fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať škótsku klapouchú mačku

Mačacie plemeno so sovím vzhľadom, vzniknuté genetickou mutáciou u domácej mačky. Pokojná, trpezlivá a prispôsobivá mačka, ktorá miluje spoločnosť a pokiaľ jej nemá dostatok, veľmi trpí. Bude škótska klapouchá mačka tým najlepším mačacím miláčikom do vašej rodiny? Čítajte ďalej a dozviete sa všetky potrebné informácie o tomto unikátnom plemene.

DESAŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ škótsku klapouchú mačku 

 • Variant škótskej klapouchej mačky so sklopenými ušami (Scottish Fold) je veľmi originálnym miláčikom, ktorý každého zaujme svojím roztomilým sovím vzhľadom.
 • Povahovo je toto plemeno veľmi kontaktné, priateľské a maznavé. Miluje ľudskú spoločnosť.
 • Škótska klapouchá mačka bude mať rada celú svoju rodinu vrátane menších detí, je veľmi trpezlivá a bude vám zábavným spoločníkom.
 • Pri hrách je táto mačka jemná a väčšinou nevyťahuje pazúriky.
 • Škótska klapouchá mačka nepohrdne ani zvieracími kamarátmi, naopak: ak bývate mimo domova, určite jej kamaráta kúpte.
 • Táto mačka zvláda aj život v byte, hoci bude rada za možnosť výbehu.
 • Škótsku klapouchú mačku nájdete v mnohých farebných variantoch, existuje dlhosrstý i krátkosrstý variant – výber je na vás.
 • Nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Vyčesávať srsť stačí len občas, veterinára stačí navštíviť na bežné kontroly, očkovanie a odčervenie.
 • Škótska klapouchá mačka je veľmi učenlivá a snaživá, užijete si s ňou dostatok zábavy.
 • Táto mačička sa výborne hodí aj ako parťák na spoločné prechádzky na vodítku alebo na výlety.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ škótsku klapouchú mačku

 • Toto plemeno je extrémne náročné na chov. Kvôli možným zdravotným problémom musia chovatelia veľmi dobre plánovať krížení.
 • Škótska klapouchá mačka si so sebou môže niesť závažné zdravotné problémy, pretože genetická mutácia, prejavujúca sa sklopeným uchom, môže viesť aj k problémom s ostatnými chrupavkami v tele.
 • Ak bývate často mimo domova a nechcete viac ako jednu mačku, toto plemeno nebude pre vás. Je veľmi spoločenské a môže dokonca trpieť aj depresiami.
 • Cena týchto mačiek je u nás veľmi vysoká, pretože sú v Európe vzácne. Aj z toho dôvodu sa nimi u nás nezaoberá príliš veľa chovateľských staníc.
 • Tieto mačky sa potrebujú zabaviť. Musíte sa im venovať, hrať sa s nimi a zamestnávať ich telo i hlavu, inak budú trpieť.
 • Škótska klapouchá mačka je extrémne verné plemeno, viazané na človeka a bude vás prenasledovať na každom kroku. Pokiaľ chcete kľudnejšieho a samostatnejšieho miláčika, skúste sa pozrieť napríklad na britskú mačku.
 • Tieto mačky bývajú tiež pomerne tvrdohlavé a stoja si za svojím. Je pravdepodobné, že u vás doma to budú riadiť ony.

Zhrnutie 

Škótska klapouchá mačka je maznáčik originálneho vzhľadu, ktorý vás očarí svojou priateľskou povahou. Zamiluje si vás a bude vás všade nasledovať. Zle znáša samotu, minimálne jeden zvierací kamarát je nutnosťou. Hodí sa ako do bytu, tak aj do domčeka s výbehom. Je učenlivá, ale aj tvrdohlavá a jej chov sa musí veľmi starostlivo plánovať kvôli možným zdravotným problémom.

Všeobecná charakteristika škótskej klapouchej mačky

Škótska klapouchá mačka vás prekvapí svojou mierumilovnosťou a priateľskosťou. Je hravá, pazúriky na vás ale väčšinou nevytiahne. Často spí v pozícii na chrbte bruškom nahor, čo nie je u mačiek príliš obvyklé. Kožúšok môže mať ľubovoľnú dĺžku a takmer akúkoľvek farbu. Škótska klapouchá mačka sa vyskytuje vo variante so sklopeným aj rovným uchom – obe tieto varianty sa používajú v chove.

