fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať sibírsku mačku

Mladé mačacie plemeno pôvodom z Ruska, ktoré je komunikatívne a rodinne založené. Mazlík so psiou povahou, ktorý vás bude sprevádzať napríklad aj na spoločnú dovolenku. Sibírska mačka je unikátne plemeno, ktoré sa hodia takmer do akejkoľvek domácnosti. Je veľmi prispôsobivá a dobrá. Bude sa hodiť aj k vám? To zistíte v tomto texte.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ sibírsku mačku

 • Sibírska mačka je prispôsobivé plemeno, ktoré sa hodí takmer k akýmkoľvek majiteľom – k bezdetnej dvojici, k deťom i k seniorom.
 • Ak máte domček so záhradou, bude sibírska mačka (podobne napríklad ako nórska lesná mačka) perfektným plemenom.
 • Sibírska mačka je nenáročná na starostlivosť. Jej srsť neplstnatí a stačí ju len občas vyčesať.
 • Sibírska mačka si s vami vytvorí silný vzťah. Má tendencie sa upínať k jednému majiteľovi, ostatných vo svojej domácnosti ale príjme za svoje.
 • Sibírska mačka rada predvádza svoje lezecké zručnosti. Preto ocenia bývanie, plné mačacích stromov.
 • Sibírska mačka je veľmi vnímavá a dokáže rozoznať, ak má jej majiteľ nejaký zdravotný problém. Keď ste chorí, bude tráviť čas vo vašej blízkosti.
 • Sibírska mačka dozrieva neskoro. Do 3-4 rokov veku tak môžete mať doma mačiatko!
 • Na prvý pohľad sa táto mačka podobá mainskej mývalej a nórskej lesnej mačke. Pokiaľ máte radi mačacích obrov, z tejto trojice si rozhodne vyberiete.
 • Jedná sa o nekonfliktný plemeno, ktoré sa veľmi dobre znesie s inými zvieratami v domácnosti.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ sibírsku mačku

 • Sibírska mačka sa nehodí pre život iba v byte. Podobne ako nórska lesná mačka potrebuje občas vystaviť kožúšok nižším teplotám, aby si zachoval svoje charakteristické vlastnosti.
 • Sibírska mačka nebude vyžadovať príliš vašej pozornosti. Nie je prehnane mazlivým plemenom, hoci vás má rada.
 • Toto plemeno potrebuje dostatok hračiek, ktorými sa zabaví celý deň. Keď má loveckú náladu, budete sibírsku mačku musieť zabaviť aj vy.
 • Podobne ako u ďalších plemien s dlhšou srsťou sa aj o sibírsku mačku musíte starať o niečo viac v období výmeny srsti na jar a na jeseň. Potrebuje tiež občas vykúpať.
 • Sibírska mačka neznáša samotu. Ak trávite veľa času mimo domova, musíte jej zaobstarať mačacieho alebo psieho kamaráta.
 • Niekedy má sibírska mačka chvíľky, kedy sa potrebuje vyblázniť. Ak chcete pokojnejšie plemeno, môžete sa pozrieť napríklad na perzskú mačku či na britskú mačku.
 • Sibírska mačka sa veľmi silno naviaže na svojho majiteľa. Zle znáša zmeny majiteľa a ostatných ľudí vo svojom blízkom okolí.
 • Pokiaľ si sibírsku mačku zaobstaráte „bez PP“, je možné, že nebude mať svoju typickú, miernu povahu. Pozor na správny výber chovateľskej stanice!

Zhrnutie 

Sibírska mačka je prispôsobivá a stredne aktívna mačka, ktorá sa bude hodiť do takmer každej domácnosti. Svoju vernosťou jednému majiteľovi sa podobá psom. Rada bude vo vašej spoločnosti, nemá problém ani s inými mačkami či psami. Pozor – nie je to mačka samotárka, ktorú jednoducho ráno zatvorte doma a večer ju nájdete na rovnakom mieste. V takom prípade sa bude trápiť!

Všeobecná charakteristika sibírskej mačky

Sibírska mačka je nenáročné plemeno. Svojho majiteľa si zamiluje a rada sa s ním bude maznať. Je tiež pomerne nekonfliktná a pokojná, hoci občas potrebuje vybiť nahromadenú energiu. Pochádza z drsných ruských podmienok, s českou zimou preto nemá žiadny problém a občas ju potrebuje zažiť „na vlastnej koži“.

Povaha

Sibírska mačka je citlivá, priateľská a podobne ako pes sa veľmi silno viaže na svojho pána. Aj preto sa bude rada zúčastňovať spoločných aktivít s vami. Má rada dobrodružstvo a miluje pobyt vonku, nie je ale hyperaktívne. Ak nemáte možnosť svojej mačke poskytnúť záhradu či zasieťovaný balkón, prechádzky na vodítku sú pre ňu naozaj dôležité nielen v peknom počasí, ale aj v zime. Zatvorená v byte nebude nikdy šťastná. Keďže má tiež silné lovecké pudy, bude vám z vonkajších výletov nosiť svoje úlovky.

