fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať šiperku

Šiperka už od pohľadu pripomína malého huňatého čertíka. Pokiaľ toto plemeno spoznáte bližšie, zistíte, že k nemu povahou naozaj nemá ďaleko. Šiperka je veľmi živý zvedavý psík, napriek svojej veľkosti mimoriadne nebojácny a skvelý strážca, okrem toho však aj prítulný a verný kamarát do nepohody!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si obstarať šiperku

  • Toto plemeno sa pýši pevným zdravím a húževnatosťou, jeho zástupcovia sa dožívajú úctyhodného veku.
  • Šiperka je veľmi učenlivý a bystrý pes mimoriadne vhodný k výcviku, a to aj s najrôznejším zameraním vrátane napríklad asistenčného psa.
  • Je to pomerne malý nenáročný psík, ktorého bez problémov zvládne vychovať a zžiť sa s ním aj úplný začiatočník.
  • Starostlivosť o srsť šiperky je jednoduchá a nevyžaduje zvláštnu starostlivosť, pĺzne málo, psík tiež neslintá a je veľmi čistotný, čo z neho robí ideálneho spoločníka do bytu.
  • Šiperky milujú deti, sú hravé a trpezlivé, vďaka čomu si rozumie naozaj aj s tými najmenšími.
  • Toto plemeno je veľmi temperamentné, rýchle a obratné, má tak možnosť využitia vo veľkom množstve psích športov ako agility, flyball, coursing a veľa ďalších.
  • Ak máte na záhrade problém so škodcami v podobe krtkov či hlodavcov, šiperka ho vyrieši rýchlo a efektívne!
  • Hoci sa jedná o pomerne dominantného a naozaj sebavedomého psa, ktorý sa nebojí brániť svojho pána, konflikty nevyhľadáva a krízové ​​situácie rieši intuitívne a s chladnou hlavou.
  • Šiperka sa rada cíti užitočná, je poslušná a svojmu pánovi veľmi oddaná a snažia sa mu zavďačiť zo všetkých síl.

OSEM dôvodov, prečo si neobstarať šiperku

  • Šiperka rada hrabe, príliš sa neoplatí ju nechávať osamote v blízkosti okrasnej skalky či záhona.
  • Toto plemeno tak možno na prvý pohľad nevyzerá, avšak je to skutočne strážca, ktorý si veľmi pozorne stráži svoje územie, nemá rád nepozvaných hostí a býva pomerne nedôverčivý k cudzím ľuďom.
  • Šiperka má výrazne znížený prah vzrušivosti, akonáhle sa niekde niečo udeje, je ihneď pripravená na akciu, často hlasno šteká.
  • Tento malý psík je mimoriadne čiperný, rád behá, potrebuje veľa zamestnania a hodí sa tak skôr pre aktívneho človeka, ktorý bude ochotný a schopný využiť jej pohybový a výcvikový potenciál.
  • Spolužitie s inými psami jej veľkosti v jednej domácnosti býva pre šiperku ťažké, chce byť pánom svojho teritória.
  • Šiperka si neuvedomuje svoju veľkosť, ak je to v prípade núdze potrebné, pustí sa do sporu aj so zvieraťom oveľa väčším a silnejším, než je sama, čo môže mať fatálne následky.
  • Toto plemeno nie príliš dobre znáša zmeny, je síce prispôsobivé a rýchlo si zvyká na dennú rutinu, na tej potom ale trvá.
  • Šiperka sa pomerne rýchlo začne nudiť, čo jej po psychickej stránke nerobí zrovna dobre, potrebuje k spokojnosti naozaj veľa pozornosti a aktívneho vyžitia.

Zhrnutie 

Pre Šiperku je vhodné v podstate akékoľvek prostredie, kde jej jej majitelia doprajú dostatok aktívneho pohybu a iných možností na vybitie jej nekonečnej energie, kde bude môcť byť v spoločnosti svojich ľudí, voči ktorým je veľmi lojálni. Predovšetkým však potrebuje svoje stále miesto s teplým pelechom, ktoré môže pojať za svoj domov a chrániť ho rovnako ako svojich dvojnohých spolubývajúcich.

