte na veterine.

Austrálsky ovčiak má stredne dlhú, hustú srsť. Najdlhšia a najhustejšia je srsť na krku, čo vytvára golier a dodáva psovi vznešenosť, dlhšia srsť je tiež na nohách a chvoste. Plemeno sa vyskytuje vo viacerých farebných variantoch a to v červenej a modrej merle, čiernej, červenej a tricolore.

Starostlivosť o austrálskeho ovčiaka nie je o nič náročnejšia ako starostlivosť o iné psy s polodlhou srsťou. Stačí raz týždenne dôkladne srsť vyčesať a v prípade potreby psa vykúpať. V dobe pĺznutia je dobré vyčesávať častejšie. Ďalej je vhodné pravidelne kontrolovať uši, oči, pazúriky a zuby.

Výchova a výcvik

Výchova austrálskeho ovčiaka je veľmi dôležitá. Je nutné byť pri výcviku dôsledný, ale vzhľadom k jeho jemnej a citlivej povahe je vhodné používať skôr pozitívne metódy. Dôležitá je tiež socializácia a to ideálne hneď od prvých dní, kedy si šteňa donesieme domov, australák má totiž sklony k bojazlivosti, čomu sa dá správnou socializáciou vyhnúť. Čím viac toho ako šteňa zažije, tým pokojnejšie a pohodovejšie bude vaše ďalšie spolužitie.

Náročnosť

Cena šteňaťa s PP sa pohybuje od cca 620 do 1000 eur. Ďalej je potrebné počítať s výdavkami za výbavu pre šteňa. A ak chceme mať zdravého psa, je nutné mu poskytnúť kvalitné krmivo. Ďalej, ak ste starostlivo vyberali, nemal by mať váš nový parťák väčšie zdravotné problémy. Avšak ani PP nie je záruka 100 % zdravia a je tak nutné počítať s prípadnými nákladmi u veterinára.

Starostlivosť o srsť nie je veľmi náročná, plemeno je ale náročné na čas. Potrebuje byť denne niečím zamestnaný, inak bude trpieť a zábavu si nájde inde. Je teda dobré si toto všetko pred kúpou premyslieť.

História

Plemeno vzniklo v USA na konci 20. storočia, kde bolo vyšľachtené na pasenie oviec a koní. Aj keď je vyšľachtený v USA, nesie meno austrálsky ovčiak (v USA tiež známy ako „Aussie“), pretože bol vyšľachtený z pastierskych psov, ktoré boli do USA dovezené práve z Austrálie.

Prvý vrh v ČR bol odchovaný v roku 2002 chovateľskou stanicou Puella Fera. Od tej doby jeho obľúbenosť veľmi vzrástla a dnes je chovaný pod dvoma klubmi-KCHBO (Klub chovateľov belgických ovčiakov) a KCHMPP (Klub chovateľov málopočetných plemien psov).  

Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy: 23-29 kgSučky 19-26 kg
Výška v kohútiku:50-55 cm
Typický znak:prirodzene zvesené uši
Požiadavky na tréning: 40 minút a viac
Energia: veľmi vysoká
Dĺžka života:12-14 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: pasenie
Dĺžka srsti: polodlhá
Typ srsti: hustá, rovná
Farba srsti:tricolora, čierna, hnedá, červená a modrá merle
Potrebná starostlivosť srsť: stredná

Kde kúpiť austrálskeho ovčiaka?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre austrálskeho ovčiaka dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka australáka na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku

Chovateľské stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (17 votes)

Vložiť komentár