fbpx

19 dôvodov, prečo si (ne)obstarať americkú akitu

Robustný pes s veľkou hlavou a dôstojným výrazom. Priamo z nej vyžaruje jej oddanosť človeku a veľká odvaha. Skrátka takého psa nikde nemožno prehliadnuť! Poďme sa naňho spolu pozrieť bližšie!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DVANÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ americkú akitu

 • Hľadáte verného psa? Akita by za svojho pána aj celú svoju rodinu dýchala.
 • Vynikajúci strážny pes. V ochrane svojho pána alebo jeho majetku je veľmi nekompromisná.
 • Zbytočne nešteká. Takže či ju štekať počujete, rozhodne to nie je kvôli náhodne prechádzajúcemu cyklistovi. Kvôli jej štekaniu sa určite oplatí vyliezť z postele.
 • Chcete ju ako jediného psa? Tak jej bude najlepšie. Nemá rada veľké zvieracie svorky.
 • Je veľmi vhodná do bytu, prípadne na záhradu. Tam jej bude určite lepšie so svojim pánom.
 • Máte radi, keď za vami pes chodí ako tieň? S akitou nebudete sami ani pri ceste na toaletu.
 • Veľmi lojálna k deťom.
 • Bojíte sa, že vďaka nej budete mať doma neporiadok? Určite sa báť nemusíte, ide o veľmi čistotného psa.
 • Cvičíte radi pozitívnou metódou? To je veľmi dobre, donucovacie metódy na ňu rozhodne neplatia.
 • Vediete aktívny život? Rada ho s vami bude zdieľať.
 • Veľmi prispôsobivý pes, takže či už sa rozhodnete pre čokoľvek, vždy bude stáť za vami.
 • Inteligentné plemeno. Občas vás iste prekvapí, kde až jej inteligencie siaha.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ americkú akitu

 • Býva agresívna k psom, ktorých nepozná.
 • Ide o dosť teritoriálneho psa.
 • Cudzím ľuďom neverí a je k nim zdržanlivá. Takže ak máte veľké množstvo známych, tak to asi nebude tá najlepšia voľba.
 • Má tvrdohlavú a panovačnú povahu, takže nad každým povelom bude premýšľať, či sa jej oplatí ho splniť.
 • Miluje ľudskú spoločnosť, takže je nevhodná do koterca alebo na reťaz.
 • U niektorých je silne vyvinutý lovecký pud. Preto by si mala na všetky zvieratá zvykať v čo najútlejšom veku.
 • Kvôli svojej povahe nie je príliš vhodná pre začínajúcich kynológov.

Zhrnutie

Americká akita je ideálnym psom do rodiny, ktorá má skúsenosti s výcvikom a nemá doma ďalšie psy alebo väčšie množstvo iných zvierat. Svoje rodine bude verná a oddaná. Bude spoľahlivo chrániť ju aj jej majetok. Je vhodná hlavne do bytu. Na záhrade môže byť len vtedy, ak v jej blízkosti bude jej pán. Miluje totiž ľudskú spoločnosť. Aj napriek tomu, že skvelo stráži, je úplne nevhodná do koterca alebo na reťaz, kde by sa bez svojich ľudí len trápila. V jej výchove je veľmi dôležitá jej skorá socializácia, inak by sa pes ľahko mohol stať agresívnym hlavne voči zvieratám.

Všeobecná charakteristika americkej akity

Nekompromisný strážny pes, ktorý zbytočne nešteká. Úplne oddaná svojej rodine. Svojím vzhľadom vzbudzuje rešpekt. To všetko sme si povedali. Čo tak sa na ňu pozrieť podrobnejšie?

Povaha

Akita je priateľský pes, ostražitý a oddaný. Úplne miluje svoju rodinu a potrebuje byť jej právoplatným členom. K cudzím ľuďom býva nedôverčivá a zdržanlivá. Je občas až obdivuhodne inteligentný a ľahko sa prispôsobí. Nevydrží sa však celý deň prechádzať v malom výbehu, mali by sme jej dopriať vlastné územie, ktoré môže chrániť. Dokáže byť ale tiež dosť tvrdohlavá a panovačná, preto by s ňou mali pracovať skúsení kynológovia. 

Vzhľad 

Akita je robustný pes so širokou hlavou, na ktorej je zrejmá plytká ryha. Akonáhle je pes rozrušený, môžu sa na čele objaviť i vrásky. Jej inteligentný výraz dopĺňajú tmavo hnedé oči a vztýčené uši. Chvost má bohato osrstený a vysoko nasadený, nesený nad chrbtom. Srsť má poschodovú s hustou podsadou, krycia srsť nepatrne odstáva. Vďaka tomu však akite nevadia ani veľmi nízke teploty. Má veľa farebných variantov, najčastejšie sa však stretávame s červenou, žltou a bielou. Môže a nemusí mať masku. Povolené sú aj iné farebné kombinácie.

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Americká akita je k deťom vhodná a toleruje ich ako členov domácnosti. Nemala by však s nimi bývať osamote, pretože sa jedná o veľké plemeno, ktoré by dieťaťu mohlo ublížiť, hoci nechtiac.