Všeobecná charakteristika šiperky

Ťažko by ste medzi plemenami veľkosti šiperky hľadali temperamentnějšieho psa s tak širokým spektrom využitia, ktorý by bol vhodný k deťom, na stráženie domu aj jeho obyvateľov a navyše mal ako bonus tak roztomilý a priateľský kukuč. Malý zvedavý medvedík s dušou športovca a bojovníka a srdcom, ktoré bije pre jeho rodinu.To je šiperka! (zdroj)

I. Povaha

Šiperka je prekvapivo temperamentný psík, ktorého je naozaj ťažké unaviť. Ak hľadáte parťáka na behanie, plávanie, jazdu na kolobežke, či na bicykli, šiperka sa pre tieto aktivity priamo ponúka. Nôžky má síce krátke, ale silné a rýchle, dokáže byť pekne mrštná. Vďaka týmto jej schopnostiam sa s ňou často stretnete práve na agility a ďalších pohybových súťažiach. Plemeno má v povahe aj vrodenú hravosť, ľudí má šiperka rada, avšak k cudzím býva niekedy nedôverčivá, svoj domov a jeho obyvateľov pozorne stráži a nebude váhať vás brániť vlastným telom. To ale neznamená, že by nevedela odpočívať, veľmi rada sa mazná, takže bude určite vďačná aj za to, ak ju prizvete k sebe na popoludňajšiu siestu na gauči. (zdroj)

II. Vzhľad 

Šiperka je celkovo veľmi drobná, radíme ju medzi malé plemená. Medzi psom a sučkou nie sú výrazné rozdiely, ideálna váha dospelého jedinca sa pohybuje medzi 4 až 7 kg. Hlavu má toto plemeno k telu pomerne veľkú s dlhšími ušami trojuholníkového tvaru, ktoré nosia vztýčené kolmo hore. Očká sú tmavo hnedé alebo čierne a oválne, majú iskrivý pohľad, posadené sú relatívne blízko pri sebe priamo nad ňufákom. Ten je ľahko pretiahnutejší a ostrejší do špičky. Okolo krku šiperka nosí výrazne dlhší golier hustej srsti, ktorý vzhľadom pripomína leviu hrivu. Tento psík má hlboký hrudník, rovný chrbát a široké silné bedrá. Stojí na krátkych pomerne tenkých, avšak dobre osvalených nožičkách s jemnými kosťami. Zvláštnosťou tohto plemena je, že sa môže narodiť aj bez chvostíka, prípadne je mu v ranom veku kupírovaný, v posledných rokoch sa však pre rozširujúci sa zákaz kupírovanie v mnohých štátoch šiperkám chvost ponecháva v pôvodnej dĺžke. V tom prípade je kratší, husto osrstený a šablovito zahnutý smerom k zadku, pripomína vlajočku. Plemeno má iba jednu štandardom povolenú farbu srsti, a to je čierna bez znakov. (zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Toto plemeno má deti vo veľkej obľube. Šiperka je hravý, zvedavý a milý psík, ktorý bude s vašou ratolesťou celé hodiny nadšene pobehovať po záhrade, hrať sa s nimi, nosiť im aport a predovšetkým ich bude strážiť ako oko v hlave. Vďaka svojej skromnej ​​veľkosti aj sile zvládne šiperku venčiť aj deti, hoci je psík veľmi živý, na vodítku väčšinou neťahá, v ich spoločnosti je veľmi trpezlivý a opatrný, nie je výnimkou, že kontakt s deťmi šiperka sama vyhľadáva. Veľmi dobrý vzťah má aj k ostatným zvieratám, na väčšie psy si šiperka častokrát trochu vyskakuje, je nebojácna a veľmi zvedavá. Toto plemeno väčšinou nemá problém zdieľať jednu domácnosť s ďalšími domácimi miláčikmi, ako sú mačky, králiky, morčatá a podobne. Pokiaľ pes žije na statku alebo inej väčšej usadlosti v blízkosti napríklad kôz, oviec, či kráv, nemáva s nimi najmenší problém, na zvieratá nikdy neútočí, naopak sa veľmi ľahko naučia stáda strážiť a v prípade nebezpečenstva vám dať vedieť hlasným štekotom. Spolužitie s ďalšími psami je u šiperky trochu sporné, sama je väčšinou veľmi kontaktná, spory nevyvoláva, avšak výzve ťažko odoláva, má potrebu dať najavo, že sa nenechá zastrašiť. Dôležitá je tak včasná socializácia.

