fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať shirského koňa

Shirský kôň je konský obor z Anglicka, využívaný predovšetkým ako ťažný a pracovný kôň. Patrí medzi chladnokrvníkov a spoznáte ho podľa rýchlych chodov, mierneho klabonosu a vlásím na nohách. Tieto kone majú veľmi pokojnú povahu a často sa zúčastňujú rôznych konských súťaží a prehliadok. U nás ich ale nájdete len zriedka. Chcete sa o shirskom koňovi dozvedieť viac? Tak si prečítajte tento článok!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ shirského koňa 

 • Shirský kôň je síce obor, ale s dobrým srdcom.
 • Shirský kôň je plemeno s veľmi dlhou históriou. Medzi predkami má tiež stredoveké vojnové kone.
 • Tieto kone si vás získajú veľmi priateľskou a ochotnou povahou. Ovládať ich môžu bez problémov aj deti.
 • Shirský kôň sa pre svoju silu výborne hodí pre ťažkú prácu, napríklad v poľnohospodárstve alebo v lese.
 • Shirský kôň je skvelý reprezentačný kôň alebo kôň na show. Takého obra len tak niekto neprehliadne!
 • Okrem práce sa dnes shirský kôň využíva aj ako hobby kôň alebo tiež pre drezúru. Jedná sa o veľmi všestranné plemeno.
 • Shirský kôň je veľmi pokojný a v teréne sa len tak niečoho neľaká.
 • Hoci je to chladnokrvník, rád sa učí a môžete s ním skúsiť aj cirkusové kúsky.
 • Tieto kone majú veľmi atraktívny vzhľad. Môžete si zaobstarať napríklad čierneho shirského koňa s bielym vlásím.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ shirského koňa 

 • Shirský kôň môže byť aj veľmi panovačný. Keď sa mu niečo nepáči, nebude to robiť.
 • U nás shirského koňa nájdete len veľmi výnimočne. Preto je obstarávacia cena tohto plemena vysoká.
 • Keďže je to kôň-obor, počítajte s vyššími nákladmi nielen na krmivo. A nasadať na neho budete minimálne z rebríka.
 • Shirský kôň je pôvodne pracovným plemenom, a tak sa príliš nehodí do vysokého športu.
 • Tento kôň patrí medzi chladnokrvníkov. Preto je „ťažkopádny“ a pomalšie sa učí.
 • U shirského koňa sa musíte zvlášť dôkladne starať o vlásie na končatinách. Inak sa môže stať, že váš kôň začne mať problémy s podlomami a kožnými chorobami.
 • Shirský kôň má mierny klabonos. To sa vám nemusí páčiť.

Zhrnutie 

Shirský kôň je citlivý obor, ktorého môže ovládať i dieťa. Tieto kone majú veľmi priateľskú povahu, radi pracujú a len tak niečo ich nevystraší. Dnes sa okrem práce využívajú aj pre zábavu a potešenie. Je ale potrebné počítať s vyššou obstarávacou cenou, pretože toto plemeno je u nás stále málo rozšírené. Vyššie náklady na krmivo vás kvôli veľkosti koňa zrejme neprekvapia.

Všeobecná charakteristika shirského koňa 

Shirský kôň je dobromyseľný koník. Podobne ako ostatné chladnokrvníky je spoľahlivý a zvládne sa naučiť hocičomu, len mu osvojenie zručností väčšinou trvá dlhšiu dobu. Shirský kôň to ale vyváži svojou pracovitosťou, silou a odolnosťou. Ak sa mu ale niečo nezdá, svoju neľúbosť vám dá najavo tvrdohlavosťou. Je to ale výborné pracovné plemeno alebo kôň na výstavy a show.

Povaha

Shirský kôň je aj napriek svojej veľkosti jemný a ochotný k práci. Patrí medzi pokojné plemená, je ale odvážny a len tak niečoho sa nebojí. Shirský kôň je tak dobrý a ľahko ovládateľný, že opraty môžete dať do ruky i dieťaťu. Rovnako tak deti môžu pomáhať so starostlivosťou o tohto koňa.

Shirský kôň je vďaka svojej povahe všestranne využiteľný. Uplatní sa aj v rôznych súťažiach alebo ako obrovský hobby kôň. Má tiež rád ľudí aj ostatné zvieratá a bez problémov zapadne do akéhokoľvek prostredia. Ak pracuje, môže po práci stáť aj v boxe – len tento box musí byť dostatočne priestranný.

Vzhľad 

Shirský kôň patrí medzi najväčšie konské plemená na svete. Kohútiková výška u tohto koňa sa pohybuje medzi 165 a 180 cm. Radí sa medzi chladnokrvníkov, čo spoznáte tiež podľa zavalitého, dobre osvaleného tela so silným krkom. Hlava má široké čelo a veľké oči a väčšinou tiež ľahký klabonos. Charakteristickým znakom shirského koňa sú jemné vlasy na nohách a obrovské kopytá.

