fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať labradora

Hľadáte skvelého rodinného parťáka a padol vám do oka práve labrador? Niet sa čomu čudovať. Labrador je v kombinácii s jeho priateľskou povahou, milým vzhľadom a úprimným pohľadom jedno z najobľúbenejších plemien nielen u nás. Poďme zistiť, čo táto známa psia rasa skrýva za nevýhody a naopak, čo je na nich tak skvelé, že si získal náklonnosť toľkých sŕdc.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ labradora

 • Priateľskejšie plemeno by človek ťažko našiel. Labrador miluje ľudí všetkých vekových kategórií. Nezáleží mu na tom, či je to malé batoľa alebo babička s paličkou, miluje jednoducho všetkých.
 • Tiež je to jedno z najchytrejších plemien. Najmä ak ide o jedlo, dokáže labrador nevídané.
 • Kombinácia jeho kamarátskej povahy, inteligencie a apetítu z neho robí psa, ktorý je vhodný takmer na akýkoľvek výcvik i šport.
 • S labradorom vyjde naozaj každý a jeho výcvik zvládnete aj bez väčších skúseností, bude vám stačiť zásoba maškŕt.
 • Spravidla je to pes tolerantný ku všetkému živému. Bez problémov bude vychádzať ako s inými zvieratami, tak aj s ďalšími psami.
 • Je to plemeno odolné a miluje pohyb. S nadšením vám bude robiť spoločnosť pri bicykli, na bežkách alebo len na prechádzkach. Najspokojnejší je so svojím pánom, nech už je to kdekoľvek.
 • Zlatý, čokoládovo hnedý, alebo čierny ako noc? Najznámejší je zlatý labrador, ale v skutočnosti si môžete vybrať aké sfarbenie je vám najbližšie.
 • Voda je pre labradora ako druhý domov. Letná idylka pri rybníku, to je niečo preňho!

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ labradora

 • Všade samé chlpy. Labrador má síce krátku srsť, ale je veľmi hustá a dosť pĺzne. Ak musíte mať byt tip top a chlpy vám vadia, porozhliadnite sa radšej po inom plemene.
 • Labrador miluje jedlo. Či už sú to zvyšky z koša, celé vrece granúl alebo mäso, ktoré ste nechali na linke, kým ste si odskočili. Ak sa to dá zjesť, tak to proste zje.
 • Vďaka ich apetítu sú extrémne náchylní k nadváhe. Je preto dôležité strážiť množstvo krmiva, ktoré zje.
 • Hoci je labrador plemeno ktoré zvládne takmer všetko, strážca z neho nikdy nebude. Ak potrebujete ustrážiť dom, radšej sa pozrite po inom plemene.
 • Je to pomerne veľký pes, ale na záhradu sa nehodí. Miluje svoju rodinu a chce s ňou byť v kontakte.
 • Často trpia na dyspláziu bedrových kĺbov a na ďalšie ochorenia pohybového aparátu, dôkladný výber spoľahlivého chovateľa a kvalitná strava je nevyhnutná.
 • Majú silný chvost uspôsobený k plávaniu, s ktorým od radosti vrtia prakticky stále. Čokoľvek, čo je v ich výške, končí často rozbité na zemi.

Zhrnutie

Labrador je priateľské plemeno, ktoré miluje svoju rodinu. Sú to psi do nepohody, vždy dobre naladení a plní energie. Nie nadarmo sa využívajú ako asistenčné psy, labrador je jedno z najchytrejších plemien a navyše s ľuďmi rád spolupracuje. Voda je ich živel a jedna z nerestí, ktorá k nim patrí, je až príliš veľká chuť do jedla. Sú skvelé k deťom ale nehodia sa ako strážcovia na záhradu. Ich hlavnými neduhmi sú problémy s kĺbmi.

Všeobecná charakteristika labradora

Labrador je jedno z najznámejších a najobľúbenejších plemien na svete. Môže sa vyskytovať v troch farbách (odtiene zlatej, hnedej a čierna). Sú to psy s milou a kamarátskou povahou, svoju lásku dávajú na obdiv nadšeným skákaním a neustálym vrtením chvosta.

I. Povaha

Milujúci a oddaný pes s veľkým srdcom. Labrador je jednoducho pes do nepohody. Nadšene bude nosiť loptičku aj stokrát za sebou. Ľahko ho naučíte správne správanie, pretože je to pes bystrý a naviac, jedlo je jeho vášeň. Vďaka tomu sa ľahko motivuje a nadšene spolupracuje. Ku šťastiu mu stačí malá kaluž alebo rozbahnená poľná cesta, kde sa bude môcť vyvaľkať a upraviť si tak svoju vizáž. Pán z toho nebude pravdepodobne až tak nadšený, avšak toto k labradorovi jednoducho patrí.

II. Vzhľad

Telo labradora by malo pôsobiť mohutne, nie však zavalito. Majú hlboký a široký hrudník, ich hlava by mala byť tiež široká. Celkový vzhľad by však mal byť vyrovnaný. Sučky sú spravidla štíhlejšie. Môžete sa stretnúť s tromi farebnými varietami. Najznámejšie sú žlté, prípadne čierne labradory, ale na obľube stúpa aj hnedá (tzv. pečeňová) farba. Ich srsť je veľmi hustá, vďaka tomu funguje ako izolácia a labrador tak nemá problém ani s veľmi nízkymi teplotami.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Ak hľadáte psa do rodiny, je labrador rovnako ako iné retrievery, jasným víťazom. S deťmi vychádzajú skvele a majú s nimi trpezlivosť. Často sa z nich stávajú psie pestúnky. Najmä ak dieťa poznajú od bábätka, majú tendencie ho stále ochraňovať. Avšak aj tak priateľské stvorenie ako je labrador je stále zvieraťom a je dôležité na to nezabúdať. Malé deti by s ním nemali zostávať osamote.

