fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať gordon setra

Toto plemeno môžete poznať aj pod názvom škótsky seter. Ukážkový príklad psa, ktorý šteká, ale nehryzie, tiež dôkaz toho, že aj lovecké psy môžu byť skvelými spoločníkmi do rodín s deťmi a mať radi aj iné zvieratá, môžu milovať pohyb, ale zároveň byť spokojní a úplne bezproblémov aj v byte. To, že je gordon seter temperamentný a živý, tiež rozhodne neznamená, že by bol neuvážený alebo nedisciplinovaný, ba naopak! Neveríte? Čítajte ďalej.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si obstarať gordon setra

 • Títo psi majú veľmi široké spektrum využitia, sú naozaj všestranní. Okrem loveckých účelov nájdu uplatnenie aj pri canisterapii, canicrosse či agility, ale aj v službách polície i záchranárov.
 • Gordon setri si dokážu veľmi ľahko a rýchlo zvyknúť aj na život v byte, málokedy v ňom niečo ničia, sú veľmi čistotní a dobrí.
 • Napriek svojim loveckým inštinktom má škótsky seter veľmi dobrý vzťah k ostatným zvieratám, je to milý a nekonfliktný pes.
 • Toto plemeno sa ideálne hodí ako rodinný miláčik, a to aj k malým deťom, je veľmi trpezlivý a ku všetkým členom svojej „svorky“ neskutočne lojálni.
 • Gordon setri milujú ľudí akéhokoľvek veku, sú extrémne priateľskí a maznavý.
 • Jedná sa o neskutočne inteligentného psa s výbornou pamäťou a schopnosťou intuitívne a efektívne samostatne riešiť problémy.
 • Títo psi sú povahovo prekvapivo vyrovnaní a spoločenskí, ku šťastiu im toho stačí pomerne málo, budú radi za akúkoľvek hračku, maškrtu či mäkké miesto vedľa vás na gauči.
 • Gordon seter sa rád hrá, nosí aport, pláva a behá, nudiť sa s ním teda rozhodne nebudete!
 • Toto plemeno sa dá pomerne ľahko vycvičiť, jeho veľká výhoda je, že rád pracuje a učí sa, je bystrý a chápavý.

OSEM dôvodov, prečo si neobstarať gordon setra

 • Gordon seter je veľmi zvedavý pes, ktorý má potrebu preskúmavať všetko nové, čo mu pripadá zaujímavé. Do hŕby vecí sa tak občas púšťa trochu strmhlav, ak sa dostane do živlu, môže byť pre neskúseného kynológa ťažšie ho umravniť.
 • Vzhľadom k tomu, že ide o dlhosrsté plemeno, musíme počítať s tým, že jeho kožúšok bude potrebovať pravidelnú údržbu v podobe vyčesávanie, kúpania a strihanie.
 • Hoci je toto plemeno učenlivé a výcvik berie ako zábavu, vie sa záťať. Jeho výchova vyžaduje nutnú dávku trpezlivosti a citlivý prístup.
 • Vďaka svojej vysokej inteligencii sú títo psi až nečakane vynaliezaví, plot je pre nich málokedy prekážkou, bývajú to zdatní zdrhqči.
 • Škótske setre sa citovo veľmi pevne upínajú k svojmu pánovi a v jeho neprítomnosti viditeľne trpia. Inými slovami je to typ psa, ktorého budete mať doma neustále za pätami.
 • Toto plemeno je časovo pomerne náročné, potrebuje veľa pohybu, ideálne naozaj športovo založeného človeka, ktorý mu denne bude môcť dopriať možnosť vybiť svoju nekonečnú energiu.
 • Gordon seter síce spravidla s ostatnými zvieratami vychádza dobre, ale pozor na hydinu a veľké zvieratá! Jeho lovecké využitie spočíva predovšetkým v prinášaní pernatej zveri z vody, teda voľne pobehujúce sliepky, husi či kačky po dvore môžu v psovi tento inštinkt prebudiť, tiež je cvičený na stopovanie vysokej zveri, v lesoch je pre začiatok bezpečnejšie ho mať neustále na dlhom vodítku.
 • Tento pes síce za plotom vie byť pekne hlučný, avšak rozhodne nie je strážca, ktorý by svoj pozemok strážil pred nepozvanými návštevníkmi. Gordon seter je skôr vítací typ, či už príde ktokoľvek.

Zhrnutie 

Spolužitie s týmto plemenom teda nebýva pre väčšinu ľudí náročné. Gordon seter je veľmi prispôsobivý pes, ktorý nemáva problém si rýchlo zvyknúť na váš zabehnutý režim. Je to pes vhodný aj pre začiatočníka, jeho povaha nie je nijako zložitá, dalo by sa povedať, že v prípade gordon setra si takmer každý nájde to svoje.

