fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať mačku ragdoll

Druhé najväčšie mačacie plemeno ragdoll, je milým huňatým spoločníkom pre každého. Táto mačka spoločnosť miluje, rada sa mazlí a s každým dobre vychádza. Niet divu, že si pri pohľade do jej iskrivo modrých očí práve toto plemeno zamilujete. Čo by ste ale mali vedieť, než si ju obstaráte domov? 

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ mačku ragdoll

  • Mačky plemena ragdoll sú extrémne mazlivé a prítulné, k ľuďom sú veľmi priateľské a budú vďačné za každé pohladenie.
  • Sú pomerne nenáročné na prostredie, zvládnu žiť v byte a vydržať osamote, keď zostanete dlhšie v práci.
  • Hodí sa tiež k deťom, majú trpezlivosť s ich hrami a hlasným vyvádzaním. Navyše vďaka svojej veľkosti predsa len lepšie zvládnu občasné neobratnejšie pohladenie. 
  • Zvyknú byť veľmi inteligentné, majú v obľube interaktívne hračky a často vedia po mačacom aj aportovať. 
  • Dobre vychádzajú s ostatnými zvieratami, je veľmi nekonfliktný a prispôsobivý.
  • Okrem nádherne sfarbenej srsti v niekoľko variantoch má tiež nádherné modré oči.
  • Môže sa pomerne dobre naučiť chodiť na vodítku, pokiaľ si chcete brať svojho mačacieho spoločníka aj na výlety, s mačkou ragdoll je to možné. 
  • Po kúpe práve tohto plemena sa nebudete cítiť sami. Bude vám robiť spoločnosť a nasledovať vás z jednej miestnosti do druhej, rovnako ako vás nadšene privíta pri príchode z práce.
  • Sú to mačky kľudné, trpezlivé a majú celkovo uvoľnený prístup k životu. Hodí sa tiež na felinoterapiu. 

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ mačku ragdoll

  • Ragdoll je, hneď po mainskej mývalej mačke, najväčším mačacím plemenom a váži až 10 kg. Ak hľadáte skôr drobnějšiu a menšiu rasu, hľadajte ďalej.
  • Zvykne byť hlasný a rád sa prejavuje vokálne. Nie každý má chuť a trpezlivosť často poslúchať tieto mačacie “konverzácie”
  • S touto mačkou v domácnosti je potrebné počítať s plznutím, takže všadeprítomnosť chlpov. Niekto si povie, že má o chlp lepší život, niekomu však môže srsť jeho maznáčika v jedle, na oblečení aj nábytku dosť vadiť.
  • S dlhou srsťou súvisí dôsledná starostlivosť a je potrebné ju pravidelne česať.
  • Napriek prispôsobivosti k životu v byte je potrebné mačkám ragdoll poskytnúť dostatok hier a interaktívnych hračiek. 
  • Ragdoll síce vydrží, než sa po celom dni vrátite domov, ale spoločnosť mu vzhľadom k jeho maznavosti predsa len môže chýbať. Kvôli tomu sa odporúča ďalší mačací kamarát. 
  • Ragdoll bohužiaľ, ako rada ďalších plemien, trpí svojou súčasnou popularitou. V rámci plemena tak dochádza k častému množeniu a zodpovedný výber chovateľa a papierového mačaťa je nutnosťou – aspoň ak chcete získať naozajstné kvality a vlastnosti tohto plemena a nepodporovať špinavý biznis. 

Zhrnutie 

Ragdoll je milujúci, milý a nejviac šťastný, keď si môže užívať hýčkanie a maznanie v spoločnosti svojich majiteľov. Nie nadarmo sa toto plemeno prirovnáva ku psom, pri vašom príchode vás bude vítať a často vás bude sprevádzať po dome. Ak hľadáte verného mačacieho spoločníka a maznáčika, nemohli ste si vybrať lepšie. 

Všeobecná charakteristika mačky ragdoll

“Rag” a “doll” – takže handrová bábika. Tak vznikol názov tohto plemena odkazujúci na maznavosť a pokojnú povahu mačiek plemena ragdoll. Keď ju totiž zdvihnete do náruče a hladkáte, ragdoll sa úplne uvoľní a z nežného obra sa tak stáva práve handrová bábika. 

Povaha

Niektoré mačacie plemená zvyknú byť skôr nezávislé a odmerané. Ragdoll je však pravým opakom a svoju rodinu veľmi miluje. Ľudský kontakt vyslovene vyžadujú, neustále budú vo vašej blízkosti a nie je pre nich nič lepšie, než kľudné hladenie a relax pri hladení. Svojou kľudnou a vyrovnanou povahou uchváti nejedného mačkofila, ľahko sa prispôsobí vašemu životnému štýlu, rýchlo sa učí a skvelo sa hodí aj na felinoterapiu, čo je disciplína zoorehabilitácie a podpornej liečby práve s pomocou mačiek. Ragdoll plemeno sa dá popísať ako maznavého a kľudného mačacieho spoločníka, ktorý vychádza s kýmkoľvek – svojou rodinou, ostatnými zvieratami, aj úplne  cudzími ľuďmi. 

Vzhľad 

Ragdoll je velká a huňatá mačka typická nielen dlhým chvostom a jemným kožuchom, ale tiež svojimi jasnými modrými očami, ktoré vás určite zaujmú. Ako druhé najväčšie mačacie plemeno je naozaj mohutná a váží až 10 kg (líši sa na základe pohlavia). Stredne veľká hlava trojuhololníkového tvaru, silné končatiny a dlhý chrbát vyzerajú ešte väčšie, než v skutočnosti sú, a to hlavne vďaka dlhej a hodvábnej srsti, ktorá sa objavuje v rôznych variantoch a kombináciách – konkrétne hovoríme o troch typech (mitted, colorpoint a bicolor) ve 20 farbách a 60 variantoch. To už je slušné číslo a je tak z čoho vyberať. 

