fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať sibírskeho huskyho

Sibírsky husky je plemeno, ktoré inšpirovalo veľa spisovateľov, maliarov a režisérov. A niet sa čomu diviť. Huňatý kožuch a čierne orámované hlboké modré oči v kombinácii s ich vytrvalosťou a oddanosťou sú vlastnosti, ktoré huskyho priamo predurčili k tomu, byť medzi najobľúbenejšími plemenami psov. Pre koho je ale vlastne husky vhodný? Poďte to zistiť a prečítajte si 15 dôvodov prečo si (ne)obstarať huskyho!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ huskyho

 • Je to plemeno, ktoré na ulici rozhodne vzbudí pozornosť. Je elegantný a ich severská odolnosť a divokosť z nich priamo vyžaruje. 
 • Vzhľadom ku svojmu pôvodnému využitiu sa všeobecne dobre znáša s inými psami.
 • Jeho kožuch ho ochráni aj v tých najmrazivejších dňoch, tento pes rozhodne sveter potrebovať nebude. Často nevyužívajú ani búdu a radšej si ustelú v snehu.  
 • Je to inteligentný pes a svoju rodinu miluje. Nie je to však pes, ktorý by poteeboval neustálu pozornosť. Je nezávislý.
 • Husky je priateľský a dobre vychádza aj s deťmi.
 • Husky je veľmi inteligentné plemeno, ale rád si robí veci po svojom.
 • Pokiaľ je dobre socializovaný, zvláda spolužitie aj s inými zvířaty ako sú napríklad mačky. 
 • Je to pes plný energie, hodí sa do aktívnej rodiny, svoju energiu najlepšie využije pri ťahaní čohokoľvek, či už to budú sane s deťmi, alebo spolu len pobežíte, či sa dáte na dogtrekking, ktorý je pre toto plemeno ako stvorený.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ huskyho

 • Nie je to pes pre začiatočníkov. Husky je nezávislý a namotivovať ho k poslušnosti nie je vôbec ľahké.
 • Ak máte radi psy, ktoré s nadšením splnia akýkoľvek váš rozmar, rozhodne nebude husky to pravé pre vás. Myslia sami za seba a tak, hoc povel dobre pozná, nie vždy bude považovať jeho splnenie za niečo, čomu by sa mal venovať. Pri tréningu je potrebná veľká dávka trpezlivosti a kreativity.
 • Srsť je rozhodne pýchou tohoto plemena, to ale pre majiteľov znamená veľa chlpov a vyčesávanie najmä na jar a na jeseň. Z chlpov, ktoré behom plznutia vyčešete si kľudne môžete poskladať druhého psa.
 • Sú to majstri úteku. Zvládnu prekonať aj dvojmetrový plot a keď to nepôjde vrchom, tak sa podhrabú. Preto je potrebné mať záhradu dobre zabezpečenú.
 • Husky bol používaný ako saňový pes a jeho prirodzenosťou je ťahať. Naučiť huskyho počas prechádzky neťahať dá zabrať aj skúseným trénerom. 
 • Majú veľa energie, ktorú potrebujú denne vybiť. Bez ohľadu na ročné obdobie a aktuálne počasie. Dážď ani sneh huskyho neodradí.
 • Vzhľadom k tomu, že je to severské plemeno, horšie zvláda horúce letné dni. V lete je preto dôležité dbať na to, aby sa mal husky kde schladiť a venčenie je lepšie nechávať na skoré ranné alebo neskoré večerné hodiny.

Zhrnutie 

Husky je nezávislý, uprimný a oddaný pes, ktorý uchvátil svojim vzhľadom veľa ľudí. Je to plemeno, ktoré miluje svoju rodinu a nemá problém ani s inými psami a ďalšími zvieratami. Dokáže byť ale dosť tvrdohlavý a jeho výcvik vyžaduje trpezlivosť, dôslednosť a nutnú dávku predstavivosti. Vymyslieť spôsob, ako v huskym vzbudiť záujem môže niekedy byť náročné. Nie je najvhodnejšou voľbou pre začiatočníkov a ani pre pracovne vyťažených ľudí. Len ťažko by ste totiž hľadali psa s väčším množstvom energie, ktorá je, zdá sa, nevyčerpateľná. 

Všeobecná charakteristika sibírskeho huskyho

Husky patrí medzi stredné plemená psov. Je to severské plemeno s hustou srsťou. Vyniká svojou vytrvalosťou a oddanosťou. V prípade, že sa pre huskyho rozhodnete, musíte tolerovať jeho osobnosť, ktorá je často podrobnejšia vlkovi než psovi.

Povaha 

Je to plemeno, ktoré je zvyknuté žiť vo svorke a tak nemá problém s ostatnými psami. Naopak, najspokojnejší je husky vo svorke ďalších huskyov.  Je to nezávislé plemeno a nemá v povahe sa vnucovať. Na druhej strane ocení prítomnosť svojho pána. Husky je sebavedomý a vyrovnaný pes. Nezvykne byť ani agresívny ani bojácny, ale napriek tomu nie je vhodný pre ľudí bez skúseností so psami. Dokáže byť tvrdohlavý a rád skúša, čo jeho majiteľ znesie. Nepýta sa pána čo má robiť, ale spraví si to po svojom. Všetky tieto vlastnosti robia z huskyho to, čo je. Na vás je len prijať ho takého, aký je. 

Vzhľad 

Husky je stredne veľké plemeno s hustou srsťou. Farba srsti je u tohto plemena rozmanitá od čisto bielej, cez čiernobiele znaky, plavá, medená, strieborná a hnedá. Typické sú pre plemeno farebné oči, ktoré môžu byť buď obe modré alebo hnedé, alebo sa vyskytujú aj jedinci s rôzne farebnými očami.

Vzťah k deťom a ostatným zvieratám 

Sibírsky husky je priateľské svorkové plemeno a dobre vychádza nielen s dospelými ale aj s deťmi. Keď je raz niekto súčasť jeho rodiny, je v nej už navždy. Rovnako ako u iných plemien, ani huskyho by ste ale nemali nechávať s malými deťmi osamote.

Pokiaľ je husky zvyknutý, zvláda spolužitie s ostatnými zvieratami dobre. Niektorí jedinci majú ale tendencie menšie zvieratá prenasledovať a loviť. Hlavne v lese by sa ľahko mohlo stať, že sa vám husky stratí, až zavetrí srnku alebo zajaca. Je preto lepšie huskyho vždy strážiť a mať ho poisteného dlhším vodítkom. 

Zdravie a starostlivosť 

Sibírsky husky patrí k plemenám, ktoré nie sú zaťažené chorobami. Aj oni sú však k niektorým chorobám náchylnejší. Jedná sa najmä o dyspláziu bedrových kĺbov a očné choroby. Môže sa u nich tiež vyskytovať epilepsia. Riziko choroby sa dá minimalizovať kúpou šteňaťa od overeného chovateľa.

Starostlivosť o huskyho nie je o nič náročnejšia ako starostlivosť o iného psa. Pĺznu hlavne na jar a v jeseni. V tomto období je dobré ich pravidelne vyčesávať. Je tiež dôležité dbať na kvalitné krmivo. A vzhľadom k tomu, že husky dosť často neprejavuje bolesť,je dôležité pravidelne kontrolovať jeho zdravotný stav.

Výchova a výcvik

Husky je severské plemeno, ktoré bolo šľachtené k odolnosti a schopnosti sa o seba postarať. Síce je toto plemeno priateľské a svojmu majiteľovi oddané, je tiež dosť nezávislé. S výcvikom je najlepšie začať už od malého šteniatka a pred tréningom si obaliť nervy niečim sladkým. Husky totiž dokáže byť dosť tvrdohlavý a často bude zvažovať, či je naozaj nutné vás poslúchnuť. Vy na druhú stranu budete najmä v období psieho dospievania určite zvažovať, či bol husky tá správna voľba. Pokiaľ dáte huskymu čas a povediete ho pri výcviku ako parťáka bez drillu a násilia, nájdete nakoniec spoločnú reč a zažijete spolu veľa zábavy. 

Náročnosť 

Cena šteniatka s PP sa pohybuje od 12 000,- vyššie. Ďalšími finančnými nákladmi je krmivo, na ktorom sa rozhodne nevyplatí šetriť a nejaká výbava pre šteňa akou je pelech, misky, vodítko, obojok, atď.

V prípade, že plánujete mať psa vonku, je potrebné dôkladne záhradu zabezpečiť a kúpiť psovi koterec alebo aspoň búdu.

Husky je však plemeno, ktoré je najnáročnejšie z hľadiska času. Toto plemeno má neskutočné množstvo energie, ktorú potrebuje presmerovať do nejakej činnosti. Či už to bude činnosť, ktorú mu poskytnete vy (prechádzky, výcvik, atď.), alebo činnosť, ktorú si bude musieť nájsť sám (úteky, hrabanie, alebo u huskyho veľmi obľúbené zavýjanie) záleží na tom, koľko času sa psovi budete venovať. 

História

Husky pochádza zo Sibíru, kde si ho vyšľachtili ľudia už v období praveku. Slúžil predovšetkým ako tažné zviera, ale pomáhal aj pri love. Až v 19. storočí sa husky dostal do Ameriky.

Najväčšiu popularitu získal husky v 20. storočí. V zime v roku 1925 vypukla na Aljaške epidémia záškrtu a bolo potrebné tam čo najrýchlejšie dostať lieky. Nor Seppala so svojím záprahom sibírskych huskyov prekonal v snehovej búrke 300km a vďaka tomu doviezol lieky včas. Na pamiatku tejto udalosti sa dodnes jazdí najdlhší pretek psích záprahov Iditarod, ktorý je dlhý neuveriteľných 1930 km.

Dôležité informácie 

Hmotnosť :Psy: 21-32 kg Suky: 16-24 kg
Výška v kohútiku :50-60 cm
Požiadavky na tréning :viac ako 40 minut denne
Energia:vysoká
Dĺžka života:11-13 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:priemerné 
Sklony k štekaniu:priemerné 
Sklony k chrápaniu:nízke
Potreba pozornosti:priemerná 
Pôvodné využitie :saňový pes
Dĺžka srsti:stredná 
Typ srsti:hustá podsada, rovná
Farba srsti:Všetky farby od bielej po čiernu
Potrebná starostlivosť o srsť :stredná 
Typický znak:prirodzene vzpriamené uši

Kde kúpiť sibírskeho huskyho?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre huskyho dobrým majiteľom? Tak dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá huskyho na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku      

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (17 votes)

Vložiť komentár