fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)neobstarať tibetského teriéra

Na streche sveta, v Tibete, vzniklo niekoľko neobyčajných plemien. Hoci (chybne) zaradený medzi teriérov, je tento pes vo svojej vlasti predovšetkým skvelým strážcom a ochrancom stád. Reč je o tibetskom teriérovi. Aj keď nie je práve rozšírený a známy, je to veľká škoda. Radi vám tohto sympatického psa „do koča i do voza“ predstavíme. Možno to bude ideálny kamarát práve pre vás.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

TRINÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ tibetského teriéra

  • Verný svojmu pôvodnému poslaniu je tibetský teriér skvelý strážca, ktorý upozorní na každého votrelca.
  • Tento psík je, ako sa hovorí, živé striebro. Do aktívnej rodiny, k čulým seniorom alebo športovému či kynologickému nadšencovi bude ideálnym partnerom.
  • Prirodzená inteligencia a neobyčajná obratnosť ho priamo predurčujú k všestrannému výcviku alebo psím športom.
  • Dogtrekking alebo canicross si toto plemeno bude užívať. Je to rodený vytrvalec.
  • Ak nemáte skúsenosti s inými plemenami, váš tibetský teriér vám to odpustí. Hodí sa veľmi dobre aj pre začínajúcich psíčkarov.
  • Tibetský teriér je vďaka svojej povahe aj dokonalým spoločenským psom.
  • Ak vás zachvátila panika, že by ste sa museli so svojím miláčikom skoro lúčiť, nebojte sa. Tento chlapík sa celkom bežne dožíva pätnástich rokov.
  • Vďaka štruktúre svojej srsti mu chýba takmer typický psí pach. Takže parfumácia bytu exkluzívnou „eau de mokrý pes“, sa nekoná.
  • Tibetský teriér je prirodzene veľmi zdravé plemeno.
  • Stredná veľkosť je tak akurát do bytu, domu alebo aj ubytovacích zariadení v čase dovoleniek.
  • So správnym prístupom bude báječným kamarátom detí a nebude mať problém vychádzať ani s inými domácimi zvieratami.
  • Toto plemeno je veľmi naviazané na svoju rodinu.
  • Ak je dobre socializovaný, môže sa vďaka svojej citlivej a vyrovnanej povahe uplatniť aj v canisterapii.

ŠTYRI dôvody, prečo si NEOBSTARAŤ tibetského teriéra

  • Pokiaľ chcete psíka, ktorý bude s každým hneď kamarát, u tibetského teriéra nepochodíte. Desaťročia šľachtenia zamerané na ochranu stád a majetku majiteľa, v ňom vypestovali nedôveru a ostražitosť voči cudzím ľuďom.
  • Inteligencia tibetského teriéra má nielen pozitíva. Pri nedôslednom vedení má tendencie k prílišnej samostatnosti.
  • Dlhá srsť a vzhľad plyšiaka budia úplne mylný dojem, že tento psík sa hodí najmä na gauč a do postele. Tibetský teriér rozhodne nie je pes pre leňochov.
  • Aj keď jeho chlpy skvele odpudzujú dážď i nečistoty a priamo sa ponúka myšlienka, že by bol ideálnym záhradným psom, tibetský teriér by bez kontaktu s rodinou veľmi trpel. K celoročnému pobytu vonku bez svojich pánov sa toto plemeno vôbec nehodí.

Zhrnutie

Ak hľadáte strážcu, výletníka, parťáka pre deti, športovcov alebo empatického kamaráta a spoločníka, mohol by byť tibetský teriér tá správna voľba. Pre milovníkov exotiky alebo naopak „obyčajného orieškového“ vzhľadu, je tiež vhodný. Zaujme ako širokou škálou farieb svojej krásnej splývavej srsti, tak akurátnou veľkosťou i vzhľadom.

Všeobecná charakteristika tibetského teriéra

Každý, kto by podľa jeho bohatého osrstenia hádal, že si vybral ideálneho povaľača k televízii alebo luxusného psíka len na parádu, by sa veľmi pomýlil. V tele tibetského teriéra bije srdce športovca a vytrvalca, ktorému každá práca alebo aktivita s milovaným pánom urobí ohromnú radosť. Nájdu sa iste aj výnimky, ale primárne sa jedná o zvieratko značné činorodé a pomerne neúnavné. A s tým treba počítať. Tu sa naozaj viac než neoplatí vyberať iba očami, teda podľa vzhľadu psíka, a nezohľadniť prirodzenú povahu plemena.

I. Povaha

Štandard ho definuje ako živého psa s milou povahou. Je pozorný, inteligentný a hravý. K cudzím ľuďom šetrí náklonnosťou.

