fbpx

14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať holuby

Holub domáci bol domestikovaný pred asi 6000 rokmi. Už starí Egypťania používali holuby k doručovaniu správ. Po tisíce rokov mal holub ako náboženské tak praktické využitie po celom svete. Je spomenutý v Biblii i Koráne. V dnešnej dobe je chov holubov prevažne športovou alebo výstavnou záležitosťou, aj keď stále je mnohými holubármi chovaný aj pre kvalitné diétne mäso. Hoci v našich končinách nie je, na rozdiel od chovu papagájov, príliš rozšírený, môžete sa venovať aj chovu exotických druhov holubov.

DESAŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ holuby

  • Aj keď pôsobia trochu menej inteligentne, opak je pravdou. Holub nielen, že inteligentný je, ale dá sa aj veľmi dobre skrotiť.
  • Mnoho holubárov k tomuto koníčku doviedli ich rodinní príslušníci už v nízkom veku. Holuby zvládne chovať aj malé dieťa a sú to teda vhodní miláčikovia aj pre úplných začiatočníkov.
  • Holuby zvyčajne nemávajú žiadne zásadné problémy s rozmnožovaním. Teda aj chov holubov je pomerne ľahká a nijak náročná záležitosť.
  • Ako sme spomenuli už v úvode, okrem iného sa holuby po celom svete chovajú aj ako zdroj kvalitného mäsa. Na tento účel bolo vyšľachtených niekoľko plemien holubov.
  • Ak máte športového ducha, môžete sa s holubmi venovať aj niekoľkým športovým disciplínam. Či už sa jedná o orientačný let alebo vzdušnú akrobaciu, sú v tomto smere holuby nedostižné.
  • Ani majitelia holubov, ktorí dávajú prednosť pred športom skôr estetike, neprídu skrátka. Výstavy holubov sú ako u nás, tak vo svete nesmierne populárne.
  • Odborná literatúra udáva, že bolo vyšľachtených niekoľko stoviek plemien holubov. Výber je teda naozaj široký, čo sa týka vzhľadu, veľkosti a využitia holubov.
  • Holubica biela ako čerstvý sneh alebo naopak holub čierny ako na dobierku z pekla. Holuby majú naozaj širokú škálu farieb, kresieb i typov operenia.
  • Prevažná väčšina holubov je vhodná pre chov vonku v holubníku, voliére alebo voľne. Sú však aj druhy, ktoré sú radšej v teple domova. K nim patrí napríklad obľúbený holúbok diamantový.
  • V Slovenskej republike je veľmi obľúbeným koníčkom chov exotického vtáctva, ako sú kanáriky, astrildy, papagáje a iné. Bohužiaľ, do hľadáčika našich chovateľov sa stále príliš nedostali exotické druhy holubov. A je to škoda. Títo vtáci hýria naozaj krásnymi a jasnými farbami a zďaleka nie sú toľko hluční. Pridáte sa aj vy k priekopníkom chovu exotických holubov u nás?

ŠTYRI dôvody, prečo si OBSTARAŤ holuby

  • Najmä holuby chované vonku sú pomerne náročné na priestor. Nestačí im len uzavretý holubník, prípadne malá preletová voliéra. Niekoľko hodín denne by mali mať možnosť sa aj preletieť.
  • Starostlivosť o holuby, najmä ich kŕmenie, vyžaduje pravidelnosť. Ak máte časovo náročnejšie zamestnanie alebo nepravidelnú pracovnú dobu, mohol by to byť problém.
  • Časová náročnosť chovu sa premieta aj v starostlivosti o čistotu chovateľského zariadenia, prípadne tréning alebo výcvik športovo založených jedincov.
  • Rozoznať holuba od holubice voľným okom býva často veľký problém aj pre dlhoročných holubárov.

Zhrnutie

Holubárstvo má u nás dlhoročnú tradíciu. Či už sa jedná o chov poštových holubov, holubov na mäso alebo vyšľachtených pre bravúrny akrobatický let, chovatelia týchto plemien majú u nás širokú chovateľskú základňu. Do popredia sa, aj keď len pomaly, stále viac dostáva aj chov holubov exotických. Tie oslňujú predovšetkým nádherou farieb svojho operenia. Niektoré z nich môžete vidieť aj v zoologických záhradách. Chov holubov sa neobmedzuje len na vonkajšie priestory a niektoré menšie druhy môžete úspešne odchovať aj v bytovej klietke alebo voliére. Pri väčšine plemien holubov nie sú nároky na stravu alebo chov príliš náročné a zvládne ich aj úplný začiatočník, ktorý sa dostatočne informuje buď z odbornej literatúry alebo od skúsenejších chovateľov.

Chov holubov

Holuby nemajú vyvinutý tzv. pohlavný dimorfizmus. Rozoznať tak samca od samice voľným okom je takmer nemožné. Ideálne je preto zakúpiť priamo chovný pár. Holuby zvyčajne vytvárajú páry na celý život, ale dajú sa aj takzvane preparovať.