Sibírska mačka je veľmi hravá a múdra. Rada sa učí rôzne zábavné kúsky, šplhá a hrá sa s vodou. Vychádza veľmi dobre aj s ostatnými zvieratami a zle znáša samotu – najlepšie si kúpte dve mačiatka spoločne. Ak máte doma psíka, bude sibírska mačka skvele vychádzať aj s ním a stanú sa z nich priatelia.

Niekedy je sibírska mačka tiež celkom ukecaná, nie však prehnane – rada komentuje dianie okolo seba a pomáha vám tak pri vašich každodenných činnostiach. (zdroj)

Vzhľad

Sibírska mačka je mohutného vzrastu – môže vážiť medzi 4 a 10 kg. Je to silné, aktívne plemeno sa sladkým výrazom maznáčika. Srsť je trojvrstvová, stredne dlhá a vodeodolná, podobne ako u nórskej lesnej mačky. V zime narastie sibírskej mačke mohutný golier, ktorý jej telo pomáha chrániť pred zimou. Letná srsť je menej náročná na starostlivosť, pretože je kratšia, jemnejšia a chýba jej podsada.

Chvost sibírskej mačky je po celý rok veľmi chlpatý a je typickým znakom tohto plemena. Na okrúhlej hlave má sibírska mačka veľké oči a stredne veľké uši. Farba očí ladí s farbou srsti. Oči môžu byť napríklad zlaté, zlatozelené, modré či každé oko inej farby, tzv. Odd-eyed.

Sibírska mačka má zaguľatené telo na stredne dlhých nohách. Srsť môže mať veľké množstvo farebných variantov – častá je tigrovaná, mramorovaná či bodkovaná kresba. V jednofarebnom prevedení nájdeme okrem ďalších farieb červenú či korytnačinovú, ale toto plemeno môže tiež mať srsť jednotnej farby s rôznym množstvom bielej. Sibírska mačka s odznakmi, podobnými siamskej mačke je samostatným plemenom, ktoré sa nazýva Nevská maškaráda. (zdroj

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Sibírska mačka je výnimočne hravým plemenom. Keďže do dospelosti dozrieva až okolo 3.-4. roka, mačacie vlastnosti si drží veľmi dlho. Preto sa s ňou vy aj vaše deti vyhráte. Táto mačka sa veľmi viaže na svojich majiteľov a dá im všetku svoju lásku. Ocenia akékoľvek inteligentné hry a hračky a keďže je veľmi múdra, dokáže sa naučiť aj veľa psích kúskov. Dávajte len pozor na to, ako sa k nej správajú vaše deti – je síce veľmi trpezlivá, ale potrebuje rešpekt.

Sibírska mačka je veľmi ústretová a priateľská aj k ostatným miláčikom v domácnosti. Ak by mala byť často sama, kúpte si rovno dvoch súrodencov z rovnakého vrhu; rovnako dobre sa ale spriatelí aj s psíkom, ktorý dobre znáša mačky, alebo aj s inou mačkou. Vaša rodina ani vaši ďalší miláčikovia sa s ňou rozhodne nebudú nudiť. (zdroj)

Zdravie a starostlivosť 

Sibírska mačka je mladým plemenom, ktoré nie je poznamenané prílišným šľachtením. Preto sa väčšinou teší veľmi dobrému zdraviu, môže ale byť náchylná k chorobe srdca zvanej HCM (hypertrofická kardiomyopatia). Táto choroba je dedičná a prejavuje sa často až v neskoršom veku. U rizikových plemien ale chovateľské stanice vykonávajú častejšie vyšetrenie srdca, aby sa z chovu vyradili jedinci s týmito problémami. (zdroj

Sibírska mačka je veľmi čistotná – musíte sa dobre starať o jej záchodík, inak vám dá najavo svoju nespokojnosť. Občasná kúpeľ jej tiež prospeje a v dobe výmeny srsti na letnú či na zimnú jej pomôžte s prebytočnými chlpmi. Srsť sibírskej mačky nemá tendenciu k plstnateniu a nepotrebuje príliš časté vyčesávanie. Pre jej kvalitu je nevyhnutné, aby mala sibírska mačka aspoň občas prístup von – srsť je v dobrej kondícii iba pokiaľ je vystavovaná chladu.

Starostlivosť o zdravie tejto mačky nie je zvlášť náročná. Stačí občasná kontrola a vyčistenie uší a zubov, v prípade potreby aj ostrihanie pazúrikov. Veterinára navštevujte kvôli pravidelnému očkovaniu, občas môže tiež skontrolovať zdravotný stav vašej mačky a to predovšetkým pokiaľ už bude mačka staršia.

