fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať papillona

Chytrý, malý, fľakatý psík s roztomilým pohľadom plným lásky je u nás čím ďalej více oblíbený. Vždy veselý a dobre naladený papillon si získal srdce veľa ľudí. Poďte si prečítať našich 15 dôvodov prečo si ho (ne)obstarať a zistite, či by ste sa s papillonom k sebe hodili!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ papillona

 • Svoje meno nemá nadarmo. Ich veľké chlpaté uši totiž vytvárajú vzhľad motýlika. A kto môže povedať, že jeho pes je motýlik?
 • Papillon nie je povaľač a je pre každú srandu.
 • Síce by sa mohlo zdať, že je papillon vhodný len na gauč, klame telom, pretože papillon je tiež skvelý športovec.
 • Je malý a tak sa vojde aj do kabelky. Môžete ho tak vziať so sebou takmer kamkoľvek. 
 • Je vhodný aj pre začiatočníkov. Za pamlsok bude nadšene spolupracovať a svojmu majiteľovi prepáči aj chybu vo výcviku. 
 • Papilloni vynikajú najmä v dogdancingu a agility, radi sa učia nové triky a tieto športy sú pre ne ako stvorené.
 • Milujú ľudí a sú roztomilí. Tento psík roztopí aj tých najväčších drsniakov.
 • Majú síce dlhšiu srsť, ale tá napriek tomu nevyžaduje príliš veľkú starostlivosť. Stačí papillona raz týždenne vyčesať. 
 • Dobre vychádza nielen s ostatnými psami ale aj s inými zvieratami. Bez problémov budú zdieľať jednu domácnosť napríklad s mačkou. 

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ papillona

 • Niektorí jedinci môžu byť bojazliví. Je preto dôležité vyberať šteňa od overeného chovateľa.
 • Svojich majiteľov miluje a zle znáša samotu. Pri výchove je dôležité tento fakt nepodceniť a svojho papillona na samotu postupne zvykať. 
 • Papilloni majú dobrý vzťah k deťom. Avšak kombinácia malého psa a malého dieťaťa môže viesť k nehode. Nikdy preto nenechávajte malé deti samé so psom.
 • Šteňa papillona je naozaj malé a krehké. Môže sa tak ľahko zraniť pri hre s inými väčšími psami. 
 • Toto plemeno často trpí na luxáciu pately a choroby očí. Pri výbere nového parťáka tak buďte starostlivý. 
 • Papillon rozhodne nie je vonkajší pes. Je to malé spoločenské plemeno a najspokojnejší bude v dome so svojou rodinou.

Zhrnutie

Papillon je veľký pes v malom tele, je pre neho typické postavenie uší, ktoré pripomína vzhľad motýlika. O malých plemenách sa hovorí, že bývajú nevrlé a bojácne, to však o papillonovi rozhodne neplatí. Tento psík je vhodný pre začiatočníkov ale aj do rodiny s deťmi. Hravo zvládne život v mestskom byte, ale potrebuje aj pohyb a pokiaľ mu dáte možnosť, ukáže svetu, že aj trojkilový pes predčí hociktorého ovčiaka. 

Všeobecná charakteristika papillona

Papillon je psí športovec v malom roztomilom balení. So svojou rodinou bude s nadšením behať po lese, ale s rovnakým nadšením s vami strávi deň pred telkou. Čo je na papillonovi také skvelé? Každý je trochu iný, jeho srsť sa totiž vyskytuje vo všetkých možných farbách a na tele sú rôzne rozprostrené ako na maliarskom plátne. Spoločný je pre papillonov vzhľad uší, ktorý nápadne pripomína motýlie krídla a podľa ktorého sa tiež volajú. 

Povaha 

Papillon je živý, zvedavý a sebavedomý psík. Má priateľskú povahu, ale zároveň si udržuje určitú eleganciu. Síce je to drobný psík, neuvidíte u neho hysterické správanie, ktoré je pre väčšinu toy plemien typické. Zároveň je to ale jemná duša a zle nesie krik a hádky. Potrebuje milujúci a jemný prístup, potom vám papillon dokáže, ako skvelým parťákom pre život vie byť. 

Vzhľad 

Papillon sa pýši dlhou splývavou srsťou. Dlhšiu srsť má na ušiach, nohách, chvoste a okolo krku, kde vytvára výrazný golier. Chvost papillon nesie vzpriamene nad telom. Papillon sa vyskytuje v rôznych farbách, ale základom je vždy biela na ktorej sú farebné škvrny. Trup a končatiny by však mali byť prevažne biele, naopak na hlave by mala prevažovať druhá farba a bielou lysinou. 

Ozajstný drobček, alebo radšej trochu väčší? Papillon sa chová v dvoch váhových kategóriách. Menší jedinci nesmú presiahnuť váhu 2,5 kg, sú to vážne drobci, ktoré si človek ľahko spletie napríklad s čivavou. Väčšie kategórie naopak môžu mať až 4,5 kg. Nech si ale vyberiete akéhokoľvek, vždy to bude ten veselý motýlik. 

