fbpx

Najlepšie mačacie záchody 2024 & Ako ich vybrať (skúsenosti)

Mačky sú na rozdiel od mnohých iných domácich maznáčikov veľmi samostatné zvieratá, ktoré priveľa starostlivosti nevyžadujú. Okrem dostatočného prísunu jedla a vody je pre ne však zásadný vyhovujúci a pravidelne čistený záchod.

Nie je nič nepríjemnejšie, než ak mačka vykonáva svoje biologické potreby na iných miestach a nesprávne zvolený, či umiestnený záchod, býva častým (nie však jediným) vinníkom. Dali sme pre vás preto dohromady pár rád, ako sa v širokej ponuke mačacích toaliet zorientovať a vybrať správne.

Najlepšie mačacie záchody

Na trhu je nespočetné množstvo mačacích záchodov a ak sa človek pri nákupe nechce napáliť, je ich treba prejsť desiatky a riadne sa vzdelať v tom, podľa čoho ich vyberať. My sme to urobili za vás a vybrali sme tie najlepšie mačacie záchody dostupné v roku 2024. Aj napriek tomu však odporúčame prečítať si aj sekciu nižšie: Ako vybrať mačací záchod?, kde sa dozviete všetko, čo pred nákupom potrebujete vedieť.

Najlepšie mačací záchod

Curver Rattan Anthracite Grey

Typ: krytá
Rozmery: 51 x 39 x 39 cm
Orientačná cena: €43
2. najlepšie mačací záchod

Toaleta CatIt Design

Typ: krytá
Rozmery: 56 x 38 x 48 cm
Orientačná cena: €27
3. najlepšie mačací záchod

Savic Figaro

Typ: nekrytá
Rozmery: 55 x 48,5 x 15,5 cm
Orientačná cena: €8
4. najlepšie mačací záchod

Litter-Robot III automatická samočistiaca toaleta

Typ: krytá – automatická
Rozmery: 68,5 x 61,6 x 75 cm
Orientačná cena: €700
5. najlepšie mačací záchod

CAT IT Design Sifting Toaleta

Typ: krytá
Rozmery: 66 x 48 x 63 cm
Orientačná cena: €88
6. najlepšie mačací záchod

Savic Toaleta Nestor

Typ: krytá
Rozmery: 56 x 39 x 38,5 cm
Orientačná cena: €20
7. najlepšie mačací záchod

WC Flip Cat Large

Typ: krytá
Rozmery: 39 x 50 x 37 cm
Orientačná cena: €24

Ako vybrať mačací záchod?

Najmä ak vyberáte mačaciu toaletu prvýkrát, môže pre vás byť široká škála modelov skôr na obtiaž. Nemusíte sa však desiť, väčšina záchodov pre mačky sa líši len v niekoľkých základných parametroch, ako je veľkosť, tvar a dizajn.

Jednotlivé typy sme zoradili do kategórií a pridali sme k nim negatíva i pozitíva, aby sme vám výber čo najviac zjednodušili. Podľa čoho sa môžete pri výbere riadiť?

I. Podľa veľkosti mačky

Toto je ten najdôležitejší parameter. Záchod musí byť pre mačku pohodlný a musí v ňom mať dostatok priestoru na otáčanie a hrabanie. Prihliadnite tak k veľkosti a tiež k veku mačky.

Všeobecne sa majitelia zhodujú, že čím väčší záchod zvolíte, tým lepšie. Mačka dostatok miesta ocení a navyše si v ňom bude môcť nájsť čisté miesto pre vykonanie potreby aj v prípade, že ste ho nejakú dobu nečistili.

  • Záchody pre mačiatka – nie vždy je nutné kupovať jeden záchod pre mačiatko a za pár mesiacov obstarávať väčší. Len pri nákupe prvej mačacej toalety berte do úvahy to, že musí byť aj pre malé mačiatko dobre prístupná. Ak by bol napríklad vchod príliš vysoko, mohol by to pre ňu byť problém.
  • Záchody pre dospelé mačky – väčšina záchodov je tvarovo prispôsobená práve zdravým a dospelým mačkám, takže tu sa nemusíte riadiť žiadnym obmedzením.
  • Záchody pre staršie mačky – keď je váš maznáčik už v pokročilom veku alebo je obmedzovaný chorobou, opäť, rovnako ako u mačiatok, myslite na to, aby mal k toalete bezproblémový prístup. Preskakovanie či preliezanie vysokého vchodu by preň mohlo byť neprekonateľnou prekážkou.

II. Podľa dizajnu

Keď opomenieme rôzne tvary a farby mačacích záchodov, ktoré hrajú úlohu iba v tom, ako vám zapadnú do interiéru, zostanú nám dva základné dizajny mačacích toaliet – otvorený a uzavretý.

