Kedysi dávno sa zamiloval kráľ levov do malej opičky a chcel sa s ňou oženiť. K tomuto sobášu však bolo nutné povolenie Ah Chu, ochrancu zvierat. Ah Chu dal súhlas k sobášu pod jednou podmienkou: lev musí obetovať všetku moc a veľkosť svojej láske. Ten súhlasil a daroval navždy svoje srdce malej opičke. Z tohto podivuhodného manželstva sa zrodil leví pes. Prenikavý pohľad a hlboké oči s ľudským výrazom má po opičke, ušľachtilú dôstojnosť a nádhernú hrivu zdedil po levovi. Tak tvrdí stará čínska legenda o vzniku tibetského španiela. Chovatelia o ňom rozprávajú ako o zvieratku, ktoré je zo štvrtiny opica, zo štvrtiny lev a zvyšok tvorí pes. Je toto podivuhodné plemeno to pravé aj pre vás?
Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!
JEDENÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ tibetského španiela
- Tibetský španiel poteší srdce aktívnych športovcov aj tých, ktorí si vyjdú do prírody len cez víkend. Tento prispôsobivý psík zvládne náročnú túru a sledovanie nekonečného seriálu z gauča svojho pána.
- Pôvodne sa tibetský španiel používal, okrem iného, aj ako živý alarm – nepozvaných hostí spoľahlivo ohlási.
- Vďaka vysokej inteligencii tohto zvieratka nie je jeho výcvik príliš náročný.
- S tibetským španielom si poradí aj úplný začiatočník. Smelo ho môžeme odporučiť ako prvého psíka.
- Veľkosť tibetského španiela ho priamo predurčuje k bývaniu v byte alebo vnútri rodinného domu.
- Ak vás okúzlila psia slečna tohto plemena, máme pre vás ďalšiu skvelú správu. Sučky tibetského španiela zvyčajne hárajú, na rozdiel od iných malých plemien, len raz do roka. Zástupy zamilovaných ženíchov sú tak významne obmedzené.
- S malým tibetským španielom zoženiete pravdepodobne lepšie ubytovanie na dovolenke, než s mnohonásobne väčším psíkom. Je skrátka skladný.
- Chovatelia veľmi dbajú o zdravie celého plemena. Tibetský španiel býva obvykle až do vysokého veku veľmi zdravý psík.
- Je nekonfliktný. Iní psi, deti, cudzí ľudia, ostatné zvieratá – so všetkými je tibetský španiel, pokiaľ je k tomu vedený od šteniatka, kamarát.
- S tibetským španielom ušetríte za kaderníka aj nákladnú kozmetiku. Jeho srsť sa nestrihá. Starostlivosť o srsť nie je nijako náročná.
- Napriek tomu, že sa jedná o malého psíka, nestratí sa ani pri psích športoch alebo na cvičisku. Tibetský španiel zvládne záchranárčinu, všestranné skúšky, canisterapiu i agility alebo canicross.
DVA dôvody, prečo si NEOBSTARAŤ tibetského španiela
- Napriek tomu, alebo práve preto, že sa jedná o veľmi inteligentného psíka, tibetský španiel dokáže byť veľmi panovačný.
- Aj keď nevyžaduje strihovú úpravu ani trimovanie, musíte i napriek tomu starostlivosti o srsť venovať nejaký ten čas. Tibetský španiel nepatrí k plemenám, ktoré nepĺznu, takže aj požiadavky na upratovanie budú v tomto období zvýšené.
Zhrnutie
Tibetský španiel neoplýva prvoplánovou krásou iných plemien, svojím vzhľadom vzbudzuje záujem. Malý krátkonohý psík s bujnou hrivou srsti okolo krku, primerane krátkym ňufáčikom a jasným pohľadom veľkých očí, zaujme na prvý pohľad. Vďaka polodlhej srsti a veľkosti sa skvele hodí aj do malého bytu. Vitalita a zdravie plemena zaručujú pomernú dlhovekosť.
Všeobecná charakteristika tibetského španiela
Už v dávnej minulosti bol tibetský španiel chovaný predovšetkým ako psík spoločenský. Vďaka milej povahe sa tieto psy po svojom „objavení“ Angličanmi veľmi rýchlo rozšírili po celom svete. Napriek tomu, že tibetskí španieli nie sú u nás príliš početní, okruh ich obdivovateľov, majiteľov a chovateľov sa v posledných rokoch značne rozšíril. Zaslúžili sa o to, mimo vzhľad, aj výnimočné povahové vlastnosti tibetského španiela, ktorým sa budeme bližšie venovať v nasledujúcom odseku. Toto plemeno je veľmi vhodné ako pre začiatočníkov, tak pre skúsenejších majiteľov, k deťom i ostatným zvieratám.
I. Povaha
Vďaka tomu, že sa jedná od prvopočiatku o plemeno spoločenské, vyznačuje sa milou a príjemnou povahou a veľkou viazanosťou na svojho majiteľa. Od prírody je tibetský španiel aj veľmi inteligentný a rád spolupracuje so svojím pánom. Hodí sa teda aj pre úplného začiatočníka. Výcvik tohto malého psíka nie je časovo ani skúsenosťami nijako náročný. Vyžaduje však láskavé, spravodlivé a dôsledné zaobchádzanie. Vie však byť aj svojhlavý, ak sa prejaví jeho samostatnejšia stránka. Najmä privolanie môže byť, ak ho niečo vonku zaujme, u tibetského španiela problémom. Skorým výcvikom a výchovou a naozaj dôsledným vedením, kedy sa nenecháte obmäkčiť pohľadom jeho nežných očí, dosiahnete s tibetským španielom skvelých výsledkov. Prastará legenda o jeho vzniku má niečo do seba. Okrem psa v ňom žije aj hrdý a majestátny lev a záludná a bujará opička. Majitelia by s týmto systémom „tri v jednom“ určite mali počítať. (zdroj)
II. Vzhľad
Formát tela tibetského španiela je obdĺžnikovitý. Výška sa pohybuje tesne okolo 25,4 cm. Hmotnosť 4,1 – 6,8 kg. Jeho hlava je v pomere k telu malá, široká, hrdo nesená. Je mierne klenutá, s jasne viditeľným čelným sklonom. Spodná čeľusť medzi špičiakmi je široká, papuľa stredne dlhá, bez záhybov a vrások. Je požadovaný ľahký predkus a plnochruposť. Pri zatvorenej papuli nesmie byť vidieť zuby, ani jazyk. Uprednostňuje sa čierno sfarbená nosná huba. Oči sú oválne, výrazné, smerujú dopredu, tmavo hnedé, stredne veľké a výrazné, pomerne ďaleko od seba položené. Vždy s čierne pigmentovanými viečkami. Uši sú pomerne vysoko nasadené, zavesené, stredne veľké, u dospelých psov dobre osrstené. Je žiaduce, aby po stranách hlavy boli nesené trochu zdvihnuté, avšak nie odstávajúce. Krk je skôr krátky, silný, s hrivou, prípadne tzv. šálom, ktorý je u psov výraznejší než u súk. Chrbát rovný. Predné končatiny sú trochu zahnuté. Zadné končatiny sú len mierne zauhlené, päty hlboko siahajúce a zadná strana stehien je bohato osrstená. Labky sú tzv. zajačieho tvaru. Vždy veľmi dobre osrstený chvost je vysoko nasadený, nosený položený cez chrbát, pri pohybe nesený stočený nad chrbtom. Keď je v pokoji chvost zvesený, nesmie byť penalizovaný. Hodvábna srsť je v tvári a na prednej strane končatín veľmi krátka a priliehajúca. Na tele je stredne dlhá, a tiež pomerne priliehajúca. Podsada je hustá a jemná. Všetky farby a farebné kombinácie sú povolené, napriek tomu isté pravidlá existujú. Napríklad vzácne sfarbenie black and tan (čierna s pálením) má povolenú bielu škvrnu na hrudi. Ojedinelé je tiež sfarbenie tricolora. Ak je srsť čisto biela, je nutná dobrá pigmentácia. Tibetský španiel sa však vyskytuje najčastejšie vo farbe sobolej. Toto označenie vystihuje veľa farieb a odtieňov. Hoci do preukazov pôvodu sa oficiálne píše farba sobolia, ďalej sa hovorí o rôznych odtieňoch farby zlatej, hrdzavej, béžovej, červenej, búrkového mraku a to aj v možnej kombinácii s bielymi znakmi alebo s čiernou maskou. (zdroj)
III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom
Tibetský španiel má s deťmi skvelý vzťah. Napriek tomu, že sa jedná o malé plemeno, nie je zbytočne nervózny a s deťmi sa hrá rád. Treba dávať pozor na menšie deti v prístupe k tibetskému španielovi. Najmä šteňatá v nich evokujú pocit, že sa jedná o hračku a nie živé zviera, čo by mohol drobný psík zaplatiť zdravím alebo i životom. Ako u všetkých ostatných plemien, odporúčame vždy hry kontrolovať dospelou osobou. Tibetský španiel nikdy nebol poľovne využívaný a k ostatným zvieratám, ak je na ne zvyknutý, máva všeobecne vrelý vzťah. Ani so psami nebýva v spolužití problém.