Vzťah k deťom a ostatným zvieratám 

Pokiaľ hľadáte psieho parťáka, ktorého hravo ukočíruje aj váš potomok, je papillon správna voľba. S deťmi si totiž skvelo rozumie a rád s nimi trávi čas. Je však nutné papillona strážiť v prítomnosti malých detí, aby nedošlo k úrazu na jednej alebo druhej strane. 

Papillon pri správnej socializácii vychádza dobre aj s inými psami, aj u nich však platí, že je potrebné byť opatrný. Veľký pes by mohol aj nechcene papillona zraniť. Pokiaľ máte doma aj iné ďalšie zvieratá a obzeráte sa po psíkovi, ktorý si ich nebude chcieť dať na obed, je papillon dobrá voľba. Na nových spolubývajúcich si rýchlo zvykne a do domácnosti veľmi rýchlo zapadne. 

Zdravie a starostlivosť 

Papillon patrí k plemenám s pomerne dobrým zdravím. Najčastejším neduhom tohto plemena je luxácia pately a dedičné choroby očí. Na obe tieto choroby sú však chovní jedinci testovaní a je preto dobré investovať do šteňaťa s PP. Odmenou vám bude veselý a zdravý papillon.

Je tiež dobré byť k šteňaťu papillona opatrný, vzhľadom k ich veľkosti si často privodia napríklad zlomeniny. Stačí aby šteňa zle skočilo z gauča a problém je na svete.

Výchova a výcvik 

Chcete mať doma chytrého a poslušného parťáka? S papillonom vám výcvik pôjde jedna radosť. Výborne sa s ním spolupracuje a výcvik zvládne aj človek s minimom skúseností. Hlavným pravidlom pri výcviku je byť kľudný a nevyvíjať na papillona nátlak, ľahko by ste totiž mohli stratiť jeho dôveru. S pozitívnym prístupom a kľudnou mysľou však s papillonom dokážete neskutočne veľa. 

Aj u papillona je však dôležitá včasná socializácia. Je dobré brať šteňa na rôzne miesta, aby si zvykol na čo najväčšie množstvo vnemov. Vyniká aj v rôznych psích športoch. Napríklad pri dogdancingu sa papillon cíti ako ryba vo vode. Úspešní sú tiež v agility, ale zvládajú aj tréning poslušnosti. Pokiaľ nájdete spoločnú reč, zvládne papillon čokoľvek vás napadne, obzvlášť keď ho odmeníte. 

Náročnosť 

Šteňatá papillona sa pohybujú v cenovom rozmedzí od 450-700 €. Cena sa odvíja od viac faktorov, ako sú výstavne a športové úspechy rodičov. Pokiaľ investujete do šteniatka s PP, vyhnete sa tak neskorším problémom so zdravím ale aj s povahovými vadami.

Keď nepočítame kúpnu cenu, je papillon vzhľadom ku svojej veľkosti finančne pomerne nenáročný. Je dôležité kupovať kvalitné krmivo, ktoré je základom pre zdravie vašeho psa, avšak ani to najkvalitnejšie krmivo na trhu vás pri jeho veľkosti finančne nezrujnuje. 

História

Pôvodom je papillon z Francúzska. Vyobrazenie psa nápadne podobného papillonovi na obraze je už z roku 1290. Tento psík robil spoločnosť šľachte, ku ktorej neodmysliteľne patril. Po francúzskej revolúcii šiel chov psov nabok a došlo k takmer úplnému zániku predchodcov dnešných papillonov. A až v 19. storočí sa pár nadšencov z Francúzska a Belgicka začalo snažiť o cielený chov tohto plemena. 

Prvý štandard plemena bol vytvorený v roku 1905, ale až o dvacať rokov neskôr došlo k importu psov do iných zemí. V ČSR sa prví jedinci objavili až v roku 1985 a chov bol zastrešovaný Klubom málo početných plemien. Až v roku 2010 vznikol Klub chovateľov malého kontinentálneho španiela (papillon a phaléne). Postupne plemeno naberalo na popularite, ale stále v ČR aj na Slovensku patrí medzi menej známe plemená.

Dôležité informácie 

Hmotnosť :1.Kategória : do 2,5 kg2.Kategória : nad 2,5 kg
Výška v kohútiku :23-28 cm
Požiadavky na tréning :20 minut denne
Energia :vysoká
Dĺžka života:12-15 rokov
Sklony k slintaniu :nízke
Sklony k hrabaniu :nízke
Sklony k štekaniu :mierne 
Sklony k chrápaniu :nízke
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie :spoločenské plemeno
Dĺžka srsti:dlhá 
Typ srsti:rovná
Farba srsti:akákoľvek farba na bielom podklade
Potrebná starostlivosťo srsť :priemerná 
Typický znak:Prirodzene vzpriamené uši s dlhou srsťou

Kde kúpiť papillona?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre papillona dobrým majiteľom ? Tak teda dobre ! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá papillona na predej.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (10 votes)

Vložiť komentár