fbpx

14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať shih-tzu

Malý psík s dlhou srsťou a mašličkou na hlave. Shih-tzu rozhodne patrí medzi najroztomilejšie psie plemená a niet divu, že vás zaujal. Čo sa ale skrýva pod touto bohatou srsťou? Je shih-tzu naozaj len roztomilý gaučový psík? A boli by ste preňho vhodnými majiteľmi? Poďte to s nami zistiť!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ shih-tzu

 • Pokiaľ hľadáte malého psíka do bytu, je shih-tzu správna voľba.
 • Má veselú povahu a je vždy dobre naladený. Shih-tzu nie je náladový a svojou veselou povahou si hneď každého získa.
 • Miluje ľudí. Je to spoločenské plemeno a ľudí naozaj miluje. Nadšene bude vítať nielen vás, ale aj akúkoľvek návštevu.
 • Dobre sa znáša aj s inými psami a ďalšími zvieratami.
 • Shih-tzu je napriek svojej veľkosti veľmi temperamentný a akýkoľvek výcvik či inú aktivitu s nadšením uvíta.
 • Je tiež veľmi chytrý a rýchlo sa učí. Rád sa bude učiť nové triky a iste ho bude baviť napríklad dogdancing alebo agility.
 • Je skladný a tak ho môžete brať so sebou na rôzne miesta. Stačí so sebou vziať tašku, kde si môže odpočinúť. 
 • Skvelo se hodí aj k deťom a pre začiatočníkov. Vzhľadom k ich veľkosti je ale potrebné byť pri kontakte s malými deťmi obozretný. 

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ shih-tzu

 • Srsť je pre shih-tzu typickým znakom. O takto dlhú srsť je ale potrebné sa denne starať, pripadne psíka pravidelne strihať. 
 • Majú skrátený nos a v horúcich letných dňoch by sa tak mohol ľahko prehriať.
 • Niekedy chvíľu trvá, než sa šteňa shih-tzu naučí hygienickým návykom a dokáže v kľude vydržať, než sa vrátite domoc. Pri výchove je dôležité byť trpezlivý, ale dôsledný.  
 • Niekedy dokáže byť shih-tzu pomerne tvrdohlavý. Je preto dobré so šteňaťom navštevovať výcvikové kurzy a od malička ho viesť k poslušnosti.
 • Shih-tzu nikdy nebude strážca a vonkajší pes. Boli vyšľachtené ako spoločníci a tými aj dodnes sú.
 • Toto plemeno je pomerne náchylné k alergiám a to hlavne na potravinové alergie. Tiež sa u nich môže vyskytnúť luxácia jabĺčka a dysplázie. 

Zhrnutie

Shih tzu je malý psík, ktorý miluje svoju rodinu. Je priateľský k všetkým ľudom a zvyčajne sa spriatelí aj s inými psami a ďalšími zvieratami. Ich dlhá srsť je náročná na starostlivosť, ale veľa majiteľov svojich shih-tzu necháva strihať. Shih-tzu sa rád učí, ale môže mať problém s nácvikom čistoty doma. Je vhodný pre každého, kto chce veselého malého spoločníka. Môže byť náchylný k alergiám a to hlavne na rôzne potraviny (napr. lepok, kuracie mäso, atď.).

Všeobecná charakteristika shih-tzu

Shih-tzu je malé spoločenské plemeno s dlhou srsťou a skráteným ňufákom. Vyskytuje sa vo všetkých farbách, ale mal by mať bielu lysinku na čele. Je vždy veselý a hravý a miluje ľudí aj iné zvieratá.

Povaha

Shih-tzu bol vyšľachtený, aby robil spoločnosť mníchom v tibetských kláštoroch. Je pre nich preto typické, že sú priateľské ku všetkému živému. Sú veselí a vždy pripravení sa nechať škrabkať a hrať sa. Nemajú tendencie byť bojazliví, či nervózni. Sú veľmi inteligentní a radi sa učia nové triky.