S domácimi miláčikmi však nemá úplne dobrý vzťah. U niektorých môže byť silne vyvinutý lovecký pud, takže menšie zvieratá môžu mať problém. Akita nikdy nebola chovaná ako svorkový pes, ani vo svorke nebola zvyknutá pracovať. To sa prejavilo na jej vzťahu k ostatným psom. Pokiaľ sa jedná o psa, ktorý s ňou žije doma a je na neho zvyknutá od malička, bude ho tolerovať a brať ako súčasť rodiny. Nemalo by to však byť väčšie množstvo psov. K cudzím psom býva odmeraná, môže byť až agresívna. Do istej miery sa to však dá obmedziť skorou socializáciou.

Zdravie a starostlivosť 

Akita patrí medzi zdravé plemená, ktoré netrpí častejšími chorobami. Avšak, ako každé iné veľké plemeno, môže byť náchylná na choroby pohybového aparátu. Jedná sa napríklad o dyspláziu bedrového kĺbu. Toto riziko sa dá minimalizovať kvalitnou stravou.

Srsť akity nie je náročná na údržbu, stačí ju občas prečesať. Má totiž samočistiacu schopnosť a chýba jej charakteristický psí zápach, takže ani časté kúpanie nie je nutné. Pĺzne dvakrát ročne, v tom čase je teda vhodné sa pripraviť na naozaj veľa chlpov. U akity nie je nutnosťou ani pravidelné čistenie očí, uší alebo ošetrovanie kože.

Výchova a výcvik

U akity je dôležitá hlavne výchova v najútlejšom veku. Ak sa nezanedbá a prebehne tiež riadna socializácia, vyrastie z nej skvelý spoločník. Jej výcvik však musí byť vedený cez motiváciu a pozitívnou metódou. Akita má totiž posunutý prah bolesti, takže výcvik donucovacie metódou by bol nanič a pes by sa len skazil. Jej výchova musí byť dôsledná a od mala musí mať pes pevne stanovené pravidlá.

Náročnosť 

Americká akita je plemeno s vyššou obstarávacou cenou. Za jedinca s PP necháte približne 600 – 1400€. Rozhodne sa ale neoplatí šetriť a kúpiť psa bez PP. Mohlo by sa to negatívne prejaviť hlavne v jeho povahe. Za kŕmenie tiež necháte nejaké to euro, jedná sa o veľké plemeno. Avšak za veterinu veľa nezaplatíte, akita patrí medzi zdravé plemená.

Starostlivosť o ňu tiež nie je nejako náročná. Stačí ju čas od času prečesať, intenzívnejšie teda v čase pĺznutia, ktoré je 2x do roka. Akita nepotrebuje žiadnu zvláštnu starostlivosť o oči, uši či kožu, ako to býva u iných plemien. Naviac má takmer samočistiacu srsť, takže nie je potrebné ani časté kúpanie.

Dosť náročná je však akita na čas. Ten z veľkej časti budete venovať jej výchove. Tiež bude chcieť byť stále s vami a nie osamote. Patrí medzi aktívnejšie plemená, takže určite ocení nejakú aktivitu s vami.

História 

Prvé zmienky o plemene siahajú do doby 5000 rokov pred naším letopočtom. Zhodovali sa s akita inu. Vtedy bolo veľmi rozšírené plemeno akita Matagi, čo je predchodca americkej akity. Využívalo sa na lov medveďov. Keď prišiel prelom 19. a 20. storočia, prišli na rad psie zápasy. Akita sa začala krížiť s Tosou a mastifom. To spôsobovalo zvýšenie mohutnosti a agresivity psa. Tak vznikli bojové psy. Jedincov začalo rapídne ubúdať. Roku 1927 vznikol Klub Akít a roku 1931 bolo pár jedincov vyhlásených za národnú pamiatku. Tým sa plemeno začalo opäť rozširovať. Potom prišla 2. svetová vojna a psy sa začali využívať ako kožušinové zvieratá pre odevy vojakov. V roku 1937 prišla Helen Kellerová a doviezla pár psov do Spojených štátov. Roku 1956 vznikol Akita Club of America. O pár rokov neskôr, v roku 1972, bola americká akita vyhlásená za samostatné plemeno a vznikol American Kennel Club.

Dôležité informácie 

Hmotnosť:32-59 kg
Výška v kohútiku:61-71 cm
Typický znak:vzpriamené uši
Požiadavky na výcvik:priemerné 
Energia:priemerná 
Dĺžka života:10-12 rokov
Sklony k slitnaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony ke štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:stredná 
Pôvodné využitie:lov medveďov 
Dĺžka srsti:stredná 
Typ srsti:dvojvrstvová
Farba srsti:ľubovoľná
Potreba starostlivosti o srsť:stredná 

Kde kúpiť americkou akitu?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre americkú akitu dobrým pánom? Nuž dobre ! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá americkej akity na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (10 votes)

Vložiť komentár