Výchova a výcvik

Sibírska mačka je veľmi inteligentný plemeno. Je hravá a ochotná sa naučiť veľké množstvo trikov. Je to taký mačkopes – môžete s ňou chodiť na prechádzky na vodítku, učiť ju aportovať papierové guľôčky alebo s ňou skúsiť agility. Je trpezlivá, snaživá a bude s ňou zábava. Môžete sa vyblázniť pri spoločných hrách. Naučia sa trebárs aj otvárať dvere na kľučku. Ak sa jej to ale raz podarí, dávajte pozor a dôkladne zamykajte pri odchode z domu, inak môžete byť nemilo prekvapení.

Niekedy má sibírska mačka zlú náladu a nebude sa chcieť učiť vôbec nič. Nezúfajte, nie je to pes a ďalší deň to bude zase lepšie. Má len pravdepodobne jeden z jej čisto mačacích dní …

Náročnosť

Mačiatko sibírskej mačky kúpite už od 160 €. Pokiaľ chcete šampióna do chovu, priplatíte si, ale nie veľa – taká mačka sa dá zohnať asi za 400 €. Keďže sibírska mačka trpí, ak je sama, najlepšie bude zaobstarať rovno dvoch súrodencov.

Domov sibírskej mačke vybavte dostatkom chytrých hračiek. Kúpte tiež postroj na vonkajšie prechádzky. Sibírska mačka ho ocení zvlášť vtedy, ak nemá možnosť vonkajšieho výbehu. Keďže je mohutnejšia, vybavte byt pevnými, vysokými škrabadlami, na ktoré môže šplhať a kde si bude rada brúsiť pazúriky.

Sibírska mačka nie je vyberavá, iba zje viac granúl, než menšie plemená. Kvalitnú stravu doplňte vitamínom B a morskou riasou, aby mala tú správnu výživu pre svoju hustú srsť. Sibírsku mačku stačí raz týždenne vyčesať, pri plznutí na zimnú či letnú srsť o niečo častejšie. V tejto dobe mačku občas vykúpte, aby sa zbavila prebytočných chlpov. Zuby a uši kontrolujte a čistite podľa potreby, rovnako ako pazúriky.

Sibírska mačka sa vyvíjala pomerne samostatne, takže sa nejedná o prešľachtené plemeno, ktoré by bolo náchylné na mnohé genetické ochorenia. Je ale dobré sledovať, či konkrétny jedinec nemá ochorenia HCM a prípadne ho včas vylúčiť z chovu. Dobre vyberajte mačiatko z tej najlepšej chovateľskej stanice, aby ste predišli prípadným nepríjemnostiam nielen v oblasti chorôb, ale aj v oblasti správnej socializácie mačiatka. Svojho veterinára navštívte každý rok na pravidelné očkovanie a od vyššieho veku mačky aj na zdravotné kontroly.

História 

Sibírska mačka pochádza z Ruska. Pravdepodobne sa tu vyvinula prirodzeným výberom z mačky domácej – na Sibíri prežili len silní a odolní jedinci. Už niekoľko sto rokov je sibírska mačka spomína v ruských rozprávkach. V krajine pôvodu hrala po stáročia dôležitú úlohu. Ako skvelý lovec chránila domy, obchody a farmy pred hlodavcami. Na Sibíri sa jej darilo dobre, pretože sa u nej v priebehu storočí vyvinul kožuch s tromi vrstvami, ktorý ju výborne chráni pred krutými zimami.

Štandard tohto plemena vznikol až v 80. rokoch minulého storočia. Do USA sa dostala v roku 1990, organizáciou FIFe bola ako samostatné plemeno uznaná až v roku 1998. Doteraz nie je sibírska mačka príliš rozšírená. Z mačacích obrov na výstavách oveľa častejšie stretnete Nórsku lesnú a Mainskú mývaliu mačku. Vďaka úžasnej povahe a unikátnym vlastnostiam sibírskej mačky sa však jej chov postupne rozširuje do ďalších krajín. (zdroj)

Dôležité informácie 

Hmotnosť:4-10 kg
Typické znaky:huňatý chvost, vodoodpudzujúca srsť 
Farba očí:zlatá, zlatozelená, modrá, odd-eyed (oči rôznej farby)
Energia: vysoká
Dĺžka života:11-18 rokov 
Potreba pozornosti:stredná 
Sklony k plznutiu:stredné 
Dĺžka srsti:stredne dlhá
Farba srsti: červená, korytnačia, striebristá, s akýmkoľvek pomerom bielej a ďalšej farby
Charakteristická kresba srsti:mramorovaná, bodkovaná, tygrovaná
Pôvodné využitie:lov myší na farmách a v mestách 
Starostlivosť o srsť:stredná náročnosť 
Vhodnost pre alergikov :nízka
Hlučnosť :nízka
Zem pôvodu:Rusko
Orientačná cena:160 – 400 €

Kde kúpiť sibírsku mačku ?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre sibírsku mačku dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú mačiatka sibírskej mačky na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku 

4.2/5 - (13 votes)

1 komentár k “17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať sibírsku mačku”

Vložiť komentár