fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať Nórsku lesnú mačku

Mačací obor zo severských legiend, ktorý znesie extrémnu zimu i veľké teplo. Zaujme vás svojou vrelú povahou a vzhľadom, pripomínajúcim malého rysa. Má robustné telo s dlhou, vodeodolnou srsťou. Obľúbia si svoju rodinu, votrelca doma ale vidí len nerada. Bude Nórska lesná mačka tým najlepším plemenom pre vás? To sa dozviete v tomto článku.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ Nórsku lesnú mačku

 • Ak hľadáte akčného mačacieho obra, nórska lesná mačka bude to pravé plemeno. Veľkostne je veľmi podobná druhému obrovi – mainskej mývalej mačke.
 • Hoci na prvý pohľad sa to nezdá, nórska lesná mačka je veľmi milé a priateľské plemeno a ku svojej rodine je veľmi pozorná.
 • Nórska lesná mačka má silné lovecké pudy a je veľmi hravá, takže hra na korisť a lovca bude jej obľúbenou!
 • Nórska lesná mačka nemá problém so zmenami prostredia. Vie sa prispôsobiť rôznym situáciám bez väčšieho stresu. Môžete s ňou pokojne aj cestovať.
 • Toto plemeno je pokojné a pomerne tiché. Ozve sa len v prípade naozaj závažného problému – napríklad prázdnej misky.
 • Nórska lesná mačka nevyžaduje žiadnu nadmernú starostlivosť, zvláda sa o seba postarať takmer sama.
 • Ak máte doma ďalšie zvieratká vrátane psov, nórska lesná mačka do svorky zapadne. Rada sa kamaráti s ostatnými.
 • Nórska lesná mačka je vhodná aj pre život vo vnútri, pokiaľ jej ponúknete bezpečný výbeh.
 • Toto plemeno sa skvele hodí aj pre spoločné prechádzky na vodítku.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ Nórsku lesnú mačku

 • Pokiaľ chcete pokojného, ​​domáceho povaľača, kúpte si napríklad perzskú mačku. Nórska lesná mačka je aktívny lovec.
 • Nórska lesná mačka nie je plemeno, ktoré bude skvele vychádzať s cudzími mačkami a púšťať ich do svojho domova. Svoje teritórium si urputne chránia.
 • Ak vašej nórskej lesnej mačke neumožníte chodiť von, bude sa trápiť a neustály pobyt v teple bude mať tiež zlý vplyv na kvalitu jej srsti.
 • Nórska lesná mačka je síce viazaná na svoju rodinu, ale je celkom solitér. Nestojí o vašu neustálu pozornosť. Popýta si ju, keď má chuť.
 • V obdobiach výmeny srsti na letnú či na zimnú potrebuje nórska lesná mačka každodenné vyčesávanie.
 • Nórska lesná mačka je VEĽKÁ. A veľa toho zje!
 • Ak máte doma rybičky alebo malé hlodavce, nórsku lesnú mačku si rozhodne neobstarávajte, inak vám nakoniec doma zostane len ona. Je vynikajúci lovec a miluje tiež lov rýb.
 • Ak sa vám nepáčia prírodné farby a chcete mať mačku s „extra“ nápaditým sfarbením, nórska lesná mačka vás najskôr nezaujme.

Zhrnutie

Nórska lesná mačka je priateľský mačací obor, ktorý na vás zapôsobí svojou nežnosťou, obratnosťou a hravosťou. K svojim majiteľom priľne a nudiť sa s ňou rozhodne nebudete. Je tiež výborný lovec a na starostlivosť nie je príliš náročná. Pokiaľ ale hľadáte domáceho povaľača alebo máte doma akvárium s rybičkami, obstaranie tohto plemena si dobre rozmyslite. Nie je to ani mačka, ktorá vám bude každý deň priasť na kolenách.

Všeobecná charakteristika Nórskej lesnej mačky

Nórska lesná mačka je nórske národné plemeno sa stáročnou, možno aj tisícročnou históriou. Objavuje sa v mnohých nórskych legendách a rozprávkach. Ide o veľkú mačku s dlhou srsťou, ktorá neprepustí ani hustý dážď. Svojím vzhľadom pripomína tiež Mainské mývalie mačky. Je mierumilovná, viazaná na svoju rodinu, ale má rada aj svoju slobodu. Poďme sa pozrieť na všetky vlastnosti tohto krásneho plemena.

Povaha

Nórska lesná mačka je veľmi hravá. Atletická stavba tela a divoký pôvod z nej robia dokonalého lovca. Miluje šplhanie na vysoké stromy, z ktorých sa môže rozhliadať po okolí. Nórska lesná mačka nepotrebuje vašu neustálu pozornosť, stačí jej vaša prítomnosť. Je ale spoločenská a bude s vami rada v rovnakej miestnosti. Zabaviť sa vie aj sama, stačí jej dostatok hračiek a podnetov.

