fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať abesínsku mačku

Abesínska mačka je ďalším zo zaujímavých mačacích plemien. Pochádza až z ďalekej Etiópie, má „králičiu“ srsť (ako si neskôr vysvetlíme), bystrý výraz a miluje spoločnosť a pohyb. Hodí sa do rodín s deťmi, k aktívnym ľuďom, k psíčkarom či k ľuďom so zmyslom pre humor. Hodí sa aj k vám?

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ abesínsku mačku

 • Abesínska mačka je silne kontaktná a spoločenská. Má rada svoju rodinu a miluje byť v centre diania. Za každé pohladenie bude rada.
 • Miluje hru, dokáže sa naučiť veľa kúskov a trikov, chodiť na vodítku alebo aportovať.
 • Je atletická a pohyb je pre ňu základ. A na jej ladné pohyby, šplhanie, skákanie a objavovanie je radosť pozerať – lepšie ako televízia!
 • Jej krátka a hladká srsť je nenáročná a viacmenej bezúdržbová, pokiaľ teda nemáte trpezlivosť s každodenným vyčesávaním, toto je dobrá voľba.
 • Hravá povaha a pozitívny prístup k životu vydrží tejto mačke v podstate do konca života – aj ako mačací dôchodca bude stále tak veselá, ako keď bola mačiatkom.
 • Abesínska mačka je osobnosť s veľkým temperamentom. Bude s vami nenútene a nevtieravo komunikovať a ak budete počúvať jej náznaky, ľahko pochopíte, čo potrebuje.
 • Vďaka svojej spoločenskej náture sa hodí nielen k deťom, ale aj k ďalším mačkám či dokonca psom. Stačí, pokiaľ jej zaistíte aspoň nejaký priestor, kde si bude môcť nerušene oddýchnuť.
 • Nemožno nespomenúť fyzickú stránku abesínskej mačky a jej exteriér – jantárové alebo zelené oči a prírodne vyzerajúca srsť uchvátia nejedného majiteľa.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ Abesínsku mačku

 • Aktívna mačka s veľkou potrebou pohybu nie je pre každého a ak jej túto stránku života nedoprajete, vybije si ju na vašom nábytku, na záclonách a na pohovkách.
 • Rovnako tak by Abesínska mačka trpela, ak by zostávala príliš dlho osamote. Bývate dlho mimo domu, radšej si nájdite iné plemeno.
 • Abesínske mačky sú vynaliezavé a dobrodružné. Často sa teda dostanú do rôznych skriniek, naučia sa otvárať dvere, pokrievky, vylezú na vysoké miesta. Nebuďte potom prekvapení, ak nájdete úplne prázdny hrniec, ktorý bol uložený v zatvorenej kuchyni pod pokrievkou na pulte.
 • Nutná je dostatočná ostražitosť pri hrách tejto mačky z dôvodu jej vlastného bezpečia. Môže sa totiž do svojej hry tak zabrať, že si pri svojej výprave z neopatrnosti ublíži. Predvídajte a pripravte na to svoju domácnosť.
 • Aj keď je to plemeno všeobecne zdravé, môže trpieť na rôzne zápaly. Kontrola, prevencia a návštevy veterinára sú preto veľmi dôležité.
 • Abesínska mačka je síce inteligentná, ale aj osobitá a svojrázna, nerobte z nej teda cvičenú opičku. Ostatne, ani by sa vám to nepodarilo.
 • Priestor pre šplhanie a veľké mačacie stromy a škrabadlá môžu zabrať veľa miesta a nie každá domácnosť ho má.

Zhrnutie 

Ak hľadáte hravú a aktívnu mačku, s ktorou zažijete veľa zábavy a máte dostatok času aj energie sa jej a jej hrám venovať, potom môže byť práve Abesínska mačka tá pravá. Spokojná bude v domácnosti s dostatkom hier a pohybu, ľudského kontaktu a rušného života. Verte, že jej dobrodružná povaha plná elánu vám do života vnesie veľa nových podnetov. Abesínska mačka toho v sebe skrátka skrýva viac než len uhrančivý pohľad a zaujímavú srsť.

Všeobecná charakteristika Abesínskej mačky

Atletické telo, zvláštny charakter srsti a exotická osobnosť robia z Abesínskej mačky to, kým je – aktívnym spoločníkom do každej domácnosti, ktorá sa nerada nudí a chce si so svojím mačacím spoločníkom užiť trochu zábavy.