Povaha

Škótska klapouchá je dobrá a maznavá mačička, ktorá si zamiluje celú svoju rodinu. Bude vám veľmi dobrú spoločníčkou, pretože je veľmi hravá a chce vedieť, čo sa okolo nej deje. Nebude sa vám ale vnucovať. Táto mačka dobre znáša aj spoločnosť iných zvierat, pretože je veľmi nekonfliktná. Nemá prehnané množstvo energie, ocení ale možnosť vonkajšieho výbehu či aspoň zasieťovaný balkón, aby sa mohla trochu vyblázniť. Má pomerne silné lovecké pudy, bude vám z výletov von nosiť rôzne prekvapenia.

Škótska klapouchá mačka je prispôsobivá a nie je príliš ukecaná, je skôr tichšia. Rada sa s vami ale bude hrať a budete ju mať neustále v blízkosti. Nechce byť doma sama a je rada stredobodom pozornosti. (zdroj)

Vzhľad 

Škótska klapouchá mačka je stredne veľké plemeno s váhou medzi 3 až 6 kg. Telo je dobre osvalené, hlava guľatá so širokým, ľahko zalomeným nosom. Chvost tejto mačky je dlhší a nie je príliš ohybný. Labky sú zaguľatené. Srsť je veľmi hustá a môže byť krátka i dlhá. Farby sú povolené takmer všetky, vrátane kombinácií s bielou.

Škótska klapouchá mačka je typická svojimi ušami. Mačiatka sa rodia vždy s rovnými ušami a u mačiek s génom pre klapouchost sa uši začnú postupne skláňať až k hlavičke. Uši sú na koncoch zaoblené. Mačky ich ale aj napriek tomu môžu normálne používať. V chove sa vyskytujú dva varianty – Scottish straight (mačky s normálnym uchom) a Scottish fold (mačky so sklopeným uchom), ktoré sa vzájomne krížia a tým sa potom dosahujú sklopené uši. Výstavné mačky majú vždy sklopené uši. (zdroj)

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Škótske klapouché mačky si vytvára veľmi silnú väzbu k svojej rodine. Sú veľmi trpezlivé, pokojné a aj preto sa hodí aj k menším deťom, ktoré aspoň čiastočne chápu, že mačka je živé zvieratko a nie hračka. Rady sa budú so svojou rodinou hrať, čím sa udržujú v kondícii. Nechajú sa od vás tiež hladkať a budú sa s vami radi maznať. Ak majú málo pozornosti, trpia. Je teda potrebné, aby ste ich zamestnávali spoločnými aktivitami. Pri hraní nemá tendencie vyťahovať pazúriky, je skôr jemnejšia.

Škótska klapouchá mačka je veľmi prispôsobivá, zvykne si v takmer akomkoľvek prostredí. Zvláda tiež bez väčších problémov iné mačky aj psov. Ak chodíte do práce alebo bývate častejšie mimo domova, nezabudnite im zaobstarať aspoň zvieracieho kamaráta. Keby mala byť táto mačka sama, môže dokonca trpieť aj depresiami.(zdroj)

Zdraví a starostlivosť 

Škótska klapouchá mačka bohužiaľ nepatrí medzi najzdravšie plemená. Jej problémy sú dané genetickou mutáciou pre klapouchosť, ktorá môže negatívne ovplyvňovať chrupavky po celom tele mačky (nie len chrupavky uší). Preto táto mačka môže trpieť napríklad veľmi bolestivou osteoartritídou (problémy s kĺbmi). Chov týchto mačiek je zložitý a nikdy sa v ňom nekrížia dve mačky so sklopeným uchom. Jedným z rodičov musí byť britská mačka alebo americká krátkosrstá mačka.

Škótske klapouché mačky majú ďalej sklony k PKD (polycystické choroba obličiek), ktorá môže za rast cýst v obličkách. Ďalšou hrozbou je kardiomyopatia.

Starostlivosť o srsť tejto mačky nie je príliš náročná. Keďže existuje krátkosrstá aj dlhosrstá varianta, záleží na vás, ktorú si zvolíte. Od dĺžky srsti sa odvíja, ako často budete vašu mačičku vyčesávať. U tohto plemena dajte tiež pozor na správne dávky krmiva, môže mať totiž tendencie na priberanie. Nutnosťou bude aj kontrola čistoty uší u mačiek so sklopeným uchom a občasné zdravotné prehliadky na veterine.

