fbpx

Najlepšie škrabadlá pre mačky 2024 & Ako ich vybrať (skúsenosti)

Ak chováte svoju mačku v byte, určite jej chcete dopriať čo najpríjemnejšie prostredie, v ktorom bude mať všetko, čo potrebuje. Škrabadlo patrí v tomto smere k úplným nevyhnutnostiam, lebo brúsenie pazúrikov je pre týchto miláčikov úplne prirodzenou činnosťou.

Kým vonkajšie mačky si vystačia napríklad s kôrou na stromoch, tie domáce sa bez škrabadla, ak je vám váš gauč milý, nezaobídu.

Najlepšie škrabadlá pre mačky

Na trhu je nespočetné množstvo škrabadiel pre mačky a ak sa človek pri nákupe nechce napáliť, je ich treba prejsť desiatky a riadne sa vzdelať v tom, podľa čoho ich vyberať. My sme to urobili za vás a vybrali sme tie najlepšie škrabadlá pre mačky dostupné v roku 2024. Aj napriek tomu však odporúčame prečítať si aj sekciu nižšie: Ako vybrať škrabadlá pre mačky?, kde sa dozviete všetko, čo pred nákupom potrebujete vedieť.

Najlepšie malé škrabadlá pre mačky

Nemáte doma veľa voľného priestoru a aj napriek tomu chcete svojej mačičke dopriať miesto na brúsenie pazúrikov? Ak áno, potom presne pre vás sme zostavili tri najlepšie škrabadlá do výšky 100 cm. Aké škrabadlá malej veľkosti sa teda dostali do nášho výberu?

Najlepšie škrabadlo malej veľkosti

SORIA škrabadlo pre mačky

Rozmery: 45 x 45 x 80 cm
Orientačná cena: €50
2. najlepšie škrabadlo malej veľkosti

Trixie škrabacia doska

Rozmery: 55 x 35 cm
Orientačná cena: €9
3. najlepšie škrabadlo malej veľkosti

Škrabadlo Aida

Rozmery: 35 x 35 x 54 cm
Orientačná cena: €14

Najlepšie stredné škrabadlá pre mačky

Chcete svojej mačke dopriať miesto na brúsenie pazúrikov i možnosť odpočívať vo výške, ale máte v byte do istej miery obmedzený priestor? Ak áno, potom presne pre vás sme zostavili tri najlepšie škrabadlá s výškou 100 až 160 cm. Aké škrabadlá strednej veľkosti sa dostali do nášho výberu?

Najlepšie škrabadlo strednej veľkosti

Škrabadlo Traviata

Rozmery: 35 x 35 x 109 cm
Orientačná cena: €40
2. najlepšie škrabadlo strednej veľkosti

Škrabadlo Karlie-Flamingo Victoria

Rozmery: 103 x 57 x 141 cm
Orientačná cena: €95
3. najlepšie škrabadlo strednej veľkosti

Škrábadlo Leontine

Rozmery: 60 x 57 x 103 cm
Orientačná cena: €80

Najlepšie veľké škrabadlá pre mačky

Máte v byte dostatok priestoru a hľadáte prepracované škrabadlo s niekoľkými odpočívadlami, ktoré mačičke zaručí zábavu na dlhé hodiny? Ak áno, potom presne pre vás sme zostavili tri najlepšie škrabadlá s výškou väčšou ako 160 cm. Aké škrabadlá tejto veľkosti sa dostali do nášho výberu?

Najlepšie škrabadlo veľké veľkosti

Goleto škrabadlo pro kočky

Rozmery: 55 x 115 x 265 cm
Orientačná cena: €64
2. najlepšie škrabadlo veľké veľkosti

Mačací strom Jurhan & Co.KG Germany

Rozmery: 52 x 71 x 175 cm
Orientačná cena: €60
3. najlepšie škrabadlo veľké veľkosti

BestPet škrabadlo pro kočky Amy

Rozmery: 50 x 50 x 170 cm
Orientačná cena: €50

Ako vybrať najlepšie škrabadlá pre mačky?

