fbpx

20 dôvodov, prečo si (ne)obstarať vipeta

Baletka, maznáčik, šašo, hlaváč, športovec, tvrďas a hlavne kamarát, ktorý k vám prehovára svojimi hlbokými očami. Tak by sa dal v jednej vete popísať malý anglický dostihový chrt – vipet. Toto elegantné zvieratko vyzerá veľmi nežne a vzbudzuje túžbu po neustávajúcej ochrane. Vipet je však predovšetkým vynikajúci lovec a nie cukrová bábika. Poďme zistiť, či je ideálnym spoločníkom práve pre vás.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

JEDENÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ vipeta

 • Dobrá správa, je to leňoch! Vipet prespí aj 16 hodín denne. Vonku rád zaradí, ale doma ho spoľahlivo nájdete v pelechu alebo posteli.
 • Pokiaľ holdujete pohybu, je aj vtedy vipet tou pravou voľbou. Aj keď veľmi rád leňoší, akonáhle sa ocitne vonku, prebudí sa v ňom športovec. Beh len tak vedľa pána, pri bicykli alebo kolobežky, to všetko bude s radosťou podnikať s vami.
 • Drobný psík nezaberie veľa miesta. Hodí sa aj do malého bytu, a ani v ubytovacích zariadeniach či reštaurácii sa na neho nebudú pozerať cez prsty.
 • Vipet je všeobecne nenáročné zvieratko. Starostlivosť o neho nezaberie veľa času a nie je náročný ani na stravu.
 • Toto plemeno nie je všeobecne zaťažené žiadnymi genetickými vadami. Vipet veľakrát za celý život navštívi veterinára len kvôli povinnému očkovaniu.
 • Vďaka príjemnej a milej povahe je ideálnym spoločníkom.
 • Vipeti nemajú mazové žľazy. Vďaka tomu nie je potrebné ich pravidelne alebo často kúpať a nemajú ani typický psí pach.
 • V priliehavej a takzvanej uzavretej srsti vipeta sa nedržia žiadne roztoče ani prach. Dá sa povedať, že je teda vhodným kamarátom aj pre mnohých alergikov.
 • Vipet nemá vo zvyku často štekať alebo vyť .. Susedia v paneláku pravdepodobne nebudú o vašom miláčikovi ani vedieť.
 • Ak hľadáte parťáka na dlhé roky, budete spokojní. Pätnásťročný vipet nie je žiadnou vzácnosťou.
 • Vipet nepokazí žiadnu zábavu a je natoľko inteligentný, že rôzne vylomeniny zvládne organizovať aj sám. Stane sa tak obľúbeným sprisahancom pri hrách vašich detí.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ vipeta

 • Vipet je tak trochu samoľúby psík. Slepá poslušnosť je mu cudzia a rozhodne nebude robiť, čo vám na očiach uvidí. K výcviku klasickej poslušnosti sa príliš nehodí.
 • V jeho žilách koluje krv teriérov. S tým treba počítať. Ak ste nadšeným záhradníkom, nemuselo by vaše spolubývanie fungovať. Vipet totiž záhradkárči po svojom.
 • Vipeti lovia, ako všetky chrty, zrakom. Odporúčame mať vášho vipeta mimo oplotenej plochy vždy na vodítku. Zver alebo aj igelitová taška, či papierik poletujúci vo vetre, sa mu môžu stať osudným. To, čo si vy bežne nevšimnete, vidí vipet aj na veľkú vzdialenosť. A keď ,, loví“ ide všetko ostatné stranou. Mohlo by sa ľahko stať, že tak váš miláčik príde o život pod kolesami auta alebo guľkou poľovníkov.
 • Hoci je vipet všeobecne zdravé plemeno, je veľmi vhodné ho v zimnom období obliecť. Vďaka zanedbateľnému množstvu telesného tuku by mohol ľahko prechladnúť. A jeden oblečok nikdy nestačí. Reálne hrozí riziko, že na vlastný kabát vám neostane miesto v skrini.
 • Vipetova jemne zamatová hladká srsť je veľmi príjemná na dotyk. Vďaka štruktúre chlpu sa však kvalitne zavŕta kam môže. S vipetom jednoducho budete mať vždy ,, o chlp“ lepší život.
 • Vipet má veľa skvelých vlastností, kvôli ktorým si ho zamilujete. Ale na stráženie si radšej kúpte alarm.
 • Tento anglický aristokrat si ide vždy za svojím cieľom a na majiteľa veľa ohľadu neberie. Je to tvrdohlavý pes. 
 • V teplom počasí si rád natiahne telo na záhrade, ale na celoročný pobyt vonku sa určite nehodí.
 • Je to lovec. Zvierací kamaráti iného druhu by mohli za spolubývanie s vipetom ľahko zaplatiť životom.

Zhrnutie

Vipet je luxusný spoločník. Okolie zaujme svojim exotickým vzhľadom, aj príjemnou a milou povahou. Ak chcete vipeta len ako dekoratívneho a elegantného spoločníka, bude túto úlohu plniť rád. So svojím srdcom športovca sa však nestratí ani na dostihovej dráhe alebo pri coursingu. Dobre si však, prosím, premyslite, čo sa so svojím vipetom chcete v budúcnosti venovať. Psík s predkami úspešnými na dostihoch bude vyžadovať viac aktivity, než jedinec rovnakého plemena, ktorého rodičia excelovali len vo výstavných kruhoch. Vipet je inteligentný pes s veľkým zmyslom pre humor a tak trochu voľnomyšlienkár. Najlepšie mu bude po boku majiteľa s rovnakým naturelom.   

Všeobecná charakteristika vipeta

Toto plemeno je veľmi univerzálne. Prispôsobí sa veľmi aktívnym ľuďom aj povaľačom. Vďaka svojej jemnej, milej a pokojnej povahe sa veľmi hodí ako spoločník aj pre seniorov alebo k deťom. Aktívny pohyb si vie užiť, ale rovnako tak bude vďačný za leňošenie doma a niekoľko prechádzok denne. Vipet je veľmi inteligentný a svojimi kúskami často pobaví celú rodinu. Nemá však v povahe zavďačiť sa za každú cenu. Dosť často je s ním preto trochu ťažšia dohoda. Ak však nájdete spoločnú reč, bude vám verným a príjemným kamarátom veľa rokov.

I. Povaha

Nenechajte sa zmýliť jeho jemným a subtílnym vzhľadom. Vipet je zdatný lovec a športovec. Jeho bystrému zraku neunikne nič. Čo v kombinácii s jeho nezávislou povahou a silným loveckým pudom býva zvyčajne problém. V záujme zachovania života a zdravia vipeta je nutné mať ho stále pod kontrolou. Doma je vipet veľmi príjemným a nevtieravým spoločníkom. Maznanie si vyložene užíva. Aj k cudzím ľuďom je pomerne otvorený a väčšinou si ich získa svojou prítulnosťou a inteligenciou. S výchovou a základnými cvikmi nebýva u vipeta problém. Chápe rýchlo a učí sa rád. Najmä, ak je mu výcvik podaný hravou formou. Napriek tomu sa na neho v tomto smere, vďaka jeho vášni pre lov, nikdy nemôžete úplne spoliehať. Vďaka prirodzenej inteligencii, a s vhodným prístupom majiteľa, nájde uplatnenie aj v rôznych psích športoch, ako sú flyball, dogdancing alebo obedience. Vipet miluje deti a rozhodne sa ich neštíti. 

II. Vzhľad 

Vipet, to je kombinácia osvalenia a sily s ladnosťou a eleganciou. Veľkosť psov je 47 – 51 cm, súk 44 – 47 cm. Váha vipeta v dospelosti sa pohybuje medzi 7 – 14 kilogramami. Dlhej a suchej hlave vipeta dominujú oválne, žiarivé oči s veľmi pozorným výrazom. Farba ňufáku sa odvíja od sfarbenie psa. Väčšinou je čierny, pri modrých psoch môže mať namodralý nádych, u pečeňových psov zodpovedá sfarbením aj nos. Strakaté psy môžu mať tzv. motýlí ňufák, ale nikdy by nemal byť celý bez pigmentu. Skus silných čeľustí je nožnicový. Malé ucho tvorené jemnou kožou je ružicové. Dlhý, svalnatý a elegantne klenutý krk vipeta prechádza do veľmi hlbokej hrude s dostatočným miestom pre srdce. Hlboký hrudník pokračuje širokým a pevným chrbtom so zreteľne klenutými bedrami. Chvost je dlhý a zužujúci, pri pohybe ľahko prehnutý, ale nie nad líniu chrbta. Predné končatiny majú plecia šikmé a svalnaté so zreteľne rysovanými lopatkami. Zápästia sú pevné, dobre pružiace. Zadné končatiny tvoria predovšetkým silné a široké stehná, dobre zauhlené kolená a nízko postavené päty. Labky sú klenuté s dobre oddelenými prstami a silnými vankúšikmi. Srsť je jemná a krátka s uzavretou textúrou. Povolené sú všetky farby alebo ich kombinácie. Z profilu je vidieť dlhý prirodzený krok. Dokonale voľný pohyb. Vyradzujúcimi vadami sú agresivita alebo bojazlivosť. (zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Vipet je rodený komik a ako taký je skvelým parťákom pre vaše deti. Majte však na pamäti, že sa jedná o zvieratko trochu jemnej konštitúcie, a najmä u šteniat je nutný opatrný prístup. Toto plemeno si kontakt a hry s deťmi vyslovene užíva a iste bude rovnocenným partnerom pri každej vylomenine vašich ratolestí. Vzhľadom k jeho plemennej príslušnosti však nečakajte rovnakú náklonnosť ku zvieracím miláčikom iného druhu. Vipet ich bude s najväčšou pravdepodobnosťou považovať za svoju prirodzenú korisť. Spolužitie s mačkou by nemalo pôsobiť veľké problémy. Avšak králiky, morčatá, škrečky alebo iné hlodavce by tomuto šikovnému lovcu mohli padnúť za obeť.

IV. Výchova a výcvik

Vipet je veľmi učenlivý a čistotný. So základnou výchovou teda nemávajú majitelia veľké problémy a zvládne ju aj úplný začiatočník. Toto plemeno je veľmi citlivé. Je nutné sa pri jeho výchove vyvarovať akejkoľvek hrubosti. Láskavosť a dôslednosť v jednaní s vipetom úplne postačia. Vipeti nesmierne radi šantia a pri hre dokážu zázraky. To je cesta k vipetej duši. Hravou formou, bez nudy, je schopný sa naučiť množstvo povelov a trikov. Drill je v jeho prípade vyložene neefektívny a docielite tým iba to, že sa zatne a nebude reagovať vôbec. Ak sa vám stane, že vás vipet ani po absolvovaní základného kurzu poslušnosti nepočúva, nie je to tým, že by bol hlúpy, ale skôr tým, že cvičiť jednoducho nechce. Potom zostáva buď nájsť spôsob, ako to z neho dostať po dobrom, alebo sa zmieriť s tým, že vás tak ako ,, susedovie ovčiak Ben“ počúvať nikdy nebude.   (zdroj)

V. Zdravie a starostlivosť 

Starostlivosť o vipeta nie je nijako náročná. Vďaka absencii mazových žliaz psa nie je cítiť typickým psím pachom. Ak sa vám nevyváľa v niečom dlho mŕtvom, alebo naopak veľmi čerstvom, nie je dôvod používať na jeho srsť kozmetické prípravky, a postačí obyčajná voda. Vipet je v psom svete jedno z mála plemien, ktoré netrpí na žiadne dedičné ochorenia. V chove sa u nás netestuje na žiadne genetické vady. V zahraničí sa testuje na PRA (progresívna atrofia sietnice – následkom je úplná slepota), ale výsledky testov sú takmer vždy negatívne. Úskalím vipeta je jeho obehový systém prispôsobený telu šprintéra. V pokoji sa môže pri počúvaní javiť srdcový rytmus ako nepravidelný, a byť mylne považovaný za arytmiu. Je preto vhodné navštevovať veterinára, ktorý má s chrtmi skúsenosti, alebo ho na tento fakt upozorniť. Ďalšou zvláštnosťou v telesnom uspôsobení vipeta je zvláštny cievny systém v mozgu, ktorý pri šprinte, podobne ako u gepardov, bráni jeho prehriatiu. Ak beží dlhšie a naplno, skolabuje. Toto plemeno netrpí ani glaukómom, dyspláziou ani srdcovými chybami. Je veľmi odolné aj proti infekčným ochoreniam (oči, koža, hnačkové ochorenia) a vyhýbajú sa mu aj potravinové alergie.(zdroj

