fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať bieleho švajčiarskeho ovčiaka

Už ste zahliadli, ako si niekto na vodítku vedie veľkú polárnu líšku alebo snehobieleho vlka? Je veľmi pravdepodobné, že ste v takej chvíli zahliadli bieleho švajčiarskeho ovčiaka. V období zimy, kedy je všade plno bieleho snehu, sa možno v krajine úplne stratí, ale inak je rozhodne neprehliadnuteľný a jeho žiarivá srsť na seba upozorní už z diaľky. Že toto plemeno za vašu pozornosť stojí a ponúka toho pre svojich majiteľov veľa, o tom sa poďme presvedčiť spoločne.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

JEDENÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ bieleho švajčiarskeho ovčiaka

  • Biely švajčiarsky ovčiak je ľahko trénovateľný a vhodný aj pre začiatočníkov.
  • Je to akčný pes a športovec. Môžete s ním behať, trénovať poslušnosť, venovať sa záchranárine, dogtrekkingu, stopám atď., Bude milovať akúkoľvek spoločnú aktivitu.
  • Je miernejší než klasický nemecký ovčiak, má jemnejšiu povahu a v porovnaní teda bude pokojnejší.
  • Ako veľký pes dokáže svoj pozemok spoľahlivo ustrážiť.
  • Veľmi silno priľne k svojej rodine a bude chcieť byť neustále nablízku. Ako rodinný pes je teda ideálny.
  • Výborný vzťah má hlavne k deťom, s ktorými sa rád mazná a zúčastňuje sa ich hier.
  • Vďaka svojej inteligencii sa veľmi rýchlo učí a povely s pozitívnou motiváciou plní veľmi rád a plný nadšenia.
  • U švajčiaráka nehrozí agresia ani dominancia a dobre sa znáša s ostatnými zvieratami.
  • Biele sfarbenie je veľmi atraktívny a navyše existuje biely švajčiarsky ovčiak v krátkosrstom aj dlhosrstom variante.
  • Vyniká svojou prispôsobivosťou, dokáže byť pokojný a jemný, polihovať v blízkosti svojho pána na gauči, rovnako ako prechodiť desiatky kilometrov po horách a behať zapriahnutý v postroji.
  • Narozdiel od nemeckého ovčiaka nemá toľko zdravotných problémov predovšetkým s kostrou a pohybovým aparátom.
  • Jeho empatiu len potvrdzuje fakt, že sa veľmi často uplatňuje tiež v canisterapii.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ bieleho švajčiarskeho ovčiaka

  • Biely švajčiarsky ovčiak je plemeno jemné a citlivé. Nemôžete uplatňovať tvrdý dril ani fyzické tresty vzhľadom k jeho nižšiemu prahu bolesti i psychike.
  • Je veľmi závislý na svojej svorke, na svojom pánovi. Odlúčenie nesie zle a určite to nie je pes do koterca na záhradu.
  • Pri zanedbaní ranej socializácie môže jeho krehkejšia povaha prerásť v bojazlivosť a nedôveru, preto treba už malé šteňa zoznamovať s čo najviac podnetmi, a to zásadne pozitívnou metódou a pokojným prístupom!
  • Tomuto plemenu musíte poskytnúť dostatok pohybu a aktivít. Je jedno, v akej podobe, ale nájdite si šport, ktorý vás bude obidvoch baviť a vybijete tak jeho energiu.
  • Povaha bieleho švajčiarskeho ovčiaka vie byť pomerne zložitá a existujú jedinci veľmi pokojní, plachí a neistí, ale aj naopak veľmi energickí a extrémne priateľskí. Rozmyslite si, čo očakávate a dbajte na tomu zodpovedajúcu chovateľskú stanicu.
  • Srsť bielych švajčiarskych ovčiakov nie je síce príliš náročná na údržbu čistoty a belosť si udrží sama od seba, ale musíte počítať so silným pĺznutím. Čierneho oblečenia sa pravdepodobne zbavíte radšej úplne, pretože z neho chlpy nedostanete.

Zhrnutie

Biely švajčiarsky ovčiak je statný pes, ktorý môže pôsobiť ako variant ovčiaka nemeckého. Oproti nemu je však švajčiarák oveľa pokojnejší, jemnejší a hlavne citlivejší. S pozitívnou motiváciou, vyrovnaným a milým prístupom je vhodný aj pre úplných začiatočníkov, pretože je veľmi šikovný a rád a rýchlo sa učí novým zručnostiam. Je potrebné nezanedbať skorú socializáciu, zoznámiť ho s čo najviac novými podnetmi a poskytnúť mu teplo domova vo vašej blízkosti. Potom získate oddaného spoločníka pre gaučing aj širokú škálu športov a aktivít – canicross, dogtrekking, záchranárčinu, stopovanie, … Biely švajčiarsky ovčiak je univerzálnym psom a bude sa vám chcieť zavďačiť, pokiaľ mu odmenou bude vaša radosť a pochvala.

Všeobecná charakteristika bieleho švajčiarskeho ovčiaka

Vyznať sa v bielom švajčiarskom ovčiakovi občas nie je tak jednoduché. Nasledujúce kapitoly preto pomôžu nahliadnuť do sveta práve tohto plemena.

Povaha

Biely švajčiarsky ovčiak v sebe spája mnohé črty, ktoré by spolu na prvý pohľad fungovať nemali, a predsa spolu dokonale ladia. Na jednej strane je veľmi jemný a citlivý, na druhú stranu veľmi energický, odvážny a hravý. K tomu je tiež veľmi šikovný a rád sa učí novým veciam, veľmi dobrý je napr. v disciplíne hersenwerku, teda riešenie psích hlavolamov.

To, či sa u neho prejaví skôr tá jemná, alebo tá pracovná povaha, záleží z veľkej časti na majiteľovi a chovateľovi. Pri správnom vedení a dobrej socializácii z neho vyrastie sebavedomý pes, ktorý pre svojho pána urobí čokoľvek a rád ho bude sprevádzať úplne kamkoľvek. Je ideálnym rodinným psom, s deťmi máva výborný vzťah a najšťastnejší bude vo vašej spoločnosti.

Vzhľad 

Veľké a svalnaté telo bieleho švajčiarskeho ovčiaka váži väčšinou okolo 30 kg. Dorastá do výšky okolo 60 cm. Biely švajčiarsky ovčiak má obdĺžnikový rámec tela s rovným chrbtom. Nestretneme sa teda so skosenou zadnou časťou, ako sa to bohužiaľ deje u nemeckého ovčiaka.

Biely švajčiarsky ovčiak môže na prvý pohľad pôsobiť ako biely vlk, má vztýčené trojuholníkové uši a oči aj ňucháč majú byť tmavo pigmentované, predovšetkým ňufák vyložene čierny.

Jediná prípustná farba je biela, zažltnuté odtiene by mať nemal a jedná sa teda o vadu. Dĺžka srsti je potom v dvoch variantoch – oficiálne delené na stredne dlhú a dlhú. Častejšie sa ale stretnete so zámenou definície stredne dlhej za krátku, keďže tak pre laikov vyzerá.

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Keďže ide o ideálneho rodinného psa, dobre cvičeného a poslušného, netreba sa báť spolužitia s deťmi, ktoré vyslovene miluje. Máva s nimi veľmi dobrý vzťah, prejavuje sa jeho spoločenská povaha a cit pre jemnosť. Určite bude deťom trpezlivým spoločníkom, ktorého môžu aj samy cvičiť a učiť sa spoločne.

S ostatnými psami tiež nemá problém, opäť je to však otázka (ne) zanedbanej socializácie – v prípade podcenenia tejto fázy by ste sa pravdepodobne nestretli s agresiou, ale skôr s veľkou bojazlivosťou a submisivitou. Psychicky vyrovnaný jedinec bude ale v spoločnosti ostatných psov veľmi rád a nemá problém so životom vo svorke.

Môžete sa stretnúť s loveckými pudmi a tendenciou bežať za zverou. U tohoto plemena je však veľká šanca, že s pomocou tréningu poslušnosti tieto inštinkty potlačíte, ostatne biely švajčiarsky ovčiak je na svojom pánovi pomerne závislý a nemá tendencie sa od neho príliš vzďaľovať.

Zdravie a starostlivosť 

Biely švajčiarsky ovčiak je plemeno zdravé, ktorému sa zatiaľ väčšie problémy, najčastejšie spôsobované přešľachťovaním, vyhýbajú. Aj tak je treba dbať na správnu výživu a dohliadnuť hlavne na zdravý pohybový aparát, teda okrem prípadnej prevencie v podobe kvalitného krmiva nepreťažovať kostru v čase rastu a vývinu prílišnou námahou. Inak by sa mohla vyskytnúť hlavne dysplázia bedrového kĺbu. S citlivosťou potom súvisí aj trávenie, plemeno býva náchylné na stravu a jej zmeny, veľmi často môže mať hnačky a pod.

Starostlivosť je napriek bielej srsti veľmi nenáročná, v období najväčšieho pĺznutia treba vyčesávať, ale inak je samočistiacia a bezúdržbová. Dostatok času venujte spoločným aktivitám a pohybu, ktorý je pre toto plemeno nevyhnutný.

Výchova a výcvik

Bieleho švajčiarskeho ovčiaka si môžu dovoliť aj začiatočníci. Veľmi ochotne a rád spolupracuje, práca ho baví a stačí mu na to pochvala a motivácia hrou či maškrty. Oblúkom sa ale vyhnite cvičákom, ktoré stále preferujú tvrdý dril a krik, pretože tie by švajčiaráka zničili.

Veľký dôraz je potrebné dať na socializáciu, brať malé šteňa do rôznych prostredí, cestovať s ním, zoznamovať ho so zvieratami aj ľuďmi.

Nezabúdajte, že je veľmi šikovný a inteligentný. Ak v pravidlách povolíte a nebudete dôslední, veľmi dobre si to zapamätá a skúsi to nabudúce znova. Vie sa naučiť otvárať dvere (aj okná!), dostať sa k maškrtám, nájsť si najpohodlnejšie miesto na sedačke.

Náročnosť 

Biely švajčiarsky ovčiak vyžaduje hlavne vašu spoločnosť. Okrem dostatku času na pohyb a venčenie teda počítajte s tým, že bude chcieť byť v rovnakých miestnostiach ako vy. A to bez toho aby sa vtieral, pravdepodobne si ľahne do kúta a bude spokojne driemať v blízkosti vás.

Inak je však veľmi nenáročný, výborne vycvičiteľný a ochotný pustiť sa do akejkoľvek aktivity, ktorá vás zaujme. Starostlivosť o srsť je potrebné sa venovať vo väčšej miere len dvakrát do roka, ale s priebežným pĺznutím a chlpmi na oblečení (sedačke, v aute, v jedle, …) počítajte stále.

Cena bieleho švajčiarskeho ovčiaka sa pohybuje medzi 600 – 1200€ a môžete naraziť na výstavne zamerané rodokmene, aj na tie pracovné. To má potom vplyv nielen na spomínanú cenu, ale aj na predpoklady narodených šteniat a je to jeden z parametrov, ktorým sa môžete pri výbere riadiť.

História 

Nie je náhodou, že svojim vzhľadom (až na farbu) pripomínajú nemeckých ovčiakov. Na prelome 19. a 20 storočia totiž naozaj išlo o nemecké ovčiaky, ktorí sa v rámci tohto plemena narodili v bielej variante. Táto podoba nemeckých ovčiakov však medzi chovateľmi nezožala príliš veľký úspech a ich výskyt bol skôr potláčaný. K tomuto poklesu počtu bielych jedincov dochádzalo v Európe a v Amerike a biela verzia takmer vymizla. Až v 80. rokoch 20. storočia sa však táto rarita s pomocou chovateľa Kurta Korna dočkala uznania a začala sa prezentovať ako americko-kanadský biely ovčiak (hoci ešte nie ako samostatné plemeno). S rastom popularity bolo plemeno roku 2003 uznané Medzinárodnou kynologickou federáciou pod novým menom, teda biely švajčiarsky ovčiak.

Dôležité informácie  

Hmotnosť :sučka 25-35 kg, pes 30-40 kg
Výška v kohútiku:sučka 53-61 cm, pes 58-66 cm
Požiadavky na tréning :40 min denne
Energia:stredná 
Dĺžka života:12 rokov 
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Potreba pozornosti:stredná 
Pôvodné využitie:rodinný a spoločenský, pracovné 
Dĺžka srsti:polodlhá, dlhá
Typ srsti:hustá a priliehavá, mierne zvlnená, dva varianty
Farba srsti:biela
Potrebná starostlivosť o srsť :stredná 
Typický znak:biela barva, tmavý pigment očí a nosa

Kde kúpiť bieleho švajčiarskeho ovčiaka?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre bieleho švajčiarskeho ovčiaka dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteňatá bieleho švajčiarskeho ovčiaka na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (35 votes)

Vložiť komentár