Čo si budeme nahovárať, väčšina škrabadiel nie je práve najdizajnovejším doplnkom do bytu, ale aj tak sa skúste pri výbere viac ako na vzhľad zamerať na to, aby vašej mačke čo možno najviac vyhovovalo. Podľa akých faktorov teda škrabadlo vyberať?

I. Podľa veľkosti

Škrabadlá pre mačky majú okrem miesta pre brúsenie pazúrikov aj veľa ďalších, pre mačku fascinujúcich prvkov, ako sú klbká na povrázku určené na hranie či plochy na odpočinok. Pri výbere však sledujte predovšetkým práve plochu určenú na škrabanie, ktorá by mala byť dostatočne veľká. Mačky sa pri tejto činnosti rady preťahujú, takže by ideálne mali byť aj v dostatočnej výške.

Veľkosť škrabadla prispôsobte aj starobe mačky.

 • Škrabadlá pre mačiatka – nekupujte pre malé mačiatko hneď ohromné škrabadlo, aby sa zabavilo. Je dosť možné, že ho veľká konštrukcia skôr vyľaká. Začnite menším škrabadlom a prípadne kúpte v neskoršom veku nové a väčšie.
 • Škrabadlá pre dospelé mačky – u dospelých mačiek už na žiadne obmedzenia, čo sa týka veľkosti škrabadla, netreba hľadieť a vybrať môžete to, ktoré si bude podľa vás najviac užívať.

Tip: Ak sa rozhodujete medzi dvoma veľkosťami, zvoľte vždy tú väčšiu, ktorá ponúkne mačke viac priestoru pre škrabanie i pre hru.

II. Podľa materiálu

Pri výbere škrabadla narazíte na celý rad najrôznejších materiálov. Veľa z nich je navrhnutých tak, aby lahodili ľudskému oku, ale často sú tým nepríťažlivé pre mačky. S akými materiálmi sa môžete stretnúť?

 • Kobercoviny – škrabadlá bývajú často pokryté kobercovým materiálom, ktorý sa síce niektorým mačkám aj páči, ale nepatrí k tým najvhodnejším. Aby ste mačku odradili od toho škriabať ostatné veci v dome, je potrebné, aby sa materiál škrabadla odlišoval od ostatných, ktoré v byte nájde. Inak mačka nechápe, prečo je v poriadku brúsiť si pazúriky na škrabadle, ale na koberci nie. Okrem toho tiež tieto materiály nebývajú dostatočne drsné a mačkám nestačia k perfektnému brúseniu.
 • Sisalový koberec – tento materiál je u mačiek veľmi obľúbený. Umožňuje im neprerušený vertikálny pohyb po tkanine, čo im vyhovuje.
 • Sisalové lano – pri škrabadlách vídame tento druh materiálu veľmi často. Jeho problém však spočíva v tom, že mačkám pohyb pazúrikov narúša vrstvenie lán nad sebou. (zdroj)

Tip: Uistite sa, že je materiál škrabacích plôch vymeniteľný. Výrazne tým totiž predĺžite životnosť a použiteľnosť škrabadla.

III. Podľa uhla

Aby škrabadlo splnilo požiadavky vášho štvornohého maznáčika, je potrebné vybrať aj správny uhol pre škrabanie. To najlepšie odhadnete, ak už vaša mačka začala niektorý nábytok v byte škriabať.

 • Horizontálny – keď si vaša mačka obľúbila škrabanie koberca, potom zrejme ocení škrabací priestor v horizontálnej polohe, napríklad v podobe dosky potiahnutej sisalom.
 • Vertikálny – ak sa naopak váš štvornohý spoločník vyžíva pri ničení gauča či kresla a rád sa pri škrabaní preťahuje, určite by ocenil vertikálny a vysoký priestor pre túto činnosť.(zdroj)

IV. Podľa povahy mačky

Škrabadlá väčšinou okrem samotnej plochy pre brúsenie pazúrikov ponúkajú aj celý rad ďalších doplnkov pre zábavu a odpočinok. S tým, či zvoliť jednoduché, malé škrabadlo či vysoký strom s celým radom „prídavkov“ vám poradí povaha mačky.