Všeobecná charakteristika gordon setra

Gordon seter už dávno nie je psom, ktorý by patril iba k hájovni do rúk skúseného poľovníka. Vďaka ich vyrovnanej a láskyplnej povahe sa stali zástupci tohto plemena veľmi obľúbenými rodinnými spoločníkmi. Hoci svoje lovecké inštinkty v sebe nepochybne stále majú, a určite tak lovecký výcvik nie je na škodu, k životu ho gordon setri vyložene nepotrebujú a budú radi aj za iné aktivity, ktoré s nimi budete podnikať. (zdroj)

I. Povaha

Gordon seter po väčšinu dňa srší energiou, je temperamentný a zvedavý. Aby sa z neho stal vyrovnaný a poslušný pes, je potrebné mu dopriať niekoľko hodín denne možnosť aktívneho pohybu. U tohto plemena je nesmierne dôležité porozumieť jeho potrebám. Ak ste ochotní a schopní so svojím psom komunikovať, čoskoro zistíte, že gordon seter s vami pokojne strávi lenivé sobotné popoludnie na gauči pred televízorom, avšak až potom, čo sa dostatočne vybláznia vonku. Môžete s ním vyraziť na pokojnú prechádzku s kočíkom aj na dlhšiu prechádzku na bicykli bez obáv z toho, že s vami pes neudrží tempo. V dospelosti bývajú gordon setri prirodzene disciplinovaní, radi behajú na voľno na rozľahlom priestore, ale tiež sa k vám radi vracajú. Veľmi silno vnímajú stav vášho rozpoloženia, sú empatickí a citliví, neradno na ne kričať, títo psi si berú takéto neuvážené výlevy emócií z vašej strany trochu osobne. Nutné tiež dodať, že sa jedná o nesmierne spoločenské plemeno veľmi závislé na človeku, samota je pre neho trestom. Krátkodobý pobyt v koterci síce znáša spravidla dobre, avšak musia vedieť, že sa zase čoskoro vrátite a budete sa mu venovať. (zdroj)

II. Vzhľad 

Gordon seter je zástupca veľkých loveckých plemien. Setrov poznáme hneď niekoľko, pričom škótski setri sú z nich najväčšie a najsilnejšie. Výška feny je okolo 62 cm, psy zhruba o 4 centimetre viac. Váha v dospelosti sa pohybuje u psov do 30 kg, sučky bežne vážia menej, a to cca 24-25 kg. Gordon seter je už na prvý pohľad veľmi elegantný a vznešený pes, má ladné a elegantné chody. Keď sa pozrieme na hlavu škótskych setrov, uvidíme veľmi výrazný stop a veľkú širokú papuľu s dobre priliehajúcimi pyskami a pomerne veľkým ňufákom. Oči majú títo psi väčšinou svetlo alebo tmavo hnedé, mandľového tvaru, nie sú ani zapadnuté, ani príliš vystúpené, sú posadené priamo nad ňufákom skôr po stranách hlavy a dodávajú psovi pokojný a inteligentný výraz. U gordon setrov je zaujímavé, že majú na rozdiel od iných plemien veľmi viditeľné malé hnedé obočie. Veľké trojuholníkové uši visia setrovi po stranách hlavy zvislo nadol. Hlava sedí na dlhom svalnatom krku, celkovo môže pôsobiť toto plemeno trochu „žirafím“ dojmom, stojí na dlhých silných nohách s rovnomerne rozmiestneným výborným osvalením. Škótsky seter má hlboký, ale nie príliš široký hrudník, ktorý sa smerom k slabinám výrazne zužuje. Vďaka tomu má tento pes zadné nohy vyššie ako predné. Chvost je dlhý s dlhšou srsťou, pripomína vlajku. V pokoji ho pes nosí ovisnutý k zadným nohám, v pozore sa dvíha maximálne k línii chrbta, málokedy vyššie. Gordon seter sa radí medzi dlhosrsté plemená, chlpy má výrazne dlhšie po zadných stranách nôh, ušiach, ďalej na bruchu a hrudníku. Pes má po tele čisto čiernu farbu okrem hnedých znakov na hlave, krku, cez celú hruď a na nohách. Iné sfarbenie nie sú u tohto plemena povolené. (zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Gordon seter je síce temperamentný, avšak vo svojej podstate veľmi krotký pes, ktorý dokáže konať prekvapivo rozvážne a pokojne aj v krízových situáciách. Môžeme ho tak zaradiť medzi plemená ideále k deťom prakticky akéhokoľvek veku. Tieto psy sú od prírody veľmi hravé a aktívne, milujú behanie a aportovanie, môžete si tak byť istí, že vydržia celé popoludnie vyvádzať a užívať si pozornosť, ktorú bezhranične miluje. Gordon seter rozhodne nie je žiadny frfloš, ktorému by vadilo, že na neho deti siahajú, behajú okolo neho alebo sa s ním preťahujú o hračky, ba naopak! Napriek tomu je lepšie ich spoločné hrátky pre všetky prípady radšej sledovať, gordon seter je rýchly, veľký a naozaj silný, keď sa pes rozšantí, mohol by menšie dieťa neúmyselne zhodiť. Inak je s ním však vaša ratolesť v úplnom bezpečí. Toto plemeno má tiež veľmi dobrý vzťah k ostatným zvieratám, pokiaľ k tomu nemá naozaj veľmi dobrý dôvod, nikdy sám od seba neútočí, bez problémov zvládne spolužitie s mačkami, inými psami aj menšími hlodavcami. Čo sa týka ich loveckých zručností, boli vždy škótske setre cvičené na orientáciu skôr na vysokú zver, teda spravidla nemajú potrebu loviť čokoľvek menšie, než sú oni sami (vodné vtáctvo prinášajú už zastrelené). V pozore by ste mali byť však pri pohybe okolo koní, kráv a iných veľkých zvierat. Pokiaľ sa pes bude chcieť hrať, má tendenciu svojich štvornohých kolegov naháňať a mohlo byť tak dôjsť k úrazu.