S inými zvieratami nemá labrador väčšinou problém, niektorí jedinci môžu byť vysadení na domácu hydinu, ale aj toto správanie sa dá výcvikom zmierniť. S ostatnými psami spravidla vychádzajú bez problémov, ak sú od malička socializovaní.

IV. Zdravie a starostlivosť

Labrador patrí k plemenám, ktoré sú vcelku zdravé. Majú ale často problém s kĺbmi. Najčastejším ochorením je dysplázia bedrových kĺbov a v neskoršom veku artritída. Je dôležité svojmu labradorovi dopriať kvalitné krmivo a v dospelosti podávať preventívne kĺbovú výživu. Sú tiež vďaka svojmu apetítu náchylní k nadváhe, aj toto môže byť dôvod ďalších ochorení. Preto svojho labradora v jedle strážte a udržujte ho v kondícii.

V. Výchova a výcvik

Výcvik labradora nie je zložitá záležitosť, za maškrty urobia takmer čokoľvek. Rýchlo sa učia a väčšinou ich výcvik baví. Trénovať labradora zvládne s trochou snahy aj začiatočník. Ak nemáte skúsenosti so psami a stále váhate, tak smelo do toho. Labrador je ten typ psa, ktorý vám hocijakú začiatočnícku chybu odpustí. Je ale dôležité, rovnako ako pri ostatných plemenách, labradora od šteňaťa socializovať a učiť ich zostávať doma osamote. Tiež nie je dobré zabúdať, že je to pes plný energie a tak okrem výcviku je potrebné ho unaviť aj fyzicky.

VI. Náročnosť

Cena šteňaťa s PP sa u labradora pohybuje okolo 600 – 800 eur. Na šteňati nie je dobré šetriť. Ak investujete do psa s PP od overeného chovateľa, vyhnete sa tak prípadným zdravotným neduhom alebo nevyrovnanej povahe, ktorá je u jedincov bez preukazu pôvodu pomerne častým javom.

Labrador je rodinný pes. Nesmiete ale zabúdať, že je to stále pes a potrebuje pomerne dosť aktivity. Nie je síce nutné s ním denne behať 3 hodiny po lese, prechádzka okolo paneláku mu ale stačiť tiež nebude.

VII. História

Predkom labradora je pravdepodobne novofundlandský pes. Retrievery však existovali oveľa skôr – označovali sa tak všetky poľovné psy, ktoré aportovali ulovenú zver. V oblasti Newfoundlandu boli 2 typy psov, veľké a silné novofundlandské psy a menšie psy s kratšou srsťou, označované ako labradorské psy. Boli používané k aportu rýb a vodných vtákov. Od roku 1800 sa obe plemená začali dovážať do Európy. Názov labradorský retriever sa začal používať v roku 1839. V chove sa, vzhľadom k predkom, objavovali žlté a hnedé psy. Ale uprednostňované boli psy čierne. Tento trend sa zmenil až po prvej svetovej vojne. A teraz je najbežnejším práve žltý labrador.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:26-34 kg
Výška v kohútiku:Psy: 56-58 cm Sučky: 54-56 cm
Typický znak:prirodzene sklopené uši
Požiadavky na tréning:40 minút denne
Energia:priemerná
Dĺžka života:10-12 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:stredná
Pôvodné využitielovecký pes
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti: hladká a hustá
Farba srsti:žltá, čierna a čokoládová
Potrebná starostlivosť o srsť:priemerná

Kde kúpiť labradora?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre labradora dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka labradorov na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

6 komentárov k “15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať labradora”

 1. Mám labradora 9 rokov a musím povedať, že to je ten najlepší psík pre mňa. Každý psík je individuálny ale náš je veľmi energický a hravý (áno, aj keď má už 9 rokov) ale veľmi rád sa aj škrabká a „mojká“. Je proste úžasný ?.

  Odpovedať
  • Dobry vecer, chcem sa spytat, ci sa hodí sj do bytu, alebo ho máte v dome a ci vo vasej nepritomnosti nekusal veci ako stena. Ďakujem

   Odpovedať
 2. Dobrý deň chcem sa vás spýtať či tieto psíky majú naozaj problémy z kĺbmi ako tomu predísť ďakujem 🙂

  Odpovedať
 3. Včera mi čierny labrador napadol a dohrýzol bostonského teriéra , úplne bezdôvodne a bez najmenšieho náznaku,ja som mal svojho psa na vodítku, labrador ,bol na voľno, našťastie ho nechytil za krk,lebo som stihol trochu trhnúť vodítkom tak ho chytil len za kožu za uchom. Ale aj tak 12 stehov…

  Odpovedať
 4. Áno, ako takmer všetky veľké plemená aj tieto psíky mávajú problémy s kĺbmi. Dá sa tomu predísť tak, že sa so psíkom nebude veľmi chodiť po schodoch

  Odpovedať
 5. Môj čokoládový Labrador má 2,5 roka chcel by som prejsť na podávanie krmiva len podvečer ,doteraz dostával ráno a večer, granule od Brit Care +mäsové konzervy 2krát cca 70dg.Ďakujem

  Odpovedať

Vložiť komentár