Výchova a výcvik

Škótska klapouchá mačka nepotrebuje žiadnu špeciálnu výchovu. Je čistotná a samostatná. Keďže je inteligentná, bude sa s vami rada hrať a môžete ju aj naučiť nejakým trikom. Môže vám nosiť papierové guľôčky alebo predvádzať rôzne kúsky.

Túto mačku môžete tiež brať na spoločné výlety na vodítku, bude za to veľmi rada. Hry a prechádzky jej tiež pomôžu, aby nepriberala, ako plemeno na to totiž máva sklony. Ocení každý kontakt s vami.

Náročnosť

Škótska klapouchá mačka je v Európe veľmi neobvyklým plemenom. Počítajte s pomerne vysokou obstarávacou cenou, ktorá môže dosiahnuť aj k 1200 €. Toto plemeno je do chovu vhodné len pre skúsených chovateľov, ktorí plne rozumejú princípom kríženia, aby sa nerodili mačiatka s veľkými zdravotnými problémami. Škótska klapouchá mačka existuje vo variante s rovným aj sklopeným uchom, pričom aj mačka s rovnými ušami v sebe nesie gén pre klapouchosť a preto je dôležitou súčasťou chovu tohto plemena.

Škótska klapouchá mačka potrebuje veľa pozornosti. Bude sa s vami hrať a vyvádzať, môžete ju aj naučiť rôznym kúskom. Ak bývate často mimo domova, kúpte si rovno dve mačky, poprípade môžete i psíka – aj jeho spoločnosť táto mačka ocení. S deťmi vychádza tiež veľmi dobre a pri hrách je jemná. Kúpte jej dostatok hračiek, pevné škrabadlo s odpočívadlom a tiež vodítko, aby ste mohli spoločne vyrážať von.

Škótska klapouchá mačka nie je príliš vyberavá čo sa týka krmiva. Stačí, keď zvolíte kvalitné krmivo, ktoré jej bude chutiť. Môžete ho doplniť vitamínmi a maškrtami podľa ľubovôle. Krmivo tejto mačke vhodne dávkujte, pretože môže mať sklony k nadváhe.

Srsť vyčesávajte podľa potreby, nie je potrebná nadmerná starostlivosť. Predovšetkým u mačiek so sklopenými ušami dbajte na ich čistotu a ak by sa vám niečo nezdalo, navštívte svojho veterinára. Okrem toho nie sú od veci občasné zdravotné prehliadky a samozrejme pravidelné očkovanie a odčervenie vašej mačičky.

História 

Priamym predkom všetkých škótskych klapouchých mačiek je mačka menom Susie, ktorá pochádzala zo škótskeho vidieka. V 60. rokoch minulého storočia položila základy tohto plemena – vinou genetickej mutácie mala Susie typické „sovie“ uši. Niektoré jej mačiatka tento rys zdedili a chovateľa veľmi zaujal. Preto sa začalo s cieleným krížením jedincov s týmto znakom. Po nejakej dobe ale bolo zistené, že tieto mačky majú veľké zdravotné problémy pri spojení dvoch jedincov so sklopeným uchom.

Novovznikajúce plemeno zaujalo v 70. rokoch tiež amerických chovateľov. Tí k nemu začali prikrižovať britské krátkosrsté a americké krátkosrsté mačky tak dlho, kým sa neustálil zdravotný stav narodených mačiatok. Potom bolo toto plemeno prijaté a pomenované ako Škótska klapouchá mačka. V Amerike je dodnes veľmi populárna. (zdroj)

Dôležité informácie

Hmotnosť:3-6 kg
Typické znaky:soví vzhľad vďaka sklopenému uchu
Farba očízelená, modrá, zlatá, oči rôznej farby
Energia: stredná 
Dĺžka života:9-15 rokov
Potreba pozornosti:stredná až vysoká
Sklony k plznutiu:záleží na dĺžke srsti
Dĺžka srsti:krátky aj dlhý variant
Farba srsti: ľubovoľná prírodná aj v kombinácii s bielou
Charakteristická kresba srsti:žiadna 
Starostlivosť o srsť:nízka náročnosť 
Vhodnosť pre alergikov:nízka
Hlučnosť:nízka
Zem pôvodu:Škótsko 
Orientačná cena:1000 – 1200€

Kde kúpiť škótsku klapouchú mačku?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre škótsku klapouchá mačku dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú mačiatka škótskej klapouchej mačky na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku 

4.5/5 - (15 votes)

Vložiť komentár