IV. Výchova a výcvik

Títo psi sú veľmi dobre ovládateľní, dajú sa ľahko vycvičiť a vďaka svojej vysokej inteligencii a schopnosti intuitívneho myslenia sa rýchlo učí. Ak sa výcvik vedie správne, počúvajú radi a berú ho ako hru. Chce to ale láskavý a citlivý prístup a predovšetkým trpezlivosť. Aj gordon setri majú svoje dni, niekedy vedia byť ľahko tvrdohlaví, avšak ak na ne nekričíte a zbytočne ich netrestestáte, nemajú dôvod sa stavať proti vám. Nutné však podotknúť, že je potreba s výchovou začať včas, keďže ide o veľkého silného a silne temperamentného psa, ktorého skrátka musíte mať zvlášť v spoločnosti iných zvierat a ľudí pod kontrolou. Títo psi majú radi, keď sa okolo niečo deje a je bezpodmienečne nutné, aby boli ochotní a schopní prísť na zavolanie. Veľmi dobre sa u nich osvedčil tréning na kliker a v teréne aj na píšťalku. Gordon seter potrebuje k spokojnosti športové vyžitie, čas od času uvíta, keď ho necháte jednoducho vybehať, vezmete ho k vode, aby si zaplával, či na lúku, kde vám bude rád behať pre loptičku. Hoci sa jedná pôvodom o poľovné plemeno, dnes si ho veľa ľudí kupuje iba ako rodinného spoločníka alebo parťáka do športu. Ak ste schopní mu zabezpečiť všetko vyššie popísané, stáva sa z gordon setra milý a poslušný pes, s ktorým by ste pri troche snahy nemali mať žiadne problémy.(zdroj

V.  Zdravie a starostlivosť 

Všeobecne vzaté sú škótski setri pomerne zdravé a odolné plemeno, u ktorého sa vo vyššej miere nevyskytujú žiadne konkrétne dedičné chyby. Avšak vzhľadom na jeho veľkosť a potrebu aktívneho pohybu treba podotknúť, že sú pri veľkom zaťažení (a predovšetkým nevhodnej strave) náchylnejšie na dyspláziu bedrových kĺbov, ostatne ako všetky veľké plemená. Nie je vôbec od veci zaradiť do jeho jedálnička zhruba od prvého roku života tiež kĺbovú výživu a vitamínové doplnky stravy. Niektorí setri majú sklony hltať, z toho dôvodu je tiež dobré kŕmiť pravidelne a kvalitnou potravou v rovnomerných dávkach, aby nedochádzalo k nepríjemným torziám žalúdku. Tie sú pre väčšinu psov bez včasného zásahu veterinára smrteľné. Pravidelnú starostlivosť vyžaduje tiež srsť. Gordon seter je dlhosrsté plemeno, kožuch je tak potrebné prečesávať a tiež strihať. Zvlášť v oblasti uší sa odporúča chlpy skracovať a predchádzať tak zápalom. Srsť škótskych setrov má bez dôkladnej údržby sklony plstnanieť, pri pohybe v teréne sa psovi predovšetkým na dlhšiu srsť na nohách často zachytávajú najrôznejšie časti tráv a konáriky. Dôležité je hlavne v letných mesiacoch kontrolovať tiež výskyt kliešťov a iných parazitov, ktorí sa v dlhej hustej a tmavej srsti gordon setrov zle hľadajú. Antiparazitný obojok alebo pokvapkanie pipetou by tak u tohto plemena malo byť samozrejmosťou.

VI. Náročnosť 

Gordon setri sú pri chove nároční predovšetkým časovo. Tento pes naozaj potrebuje, aby ste sa mu denne venovali a oblažovali ho svojou prítomnosťou, ak žije v byte, bude vyžadovať každý deň aj niekoľko hodín aktívneho pohybu a hier. Jedná sa o sa o psa, ktorý naozaj zle znáša samotu. Tá môže viesť k tomu, že sa naučí v čase vašej neprítomnosti vytrvalo štekať a zavýjať. Ako už bolo povedané vyššie, zanedbateľná nie je rozhodne ani starostlivosť o srsť, prečesávanie je dobré vykonávať aspoň raz až dvakrát týždenne. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o veľké plemeno, budú pravdepodobne vyššie aj počiatočné obstarávacie náklady na výbavu. Gordon seter potrebuje svoj mäkký pelech, v ideálnom prípade by ich mal mať po dome viac. Na škodu nie je ani zateplený koterec, hoci by v ňom pes nemal tráviť príliš veľa času, môže si zvyknúť sa v ňom krátkodobo zdržiavať napríklad, keď ste v práci. Ak sa rozhodnete absolvovať s Gordonským setrom poľovný výcvik a následne ho uplatniť v praxi, je dobré počítať s veľkým časovým zaťažením a tiež s vaším vzdelávaním, ako teoretickým, tak praktickým v tomto odbore.

VII. História 

Prvé zmienky o plemene gordon seter, akého poznáme dnes, pochádzajú z počiatku 18. storočia zo Škótska, však história setrov siaha ešte o pár storočí ďalej. Označenie seter, v anglickom origináli setter, čo je skrátenie slovného spojenia setting dog, sa prvýkrát objavilo už v roku 1570. Toto označenie použil Dr. Caius vo svojej prvej knihe o loveckých psoch. Dôvod pre toto pomenovanie bolo, že boli tieto lovecké psy cvičené trochu netradične z počiatku iba na označenie prítomnosti zveri v teréne tým, že si sadli alebo zaľahli. Za predchodcu dnešných setrov sú považovaní stavače a španieli. Gordon seter bol tiež pôvodne označovaný za španiela, samostatná vetva setrov sa oddelila až okolo roku 1582. Oproti ostatným typom setrov bol práve škótsky seter zámerne učený pre prácu na stope, čo bolo pre iné lovecké psy s nízkym nosom, ako napríklad stavača, netypické. Ešte na začiatku 18. storočia boli niekedy setri označované za Španielov, toto pomenovanie bolo však tou dobou už postupne menené a gordon seter začal byť oficiálne označovaný za samostatné plemeno. Gordon seter má teda pôvod v Škótsku (preto tiež niekedy býva používané označenie škótsky seter). Teórií o jeho pôvode je pochopiteľne niekoľko, tou najpravdepodobnejšou ale zostáva, že vznikol krížením kólie (ktorých vzhľad bol však odlišný od tých dnešných, psy boli robustnejšie, väčšie a silnejšie) s vtedajším Bloodhoundom predovšetkým pre ustálenie farby a atletickú stavbu tela, tiež pre zdokonalenie čuchu as ním spojených loveckých schopností. Svoje meno dostalo toto plemeno po zakladateľovi prvého chovu, vojvodu z Richmondu, ktorý žil v tom čase na zámku v Gordonovi. Prvý oficiálny názov gordon setra bol podľa niektorých nepodložených zdrojov Setting dog of Gordon castle. (zdroj)

VII. Dôležité informácie

Hmotnosť:psy: 29-30 kg, feny: 24-25 kg
Výška v kohútiku:psy: cca 66 cm feny: cca 62 cm
Požiadavky na výcvik: stredné, skôr vyššie 
Typický znak:dlhé nohy a krk, charakteristické hnedé obočie
Energia:vysoká
Dĺžka života:13 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony ke štekaniu:stredné 
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba socializácie/pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:lovecký pes
Dĺžka srsti:dlhá 
Typ srsti: s podsadou
Sfarbenie srsti:čierna s hnedými znakmi
Potrebná starostlivosť o srsť:vysoká

Kde kúpiť gordon setra?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre gordon setra dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá gordon setra na predaj.

Chovateľské stanice v ČR

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (10 votes)

Vložiť komentár