Vzťah k deťom a domácím maznáčikom 

Už z predchádzajúcich kapitol je zrejme dosť jasné, aký vzťah ragdoll k ostatným ľudom a zvieratám okolo  seba má. Miluje svoju rodinu, návštevy aj cudzích, má trpezlivosť s deťmi a svojou kľudnou povahou môže byť aj pre ne dobrým spoločníkom. Vychádza dobre tiež s ostatnými mačkami, ostatne ďalšia mačka v domácnosti sa hodí vo chvíľach, kedy nie ste dlhšiu dobu doma, a znesie sa bez problémov tiež so psami. Kľudnejšie a vyrovnanejšie plemeno naozaj len tak nenájdete. 

Zdravie a starostlivosť 

Všeobecne sa dá ragdoll považovať za zdravé plemeno, ale smaozrejme aj tak sa môžu niekedy niektoré choroby vyskytnúť. V tomto prípade sú to napríklad močové kamene, alebo problémy so srdcom. U mačiek najčastejšou srdečnou chorobou je tzv. hypertrofická kardiomyopatia. Vzhľadom k rastu popularity tohto plemena je predovšetkým kvôli zdraviu dôležitý zodpovedný výber chovateľa. 

Čo sa týka starostlivosti, zaistite hlavne dostatok kvalitnej stravy, ragdoll rastie až do svojich štyroch rokov a do tej doby potrebuje mať prísun energie ku správnemu vývinu. Samozrejme je potrebné hľadať správnu mieru, obezita by naopak mohla veľmi uškodiť, a to nielen pohybovému aparátu, ale aj orgánom. Ďalej nezabúdajme na česanie a vyčesávanie dlhej srsti, a to pravidelne, najlepšie každý deň, aby sa zabránilo dredovateniu a uzleniu. 

Výchova a výcvik

Ragdoll je spoločenský, a preto potrebuje hlavne dostatok kontaktu a maznania, tak je najspokojnejší. Prospeje im ďalší mačací spoločník, nie sú to samotári. V rámci bežného spolužitia sa prispôsobia a pokiaľ mu sprostredkujete miesto pre odpočinok a kľud, niečo na preskúmanie a príležitosti pre hru, spokojne s vami bude žiť aj v malom byte. 

Nie nadarmo sa ragdoll prirovnáva k psom, veľmi pravdepodobne budete schopní chodiť na spoločné výlety za pomoci postroja a vodítka. 

Výcvik s nimi je pomocou pozitivnej motivácie pomerne ľahký, aspoň v porovnaní s väčšinou ďalších plemien. Ako sme už zmienilii, môžete sa spoločne venovať felinoterapii. 

Náročnosť 

Kúpna cena tohto plemena sa môže pohybovať v rôznych cenových hladinách v závislosti na kvalite a histórii chovu, výstavných úspechov apod. Počítame ale s cenou medzi 250 a 500 €. Ako už bolo spomenuté, za papierový pôvod sa (nielen) v tomto prípade naozaj vyplatí si priplatiť a nekupovať namnoženého zajaca vo vreci. 

Vzhľadom k veľkosti plemena je dôležité dbať na stravu a zaistiť jej dostatok hlavne v prvých štyroch rokoch vývinu a rastu. V tomto období by nemala mačka hladovať, buďte tak pri krmení dôsledný a vzhľadom k veľkosti počítajte s väčšou spotrebou. Na druhú stranu sa však nejedná o príliš aktívnu a divokú rasu, pozor preto, aby toto vykrmovanie neskĺzlo až k priberaniu. 

Trochu náročnejšie sa môže zdať starostlivosť o srsť, na druhej strane len vyčesávanie a česanie je pomerne malá cena za krásnu a huňatú srsť. Viac starostlivosti v tomto smere re je potrebné. V poslednej rade ešte spomenieme dostatok kontaktu a spoločne stráveného času spolu s dostatkom hračiek. 

História 

V súčasnej dobe extrémne populárne plemeno začalo svoju cestu v 60. rokoch 20. storočia v Kalifornii. Chovateľka Ann Baker vtedy chovala mačku menom Josephine, ktorá v sebe skrývala práve onu vlastnosť handrovej bábiky, keď ju niekto zdvihol. Práve táto mačka sa vtedy stala “zakladateľkou” plemena. Okolo vzniku plemene existuje niekoľko rozprávok a legend, meno plemena si dokonca nechala Ann Baker ochrániť autorskými právami, čo viedlo k rade osobných nezhôd a ťahaníc. Každopádne štandard zostáva pomerne prísny. U nás sa plemeno chová približne 10 rokov, je tak naozaj  mladou rasou medzi tými ostatnými. 

Dôležité informácie 

Hmotnosť : 8 – 10 kg
Typické znaky:velká, huňatá mačka so. žiarivými modrými očami 
Farba očí :modrá
Energia : nízka
Dĺžka života:7 – 12 rokov 
Potreba pozornosti:stredná 
Sklony k plznutiu :vysoké
Dĺžka srsti:dlhá
Farba srsti: seal (čiernohnedá), červená, krémová, čokoládová, modrá, lilac, tortie
Charakteristická kresba srsti:mitted, colorpoint, bicolor
Pôvodné využitie : spoločník 
Starostlivosť o srsť :vysoká
Vhodnosť pre alergikov :nie
Hlučnosť :nízka
Zem pôvodu :Kalifornia
Orientačná cena:250 – 500€

Kde kúpiť mačku ragdoll?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pro mačku ragdoll dobrým majiteľom ? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú mačiatka ragdoll na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

4.6/5 - (29 votes)

Vložiť komentár