fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať írskeho coba

Dobromyseľný koník, ktorý vás zaujme hustou hrivou a chvostom. Stretnete ho v mnohých farbách, veľmi často býva dvojfarebný. Írsky cob je tiež nazývaný cigánskym koňom, pretože ho predtým kočovní cigáni využívali pre ťahanie svojich vozidiel. Toto plemeno je ale oveľa viac než len ťažný kôň – vie byť aj skvelým jazdeckým koňom a kamarátom. Bude írsky cob to pravé plemeno pre vás? Prečítajte si tento článok a dozviete sa viac.

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ írskeho coba

  • Írsky cob je mohutný kôň s citlivou dušou. So svojím pánom ochotne spolupracuje.
  • Vďaka svojej miernej povahe sa tento kôň výborne hodí aj pre hiporehabilitáciu.
  • Hoci sa jedná o plemeno, pôvodne využívané v ťahu, írsky cob je tiež skvelým jazdeckým koňom. Je spoľahlivý a snaživý.
  • S írskym cobom sa naučia jazdiť aj vaše deti. Tieto kone sa navyše hodia k takmer akémukoľvek jazdcovi.
  • Írskeho coba môžete kúpiť v mnohých farbách. Hoci sa väčšinou jedná o dvojfarebného koňa, môže mať aj tri farby alebo môže byť tiež jednofarebný.
  • Jedná sa o chytrého koňa, ktorý sa rád učí. Práca s ním je pomerne jednoduchá.
  • Írsky cob je známy svojou hustou, dlhou hrivou, hustým chvostom a dlhým vlásím nad kopytami. Tento kôň je jedinečný nielen svojou povahou, ale aj svojím vzhľadom.
  • Írsky cob sa len tak niečoho neľaká. Je to citlivý koník, ktorý ale nemá prehnané reakcie na potenciálne nebezpečenstvo.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ írskeho coba

  • Írsky cob je chladnokrvný kôň. Využitie preto nájde napríklad ako ťažný alebo rekreačný kôň. Nie je to plemeno, ktoré by sa príliš hodilo do športu.
  • Írsky cob nie je veľký skokan. Hoci sa snaží jazdcovi vyhovieť, kvôli mohutnej stavbe tela nezvládne prekonať prekážky nad 100 cm.
  • Ak sa írskemu cobovi niečo nepáči, tak to proste neurobí. Občas vás vie nemilo prekvapiť svoju tvrdohlavosťou.
  • Ak sa nebudete starať o vlásie na nohách a udržiavať ich v čistote, môžu sa objaviť podlomy. Tento problém sa týka aj ďalších plemien s vlásím, napríklad frízskeho koňa.
  • Nie každému sa páči dvojfarebný alebo trojfarebný koník – môže vám evokovať napríklad kravičku.
  • Írski cobovia majú radi vodu. Môže sa stať, že s vami precválajú každou kalužou, ktorú zbadajú.
  • Ide skôr o pomalšie a pokojnejšie plemeno. Pokiaľ chcete energickejšieho koňa, pozrite sa napríklad na anglického plnokrvníka.
  • Tieto kone patria medzi tie lenivejšie. Budú len radi, ak ich necháte v pokoji na pastve. Do práce sa sami od seba príliš nehrnú.

Zhrnutie 

Írsky cob je mohutný, silný kôň, ktorého oceníte ako parťáka pre rekreáciu, kamaráta pre vaše deti alebo napríklad do ťahu. Patrí medzi chladnokrvníkov. Hodí sa aj pre nie príliš pokročilých jazdcov. Nie je to plemeno, ktoré by zažiarilo v športe, môžete s ním ale skúsiť napríklad vozatajstvo. Írsky cob má dobré srdce, zaujíma sa o vás, ale zároveň sa nebude sám od seba hrnúť do práce. Vie sa tiež rozbehnúť, občas niečo preskočí, ale na vysoké skoky nemá predpoklady.

Všeobecná charakteristika írskeho coba

Írsky cob je dobromyseľný koník so zavalitejšou telesnou stavbou. Chce tráviť svoj život s konskými kamarátmi v stáde. Niekedy môže byť lenivejší a tiež vás môže prekvapiť svojou momentálnu tvrdohlavosťou. Inak ale nie je zákerný ani zlý, skrátka len nie vždy má chuť spolupracovať. Írsky cob je tiež veľmi odolný a húževnatý. Môže sa ľahko stať vaším parťákom na celý život.

Povaha

Írsky cob je silný kôň. To vám napovie aj samotný pôvod slova „cob“ – v starej angličtine toto slovo označovalo silného muža alebo vodcu. To odkazuje na vytrvalosť a silu tohto konského plemena. (zdroj)

Írsky cob je odolný, všestranný kôň. Je učenlivý (aj keď mu to niekedy dlhšie trvá, než teplokrvníkom) a rád vyhovie svojmu majiteľovi. Je spoločenský a má rád ľudí, ostatné kone aj iné zvieratá. Írsky cob je kôň, ktorý potrebuje život v stáde. Má istý temperament, ale nie je prehnane energický. Je ľahko ovládateľný, takže na neho môžete posadiť dieťa i jazdcov bez skúseností, ale nie vždy urobí to, čo sa od neho očakáva. V niektorých situáciách môže byť pomerne panovačný. Okrem toho je ale rozvážny a je to výborný kôň do terénu.

