fbpx

18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať amerického bezsrstého teriéra

Tento nahý psík vás iste zaujme na prvý pohľad. Hneď pri druhom pohľade oslní milou, priateľskou povahou a veľkým množstvom energie. Málokto však vie, že sa toto plemeno pôvodne využívalo k lovu.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

JEDENÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ amerického bezsrstého teriéra

  • Sú ideálnymi miláčikmi pre alergikov na psiu srsť alebo osoby s rôznymi respiračnými problémami.
  • Perfektne sa hodia do bytu, na pobyt vonku nie sú stavaní.
  • Majú dva varianty – so srsťou aj bez srsti. Ak nás teda zaujme povaha, môžeme si ešte vybrať typ srsti.
  • Aj napriek faktu, že boli pôvodne určení na lov, majú veľmi nízky lovecký pud. Je teda ideálny pre venčenie v prírode.
  • Sú ľahko cvičiteľné vďaka prirodzenej inteligencii.
  • Na prvý pohľad sa môžu zdať krehkí, ale opak je pravdou. Jedná sa o veľmi húževnatých psov so záujmom o aktívny životný štýl.
  • Sú bezproblémovým parťákom pre deti, ostatných psíkov a mačky.
  • Veľmi málo štekajú, čo hodnotíme kladne, najmä ak máte nepríjemných susedov v panelovom dome.
  • Na rozdiel od ostatných bezsrstých plemien sú pomerne zdravými jedincami, najviac o tom nasvedčuje plnochruposť.
  • Ich veľkosť je ďalším aspektom, vďaka ktorému sa hodia do bytu. Váha sa pohybuje medzi 5 až 9 kg.
  • Sú vo veľkej miere dlhovekí – priemerný vek je 14 až 16 rokov.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ amerického bezsrstého teriéra

  • Nákladná je ochrana v zimnom období. Vtedy musíme zabezpečiť kvalitné oblečky, ktoré budú pred zimou chrániť celé telo.
  • Ako pri každých bezsrstých psíkoch, aj v lete sa musíme starať o kožu. Dôležité sú opaľovacie mlieka s vysokým UV faktorom.
  • Je to dosť aktívne plemeno, príliš sa nehodí pre staršie osoby.
  • Zle znáša samotu, v extrémnych prípadoch môže tento stres vyústiť až v separačnú úzkosť.
  • Jedná sa o málo známe plemeno, tiež je ešte v „plienkach“. Chovná základňa psov je po celom svete nízka.
  • Veľmi miluje ľudí, je preto zlým variantom na strážneho psa.
  • Plemeno nie je uznané FCI, ale o uznanie usiluje. Rodokmene teda vydávajú iné organizácie.

Zhrnutie

Americký bezsrstý teriér je luxusným spoločníkom pre aktívnych ľudí so záujmom pre rôzne psie športy, napríklad agility. Jeho málopočetnosť ho robí výnimočným psom, ale zároveň nie je vhodný pre každého. Má dva varianty srsti: úplne bez chĺpkov, kde nie je potrebné holiť a klasický osrstený variant, kedy sa asi 3-5 mm dlhé chĺpky vyskytujú po celom tele.

Všeobecná charakteristika amerického bezsrstého teriéra

Psík pôvodom z USA je priateľský, energický a bystrý. Jeho aktívna povaha sa nehodí pre každého majiteľa. Je vhodné preto dbať na náš životný štýl a uvedomiť si, či sa pre toto plemeno hodíme. Americký bezsrstý teriér je veľmi dlhoveké plemeno, ktoré sa dožíva aj 16 rokov.

I. Povaha

Úplne neagresívne plemeno, tak by sa dalo v rýchlosti definovať. Nie je teda vhodný k akémukoľvek stráženiu, dokonca aj veľmi málo šteká. Jeho výcvik býva ľahký, vďaka inteligencii a prirodzenej bystrosti ktorú snúbi. Americký bezsrstý teriér je veľmi fixovaný na človeka, zle znáša samotu. Je dobré tento fakt nepodceňovať a od útleho veku ho pomaly učiť ako byť doma sám. Ak by sme neriešili tento nedostatok, môže problém vyústiť až v separačnú úzkosť.

II. Vzhľad

Americký bezsrstý teriér je malé kompaktné plemeno, ktoré sa vyskytuje v 2 formách – úplne bezsrstý variant a osrstený.

Hlava psa má tvar tupého klinu. Uši sú v tvare písmena V, sú nesené vzpriamene a ležia ďaleko od seba na okrajoch lebky. Okrúhle stredné oči sú položené šikmo. Chvost sa smerom k špičke zužuje a v pokoji býva voľne nesený, pri vzrušení je zahnutý nahor. Pri bezsrstom variante je možná akákoľvek farba, pri osrstenej verzii sa najčastejšie vyskytuje tmavo hnedé alebo jantárové sfarbenie.

Šteňatá sa rodia so srsťou, ktorá medzi 6 a 8 týždňom veku opadá.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Vďaka svojej nadmieru priateľskej povahe bude vychádzať aj s deťmi. Ale kvôli jeho menším rozmerom musíme myslieť na zdravie psíka, menšie deti by mu mohli nevedomky ublížiť. Vhodný je pochopiteľne nepretržitý dohľad dospelej osoby.

Väčším deťom stačí vysvetliť, že psík nie je hračka a nebývajú žiadne ťažkosti.

S ostatnými zvieratami, vrátane mačiek, sa americký bezsrstý teriér znáša veľmi dobre za predpokladu kvalitnej socializácie v ranom veku.

IV. Zdravie a starostlivosť

Na rozdiel od ďalších bezsrstých plemien sa tento teriér radí medzi zdravšie rasy. Veľa tomu napovie plnochruposť, ktorá síce nie je v štandarde povinná, ale u väčšiny naháčov dosť výnimočná. Mnohé nám tiež povie fakt, že sa plemeno ako také bez problémov dožíva viac ako 15 rokov.

Starostlivosť je náročnejšieho charakteru po celý rok, v lete sa musí holá koža mastiť opaľovacími krémami a v zime treba zabezpečiť dostatok kvalitných oblečkov.

V. Výchova a výcvik

Vďaka povahovým rysom akými je napríklad zvedavá povaha, energia a bystrosť, je americký bezsrstý teriér priamo určený k dokonalému výcviku na vysokej úrovni.

Naháčik je naozaj akčný, okrem cvičenia nájde záľubu v ďalších psích aktivitách, veľmi často sa využívajú pre agility či dogdancing.

VI. Náročnosť

Cena šteňaťa s PP sa pohybuje od 1 000 eur vyššie. Je to predovšetkým dané málopočetnosťou chovných jedincov a ďalej sa všetko odvíja od kvality krvného spojenia, vyšetrenia a vhodnosti do chovu. Túto cenu si každý chovateľ stanovuje sám.

Z hľadiska ďalších nákladov je americký bezsrstý teriér náročnejším plemenom po celý život. Ak opomenieme športového ducha, ktorý sa skrýva v tom malom telíčku, musíme dbať ešte na kvalitnú stravu.

Ďalej nemalou položkou budú kvalitné opaľovacie krémy a mlieka, ktoré nebudú pre psa závadné. V zime to naopak budú kvalitné, funkčné oblečky, ktorých musíme mať dostatok, aby sa mohol psíkovi dať suchý, v prípade že sa pôvodný premočí.

Chovatelia ešte odporúčajú na jeseň dopĺňať psíkovi vitamíny.

VII. História

História amerického bezsrstého teriéra nie je príliš dlhá: začína totiž až v roku 1972 v Louisiane a to u potkanej teriérky rodiny Scottových, ktorej sa narodilo jedno bezsrsté šteňa, ktoré majitelia pomenovali Josephine. Toto šteňa sa narodilo len s krátkym páperím a srsť jej vypadala až neskôr, v 8. týždni už bola úplne holá. Josephine sa neskôr tiež stala matkou a podľa očakávania sa narodili holé šteňatá. Gén, ktorý Jo odovzdala svojim šteňatám, je recesívny, tzn. vzniká len v prípade, že rodičmi šteniat sú bezsrstí psi. Nie je vedecky vysvetliteľné, ako sa teda Josephine mohla ako jediná z vrhu narodiť holá.

Hoci FCI plemeno ešte neuznalo, poprední chovatelia o to usilujú. United Kennel Club toto plemeno uznal v roku 2004. American Kennel Club už od januára 2016 zaraďuje Amerického bezsrstého teriéra do skupiny teriérov.

V SR existuje len málo chovateľských staníc a tie zastrešuje klub chovateľov teriérov a foxteriérov.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:5-9 kg
Výška v kohútiku:28-48 cm
Typický znak:Je bez srsti
Požiadavky na tréning:viac ako 90 minút denne
Energia:veľmi energický
Dĺžka života:14-16 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:lovecký pes
Dĺžka srsti:holá
Typ srsti: pri osrstenom variante hladká
Farba srsti:akákoľvek
Potrebná starostlivosť o pleť:nízka

Kde kúpiť amerického bezsrstého teriéra?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre amerického bezsrstého teriéra dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka amerického bezsrstého teriéra na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (13 votes)

Vložiť komentár