Nórska lesná mačka nie je plemeno, vhodné na chov v byte. Prekypuje energiou a musí mať možnosť vonkajšieho výbehu. Dom so záhradou pre ňu bude tým najlepším domovom. Počítajte s tým, že vám bude z vonkajších výprav nosiť svoju korisť. Doma sa zase stane lovcom drobného hmyzu, čo iste oceníte. Pokiaľ sa ale nórska lesná mačka začne nudiť, bude si hľadať vlastné objekty k lovu.

Nórska lesná mačka je povestná svojím veľmi hlasným pradením. Okrem toho nie je príliš ukecaná; ak sa jej ale niečo nepáči, dá vám to hlasno najavo. (zdroj)

Vzhľad 

Nórska lesná mačka nie je žiadny drobček – kocúr môže vážiť až 9 kg. Telo nórskej lesnej mačky je dlhé s mohutnou stavbou. Niektorí ľudia veria, že nórska lesná mačka a mainská mývalia mačka majú spoločných predkov. Nie je to ale príliš pravdepodobné – pokiaľ sa ale na obe mačky pozriete, nájdete nápadné rozdiely v ich tvárach, stavbe tela i v povahách.

Srsť nórskej lesnej mačky je stredne dlhá, chvost veľmi huňatý. Horná vrstva srsti je na dotyk mastná – odpudzuje vodu. Vďaka tomu toto plemeno vydrží extrémne severské počasie. So zimnou srsťou jej narastá na krku tiež hustý golier, ktorý je charakteristickým znakom tohto plemena.

Štandard povoľuje u nórskej lesnej mačky mnoho rôznych farieb, jedná sa ale výhradne o prírodné odtiene. Patrí medzi ne napríklad čierna, modrá, červená či krémová farba. Špeciálnou farbou je u nórskej lesnej mačky jantárová.

Labky nórskej lesnej mačky sú veľké a guľaté a zadné nohy má dlhšie ako predné, preto je výborný lezec a skokan. Výrazné uši na trojuholníkovej hlave majú na koncoch štetinky. (zdroj)

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Nórska lesná mačka je aj napriek svojej odmeranosti k cudzím ľuďom výborným parťákom do rodiny. Ocenia spoločné hry s vašimi deťmi, ak im vysvetlíte, ako sa k mačke majú správne správať. Bude sa s nimi trpezlivo hrať a nechá sa od nich aj hladkať.

Nórska lesná mačka sa rada zúčastňuje všetkého diania, je zvedavá a hravá. Ocenia tiež spoločnosť psov, ktorí majú radi mačky. Často s nimi vychádza lepšie ako s mačkami. K cudzím mačkám sa správa veľmi odmerane a rázne ich vyženie zo svojho územia. Nevadí jej ale napríklad súrodenec z rovnakého vrhu. Pri zoznamovaní vašej nórskej lesnej mačky musíte dávať dobrý pozor, ako prijme zvyšok vašej svorky.

Zdravie a starostlivosť 

Nórska lesná mačka patrí medzi zdravšie plemená. Musíte len dávať pozor na srdcové problémy (HCM), ktorými trpí aj veľa iných plemien. Chorí jedinci musia byť včas vylúčení z chovu. Okrem toho je u nórskej lesnej mačky veľmi dôležitá vyvážená strava so správnymi doplnkami a dostatočná pohybová aktivita. Inak hrozí, že bude priberať na váhe a predovšetkým jej kĺby tým budú trpieť.

Srsť nórskej lesnej mačky nevyžaduje prílišnú pozornosť. Stačí ju vyčesať raz za týždeň. Keďže má nórska lesná mačka rada maznanie so svojou rodinou, starostlivosť o srsť väčšinou znáša veľmi dobre. V období výmeny srsti na letnú či na zimnú je nutná častejšia starostlivosť, niekedy aj každodenná. Nórska lesná mačka tiež potrebuje možnosť vonkajšieho výbehu, aby jej srsť nestratila svoje špecifické vlastnosti – nesvedčí jej iba pobyt v teplom byte a čas od času potrebuje byť vystavená chladu. (zdroj)

Výchova a výcvik

Nórska lesná mačka je síce veľmi inteligentná, ale nenechá sa do ničoho nútiť. Je to samostatné plemeno, aktivít a hier sa bude rada účastniť, avšak učiť vaše povely sa najskôr nebude. Nemá strach z cudzieho prostredia a nie je tiež nervózna zo zmien vo svojom domove. Môžete s ňou bez obáv aj cestovať.

U vašej nórskej lesnej mačky môžete skúsiť zaobstarať mačacie vodítko – rada s vami bude podnikať dobrodružné výpravy. Táto mačka potrebuje dostatok pohybu, aj preto ocenia vaše spoločné prechádzky, na ktorých vás bude sprevádzať ako psík. Doma si tiež vyhrá s rôznymi hračkami. Vaše deti sa s touto mačkou výborne zabavia.

Náročnosť  

Nórska lesná mačka sa u nás dá zaobstarať celkom ľahko. Nepatrí k najčastejším plemenám, jej chovu sa ale už venuje dosť našich chovateľských staníc. Cena mačiatka začína asi okolo 320 € za maznáčika, výstavné jedince vás môžu vyjsť na 600 € a viac.

Nórska lesná mačka je veľmi aktívna. Z toho dôvodu potrebuje mať dostatok možností svoju energiu vybiť. Nevyhnutnosťou je aspoň zasieťovaná voliéra, ideálny je dom so záhradou. Skúste tiež spoločné prechádzky na vodítku.

Bývanie tejto mačke vybavte dostatkom vysokých, dobre upevnených škrabadiel – je výborný lezec a potrebuje mať možnosť šplhať. Ocenia tiež rôzne poličky na stenách, po ktorých môže skákať. Kúpte jej dostatok zábavných hračiek, inak sa bude hrať s tým, s čím nemá.

U nórskej lesnej mačky klaďte dôraz na kvalitnú stravu a dostatok pohybu. Jej kĺby by kvôli príliš ťažkému telu veľmi trpeli. Nórska lesná mačka väčšinou netrpí žiadnymi závažnými genetickými ochoreniami. Stačia preto pravidelné kontroly a očkovanie u vášho veterinára.

Históri

Nórska lesná mačka má dlhú, tajomnú históriu. Do Nórska sa pravdepodobne dostala okolo roku 1000 pred naším letopočtom spoločne s Vikingami. Jej gény ale môžu pochádzať snáď aj z Turecka, Španielska alebo inej krajiny.

Vďaka drsnej nórskej klíme je toto plemeno výborne adaptované na tuhé zimy. Kožuch nórskej lesnej mačky veľmi dobre chráni pred rôznymi poveternostnými vplyvmi. V ťažkých podmienkach totiž prežili len tí najodolnejší jedinci, z ktorých sa postupne plemeno vyvinulo.

Cielené šľachtenie nórskej lesnej mačky začalo v 30. rokoch 20. storočia. Záujem o túto mačku rovnako ako o mnoho iných plemien začal klesať počas II. svetovej vojny a v 70. rokoch nórska lesná mačka takmer vymizla. Našťastie sa jej chov podarilo obnoviť a plemeno sa začalo dostávať do centra pozornosti aj v USA i Británii, kam sa rozšírilo v rokoch 1979-1980. (zdroj)

Dodnes má nórska lesná mačka najväčšiu chovateľskú základňu v škandinávskych krajinách, ale je veľmi rozšíreným a obľúbeným plemenom po celom svete. Aj u nás jeho popularita medzi chovateľmi neustále stúpa a objavuje sa čoraz častejšie aj na výstavách. (zdroj)

Dôležité informácie 

Hmotnosť:4-9 kg
Typické znaky:Veľké, silné telo, dlhé nohy a chlpatý chvost 
Farba očí:modrá, zelená, zlatá, oči rôznej farby
Energia: vysoká
Dĺžka života:15-20 rokov
Potreba pozornosti:vysoká
Sklony k plznutiu:vysoké
Dĺžka srsti:dlhá
Farba srsti: biela, čokoládová, modrá, červená, krémová, lila a iné 
Charakteristická kresba srsti:jedno-, dvoj- aj viacfarebná, s odznakmi rôznych farieb, dymová a iné 
Pôvodné využitie: prírodné plemeno, norské národne plemeno
Starostlivosť o srsť:stredná až vysoká náročnosť 
Vhodnost pre alergikov:nízka
Hlučnosť:nízka
Zem pôvodu:Nórsko 
Orientačná cena:300 – 600€

Kde kúpiť Nórsku lesnú mačku?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre nórsku lesnú mačku dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú mačiatka nórskej lesnej mačky na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku 

4.7/5 - (15 votes)

2 komentáre k “17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať Nórsku lesnú mačku”

 1. norska lesna mačka = pani mačka. Tej dat niečo, čo jej bude chutit je velmi tažke. Grnaule nechce ani vidiet a na konzervu sa najskor pozeram potom pozrie na mna a ked zisti, že nič ine nedostane, tak ju zje. 🙂

  Odpovedať
  • NFO má mlsný jazýček, len treba prísť na tú správnu chuť. Okrem toho, každá mačka, nezávisle na plemeni, je prieberčivá. Moje mačky : ak kapsičky tak miešané s rybou alebo zeleninou, granule akékoľvek ak je k nim primiesaný aj RC – akýkoľvek.
   Surové mäso – iba keď žobrú keď ja varím, z misky ho nezje žiadna. Varené mäso – mäso netreba, stačí imvývar…
   Keby niečo, kľudne ma kontaktujte…

   CHS Thor diamond *SK

   Odpovedať

Vložiť komentár