IV. Výchova a výcvik

Ak je nejaké plemeno ako stvorené ku kreatívnemu náročnejšiemu výcviku, je to práve šiperka. Ide o nesmierne inteligentného a učenlivého psa, ktorého najväčšou radosťou je práve zavďačiť sa svojmu pánovi. Šiperka sa učí a pracuje veľmi rada, nemá problém pochopiť aj rad zložitejších povelov a má fenomenálnu pamäť. Výchova šiperky nie je nijako náročná, tento psík je vhodný aj pre začínajúcich kynológov. Od prírody je tiež veľmi čistotný a je skôr výnimkou, že by mal komplikovanejšiu ťažko zvládnuteľnú povahu. Šiperka je schopná konať veľmi intuitívne, hodí sa skvelo napríklad pre výcvik na klikre. Spravidla pri správnom vedení veľmi dobre a rýchlo chápe, čo po nej chceme a úlohy plní s nasadením, vytrvalo, starostlivo a predovšetkým s nadšením, je radosť s ňou spolupracovať. (zdroj)

V. Zdravie a starostlivosť 

Šiperka je nesmierne odolný a húževnatý pes, ktorý sa nie nijako výnimočne teší pevnému zdraviu po celý život a dožíva sa na psie pomery vysokého veku. Pri správnej starostlivosti s vami môže šiperka bez problému žiť aj pätnásť rokov. Čo sa týka starostlivosti o srsť, je šiperka veľmi nenáročná, nepotrebuje pravidelné vyčesávanie, chlpy má kratšie, jemné, nemotajú sa. Pes chovaný pre výstavné účely sa väčšinou pravidelne strihá, inak to ale nie je potrebné, rovnako ako kúpanie, šiperka je laicky povedané samočistiaca, silný psí zápach je jej cudzie, o srsť sa často stará sama a udržiava sa relatívne v čistote.

VI. Náročnosť

Čo vás možno prekvapí, je fakt, že šiperka je napriek svojej veľkosti ohromný jedák. Ak ste už niekedy mali doma iného malého psa a máte za to, že toho príliš nezje, šiperka vás z tohto omylu vyvedie, oproti iným podobne veľkým plemenám zje až dvakrát toľko potravy. Tá musí byť rozhodne kvalitná, pretože je šiperka veľmi aktívna a spotrebuje za deň veľké množstvo energie, a tak musí mať tiež možnosť ju zase nabrať späť. Inak sa však jedná o veľmi nenáročného psíka, ktorý sa hodí ako do bytu, tak k domčeku so záhradou, ideálne však so stálym prístupom dovnútra. Avšak pred zaobstaraním šiperky dôkladne zvážte, či budete mať na ňu dostatok času a energie, ktorý jej môžete venovať naozaj denne aspoň niekoľko hodín, aby váš štvornohý kamarát bol fit.

VII. História 

Hoci prvé záznamy o malých psoch podobným šiperke sa datujú už zo stredoveku, presný pôvod tohto plemena nie je oficiálne doložený. Jeho najbližšími príbuznými sú podľa niektorých anatomických zhôd severské špice či belgické ovčiaky, čo je pravdepodobnejšie. Názov „schipperke“ znamená totiž v preklade malý ovčiak, hoci ku stráženiu stád oviec vlastne tento pes nikdy priamo využívaný nebol. Hojnejší výskyt a využívanie šiperky v službách človeka je zaznamenaný až v 17. storočí, jeho vtedajšiou domovinou bolo Belgicko, odkiaľ sa najskôr dostal a rýchlo rozšíril smerom na juh po Európe, do Anglicka a Ameriky boli tieto psy dovezené až o dve storočia neskôr. Pôvodne bola šiperka využívaná najčastejšie na hubenie krýs na sedliackych dvoroch, ale aj na lodiach. Veľkú popularitu získalo toto plemeno predovšetkým vďaka Belgickej kráľovnej Márii Henrim, ktorú šiperky úplne očarili. Pravdepodobne aj to sa zaslúžilo o ustanovenie šiperky jedným z národných plemien Belgicka. Dnes už tento malý čiperný psík patrí medzi obľúbené módne plemená a je chovaný už skôr len ako spoločník. Roku 1888 bol oficiálne stanovený štandard plemena a tiež bol toho roku založený prvý chovateľský Schipperke club. Ten získal roku 1930 dokonca titul „Royal“ od vtedajšieho belgického kráľa. (zdroj)

VII. Důležité informace

Hmotnosť:4-7 kg
Výška v kohútiku:25-33 cm
Požiadavky na výcvik: stredné 
Typický znak:golier srsti okolo krku a vztýčené špičaté uši
Energia:vysoká
Dĺžka života:15 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:vysoké
Sklony k hrabaniu:stredná, skôr vyššia
Potreba socializácie/pozornosti:stredná 
Pôvodné využitie:lovec krys, strážca 
Dĺžka srsti:kratšia až polodlhá
Typ srsti: s podsadou
Sfarbenie srsti:čierna 
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka

Kde kúpiť šiperku?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre šiperka dobrým pánom? Nuž dobre ! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteňatá šiperky na predaj.

Chovateľské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár