fbpx

14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať rotvajlera

Rotvajler je pes s majestátnym vzhľadom a odvážnou povahou. Keby ho človek mal opísať jedným slovom, bolo by to slovo ochranca. Ku svojej rodine je lojálny a bez váhania pre ňu urobí čokoľvek. Zároveň je to ale plemeno, ktoré veľa ľudí považuje za nebezpečné. Ako to teda s rotvajlerom v skutočnosti je? A bol by vhodnou voľbou práve pre vás? Poďte to zistiť a prečítajte si článok o tom, prečo by ste si práve rotvajlera (ne)mali kúpiť.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ rotvajlera

 • Chcete mať v svojom psovi ochrancu a skvelého rodinného parťáka? Rotvajler toto všetko spĺňa, je to veľký pes s veľkým srdcom.
 • Je to odolné plemeno. Zima preňho nehrá žiadnu rolu. Zvládne teda aj celoročný pobyt vonku v búde alebo v koterci. Avšak aj rotvík žijúci vonku bude vyžadovať vašu pozornosť a čas.
 • Rotvíci milujú deti a sami sa väčšinou pasujú do úlohy ich ochrancov. Pokiaľ bude mať vaše dieťa za psieho kamaráta práve rotvajlera, nemusíte sa báť, že by mu niekto niekedy ublížil. Stále je to ale pes a nie práve malého vzrastu. Nemali by ste ho nechávať s deťmi osamote, mohol by im totiž aj nechtiac ublížiť.
 • Rotvajler miluje svoju rodinu a aj napriek svojej veľkosti bude rád s vami žiť v byte. Na druhú stranu je to skvelý strážca a tak môže žiť aj na záhrade. V oboch prípadoch ale potrebuje hlavne pozornosť svojho pána. Ak totiž bude celý deň sám, bude trpieť.
 • Poznáte obranu a športovú kynológiu? Sú to psie športy doslova šité na mieru pre rotvajlera.
 • Rotvajlery sú veľmi inteligentné a rýchlo sa naučia nové veci. Na rozdiel od iných pracovných plemien majú ale svoju hlavu a tak budú skúšať, či to, čo hovoríte, naozaj musia urobiť.
 • Jeho majestátny vzhľad budí dojem a na ulici určite neprejdete bez povšimnutia okoloidúcich.
 • Sú to psy oddané svojej rodine, bez rozmýšľania by za ňu bojovali a pokojne položili život. Je to krásna vlastnosť, ale je potrebné stanoviť hranice, aby rotvajler nenadobudol dojem, že vás musí chrániť úplne pred všetkým.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ rotvajlera

 • Rotvajler nie je príliš priateľský k iným psom. Je preto dôležité nepodceniť socializáciu a od šteňaťa ho vodiť medzi ďalších psov.
 • Toto plemeno vyžaduje pevné vedenie a skúsenosti. Nie je teda vhodným psom pre začiatočníka, pretože bude pravdepodobne skúšať, či naozaj trváte na povele, ktorý mu dávate a či preňho nie je výhodnejšie neposlúchnuť a ísť si po svojom.
 • Ako väčšina plemien pĺznu. Ich srsť je ale krátka a tak sa bude zapichovať do každého oblečenia, kobercov a do poťahov pohovky. Pripravte sa teda na to, že s rotvajlerom budete mať o chlp lepší život.
 • Je to veľké plemeno a tie, ako je známe, trpia ochoreniami pohybového aparátu. Mimo to môžu tiež trpieť ochorením srdca a alergiami. Výber šteňaťa by ste teda nemali podceniť.
 • Je to veľký pes s množstvom energie, ktorú potrebujú vybiť. Hoci sú to skvelí strážcovia, iba pobyt na záhrade im stačiť nebude.
 • Tiež sa musíte zmieriť s tým, že nie každý bude z vášho psa nadšený. Rotvajler je, bohužiaľ, plemeno, ktoré nie je u všetkých úplne obľúbené a veľa ľudí ho má za nebezpečné.

Zhrnutie

Rotvajler je veľký a statný pes, ktorý potrebuje pevnú ruku a nie je príliš vhodný pre začiatočníkov. Miluje svoju rodinu a pri správnej výchove je skvelý pes aj k deťom. Socializácia je u rotvíka veľmi dôležitá, najmä psy majú sklony byť v dospelosti agresívne voči iným psom. Je veľmi šikovný a plný energie, ktorú musí vybiť. Ak sa mu budete dostatočne venovať, bude spokojný aj na záhrade, ktorú vám navyše dobre postráži.

Všeobecná charakteristika rotvajlera

Rotvajler je veľký a statný pes. Je to pravý ochranca, ktorý miluje svoju rodinu a bez váhania by za ňu položil život. Pre svoju odvahu a inteligenciu sú tiež často využívaní ako policajní psi.

Povaha 

Rotvajler by mal byť pokojný a sebavedomý pes. Nikdy by nemal byť bojazlivý alebo bezdôvodne agresívny. Nie je to pes, ktorý sa bude s každým priateliť bez výhrad. Ľudí, ktorých pozná, miluje a je im oddaným priateľom, k cudzincom býva ale ostražitý. Nové situácie a ľudí skôr pozoruje z diaľky.

Strážiť svoju rodinu a majetok má v krvi a váš dom naozaj dôkladne postráži. Málokto by si trúfol vojsť bez pozvania na záhradu alebo do domu, ktoré stráži práve rotvajler.

Vzhľad

Rotvajler je mohutný a veľký pes s typickou širokou hlavou. Je to plemeno s najsilnejším stiskom čeľuste, aj preto ho často uvidíte na súťažiach v obranách a ako pracovné psy. Ich sfarbenie je pre plemeno typické – čierne s pálením. Môžu dorastať až do výšky 68 cm a psy môžu vážiť až 62 kg (niekedy aj viac).

Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, je tento veľký, statný a svalnatý pes skvelým rodinným psom. Svoju rodinu miluje a ak dostane správnu výchovu a výcvik, bude pre deti kamarátom i ochrancom. Stále sú to však veľké psy a je preto dôležité na deti a psa dohliadať, mohli by dieťa nechtiac zhodiť, či mu inak neúmyselne ublížiť.

Tiež majú tendenciu strážiť svoju rodinu a najmä deti. Je preto naozaj dôležité ich správne vychovať a viesť ich pevnou rukou, pretože ich ostražitosť a ochranársky pud môže byť až prehnaný.

Rotvajler môže mať v dospelosti problém najmä so psami rovnakého pohlavia. Je preto dôležité od šteňaťa psa dôkladne socializovať a vychovávať. S inými zvieratami, ako napríklad s mačkami, budú žiť v mieri, ak ich k tomu vychováte.

Zdravie a starostlivosť

Všeobecne je toto plemeno považované celkom zdravé. Aj pri ňom sa ale vyskytujú niektoré ochorenia častejšie ako pri iných plemenách. Ide najmä o ochorenia kĺbov, ochorenia srdca, osteosarkóm a torziu žalúdka.

Aj zo zdravotného hľadiska je teda dobré vyberať nový prírastok starostlivo a ideálne z chovateľských staníc. Unáhlená kúpa by sa vám totiž nemusela vyplatiť.

Výchova a výcvik

Rotvajlera by si mal zaobstarať len človek, ktorý už má nejaké skúsenosti so psami. Je to pracovné plemeno, ktoré hravo zvládne skúšky z poslušnosti a s radosťou bude trénovať obranu, ak bude mať vo svojom pánovi toho pravého parťáka, ktorý ho povedie.

Pokiaľ ale bude mať dojem, že ho nevediete a budete ho vychovávať príliš voľnou rukou, začne sa rozhodovať sám podľa seba a pri takomto plemene ako je rotvajler, to už môže byť problém. Jemnejšie a pokojnejšie povahy bývajú obvykle sučky, ak chcete rotvajlera ako parťáka, je lepšie siahnuť po nežnom pohlaví. Aj pri sučkách je ale potrebné pri výchove a výcviku nerobiť ústupky a viesť ich pevnou rukou.

Náročnosť

Prvou veľkou investíciou je cena šteňaťa. Psy s PP sa pohybujú v rozmedzí od cca 400 do 600 eur. Ďalej je dôležité si uvedomiť, že sa jedná o veľkého psa, ktorý potrebuje kvalitné krmivo, na ktoré tiež niečo miniete. Pred zaobstaraním si šteňaťa je potrebné mať nachystanú výbavu a ak bude váš rotvík vonku, je dôležitá tiež kvalitná a zateplená búda.

História

Pôvod rotvajlera siaha až do antického Grécka, kde boli psy podobné dnešnému rotvajlerovi využívané k lovu. Oficiálne je však braná ako krajina pôvodu Nemecko, kde bolo pôvodné lovecké plemeno krížené s ovčiarskymi psami.

Často je rotvajler označovaný ako mäsiarsky pes. Je to z toho dôvodu, že ho vlastnili prevažne mäsiari a rotvajler im pomáhali hnať dobytok, strážili a ťahali vozy s mäsom. Vyšľachtené bolo plemeno okolo roku 1820 a uznané bolo v roku 1936.

Dôležité informácie

Hmotnosť: Psy: 45-62 kgSučky 36-55 kg
Výška v kohútiku:61-68 cm
Typický znak:prirodzene zvesené uši
Požiadavky na tréning: 40 minút a viac
Energia: vysoká
Dĺžka života:8-11 rokov
Sklony k slintaniu: stredné
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:mierne
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: mäsiarsky pes, strážca
Dĺžka srsti: krátka
Typ srsti: rovná
Farba srsti:čierna s pálením
Potrebná starostlivosť srsť: nízka

Kde kúpiť rotvajlera?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre rotvajlera dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka rotvajlera na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku 

Chovateľské stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.2/5 - (17 votes)

Vložiť komentár