Vzhľad 

Pre plemeno je typická dlhá srsť a nezvyčajný vzhľad hlavy, čo je spôsobené tým, že srsť na chrbte nosa rastie smerom nahor a zároveň je nos skrátený. Farba srsti je povolená akákoľvek od čiernej, cez viacfarebné varianty až po bielu. Kohútiková výška by nemala presiahnuť 27 cm.

Vzťah k deťom a ostatným zvieratám 

Shih-tzu je skvelý pes k deťom. Deti má rád a je to skvelý parťák pre väčšie deti. U menších detí je nutné byť veľmi obozretný. Malé deti často ešte nedokážu odhadnúť svoju silu a shih-tzu je veľmi malý pes. Ľahko by tak mohlo dôjsť k nehode.

K iným psom je shih-tzu zvyčajne priateľský a nemá problém ani s inými zvieratami, ktoré sa nesnaží loviť ako iné plemená a dokáže s nimi bez problémov žiť v jednej domácnosti.

Zdravie a starostlivosť 

Shih-tzu patrí medzi všeobecne zdravé plemená, ale aj u nich sa vyskytujú niektoré choroby častejšie. Sú náchylný k rôznym alergiám a môžu tiež trpieť luxáciou jabĺčka. Ako väčšine malých plemene sa im tvorí zubný kameň a je dobré psovi zuby pravidelne kontrolovať a čistiť.

Sú náročné na starostlivosť o srsť. Keď shih-tzu neostriháte a necháte mu jeho typickú dlhú srsť, je nutné ju denne vyčesať a často psa kúpať.

Výchova a výcvik

Shih-tzu je chytrý a učenlivý. Niekedy môže byť trošku tvrdohlavý a je preto dôležité nepodľahnúť jeho roztomilému zovňajšku a pri výcviku byť dôsledný. Je dobré so shih-tzu navštevovať napríklad kurz pre šteniatka. Výcvik shih-tzu ale zvládne s trochou snahy aj úplný začiatočník.

Náročnosť 

Cena šteniatka shih-tzu sa u nás pohybuje od 300-600 €. Pokiaľ chcete zdravého a veselého spoločníka, je dobré investovať do šteniatka z chovateľskej stanice. Ďalšie náklady sú u shih-tzu úmerné ich veľkosti. Ale aj u malého psa je potrebné počítať s možnými výdajmi napríklad u veterinára.

História

Pôvod shih-tzu siaha až k počiatkom našeho letopočtu. Jeho pôvod je však zároveň záhadný, rovnako ako pri väčšine ázijských plemien. Je isté, že jeho predkovia boli chovaný v tibetských chrámoch a kláštoroch. Presvedčení o posvätnosti tibetských levích psov, v ktorých údajne ďalej prežívajú duše mŕtvych mníchov, bolo svojho času veľmi rozšířené. A dodnes sa zachovalo množstvo legend a rozprávok o týchto posvätných psoch.

Potom ako sa stala Čína počiatkom 20. storočia republikou, nasledoval vývoz tohto aj ďalších plemien na západ. A od roku 1931 je v Anglicku vedená plemenná kniha.

Dôležité informácie 

Hmotnosť :4-7 kg
Výška v kohútiku :20-28 cm
Požiadavky na tréning :menej než 20 minút 
Energia :priemerná 
Dĺžka života :11-14 rokov
Sklony k slintaniu :nízke
Sklony k hrabaniu :mierne
Sklony k štekaniu :zvýšené
Sklony k chrápaniu :nízke
Potreba pozornosti :vysoká
Pôvodné využitie :Spoločenské plemeno
Dĺžka srsti:dlhá 
Typ srsti:rovná
Farba srsti:akákoľvek 
Potrebna starostlivosti o srsť :vysoká
Typický znak:brachycefalický (zmačknutý) nos a zvesené uši

Kde kúpiť shih-tzu?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre shih-tzu dobrým majiteľom ? Tak teda dobre ! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá shih-tzu na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku     

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.9/5 - (16 votes)

Vložiť komentár