Tibetský teriér je k svojej rodine milý, priateľský, empatický a veľmi otvorený pes. Je veľmi dobrý strážca, aj keď nie je vyložene obranár, svoju rodinu je ochotný chrániť do posledného dychu. Vďaka vysokej inteligencii, ktorú je občas schopný aj využiť pre svoj prospech, sa s ním výborne pracuje a hodí sa na všestranný výcvik aj na množstvo rôznych psích športov. Na svojho pána máva veľmi silnú väzbu. Vzhľadom k tejto vlastnosti je vyložene nevhodný pre držanie vonku mimo kontakt so svojou rodinou. Avšak výbeh na záhrade s trvalým prístupom do domu určite uvíta. Jeho rezervovanosť k cudzím nie je prehnaná a s kým sa za prítomnosti pána zoznámi, s tým bez problémov vychádza. (zdroj)

II. Vzhľad

Jedná sa o robustného dlhosrstého psa s kvadratickou postavou. Výška psov je 36 – 41 cm, suky sú o niečo menšie. Váha sa pohybuje v rozmedzí 8 – 14 kg.

Hlava je dobre osrstená, avšak srsť nespadá priamo cez oči. Srsť na spodnej čeľusti vytvára briadku, ktorá mu dodáva odhodlaný výraz. Oči sú veľké, guľaté, ideálne tmavo hnedé. Okraje viečok, rovnako ako nos, sú vždy čierne. Skus je nožnicový. Nie príliš veľké uši v tvare písmena V sú silne osrstené.

Silný, svalnatý krk strednej dĺžky prechádza do dobre uložených pliec. Trup je svalnatý, kompaktný a silný. Rovný chrbát prechádza v krátke, mierne klenuté bedrá a rovno zadok. Hrudník má dobre klenutý a rebrá siahajú dosť dozadu. Stredne dlhý, bohato osrstený a vysoko nasadený chvost je nesený vo veselej špirále nad chrbtom. Háčik, ktorý sa vyskytuje na špičke často, je povolený.

Hrudné aj panvové končatiny sú veľmi dobre osrstené, paralelné, s dobrým uhlovaním. Labky sú veľké, oblé, s chlpmi medzi prstami aj vankúšikmi, bez klenutia, postavené úplne na zemi na vankúšikoch.

Pohyb je hladký, ľahký, s dobrým rozsahom, silný odrazom. Srsť s bohatou vlnenou podsadou je dlhá, jemná, rovná alebo zvlnená.

Uznané sfarbenie je biele, zlaté, krémové, sivé alebo dymové, čierne, dvoj i trojfarebné. Nepovolené farby sú čokoládová, pečeňová alebo merle. (zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Tibetský teriér miluje svoju rodinu. S deťmi tvoria nerozlučnú dvojku a ak jeho malí kamaráti práve nevymýšľajú nejaké huncútstvo, rád priloží labku k dielu a nejakú nezbednosť vymyslí za nich. Vďaka jeho veselej, milej a do vysokého veku hravej povahe, ho milujú všetky deti. Avšak ako u každého iného psa by mali tieto srandičky vždy prebiehať pod dohľadom dospelého.

Ani s domácimi zvieratami, ak je na ne od šteňaťa zvyknutý, nemáva tibetský teriér zásadné nezhody. Vychádza dobre aj s inými psami, takže chovať viac tibetských teriérov alebo iných psíkov pohromade, nebýva problém.

IV. Výchova a výcvik

Prirodzená inteligencia a vysoká ochota spolupracovať robia z tibetského teriéra skvelého psa ako pre začiatočníka, tak pre skúseného kynológa, ktorý si brúsi zuby na nejakú tú súťaž alebo závod v poslušnosti či psích športoch. Jeho samostatnosť môže byť trošku oriešok, ale pri láskavej, spravodlivej ale dôslednej výchove nebývajú s tibetským teriérom zvyčajne problémy. Zdôraznili by sme, najmä ak sa s týmto plemenom budete chcieť venovať canisterapii, včasnú a dôkladnú socializáciu na cudzích ľudí. S výberom vhodného jedinca na túto bohumilú činnosť zaiste poradí skúsený chovateľ. Spomenúť musíme aj jeho extrémnu obratnosť a excelentnú koordináciu pohybu, spojenú s rýchlosťou a vytrvalosťou. To ho priamo predurčuje k agility a iným psím športom. Ak nepremýšľate nad pomyselnými vavrínmi slávy, váš tibetský teriér bude aj „iba“ vášnivo rád aportovať tenisák. (zdroj)

V. Zdravie a starostlivosť

Starostlivosť o tibetského teriéra je vďaka jeho srsti celkom náročná. Samozrejme, je veľký rozdiel medzi psíkom výstavným a „iba miláčikom“. Čo však musíte robiť vždy, je pravidelné kefovanie a v prípade znečistenia je najlepšie ho po vychádzke opláchnuť čistou vodou. Tibetské teriéry pomerne trpia na zápaly zvukovodu. Najmä v teplom období roka im preto pravidelne musíte kontrolovať uši, prípadne aj vytrhávať zvnútra chĺpky. Preventívna kontrola chrupu, očí a pazúrov je samozrejmosťou.