Povaha

Táto rasa nie je žiadny lenivý povaľač, ba naopak! Abesínske mačky bývajú aktívne, zvedavé, kontaktné a hravé. Skrátka takí poctiví mačací extroverti. Majú rady pohyb, s hračkami si vydržia hrať celé hodiny a využijú mačaciu výbavu, ktorá im v dome umožní šplhať, skákať a preskúmavať neznáme. Nemusíte sa báť, že by spolužitie s nimi bolo komplikované. Nielen, že sú takto hravé, navyše sú totiž tiež veľmi spoločenské a vašu pozornosť budú vyhľadávať. S Abesínskou mačkou sa nebudete nudiť. Môžete ju brať na výlety i učiť rôznym trikom, môžete sa spoločne hrať aj maznať sa na gauči.

Vzhľad 

Abesínska mačka je plemenom strednej veľkosti, na ktorom sú na prvý pohľad zrejmé jej atletické vlohy. Dobre vyvinutá kostra a svaly jej umožňujú žiť aktívnym životom plným skákania, šplhania, behania, lovu a hier.

Iste zaujme nielen svojím štíhlym a dlhým telom, ale aj výraznými očami zlatej, jantárovej či zelenej farby a dlhými ušami tvaru trojuholníkov. Ten najdôležitejší rys, pre ktorý si získala Abesínska mačka obľubu už v počiatkoch svojho šľachtenia, je špeciálna kresba jej srsti. Tá sa objavuje v niekoľkých farebných kombináciách ako červená, plavá, hnedá, modrá či striebristá, krémová, alebo napríklad žltohnedá. To podstatné je však tzv. Ticking, čo je zvláštna kresba pripomínajúca králičiu či zajačiu srsť – na jednom chĺpku sa vystriedajú dva až tri rôzne sfarbené prúžky. To dodáva Abesínskej mačke prírodný, až divoký vzhľad.

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Ako už bolo povedané, Abesínska mačka je veľmi spoločenský a extrovertný tvor, majú rady kontakt a maznanie. Do rodín sa preto hodí, a to aj s deťmi. Najlepšie jej bude v takej domácnosti, kde je aspoň trochu ruchu a dianie, kde bude mať neustále nové podnety a kde sa nikto nenudí. Práve ich láska k vyvádzanie a hrám môže robiť deťom radosť a môžu sa tak zabaviť navzájom.

Čo sa týka ostatných zvierat, môžu byť Abesínske mačky mierne dominantné, ostatne majú v sebe veľký temperament a osobnosť. Ak však majú trochu svojho vlastného priestoru, tak sú rady aj v spoločnosti ďalších zvierat – a to ako mačiek tak psov.

Zdravie a starostlivosť 

Čo sa týka zdravia, jedná sa o pomerne odolné plemeno, ktoré sa môže dožiť až okolo 13 rokov. Pozor však dajte na zuby a ďasná, pretože práve na zápaly ďasien môžete s Abesínskou mačkou občas naraziť. So srsťou potom žiadnu starosť mať nemusíte, občas ju môžete vykefovať, ale vzhľadom k svojmu prírodnému pôvodu je veľmi praktická a nenáročná.

Najväčšia úloha na vás čaká v podobe dostatku kontaktu a hier. Abesínskej mačke musíte venovať dostatok svojho času a pozornosti, ktorý je pre toto spoločenské plemeno nevyhnutný. Samotu taktiež veľmi dobre nezvláda, ak ste teda dlho preč, poobzerajte sa po inom plemene, alebo aspoň kúpte ešte ďalšiu mačaciu kamarátku.

A k tomu pohybu – Abesínska mačka nielenže miluje šplhanie, skákanie a lezenie, ona ho priamo potrebuje. Zaistite teda vo vašej domácnosti dostatok priestoru a príležitostí na to, aby sa vaša mačacia spoločníčka vybláznila, unavila a aby uspokojila nielen svoje športové nároky, ale aj zvedavosť a prieskumnícke tendencie.

Výchova a výcvik

Plemeno, o ktorom sa dnes bavíme, je veľmi inteligentné a navyše hravé. nie je teda problém naučiť ho veľa kúskov, aportovanie, či venčenie na vodítku. Samozrejme nielen výcvik, aj bežná každodenná výchova a stanovovanie pravidiel je v tomto prípade pomerne jednoduché, pretože vás veľmi rýchlo pochopí. Stále ale hovoríme o zvedavom a mierne zanovitom zvierati, takže trochu slobodomyseľnosti im skrátka dopriať musíte.

Okrem dostatku pohybu u Abesínskej mačky uspejete tiež zásobou hračiek. Pokiaľ jej budete venovať dostatok času, kontaktu a pohybu, bude vaše spolužitie bezproblémové.