Pred rozmnožovaním, ktoré u holubov môže prebiehať 3x až 5x do roka a v čase, keď kŕmia mláďatá, odporúčajú chovatelia podávať krmivo bohaté na bielkoviny, vitamíny a minerálne látky. V tomto čase sa do jedálnička zaraďuje aj živočíšna bielkovina, väčšinou vo forme vaječnej miešaniny.

O vyliahnuté vtáčatá sa svedomito starajú obaja rodičia.

Zvyčajne sa holuby odchovávajú v holubníkoch s preletovou voliérou, kvôli bezpečnosti holúbät. Pohlavne dospelé bývajú zhruba v pol roku, niektoré zdroje udávajú už štvrtý mesiac veku. Rozmnožovať by sa však mali radšej až v jednom roku. Ako materiál na hniezdo postačia dlhé steblá sena alebo trávy a vetvičky. Holuby nie sú príliš dobrí stavitelia. Preto sa holubníky vybavujú takzvanými budníkmi. Ide o plytké otvorené „búdky“. Na dno môžete dať papierovú alebo plastovú misku s trochou pilín ako podstielku. Zhruba 14 dní po párení samica nakladie 1 – 3 (zvyčajne však dve) vajcia. Rodičia striedavo sedia na vajciach približne 17 až 18 dní.

Holúbky opúšťajú búdku po 3 – 5 týždňoch.

Pred zaobstaraním holubov im treba najprv kúpiť alebo zhotoviť holubník, poprípade aj voliéru. Ideálne obydlia pre holuby nájdete popísané, vrátane rozmerov a vybavenia, tu.

Ak sa rozhodnete pre chov v byte, napríklad holúbka diamantového alebo niektorých menších druhov exotických holubov, je minimálny rozmer klietky 80 – 100 × 50 × 50 cm (d×vך) alebo voliérky 180 × 150 × 70-150 cm (v×h×d).

V klietke, voliére alebo holubníku by nemali chýbať:

  • napájačka alebo miska na vodu
  • misky na krmivo – zvlášť na suchú zmes, zvlášť na grit alebo piesok a zvlášť na naklíčené zrno alebo vaječnú miešaninu
  • párovacia klietka
  • kefy a škrabky na čistenie
  • hniezda (budníky)
  • kúpeľňa v letných mesiacoch
  • podstielka na dno
  • bidielka rôznych priemerov alebo tvarované

Ako podstielka do klietky sa dá použiť pieskový papier, obyčajný papier, drevené peletky, dubové alebo bukové štiepky, konopné alebo kukuričné vretená, piesok a iné. Záleží na tom, čo bude vyhovovať vášmu holubovi a čo sa vám bude najlepšie udržiavať v čistote.

Holuby môžu žiť v holubníku celoročne. Ten by mal byť dobre izolovaný a chránený najmä proti vlhkosti a prievanu. Holubník vždy situujeme smerom na juh, kvôli slnečnému žiareniu. Profesionálne zariadenie môže mať aj svetelný zdroj a vykurovanie. Ideálna zimná teplota v holubníku by nemala byť nižšia ako 10 – 15 stupňov.

Základnou potravou pre holuby je zmes rôznych semien a zrnín, ktorú si môžete zaobstarať buď v zoo predajni alebo aj namiešať sami doma, či túto úlohu zveriť chovateľovi, ktorý má s holubmi skúsenosti. K suchej zmesi pridávame naklíčené zrno, v čase vyššieho energetického výdaja aj vaječnú miešaninu, obohatenú o zelené krmivo (žihľava, púpava…). Ideálny je jačmeň (dbajte na vysokú kvalitu) s pšenicou v pomere 1: 4, tie dopĺňame o kukuricu, hrach, pelušku, repku, proso a slnečnicu podľa kondície a životného obdobia holubov. Môžeme pridávať aj vitamíny a pivovarské kvasnice. Dôležitú funkciu v strave holubov zastáva aj vápenný grit a piesok. Vodu meníme minimálne 2x denne.

Kŕmiť sa dá aj už špeciálnymi miešanými zmesami obohatenými o vitamíny alebo kompletným granulovaným krmivom pre holuby. Znova je vhodné sa čo najviac informovať, čím môžeme holubom spestriť jedálniček tak, aby sme im neublížili.

O prídavku vitamínových preparátov sa radšej poraďte so špecializovaným veterinárom alebo dlhoročným chovateľom.

Dôležité informácie o holuboch

Veľkosť:od niekoľko desiatok gramov (holúbok diamantový) po 2,5 kg (korunáč veľký), domáce holuby podľa plemena od 200 g do asi 1 kg
Pôvod:okrem polárnych oblastí všetky kontinenty
Vhodná ubikácia:klietka, voliéra, holubník, voľný chov
Cena:podľa veku, druhu, plemena, farby od 4 po niekoľko desiatok eur
Dĺžka života:10 – 15 rokov
Aktivita:denná

Najčastejšie chované druhy holubov

Holúbok diamantový

Tento drobný exotický holúbok je v našich domácnosti pomerne obľúbeným vtákom. Dorastá do veľkosti 19-21 cm. V slovenských chovoch je pomerne hojný. Má milú, znášanlivú povahu a obvykle dopĺňa voliéru drobným exotom. Nie je príliš divoký a dá sa dobre skrotiť. Základnou farbou je sivá, ktorá na bruchu prechádza do krémovej. Telo je posiate akoby bielymi perličkami. Okolie oka je výrazne červené. Holúbky diamantové sa chovajú v niekoľkých farebných mutáciách. Viac o holúbkoch diamantových sa dozviete napríklad tu.

Mondén

Bol vyšľachtený ako mäsové plemeno holuba a podieľal sa na vzniku mnohých ďalších mäsových a polomäsových plemien holubov. Dospelý mondén dosahuje hmotnosť až 1,5 kg, zvyčajne však okolo 900 g. Mondény sú vďaka svojej váhe prakticky nelietavé a hodia sa preto k chovu vo voliérach. Na výstavách sa hodnotí predovšetkým tvar tela a proporcie holuba, teda nedisponuje takým množstvom farieb a kresieb ako iné plemená. Tvarom trochu pripomína sliepku. Niektoré farby mondénov k nahliadnutiu tu.

Kotrmeliak

Kotrmeliaky (tiež česky rejdiče) sú jedným z obľúbených plemien akrobatických holubov. Jedná sa o pomerne drobné a ľahké vtáky. Unikátne sú svojím spôsobom letu, keď sú schopné otočiť sa o 360 stupňov v horizontálnom alebo i vertikálnom smere letu a pokračovať ďalej. Tento spôsob letu je z veľkej časti daný kotrmeliakom geneticky. Tieto temperamentné holuby majú veľké množstvo farebných variet a kresieb, ktoré si aspoň čiastočne môžete pozrieť tu.

Indický pávik

Kto by nepoznal rozprávku Tri oriešky pre Popolušku? Pravdepodobne indický pávik so svojím nádherným vejárovitým chvostom a hrdým držaním tela pomáhal v kŕdli preberať Popoluške popol a hrach. Toto plemeno sa radí medzi jedno z najstarších vôbec. Sú nenáročné, odolné a výborne sa starajú o mladé. Vyskytujú sa vo veľkom množstve farieb a kresieb. Indický pávik nepatrí medzi svižných letcov, preto nepotrebuje príliš priestrannú voliéru ako iné holuby. Malá fotogaléria indických pávikov tu.

Kariér

Pôvodne sa kariéri (z anglického „carrier“ – nosič) chovali ako poštové holuby. Predtým sa verilo, že orientačný zmysel holuba sídli v jeho mäkkom ozobí. Vznikli tak tzv. bradavičnaté holuby, ktoré sa vyznačujú mohutným ozobím a obočnicou. Jedná sa o impozantne vyzerajúceho, štíhleho holuba s vysokou vztýčenou postavou. Tieto holuby sú zdatní letci. Bohužiaľ, nie sú príliš vhodné k skroteniu a vďaka svojmu extravagantnému vzhľadu potrebujú aj zvýšenú starostlivosť. Vyžadujú čo najmenej prašné prostredie. Aj pri chove v priestranných voliérach sú pomerne divoké a nepriľnú k chovateľovi ako iné plemená. Čo sa týka farieb a kresieb, ani tými kariéri nedisponujú v takom množstve, ako iné plemená. Niekoľko fotografií kariérov a ich bradavičnatej ozdoby nájdete tu.

Ako a kde si kúpiť holuba?

Holuby môžete kúpiť od chovateľa, priekupníka, na vtáčích burzách alebo v prípade holúbka diamantového, vo zverimexe. Vo všetkých prípadoch chcite po predajcovi alebo chovateľovi komplexné informácie o veku, pôvode a starostlivosť o holuby, vrátane návodu na správne kŕmenie. Niektoré druhy exotických holubov podliehajú registrácii CITES. Certifikát o pôvode takéhoto vtáka je pri predaji jeho neoddeliteľnou súčasťou! Cena holubov sa odvíja od ich druhu, plemena, veku, pohlavia, farby. Pohybuje sa v rozmedzí 4 eur za jedinca až niekoľko desiatok eur za chovný pár. V ideálnom prípade získate zvieratko s uceleným „návodom na použitie“. Pri nákupe dbajte na to, z akého prostredia zviera pochádza (čistota prostredia – zápach, zvyšky trusu, pleseň v substráte…) a či sa holub javí ako zdravý (výtok zo zobáka, očí, sťažené dýchanie, výtoky z kloaky, zmeny na koži a perí – holé miesta, matný alebo rozstrapatený a neupravený vzhľad, lúpajúca sa koža na nohách, parazity…).

Niektoré kontakty na chovateľov holubov nájdete tu.

5/5 - (44 votes)

Vložiť komentár