Tibeťák je plemeno všeobecne veľmi zdravé a v SR sa, skôr preventívne, povinne testujú len DBK (dysplázia bedrových kĺbov) a niektoré geneticky prenosné ochorenia očí. Naopak, vďaka usilovnej chovateľskej práci sa niektoré ochorenia v chovoch podarili úplne vykoreniť. (zdroj)

VI. Náročnosť

Keď budete mať tibetského teriéra len ako skvelého kamaráta a nebudete sa venovať výstavám ani pretekom či súťažiam, bude jeho chov vcelku nenáročná záležitosť. U výstavných a športovo vedených jedincov je potrebné počítať s vyššími nákladmi za potravinové doplnky a kozmetiku. Vďaka jeho pevnému zdraviu zvyčajne navštevuje tibetský teriér veterinára len preventívne. Ani v prípade závažnejších problémov sa čiastky v ordinácii, vzhľadom k jeho veľkosti, nevyšplhajú do závratných výšok. Viac času vám zaberie výchova a výcvik v kombinácii s dostatočnou fyzickou aktivitou vášho miláčika.

Obstarávacia cena tibetského teriéra s PP sa pohybuje okolo cca 650 eur. (zdroj

Rozhodne odporúčame zaopatriť si šteniatko z preverenej chovateľskej stanice. Predtým, než si tibetského teriéra zaobstaráte od priekupníka alebo z takzvaného domáceho chovu, zvážte prosím adopciu. Tento spôsob obstarania psíka môže mať aj mnoho výhod. Z adopcie môžete získať psíka už naučeného hygiene, samostatnosti a so základným výcvikom. U starších zvierat môžete vyberať aj podľa povahy. Skúsený personál útulku alebo dobrovoľník z dočasnej starostlivosti môže odporučiť psíka na mieru, priamo do vašej domácnosti. Väčšina psíkov a sučiek už býva aj kastrovaných, aby sa predišlo nežiaducim nehodám, a všetci majú platné očkovanie, čip a sú pod pravidelnou veterinárnou kontrolou.

VII. História

Z názvu plemena by sme mohli vyrozumieť, že sa jedná o teriéra pochádzajúceho z Tibetu. Avšak je to len polovica pravdy. Toto plemeno má skutočne korene vo vysokých Himalájach, avšak s teriérmi nemá nič spoločné. Medzi teriérov bol mylne zaradený Angličanmi, ktorí toto starobylé plemeno začiatkom 20. storočia importovali do Európy.

Pôvodné využitie tibetského teriéra bola ochrana a sprievod stád oviec, kôz, jakov a kočujúcich karaván nomádov v ťažko priechodnom horskom teréne.

Vďaka niektorým anatomickým zvláštnostiam – tvaru labiek, uhleniu končatín a neobyčajnej obratnosti a mrštnosti, boli neoceniteľnými pomocníkmi horských pastierov. Aj jeho bystré zmysly a hlásenie štekotom boli vysoko cenené vlastnosti.

Menší jedinci, najmä bielo sfarbení, boli v tibetských kláštoroch po stáročia chovaní ako posvätní psi a nebolo možné ich od mníchov získať inak, než darom. Boli považovaní za živý talizman a nositeľov šťastia. (zdroj)

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy aj sučky: 8-14 kg
Výška v kohútiku:Psy aj sučky: 36 – 41 cm
Typický znak:dlhá srsť aj v tvári, špirálovito stočený chvost
Požiadavky na výcvik:stredné
Energia:vysoká
Dĺžka života:12 – 15 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:stredné
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:pastiersky a strážny pes
Dĺžka srsti:dlhá
Typ srsti:rovná alebo zvlnená s podsadou
Farba srsti:biela, zlatá, krémová, sivá nebo dymová, čierna, dvoj aj trojfarebná
Potrebná starostlivosť o srsť:vysoká

Kde kúpiť tibetského teriéra?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre tibetského teriéra dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka tibetského teriéra na predaj.

Pokiaľ máte záujem o adopciu tohto plemena, pod zoznamom chovateľských staníc uvádzame kontakty na organizácie zaoberajúce sa záchranou tibetských teriérov.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Útulky a depozity

4.8/5 - (11 votes)

Vložiť komentár