  • Otvorený – nekrytá toaleta je najbežnejším typom. Medzi majiteľmi je obľúbená pre svoju nízku cenu, ale páči sa aj mačkám. Zatiaľ čo niektoré preferujú súkromie, iné majú rady vždy dokonalý prehľad o tom, čo sa deje okolo nich. Hodia sa tiež do domácností, kde je viac mačiek. V prípade uzavretej toalety si totiž môžu maznáčikovia navzájom blokovať vchod, ak medzi nimi nepanujú úplne vrelé vzťahy. (zdroj)
  • Uzavretý – záchod s poklopom umožňuje mačke nerušené vykonávanie potreby, čo niektoré z nich oceňujú. Tým, že mačka na toaletu vchádza dvierkami, sa tiež eliminuje pach vychádzajúci zo záchodu. To však môže byť občas aj nevýhodou – ľahšie sa tak môže stať, že ho zabudnete vyčistiť a mačka stratí záujem na záchod chodiť. Počítajte tiež s tým, že sa jedná o drahší variant mačacích záchodov.(zdroj)

III. Podľa výšky okrajov

Odkryté mačacie toalety majú rozdielne vysoké okraje a výber, či zvoliť nižší alebo vyšší, je veľmi individuálnou záležitosťou. Snažte sa tak čo najviac odpozorovať návyky svojho maznáčika a na základe toho určiť, aký typ by mu mohol viac vyhovovať.

  • Nižšie okraje – tento typ sa hodí pre staršie mačky či naopak mačiatka, lebo je prístupnejší. Vždy ale musí byť okraj vysoký tak, aby sa do záchodu vošiel dostatok podstielky. Treba tu však rátať s tým, že pri hrabaní môže stelivo lietať von.
  • Vyššie okraje – toaleta s vyšším okrajom je trochu praktickejší variant, pretože toľko nehrozí vypadávanie podstielky. Zároveň sa tiež hodí pre mačky, ktoré rady močia na vertikálny povrch. Negatívom tohto typu je horšia prístupnosť.

IV. Podľa spôsobu čistenia

Nech už zvolíte akúkoľvek toaletu, musíte sa vždy starať o jej dostatočné čistenie. Rovnako ako by sa nám nepáčilo používať znečistený záchod, nechcelo by sa naň ani čistotným mačkám. Existuje tu ale variant ako si čistenie môžete výrazne uľahčiť.

  • Ručné čistenie – klasické mačacie záchody sú určené pre tento spôsob čistenia, ktorý je vcelku jednoduchý a praktický. Stačí vynášať každodenne exkrementy a raz za 2-4 týždne kompletne vymeniť stelivo.
  • Automatické čistenie – existujú však už aj také záchody, ktoré sa po návšteve mačky vyčistia samé. Má to mnoho praktických výhod. Ušetríte si tým prácu, eliminuje sa tak množstvo pachov, často výrazne ušetríte za stelivo a sú veľkou pomocou predovšetkým v domácnostiach s viacerými mačkami. Aj tu sa však nájde pár nedostatkov. Jedným z nich je pochopiteľne vyššia nákupná cena. Pri každodennom čistení mačacieho záchodu si tiež máte šancu všimnúť, že je niečo v neporiadku a odhaliť tak napríklad krv v moči mačky a nastupujúcu chorobu. To je v prípade tohto typu toalety ľahké prehliadnuť.

Často kladené otázky

Koľko mačacích záchodov v byte potrebujem?

Pripočítajte k množstvu mačiek v byte číslo jedna, a dostanete ideálny počet záchodov, ktoré by ste im mali dať k dispozícii. Ak máte viacposchodový dom, mala by byť jedna toaleta v každom z nich. (zdroj)

Kam záchod umiestniť?

Mačacia toaleta by mala byť predovšetkým na mieste, kde k nej bude mať mačka bezproblémový prístup. Nevhodné sú príliš rušné miesta, ale zároveň neocenia umiestnenie v tmavom kúte v pivnici. Neumiestňujte ju tiež do tesnej blízkosti misiek s vodou a granulami. Ideálna je napríklad kúpeľňa alebo miestnosť, v ktorej sa bežne pohybujete.

Ako mačku naučiť záchod používať?

Správny výber a umiestnenie mačacieho záchodu je základom pre to, aby sa ho mačka naučila bez problémov používať. Najprv ju s novým záchodom zoznámte – môžete sa s miláčikom v jeho okolí napríklad hrať, aby ho zaregistroval. Pochváľte mačku keď ho použije. Môžete ju napríklad odmeniť v prvých dňoch i maškrtou. Ak záchod používať nechce, skúste ho premiestniť alebo skúste iný typ podstielky.

Zhrnutie

Pri výbere mačacieho záchodu je rozhodujúca predovšetkým jeho veľkosť. Spoločne s výškou okrajov vyberte takú veľkosť, ktorá bude mačke príjemná a umožní jej dostatok voľnosti. Vyberať môžete medzi krytými a odkrytými toaletami. Tu je výber na vás, ale predovšetkým v malých domácnostiach oceníte skôr uzavretý variant, ktorý viac izoluje pachy a obmedzí znečistenie v jej okolí.

Ak nie ste limitovaní cenou, možno vás zaujmú aj automatické mačacie záchody, kde odpadá ich každodenné čistenie. Hodia sa predovšetkým do domácností s viacerými mačkami, ale okrem ceny je potreba zvážiť napríklad aj ich životnosť.

4.8/5 - (6 votes)

Vložiť komentár