IV. Výchova a výcvik
Potrebuje usmernenie trpezlivou výchovou. Niekedy má svoj vlastný názor, teda nie každý príkaz berie na vedomie. Avšak nič s ním nedosiahnete po zlom. Naopak. Neznáša krivdu. Je čistou individualitou. Na druhej strane je pozorným a neúnavným žiakom. Je pre neho typická orientálna nezávislosť. Výchova tibetského španiela nie je príliš ťažká. Nutná je však dôslednosť, pretože má niekedy „svoju hlavu“. Samostatnosť mu rozhodne nie je cudzia. Je veľmi šikovný, čo dokazuje aj skutočnosť, že jeden z českých tibetských španielov je cvičený ako záchranársky pes, ďalší úspešne zložil všestranné služobné skúšky pre malé plemená. Je možné s ním robiť aj agility (mini). Vo svete je veľmi úspešne využívaný pre canisterapiu. Každopádne je tibetský španiel hlavne milým spoločníkom pre človeka, psom vhodným aj pre začiatočníka.
V. Zdravie a starostlivosť
Toto plemeno je, čo sa týka zaťaženia vrodenými ochoreniami, doslova pretkané zdravím. Ako u desiatok ďalších plemien, je však aj u tibetského španiela zaznamenaný výskyt ochorenia očí, známe pod skratkou PRA. V mnohých krajinách (i u nás) je už toto ochorenie povinne sledované a do chovu sa samozrejme púšťajú len nepostihnutí jedinci. V Českej republike sa doteraz nevyskytol ani jeden prípad postihnutia PRA (vďaka starostlivému výberu importovaných jedincov) za čo zberajú chovatelia medzinárodný obdiv. V chove sa povinne sleduje aj DBK (dysplázia bedrových kĺbov).
VI. Náročnosť
Tibetský španiel je plemeno vskutku nenáročné. S pohybovou aktivitou sa rád prispôsobí majiteľovi a ak sa mu dostatočne venujete po návrate z práce, nie je potrebný ani žiadny extrémny výcvikový plán. Teší sa pevnému zdraviu a návštevy veterinára sú skôr sporadické. Je však veľmi dobré pravidelne kontrolovať oči a najmä riasy tibetského španiela, aby sa nestočili späť do oka a nedráždili tak rohovku. Starostlivosť o srsť, chrup, uši a pazúry je rovnaká pri každom inom plemene s podobnou dĺžkou chlpov. Obstarávacia cena tibetského španiela s PP sa pohybuje medzi 300 až 1 000 eurami. Ak sa nechcete zúčastniť výstav alebo aktívne chovať, môžete sa u chovateľa informovať, či nemá šteniatko v pet kvalite alebo neštandardného jedinca nevhodného do chovu. Skúsený chovateľ už u veľmi malých šteniatok môže poznať, či sú vhodné skôr ako miláčik (pet kvalita – farba alebo rozloženie znakov atď.) alebo majú drobnú vývojovú chybu vyraďujúcu z chovu (zlý skus, nezostúpené semenníky, zálomok na chvostíku). Takéto šteniatka bývajú výrazne lacnejšie než zviera, ktoré má nádej presadiť sa na výstavách alebo v chove. Predtým, než si tibetského španiela zaobstaráte od priekupníka alebo z takzvaného domáceho chovu, zvážte prosím adopciu. Tento spôsob obstarania psíka môže mať aj mnoho výhod. Z adopcie môžete získať psíka už naučeného hygiene, samostatnosti a so základným výcvikom. U starších zvierat môžete vyberať aj podľa povahy. Skúsený personál útulku alebo dobrovoľník z dočasnej starostlivosti môže odporučiť psíka na mieru, priamo do vašej domácnosti. Väčšina psíkov a sučiek už býva aj kastrovaných, aby sa predišlo nežiaducim nehodám, a všetci majú platné očkovanie, čip a sú pod pravidelnou veterinárnou kontrolou.