Vzhľad 

Írsky cob patrí medzi zavalitejšie plemená. Vzhľadom veľmi pripomína ostatné chladnokrvné pracovné kone. Má robustné telo, dobre osvalený zadok a kratší chrbát. Nohy sú silné a dobre osvalené. Hlava je dlhšia a elegantná, s guľatými živými očami, uši sú menšie. Írsky cob môže dorastať rôznych veľkostí – výška v kohútiku sa u tohto plemena pohybuje približne medzi 130 a 170 cm.

Írsky cob býva typicky dvojfarebný, niekedy sa pridáva aj tretia farba. Okrem toho môže mať ľubovoľnú farbu, výnimku tvorí biela – albína štandard írskeho coba nepovoľuje. Na tomto koni vás tiež zaujme hustá hriva a chvost a dlhé vlásie na nohách. Váhovo sa tento kôň pohybuje v rozmedzí 500-700 kg. (zdroj)

Zdravie a starostlivosť

Írsky cob sa radí medzi odolné a pomerne nenáročná plemená. Pozornosť venujte predovšetkým starostlivosti o hrivu, chvost a tiež o vlásie na nohách koňa. Môže sa totiž stať, že pri nedostatočnej starostlivosti sa pod vlásím budú vytvárať podlomy a tých je potom veľmi ťažké sa zbaviť.

Írsky cob je vytrvalý a má výdrž. Vďaka náročným podmienkam, ktoré museli írski cobovia v minulosti zvládať, zvládne určitú dobu fungovať aj s nedostatkom stravy alebo vody. Pri dobrej starostlivosti sa írsky cob dožíva 25-30 rokov podobne ako iné konské plemená. Väčšinou nepotrebuje žiadne špeciálne doplnky stravy. Je spoločenský a nemá problém so zimou, takže najlepšie pre neho bude pasienkové ustajnenie spolu s ostatnými koňmi.

Hoci je írsky cob chladnokrvným plemenom a je pomerne zavalitý, starať sa o neho môžu aj deti. Samozrejme vždy v prítomnosti dospelého!

Využitie plemena

Írsky cob je všestranne využiteľný kôň. Nehodí sa iba do vysokého športu a nemá nadanie na skoky. Inak ho môžete využiť ako výborného učiteľa pre deti i dospelých, spoľahlivého rekreačného koňa do terénu alebo tiež do ťahu. Ak by ste s ním chceli skúsiť aj nejakú športovú disciplínu, vyberte vozatajstvo – na to je írsky cob ako stvorený. Vďaka jeho miernej povahe sa hodí aj pre hiporehabilitáciu. Vzhľadom k svojej telesnej konštitúcii ale nájde využitie aj v poľnohospodárstve a na farmách. (zdroj)

Jazdenie na írskom cobovi je pohodlné, pretože cob má kratší chrbát a tak do neho jednoducho „zapadnete“. Hoci je mohutnejšej stavby tela, jeho chody pôsobia na pohľad i na pocit pomerne ľahko a elegantne. Oproti iným koňom tiež unesie aj utiahne o niečo väčší náklad, takže sa nemusíte báť, že mu málinko ťažší jazdec hneď zničí chrbát.

Pri dobrej starostlivosti sa vám írsky cob môže dožiť až 30 rokov. Obstaranie tohto koňa vás nezruinuje – záleží na tom, či chcete žriebä alebo skúseného a vychovaného dospeláka. Cena írskeho coba sa u nás pohybuje približne medzi 2400 – 4000 €.

História

Nie je veľkým prekvapením, že írsky cob pochádza z oblasti Írska. Toto plemeno bolo vyšľachtené komunitou kočovných cigánov v tejto oblasti. Po stovky rokov tieto odolné, drsné kone ťahali prívesy a vozíky cez celé Írsko, Veľkú Britániu a zvyšok Európy. Cigáni pri šľachtení vyberali len tie najodolnejšie a najsilnejšie kone. Tieto kone museli byť ľahko ovládateľné a zároveň dosť silné na to, aby mohli ťahať prívesy kočovníkov po celý deň. Ďalšou veľmi dôležitou podmienkou výberu koní pre šľachtenia bolo, že musí zachovať chladnú hlavu v každej situácii. Keby sa írsky cob splašil, mohol by totiž zničiť celý automobil, ktorý sám ťahal. To bol príbytok a často aj jediný majetok ich majiteľa. (zdroj)

Írski cobovia sa museli nechať ovládať i deťmi. Pri šľachtení sa hľadelo aj na to, aby tieto kone vydržali občasný nedostatok stravy. To všetko z írskeho coba urobilo kone s výdržou, ktorý zvládne veľa kilometrov, unesie aj utiahne veľkú váhu a neľakâ sa nepriaznivého počasia alebo nedostatku sena či pastvy. Dnes sa írski cobovia v spomínaných oblastiach využívajú pre turistov, ako plemeno ich ale stretnete po celom svete. (zdroj)

Dôležité informácie

Výška v kohútiku:130-170 cm
Hmotnosť:500-700 kg
Farba srsti: Najčastejšie dvojfarebný, trojfarebný, niekedy jednofarebný (okrem bielej)
Zvláštne znaky: dlhá hustá hriva a chvost, vlásie na končatinách
Zem pôvodu:Írsko
Pôvodné využitie: kôň kočovníkov
Dĺžka života: 25-30 rokov
Orientačná cena:2400 – 4000 €

Kde kúpiť irského coba?

Všetko ste zvážili a dospeli ste k záveru, že toto plemeno je pre vás to pravé? Pozrite sa na stránky nižšie. Starostlivo ale vyberajte. Ak ešte len zvažujete, že začnete jazdiť, pozrite sa na náš článok o tom, prečo (ne)začínať jazdiť na koni

Tu nájdete zoznam internetových stránok, ktoré sa venujú predaju írskeho coba :

4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár