fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať welsh corgi cardigana

Koho by neokúzlil bezstarostný a veselý výraz tohto roztomilého psíka pripomínajúceho klobásku na nožičkách? Korgíci sú vzhľadom, aj povahou úplne úžasní psi, ktorí sa skvele hodia takmer pre každého. Nezáleží na tom, či ste nadšený športovec, občasný pochôdzkar či výletník alebo jednoducho len hľadáte niekoho, kto by vám robil doma milú spoločnosť, velškorgi je prispôsobivý a nenáročný maznáčik.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si obstarať welsh corgi cardigana

 • Tento psík je síce trochu robustnejší, inak ale pomerne malý a priestorovo veľmi nenáročný, zvládne bez problémov život aj v mestskom byte.
 • Velškorgi je ostražitý a dobrý strážca, avšak je veľmi tichý a pokojný, zbytočne nešteká, ani nezavíja.
 • Ide o nesmierne oddané a milujúce plemeno, ktoré má v láske ľudí vrátane detí, ostatné zvieratá tiež znáša veľmi dobre.
 • Korgíci sú bystrí a inteligentní, majú výbornú pamäť a vynikajú schopnosťou intuitívne a v pokoji sami riešiť najrôznejšie problémové situácie.
 • Korgiovia vedia byť pomerne flegmatickí, hneď tak niečo ich naozaj nerozhádže, konfliktom sa vyhýbajú bez akéhokoľvek náznaku agresie.
 • Napriek svojej veľkosti má toto plemeno obdivuhodnú výdrž a je tak veľmi všestranné, hodí sa tak aj na celú radu psích športov.
 • Velškorgi je prekvapivo odolný a otužilý pes, ktorý zvláda aj celoročný pobyt vonku za predpokladu, že nebude celé dni sám zavretý v koterci.
 • S výchovou tohto plemena si pri troche snahy poradí aj začiatočník, korgiovia sú učenliví a predovšetkým k svojmu pánovi veľmi lojálni a ochotní k akejkoľvek spoločnej aktivite.

OSEM dôvodov, prečo si neobstarať welsh corgi cardigana

 • Korgiovia majú, hoci na to možno nevyzerajú, radi pohyb, ktorý potrebujú predovšetkým preto, aby sa udržiavali v dobrej kondícii, v opačnom prípade majú sklony k priberaniu a s tým spojeným zdravotným problémom.
 • K cudzím ľuďom sú títo psi nedôverčiví a hoci spravidla nie sú agresívni, správajú sa ostražito a sú veľmi opatrní na to, koho si pustia k telu.
 • Velškorgi nemá v povahe naháňať menšie zvieratá, no v prípade stretu s dobytkom by ste mali byť radšej v pozore.
 • Ak bývate na vyšších poschodiach bez výťahu, nie je pre vás velškorgi práve ideálny pes, pretože mu častá chôdza po schodoch môže spôsobiť zdravotné komplikácie s chrbticou.
 • Korgiovia síce neslinatjú, ani nechrápu, avšak celkom obstojne pĺznu, odchlpovací valček tak bude pravdepodobne vo vašej domácnosti, zvlášť v byte nutnosťou.
 • Toto plemeno vie byť občas zľahka tvrdohlavé, keď má svoju náladu, má velškorgi tendencie si z vás robiť tak trochu „dobrý deň“.
 • Velškorgi je typ psa, ktorý je síce väčšinou milý a kontaktný, niekedy je ale potrebné vedieť rešpektovať, že chce mať skrátka svoj pokoj a nebyť nikým rušený.
 • Korgiovia nemávajú zvyčajne problém s inými psami, konkrétne u Cardigana môžu ale isté problémy nastať pri nedostatočnej socializácii, preto je žiaduce, aby mal odmalička možnosť bezprostredného kontaktu s ďalšími zvieratami.

Zhrnutie 

Velškorgi je skrátka pohodár, ktorý sa rád mazná, ale to neznamená, že by sa s chuťou neprebehol, tiež miluje plávanie a je pomerne všestranný. Jeho veľkou výhodou je, že akonáhle vás raz prijme ako súčasť svorky, je celej rodine nesmierne oddaný, vie byť veľmi krotký a veselý a dokáže sa ľahko a rád prispôsobiť chodu vašej domácnosti.

Všebecná charakteristika welsh corgi cardigana

Welsh corgi cardigan je bezpochyby pes, ktorý by len ťažko zapadol do škatuľky gaučových povaľačov. Aktívnym pohybom toto plemeno udržujete v pohode ako po psychickej, tak po fyzickej stránke a tiež utužujete vzájomný vzťah, ktorý je pre velškorgiho na prvom mieste. Určite nie je na škodu, ak bude mať pes k dispozícii záhradu, kde sa môže prebehnúť a zabaviť aj v čase vašej neprítomnosti. Hoci je toto plemeno pôvodom pastiersky pes, bezpodmienečne túto aktivitu k spokojnosti nepotrebuje, dnes už vyhľadáva predovšetkým spoločnosť ľudí a je tak známi skrátka ako milý malý rodinný pes.

I. Povaha

Zamilovať si velškorgiho pre jeho mierumilovnú a vyrovnanú povahu naozaj nie je ťažké. Títo psi sú síce pôvodom pastierske a honácke, avšak dnešní kynológovia sa zhodujú na tom, že ide už skôr o rodinného spoločníka. Korgiové by mali byť vždy oddaní a lojálni k svojim ľuďom, voči členom rodiny si veľmi rýchlo vytvára silné citové puto a tiež obranársky inštinkt. Velškorgi môže byť tiež dobrý strážca, skôr však tichý a nenápadný, väčšinou pozorne sleduje okolie, než aby behal pozdĺž plotu a štekal na okoloidúcich. Toto plemeno nie je práve vítací typ, voči cudzím ľuďom síce nie je agresívny, ale z počiatku si skôr drží odstup, v neznámom prostredí môže byť viac odmeraný a ostražitý. Inak sú ale títo psi skrátka pohodármi, vynikajú prekvapivo silnú intuíciou, vie pohotovo reagovať a samostatne riešiť problémy v krízových situáciách, sú veľmi inteligentné, vďaka čomu sa skvele hodí aj pre pokročilejší výcvik prakticky akéhokoľvek zamerania. Veľkou výhodou týchto psov je, že napriek svojej veľkosti a zavalitejšej stavbe tela sú veľmi čiperní, radi behajú a plávajú, sú hraví a aktívny, a čo viac, všetky tieto povahové črty im zostávajú aj v dospelosti a pokročilejšom veku. (zdroj

II. Vzhľad 

Welsh corgi cardigan je síce pes pomerne malého vzrastu na krátkych nôžkach, avšak radíme ho medzi stredne veľké plemená. Výška by sa mala v dospelosti podľa štandardu pohybovať od 25,5 do cca 31 cm, váha od 15 do cca 18 kg, suky bývajú o niečo menšie aj ľahšie, napriek tomu u tohto plemena medzi psami a sukami nebývajú tieto rozdiely natoľko viditeľné. Velškorgi má hlavu trochu nepomerne veľkú k telu, jeho dlhý špicatý nos a vztýčené uši pripomínajú líšku. Tento pes má vysoké čelo s viditeľným stopom pri prechode na ňufák, ktorý je pretiahnutý a pomerne úzky s dobre priliehajúcimi pyskami. Oči majú korgiovia blízko pri sebe, posadené priamo nad ňufákom, spravidla tmavo hnedé, avšak u sfarbenia srsti typu merle sa môžeme stretnúť tiež s modrými očami, vzácne aj s ich heterochrómiou. Toto plemeno má tiež krátky silný krk a široký hlboký hrudník. Chrbtová línia je rovná, chvost dlhý, psy ho nosia poväčšinou ovisnutý, siahať by mal ideálne až po zem. Celé telo welsh corgi Cardigana je posadené na veľmi krátkych, ale silných a dobre osvalených končatinách. Pes je na pohľad robustný, telo má mohutnú stavbu s ťažkou kostrou, rozhodne je však nežiaduce, aby mali korgiovia nadváhu. Povolená sfarbenia tohto plemena sú prakticky všetky v kombinácii s bielou, ktorá však v srsti nesmie prevažovať. Najčastejšie majú psy bielu lysinkou na hlave, ktorá sa môže ťahať až cez ňufák, krk, brucho, ďalej môžeme nájsť biele znaky na nohách a niekedy tiež na špičke chvosta. (zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Velškorgi je všeobecne vzaté veľmi mierumilovný a pokojný pes, ktorý sám od seba nikdy na iné psy či domáce zvieratá neútočí. Spolužitie s ďalšími miláčikmi v jednej domácnosti býva u týchto psov bezproblémové, korgiovia si ľahko zvyknú na menšie hlodavce, králiky či vtáky. Vzhľadom k tomu, že nie sú prehnane teritoriálne, im nevadia ani mačky alebo iné zvieratá, ktoré sa tiež voľne pohybujú po dome. Zbystriť by ste mali radšej v prípade, že velškorgi príde do styku s hospodárskymi zvieratami, ako sú napríklad kravy, ovce, kozy alebo kone a poníky. Ako už bolo povedané, je welsh corgi cardigan pôvodne pastierske plemeno a jeho inštinkty mu tak velia začať dobytok naháňať, pričom by mohlo dôjsť k úrazu. Vzťah k deťom má toto plemeno veľmi dobrý, korgiovia sú hraví a sú radi, keď sa im niekto venuje, pozornosťou detí tak isto nepohrdnú, nenechajú sa vyprovokovať k agresii ani napriek tomu, že okolo behajú rozšantené deti. Velškorgi je vcelku flegmatik, znesie tak aj nejaký ten štuchanec a ak ho už hra prestane baviť alebo si potrebuje oddýchnuť, proste v tichosti odíde a nájde si pokojné miesto sám pre seba.

IV. Výchova a výcvik

Výchova velškorgiho nie je nijako zložitá, ak ste ochotní obetovať trochu času, zvládnete ju aj začiatočník s kynológiou. Korgiovia sú pri správnom vedení úslužní, majú veľkú snahu sa svojmu pánovi zavďačiť, najväčšou motiváciou je pre nich často pri výcviku maškrta, s ktorými by ste to ale nemali preháňať. Výchova a tiež socializácia je u tohto plemena dôležitá, mala by sa začať včas a byť dôsledná, avšak určite nie tvrdá. Velškorgi veľmi citlivo reaguje na tón vášho hlasu. Ak budete príliš hrubí či zbrklí, môžete u psa vypestovať bojazlivosť alebo prehnanú tvrdohlavosť. Hoci je velškorgi typ psa, ktorý sa občas, keď má práve náladu, môže snažiť presadiť si svoje, je potrebné mu ukázať, že sú vo vašom vzťahu určité hranice, ktoré pes musí rešpektovať. Aby sa z korgiho stal poslušný a pokojný pes, je potrebná predovšetkým trpezlivosť a láskavý a citlivý prístup a samozrejme množstvo pozitívnej motivácie, aby psa cvičenie bavilo a nebral ho ako nepríjemnú povinnosť. Toto plemeno je veľmi inteligentné a spravidla povely rýchlo pochopí a tiež si ich dlho pamätá. Rozhodne sa však neodporúča vyvíjať na velškorgiho príliš veľký nátlak a zbytočne ho drilovať, potom sa pre neho výcvik stáva nezáživným, v horšom prípade má pes tendencie ho sabotovať. (zdroj)

V.  Zdravie a starostlivosť 

Welsh corgi cardigan je všeobecne vzaté veľmi húževnatý pes, ktorý na žiadnej konkrétne choroby či dedičné chyby výrazne netrpí. Napriek tomu je potrebné spomenúť, že v menšej miere sa u tohto plemena vyskytujú očné vady, ktoré sú bohužiaľ dedičné a v chove je nutné toto strážiť. V pokročilejšom veku sa u niektorých jedincov môžu zriedkavo vyskytnúť dysplázia lakťového a bedrového kĺbu, epilepsia či spondylóza (degeneratívne ochorenie krčnej chrbtice). Ku všetkým týmto chorobám sú korgiovia výrazne náchylnejší v prípade, že trpia nadváhou. Tá bohužiaľ u týchto psov nie je nijako výnimočná, korgiovia milujú jedlo, nie sú príliš vyberaví a zožerú v podstate všetko, čo nájdu. Preto je nevyhnutné ich krotiť v príjme potravy a naozaj presne vedieť, čím svojho psa kŕmite. Strava by nemala byť príliš bohatá na bielkoviny a mala by mať vyvážený obsah minerálnych látok. Správna výživa je nesmierne dôležitá hlavne v šteňacom veku, pretože obezita by mohla negatívne ovplyvniť vývoj kostí a svalov a viesť v dospelosti k rôznym deformáciám. (zdroj)

VI. Náročnosť 

Zrátané a podčiarknuté je welsh corgi cardigan pomerne nenáročné plemeno. Spolužitie s ním môže byť harmonické ako v byte v centre mesta, teda v prípade, že psovi doprajete denne dlhšie prechádzky, ako aj na vidieku alebo v dome so záhradou na predmestí. Plemeno je náročnejšie časovo, pretože korgiovia sú k vám veľmi silno citovo viazaní a po dlhšej dobe vašej neprítomnosti psychicky trpia. Pripravte sa teda na to, že ak práve nie ste spolu na prechádzke, ale doma, velškorgi vás bude nasledovať, kamkoľvek sa pohnete. Toto plemeno rozhodne nie je pes do koterca, kde by trávil sám celý deň a noc. Čo sa týka starostlivosti o srsť, stačí raz za týždeň až dva vyčesávať hrubou kefou, dôležitejšia je však starostlivosť o pazúry a zuby, ktoré je potrebné pravidelne kontrolovať. Tiež budete musieť pravdepodobne zostaviť zdravý a vyvážený jedálniček a počas rastu a zmien fyzického zaťaženia vášho psa ho tiež vhodne upravovať, ideálne je sa o tomto poradiť s veterinárom. U korgiov sa neoplatí na kŕmení šetriť, nezabúdajte na to, že títo psi majú pri nevhodnom stravovaní sklony k priberaniu, tiež ale k tvorbe zubného kameňa, ktorý je potom nutné čas od času odstraňovať chirurgicky. (zdroj)

VII. História 

Welsh corgi cardigan je plemeno pochádzajúce z Anglicka z južného Walesu s históriou starú viac ako 3000 rokov. Dohľadať tak presný vývoj korgiov od samého počiatku až dodnes je tak veľmi ťažké, avšak najpravdepodobnejšou teóriou vzniku tohto plemena je taká, že predkovia týchto psov prišli na územie britských ostrovov už okolo roku 1200 pred naším letopočtom, čomu nasvedčujú aj kostrové nálezy z tejto oblasti a tiež názov plemena. Slovo „cor“ znamená v pôvodnej keltštine trpaslík a „ci“ vyslovované ako „gi“ zase pes. Názov „corgi“ teda nemôže byť nič iné ako malý alebo trpasličí pes. Nie je isté, či k tak výraznému skráteniu končatín do tej miery, v akej je vidíme u velškorgiho dnes, došlo ešte na pevnine alebo až s príchodom keltských kmeňov na územie britských ostrovov.

Práve vďaka tomu bolo však z kostrových nálezov zrejmé, že ide práve o tohto psa, pretože nepoznáme žiadne iné pastierske či honácke plemeno, ktoré by bolo zámerne šľachtené týmto smerom. Prvé písané zmienky o existencii cardigan welshcorgiho pochádzajú potom až z 10. storočia nášho letopočtu. V tej dobe boli chované ako strážne psy na rozľahlých usadlostiach práve v južnom Walese. Korgiovia boli pôvodne psi hlavne waleských poľnohospodárov a počas nadchádzajúcich niekoľkých storočí si získali ohromnú popularitu a rozšírili sa po celom štáte. Oficiálne sa však toto plemeno ako výlučne pastierske a pastiersky začalo používať až na začiatku 17. storočia, korgiovia pásli najčastejšie ovce, kravy a tiež poníky často v spoločnosti iných väčších ovčiarskych psov.

Do tej doby sa ešte korgiovia nerozlišovali na Cardigan a Pembroke, tento krok prišiel až v 30. rokoch 20. storočia, kedy sa tiež velškorgi prvýkrát objavil na poľnohospodárskej výstave v južnom Walese. Oba typy psov aj ich názvy pochádzali z dvoch grófstiev v Anglicku (grófstvo Pembroke na juhu a Cardigan na západe Walesu). Na oboch mali trochu odlišný pohľad na celkový vzhľad korgiov, a tak trvali na uznaní oboch typov, pretože ani jedna strana nebola ochotná ustúpiť. Roku 1934 anglický Kennel club oficiálne uznal dve samostatné plemená, a to welsh corgi cardigan a welsh corgi pembroke, tiež zakázal ich vzájomné kríženie pre zachovanie čistého štandardu. (zdroj)

VII. Dôležité informácie 

Hmotnosť:15-18 kg
Výška v kohútiku:25,5 – 31 cm
Požiadavky na výcvik: stredné 
Typický znak:líščí zjav, až prehnane krátke nohy
Energia:vysoká
Dĺžka života:12-14 rokov 
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba socializácie/pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:strážca, pastiersky a honácky pes
Dĺžka srsti:polodlhá
Typ srsti: s podsadou
Sfarbenie srsti:všetky sfarbenia v kombinácii s bielou, ktorá nesmie prevažovať
Potrebná starostlivosť o srsť:stredná, skôr nižšia 

Kde kúpiť welsh corgi cardigana?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre velškorgiho dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá welsh corgi cardigan na predaj.

Chovateľské stanice v ČR

Chovateľské stanice na Slovensku 

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.9/5 - (50 votes)

Vložiť komentár