VII. História
Tibetský španiel je prastaré psie plemeno. Prvé zmienky o ňom pochádzajú z tibetských kláštorov. Budhistickí mnísi chovali malé psy, ktoré sa vďaka hustej srsti na krku a chocholčeku na chvoste podobali malým levom. V budhistickej symbolike predstavuje lev víťazstvo nad násilím a agresiou. Psy boli nielen vítanými spoločníkmi, ale vďaka tomu, že počas dňa ležali na kláštorných múroch, pozorovali okolie a hlasným štekotom upozornili na novo prichádzajúcich, boli aj spoľahlivými strážnymi psami. Mnísi si psov tiež vycvičili tak, aby vedeli otáčať modlitebnými mlynčekmi. V neposlednom rade psy často slúžili ako dary pre veľvyslancov a ďalšie významné osobnosti. Tak sa tiež tibetský španiel rozšíril do Číny, Japonska a ďalších krajín, kde dochádzalo ku kríženiu s ďalšími ázijskými psami. Dnešný tibetský španiel má pravdepodobne spoločnú krv s japonským španielom a pekinským palácovým psíkom. Do Európy sa prvý španiel dostal na konci 19. storočia, kedy bol do Anglicka privezený pes menom Ching. Bol vytvorený prvý štandard plemena a tibetský španiel si začal získavať obľubu, ale druhá svetová vojna znamenala takmer koniec chovu. Až po jej skončení sa podarilo chov obnoviť s prispením novo dovezených jedincov. V Amerike sa prvý tibetský španiel narodil v roku 1965 a prvý klub plemena tam bol založený roku 1971. Oficiálneho uznania sa tibetskému španielovi dostalo v roku 1983. K nám sa tibetský španiel dostal v polovici deväťdesiatych rokov 20. storočia. V roku 1992 bol v SR založený Klub Tibetských plemien, ktorý chov tibetského španiela zastrešuje. U nás aj celosvetovo patrí tibetský španiel medzi málopočetné psie plemená. (zdroj)
VIII. Dôležité informácie
Hmotnosť: | Psy aj sučky: 4,1 – 6,8 kg |
Výška v kohútiku: | Psy aj sučky: 25,4 cm |
Typický znak: | predkus, hriva okolo krku |
Požiadavky na výcvik: | nízke |
Energia: | stredná |
Dĺžka života: | 12 – 15 rokov |
Sklony k slintaniu: | nízke |
Sklony k chrápaniu: | nízke |
Sklony k štekaniu: | stredné |
Sklony k hrabaniu: | nízke |
Potreba pozornosti: | vysoká |
Pôvodné využitie: | strážca, spoločenský pes |
Dĺžka srsti: | stredná, na chvoste a okolo krku dlhšia |
Typ srsti: | hodvábna, rovná |
Farba srsti: | čierna, biela, sobolia, particolor, tricolor, black and tan |
Potrebná starostlivosť o srsť: | stredná |
Kde kúpiť tibetského španiela?
Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre tibetského španiela dobrým pánom? Tak dobre teda! Na Slovensku nie je žiadna chovateľská stanica tibetských španielov, ktorá by mala prístupné webové stránky. Preto prikladáme odkaz na Klub chovateľov tibetských plemien, kde je možné sledovať aktuálnu inzerciu, prípadne sa obrátiť na poradcu klubu.
Nižšie prikladáme zoznam chovateľských staníc v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteňatá tibetských španielov na predaj.
Pokiaľ máte záujem o adopciu tohto plemena, pod zoznamom chovateľských staníc uvádzame kontakty na organizácie zaoberajúce sa záchranou tibetských španielov.
Chovné stanice na Slovensku
Chovné stanice v Česku
- CHS Perla Mahagon
- CHS Bohemia Maestro
- CHS Barja
- CHS Bedigebu
- CHS Pearl moon
- CHS Qomo-Ri
- Zobraziť všetky chovné stanice na Seznam.cz
Útulky, dočasná starostlivosť a depozity
Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?
- Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
- Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
- Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
- Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
Redaktorka | Kynológia a chovateľstvo sú môj veľký koníček. Niekoľko rokov som pracovala v zoopredajni, mám doma niekoľko domácich miláčikov a od základnej školy mám veľmi vrúcny vzťah aj ku slohovkám. Dáva mi obrovský zmysel spájať tieto dve vášne a tvoriť články, ktoré môžu pomôcť aj ďalším zapáleným chovateľom.