VI. Náročnosť 

Vipet je pomerne nenáročné plemeno vo všetkých smeroch. Starostlivosť o krátku srsť nie je časovo náročná. Pravidelná kontrola očí, uší, zubov a pazúrikov je rovnaká ako u ktoréhokoľvek iného plemena. Medzi ľuďmi sa traduje, že chrty bývajú veľmi nároční na pohyb. Podľa dlhoročných chovateľov tohto plemena je však opak pravdou. Vipetovi stačí rovnaké množstvo aktivity ako inému priemernému psovi. Ani s výživou si nemusíte príliš lámať hlavu. Vipet príliš netrpí potravinovou intoleranciou, a vzhľadom na jeho veľkosť nie je ani jeho spotreba krmiva nejako zásadná. To však neznamená, že je vhodné ho,,oberať“ na kvalite. Ak by ste sa chceli venovať so svojim vipetom dostihom alebo coursingu, je vhodné sa o zložení kŕmnej dávky poradiť s chovateľom. Vďaka prirodzenej odolnosti a zdraviu ani veterinárna starostlivosť nie je nijak nákladná.

Obstarávacia cena vipeta s PP sa pohybuje v rozmedzí 400 – 600 €(zdroj). Ak sa nechcete zúčastňovať výstav alebo aktívne chovať, môžete sa u chovateľa informovať, či nemá šteniatko v pet kvalite alebo neštandardného jedinca nevhodného do chovu. Skúsený chovateľ už u veľmi malých šteniatok môže spoznať, či sú vhodné skôr na maznáčika (pet kvalita – neatraktívna farba alebo rozloženie znakov atď ..) alebo majú drobnú vývojovú chybu vyraďujúcu z chovu (zlý skus, nezostúpené semenníky, zálomok na chvostíku atp .. .). Takéto šteniatka bývajú výrazne lacnejšie, než zviera, ktoré má nádej presadiť sa na výstavách alebo v chove. Prv než si zaopatríte vipeta od priekupníka alebo z takzvaného domáceho chovu, zvážte prosím adopciu. Tento spôsob obstarania psíka môže mať aj mnoho výhod. Z adopcie môžete získať psíka už naučeného hygiene, samostatnosti a so základným výcvikom. U starších zvierat môžete vyberať aj podľa povahy. Skúsený personál útulku alebo dobrovoľník z dočasnej starostlivosti môže odporučiť psíka na mieru priamo do vašej domácnosti. Väčšina psíkov a sučiek už býva aj kastrovaných, aby sa predišlo nežiaducim nehodám, a všetci majú platné očkovanie, čip a sú pod pravidelnou veterinárnou kontrolou.

VII. História 

Z dostupných prameňov sa vie len to, že plemeno vipet vzniklo importom chrtovitého predka na Britské ostrovy počas vpádu Rimanov. Tá časť populácie, ktorá zostala na juhu ostrovov, postupným krížením s rôznymi druhmi teriérov, nebola poveternostnými podmienkami nútená udržať hustú srsť. Tak vznikli hladkosrsté plemená – greyhound a whippet. Na vzniku Vipeta mali podiel plemená teriérov, ktorá poznáme aj dnes: airdale teriér, bedlingtonským teriér, manchester teriér, yorkshire teriér a english teriér. Vplyvom niektorých teriérov sa vyskytuje aj dlhosrstý variant vipeta. Títo vipeti majú vlajku na zadnej strane stehien, na chvoste, krku a pod hrudnou kosťou. Srsť je skôr hrubá. Nejedná sa však o neuznané plemeno Silken Windsprite, ktoré sa mylne prekladá ako dlhosrstý vipet. Prvé rodokmene vipetov boli vydávané už v roku 1860. Východiskovým plemenom bol greyhound a prikrížili sa teriéry, aby sa znížila výška v kohútiku a odľahčila celková konštitúcia tela. Naopak bol vipet vďaka svojej príjemnej povahe a rýchlemu pohybu následne prikrížený do mnohých plemien duričov (zdroj). 

VIII. Dôležité informácie 

Hmotnosť:psy: 47 – 51 cmsučky: 44 – 47 cm
Výška v kohútiku:Psy aj sučky: 7 – 14 kg
Typický znak:dlhá hlava
Požiadavky na výcvik:stredné 
Energia:stredná 
Dĺžka života:12 – 15 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:vysoké
Potreba pozornosti: stredná 
Pôvodné využitie :dostihový pes
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:hladká
Farba srsti:všetky farby sú pristuojez
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka

Kde kúpiť vipeta?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre vipeta dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá vipeta na predaj.

Pokiaľ máte záujem o adopciu tohto plemena, pod zoznamami chovateľských staníc nájdete odkaz na združenia zaoberajúce sa pomôcť vipetům.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

Útulky, dočasné starostlivosti a depozity

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.5/5 - (22 votes)

Vložiť komentár