Shirského koňa môžete vidieť v niekoľkých farebných prevedeniach. Najčastejšie býva hnedák alebo vraník, ale môže byť aj beluš. Pre toto plemeno sú typické biele odznaky, predovšetkým na nohách. Váhovo sa tento kôň pohybuje medzi 850 a 1100 kg, je to teda naozajstný obor.

Zdravie a starostlivosť 

Shirský kôň patrí medzi odolné plemená, ktoré väčšinou nemajú žiadne veľké zdravotné problémy. Starať sa tak budete predovšetkým o jeho srsť, hrivu, chvost a vlásie na nohách. V prípade vlásia sa pri nesprávnej alebo nedostatočnej starostlivosti môžu vyskytnúť rôzne kožné problémy a tiež podlomy. Na starostlivosť o vlásie tohto koňa môžete používať aj špeciálne oleje, ktoré zoženiete v e-shopoch.

Shirský kôň môže podobne ako ďalšie ťažné plemená trpieť chorobou, zvanou chronický progresívny lymphoedém (CPL). Toto ochorenie sa typicky objavuje u koní s vlásím a taktiež u ťažných plemien koní. Medzi jeho hlavné prejavy patria bolestivé opuchy a opakované infekcie končatín, ktoré koňovi môžu znemožniť normálny život. (zdroj)

Shirský kôň patrí medzi finančne náročnejšie plemená. Počítajte napríklad s väčším znečistením podstielky a väčším množstvom krmiva. V prípade boxového ustajnenia je tiež potrebné dostatočne priestranný box, aby sa v ňom tento konský obor mohol bez problémov pohybovať a otáčať.

Tento koník sa bežne dožíva 25-30 rokov. Nemá problém so spoločnosťou ďalších zvierat, či už to sú konskí či iní kamaráti.

Využitie plemena

Hoci bol shirský kôň spočiatku využívaný predovšetkým do ťahu, dnes sa jedná o veľmi všestranné plemeno, ktoré sa objavuje aj pod sedlom. Môžete z neho mať koňa pre hobby jazdenie, skúsiť s ním menšie skoky aj drezúru. Toto plemeno je tiež využívané pre výstavy a prehliadky a tieto kone často ťahajú vozy s pivom v historických sprievodoch. Sú symbolom mnohých pivovarov v reklamách, kde ťahajú autá v historických postrojoch. Ak ich ale chcete využívať ako pracovné, hodí sa výborne nielen do ťahu, ale aj pre prácu na poliach či agroturistiku. (zdroj

Pokiaľ si chcete shirského koňa zaobstarať, pripravte sa na vyššiu počiatočnú investíciu. U nás sa tieto kone príliš nechovajú, takže obstarávacia cena môže začínať približne okolo 2500 €. Je ale možné, že si ich budete musieť sami doviezť alebo kontaktovať odborníkov, ktorí vám dovoz tohto koňa zaistí. Cena sa potom môže vyšplhať pokojne aj k 20000 €. Počítajte tiež s tým, že vybavenie na tohto koňa musí byť dostatočne veľké, v prípade sedla napríklad aj šité na mieru. (zdroj)

História 

Shirský kôň je pôvodom anglické plemeno, ktoré sa formovalo veľa storočí. Medzi predkami má pravdepodobne také plemená, ako je napríklad frízsky kôň, a tiež staré vojnové kone. Pôvodne sa shirský kôň využíval v poľnohospodárstve a lesníctve, napríklad pre orbu.

Keďže je shirský kôň najväčším z pôvodných anglických plemien, usporadúvali sa s ním aj obľúbené súťaže v ťahu. S príchodom mechanizácia išlo toto plemeno do ústrania a počty shirských koní sa veľmi zredukovali. Dnes sa shirský kôň v Anglicku aj v ďalších krajinách vracia do módy a objavuje sa na show aj ako jazdecký kôň. U nás ho stále stretnete len veľmi zriedka. (zdroj)

Dôležité informácie

Výška v kohútiku:165-180 cm
Hmotnosť:850-1100 kg
Farba srsti: hnedák, vraník, belúš a iné, časté sú biele odznaky na nohách
Zvláštne znaky: jemné vlásie na končatinách, mierny klabonos
Zem pôvodu:Veľká Británia
Pôvodné využitie: tažný kôň
Dĺžka života: 25-30 rokov
Orientačná cena:2500-20 000 €

Kde kúpiť shirského koňa?

Všetko ste zvážili a dospeli ste k záveru, že toto plemeno je pre vás to pravé? Pozrite sa na stránky nižšie. Starostlivo ale vyberajte. Ak ešte len zvažujete, že začnete jazdiť, pozrite sa na náš článok o tom, prečo (ne)začínať jazdiť na koni.

Tu nájdete zoznam internetových stránok, ktoré sa venujú predaju shirských koní.

4.8/5 - (39 votes)

Vložiť komentár