 • Aktívna mačka – ak máte doma malú šelmu, ktorá nemá priestor sa vyblázniť vonku, určite ocení veľa zavesených balónikov, úkrytov a ďalších vecí, ktoré môže na škrabadle objavovať.
 • Spáč – ak je váš maznáčik už starší, alebo jednoducho dáva pred hrami prednosť skôr odpočinku, potešíte ho napríklad škrabadlom s pelechom.

V. Podľa kvality

Ak chcete, aby vám škrabadlo doma pár rokov vydržalo a bolo navyše bezpečné, neuprednostňujte pri jeho výbere cenu, ale hľaďte skôr na kvalitu. A to pri konštrukcii aj použitých materiáloch.

 • Konštrukcia – dôležitým prvkom predovšetkým pri vyšších škrabadlách je ich stabilita a pevnosť. Mačka po ňom bude skákať a liezť a to sa nesmie za žiadnych okolností prevrátiť. Hrozí zranenie maznáčika a zároveň už mu nebude dôverovať a pazúriky si bude opäť škriabať o nábytok. Presvedčte sa teda, či je konštrukcia dostatočne pevná a nekýve sa.
 • Materiály – okrem materiálov použitých pre škrabaciu plochu sa oplatí sledovať aj materiál samotnej konštrukcie. Často býva pri lacných typoch používaný kartón, ktorý ale práve najdlhšiu životnosť nesľubuje. Oveľa vhodnejšia je drevotrieska či drevo.

Často kladené otázky

Prečo mačka potrebuje škrabadlo?

Brúsenie pazúrikov je pre mačky úplne prirodzenou a neodmysliteľnou činnosťou. Kúpou škrabadla tak uchránite nábytok v byte pred poškodením. Škrabadlo ale poskytuje pre mačky aj celý rad ďalších výhod. Jeho prostredníctvom zanechávajú mačky značky – pachové a aj tie viditeľné, zároveň sa brúsením upokojujú. V neposlednom rade je potom pre ne samotné škrabadlo zážitkom a hrou.

Kam škrabadlo umiestniť?

Škrabadlo postavte na také miesto, aby k nemu mala mačka bezproblémový prístup. Mala by mať dostatok priestoru pre brúsenie pazúrikov i preťahovanie. Výhodné je tiež umiestnenie škrabadla blízko okna, aby mohla pozorovať dianie vonku. Väčšina z nich tiež ocení umiestnenie v blízkosti kúrenia, najmä ak je súčasťou škrabadla i odpočinkový priestor.

Ako naučiť mačku brúsiť si na škrabadle pazúriky?

Najprv budete možno potrebovať odnaučiť mačku chodiť si brúsiť pazúriky na staré miesto – gauč alebo napríklad koberec. Kedykoľvek so škrabaním začne, dajte jej zvukovým vnemom, napríklad tlesknutím, najavo, že robí niečo zle a odneste ju k novému škrabadlu. Aby pre ňu bolo príťažlivejšie, môžete ho nastriekať stimulačným mačacím sprejom.

Zhrnutie

Snažte sa pri výbere škrabadla vžiť do svojej mačky a vybrať jej v spleti rôznych typov to, ktoré bude najlepšie zodpovedať jej potrebám. Veľa odpozorujete už z toho, kam si chodí brúsiť pazúriky teraz. Podľa toho môžete vybrať veľkosť aj uhol, v akom je škrabacia plocha umiestnená. Dobre preskúmajte tiež kvalitu materiálov a spracovanie škrabadla – musí byť stopercentne pevné a bezpečné. Na základe povahy mačky potom odhadnete aj to, aké ďalšie doplnky by na škrabadle ocenila.

4.8/5 - (5 votes)

1 komentár k “Najlepšie škrabadlá pre mačky 2024 & Ako ich vybrať (skúsenosti)”

Vložiť komentár