V opačnom prípade si bude Abesínska mačka vyberať kompenzáciu v podobe závesov, záclon a ďalšieho vybavenia domácnosti.

Náročnosť

Zaobstarať si Abesínsku mačku vás vyjde na nejakých 400 – 800 €. Ďalšie náklady sú potom pomerne štandardné, krmivo je dobré vybrať skôr pre aktívne mačky, nezabudnite na vybavenie domácnosti v podobe mačacieho stromu a ďalších podobných vychytávok na lezenie a hlavne dostatok hračiek.

Následná starostlivosť už náročná nie je, Abesínska mačka má však rada svoju rodinu a jej spoločnosť, počítajte teda s dostatkom času, kedy sa jej budete môcť venovať a spoločne sa hrať či len tak leňošiť.

História 

Pôvod Abesínskej mačky by sme mohli vysledovať už v divokej africkej mačke žijúcej na území dnešnej Etiópie (predtým Habeša, odtiaľ teda názov). Ako štandardizované plemeno sa však objavuje až v druhej polovici 19. storočia vo Veľkej Británii, kam si ju z exotickej afriky priviezli britskí vojaci. Prvá mačka tohto plemena, Zulu, pomohla vyšľachtiť rasu, ktorá zaujala hlavne zvláštnou štruktúrou srsti, tzv. Ticking, ktoré pripomínalo srsť zajaca.

Veľkú ranu zažila populácia Abesínskych mačiek hlavne v období oboch svetových vojen, počas ktorých bolo plemeno viacmenej zdecimované – ostatne ako mnoho ďalších plemien.

Ďalšie problémy potom prišli v neskorých 60. rokoch vo Veľkej Británii kvôli mačaciemu leukemickému vírusu a v 70. rokoch v USA, kde kvôli príliš malému počtu chovných zvierat trpeli Abesínske mačky radom genetických chorôb.

Ani jedna z týchto drsných situácií však plemeno našťastie nezničila, Abesínska mačka si vďaka svojej popularite našla svoje záchranné ostrovčeky a dnes je veľmi obľúbeným a široko rozšíreným plemenom.

Dôležité informácie  

Hmotnosť:3 – 5 kg
Typické znaky:kresba srsti, tzv. ticking
Farba očízelená, zlatá
Energia: vysoká
Dĺžka života:9 – 13 rokov
Potreba pozornosti:vysoká
Sklony k plznutiu:nízke
Dĺžka srsti:krátka, stredná
Farba srsti: červená, hnedá, krémová, modrá, plavá, strieborná lila
Charakteristická kresba srsti:ticking
Pôvodné využitie: divoká mačka
Starostlivosť o srsť:nízka
Vhodnost pre alergikov:nízka
Hlučnosť :nízka
Zem pôvodu:Habeš, dnešná Etiópia 
Orientačná cena:400 – 800€

Kde kúpiť Abesínsku kočku?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre Abesínsku mačku dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú mačiatka Abesínskej mačky na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

4.6/5 - (12 votes)

3 komentáre k “15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať abesínsku mačku”

 1. krasny kukuč. Hned by som ju pomaznala. len mačky su naročne na chov, hlavne na jedlo. Takže mam strach kupit si mačku

  Odpovedať
  • Ahoj. To s krmivom máš pri VŠETKÝCH zvieratkách. My máme kastrované tak majú špeciálnu stravu ale inak to máš rovnako ako pri VŠETKOM čo máš rada. Dokonca i rybkám musíš meniť vodu,občas pridať vitamíny,kontrolovať ph a podobne. Ak si ochotná tolerovať ,že bude VŠADE (a občas zistíš,že máš vlastnú Narniu= zmizne za dverami skrine?)a nie rok,dva tak ti mačku odporúčam. Prajem VŠETKO DOBRÉ a hlavne správne rozhodnutie. S pozdravom Maťa

   Odpovedať
 2. Ahoj všetkým. Jedného takého lapaja doma máme( Winstona) a je proste ÚŽASNÝ!!!?? Krásne vychádza s bobinami i ďalšími dvoma mačkami. Rád sa pusinkuje( fakt príde a nastaví čelo?) Občas varujem malého suseda a ten ho priam zbožňuje. Dokonca som uvažovala o felinoterapii pretože on ako lásku dostáva tak ju i dáva a je nesmierne trpezlivý a tolerantný. (I keď sa často mračí a vyzerá nahnevane)Je to najväčší maznoš v dome. Pripomína mi levicu Elzu od Joy Adamsonovej „Volanie divočiny“. Takže ak niekto zvažuje kúpu ODPORÚČAM
  S láskou Maťa??

  Odpovedať

Vložiť komentár