fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať belgického ovčiaka

Belgický ovčiak v posledných rokoch naberá čím ďalej viac na obľúbenosti. Toto akčné, zapálené a inteligentné plemeno si získalo srdce mnoho psíčkarov. Jeho štíhlu postavu s dlhými nohami a inteligentný výraz si nejde nezamilovať. Aké má belgický ovčiak negatíva a či je pre vás vhodnou voľbou sa dozviete v našom článku o tomto skvelom plemene. Poďte zistiť, aký je belgický ovčiak v skutočnosti!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ belgického ovčiaka

  • Najznámejší je belgický ovčiak malinois s krátkou srsťou, vybrať si ale môžete z ďalších troch typov. Celočierny dlhosrstý groenendal, hrubosrstý leakenois alebo vlkošedý tervueren sú psy s ktorými budete rozhodne vynikať!
  • Sú to skvelý športovci. A vynikajú takmer vo všetkých psích športoch.
  • Či je leto alebo zima, belgický ovčiak je vždy pripravený na prechádzku alebo výcvik. Je to odolný pes, ktorého len tak niečo nerozhádže.
  • Ste večne v pohybe a chcete psa čo s vami bude držať krok? Belgický ovčiak to hravo a s nadšením zvládne.
  • Iste sa osvedčí aj ako strážca. Na záhradu alebo do domu kde stráži belgický ovčiak si žiadny nezvaný hosť netrúfne. 
  • Ich srsť nevyžaduje žiadnu zvláštnu starostlivosť výnimkou je iba hrubosrstý leakenois, ktorého je dobré nechať pravidelne trimovať.
  • svoju rodinu milujú a sú jej oddaní sú pripravení ju v prípade potreby chrániť 
  • Belgický ovčiak je veľmi inteligentný a veľmi rýchlo sa učí všetkému novému. niet sa čomu čudovať že veľa z nich je v pracovnom nasadení u polície a vojakov. 

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ belgického ovčiaka

  • Vzhľadom k svojmu temperamentu to nie je  vhodné plemeno pre neskúsených 
  • na jar a na jeseň toto plemeno výrazne Plzne chlpov sa len tak nezbavíte
  • U belgického ovčiaka je veľmi dôležitá včasná socializácia. Pokiaľ sa toto obdobie podcení, majiteľ bude musieť čeliť mnohým problémom. 
  • potrebuje vybiť energiu. tento pes potrebuje denne pohyb a nebude mu stačiť len obyčajná prechádzka. Je potrebné ho unaviť a zamestnať jeho hlavu. 
  • Belgický ovčiak vám zaberie ďaleko viac času než iné plemená jeho kúpu naozaj zvážte znudení belgičák dokáže potrápiť aj skúsených kynológov. 
  • Často majú tendencie prenasledovať čokoľvek, čo sa hýbe. Môžu prenasledovať napríklad bicykle, bežcov alebo iné zvieratá. Výcvik je nutný. 
  • Dokáže byť dosť tvrdohlavý a jeho majiteľ musí byť vo výchove dôsledný. Belgičák totiž rýchlo spozná, či majiteľ myslí povel vážne a začne to využívať.

Zhrnutie

Belgický ovčiak je skvelé plemeno pre aktívnych a skúsených psíčkarov. V správnych rukách je to pes pre všetko a často sa umiestňuje na stupienkoch víťazov v množstve kynologických športov. Na druhej strane je to pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a práce. Belgičák, ktorý nebude mať možnosť svoju mentálnu a fyzickú energiu pravidelne ventilovať je totiž ako časovaná bomba. Vopred zvážte, či mu dokážete dopriať dostatok aktivity Vyskytuje sa v 4 rôznych variantoch a tak si každý môže vybrať, ktorý je jeho srdcu najbližší. 

Všeobecná charakteristika belgického ovčiaka

Belgický ovčiak Je aktívne pracovné plemeno väčšej veľkosti, ktoré bolo pôvodne vyšľachtené ako ovčiarsky pes. Dnes je často využívaný armádou a políciou, kvôli svojej zapálenej povahe, inteligencii a neuveriteľnej fyzickej kondícii. 

Povaha

O belgickom ovčiakovi sa často hovorí, že je stále v pohybe. Je to mimoriadne chytrý pes a pre svojho pána urobí čokoľvek. Vďaka svojej povahe je to výborný strážny pes, ktorý miluje svoju rodinu a potrebuje s nimi byť v kontakte. Malinois je všeobecne väčší drsniak a v porovnaní s ostatnými kategóriami, ktoré sú tiež veľmi aktívne, je malina hyperaktívna strela.

Pokiaľ sa u neho podcení socializácia, môže byť voči iným psom a cudzím ľuďom nepriateľský. Správny belgický ovčiak miluje ľudí ktorých pozná a k cudzím je rezervovaný, nie však agresívny. Ak sa uňho podcení socializácia môže byť voči iným psom a cudzím ľuďom nepriateľský. 

Vzhľad 

Telo belgického ovčiaka by malo byť štíhle, ale svalnaté a malo by pôsobiť harmonickým a elegantným dojmom. 

Belgický ovčiak sa vyskytuje v štyroch typoch srsti. Najčastejším a najznámejším je belgický ovčiak Malinois ktorý je z daných štyroch typov tiež najobľúbenejší. Má krátku hnedú srsť s čiernou maskou v tvári. Tmavé môžu byť aj nohy. Variant groenendale je celočierna s polodlhou srsťou. Polodlhú srsť má tiež vlkošedý tervueren, ktorý je po malinois druhý najobľúbenejší. Najmenej rozšírený je laekenois, ktorý má hrubú srsť a niekto by si ho splietol s orieškom. Na druhú stranu, pokiaľ sa rozhodnete pre laekenoise, pravdepodobne budete naozajstnou raritou v okolí. 

Vzťah k deťom a ostatným zvieratám 

Pri každom plemene je treba mať na mysli, že je to stále zviera a interakciu medzi psom a dieťaťom by mal mať vždy pod dozorom dospelý človek. Belgický ovčiak je však skvelou voľbou do rodiny s deťmi. Svoju rodinu si stráži a deti majú u tohto plemena špeciálne miesto v srdci. “Svoje” deti bude belgický ovčiak chrániť vlastným telom. 

Vzhľadom k jeho pôvodu a pudom sa ale môže snažiť deti pásť a štípaním do kotníkov ich zháňať dohromady. Tento fakt je dôležité mať na mysli a prípadné snahy o pasenie hneď zatrhnúť. 

Pokiaľ je belgický ovčiak na iné zvieratá a psy zvyknutý od šteňaťa, nemá problém ani v dospelosti. Niekedy sa zblíži napríklad s mačkou natoľko, že ju ochraňuje pred inými psami a zvieratami. K cudzím zvieratám môžu byť ale agresívny a najmä tých, ktorí pred ním budú utekať, sa bude snažiť chytiť. 

Zdravie a starostlivosť

Všeobecne je belgický ovčiak zdravé plemeno. Ale rovnako ako u iných plemien sa aj u neho môžu vyskytovať niektoré choroby. Väčšina chovateľov svoje chovné psy na tieto choroby testuje a preto je dobré vyberať šteňa od overených chovateľov. Najčastejšími problémami belgických ovčiakov sú choroby kĺbov – dysplázie, Môže sa u nich tiež vyskytnúť epilepsia a niektoré choroby očí. 

Belgického ovčiaka je dobré aspoň raz týždenne vyčesať. U leakenoisa je zase nutné srsť aspoň dvakrát ročne nechať vytrimovať. Inak je to nenáročné plemeno. 

Výchova a výcvik

Výcvik a najmä výchova je u belgického ovčiaka alfa a omega spokojného súžitia. Ak podceníte socializáciu a výchovu, veľmi ťažko to budete neskôr napravovať. Je dobré so šteňaťom navštevovať šteňacie škôlky a aj v dospelosti sa pravidelne stretávať s inými psami a ľuďmi. 

Pri výcviku je potrebné byť dôsledný a trvať na povele, ktorý psovi dáte. Zároveň ale byť aj citlivý a neuchyľovať sa k násiliu. Síce sa to na prvý pohľad nezdá, no pod tvrdou škrupinou sa skrýva jemná duša a zlým prístupom by ste tak mohli ľahko stratiť ovčiakovu dôveru. 

Ich inteligencia je totiž zároveň výhodou aj nevýhodou. Naučí sa rýchlo všetky nové povely. Zároveň sa však rýchlo naučí aj to, ako nad vami vyhrať a robiť si čo on práve považuje za dôležité (napríklad ponaháňať susedovi mačku, alebo zlepšiť fyzičku bežcovi, ktorého vonku stretnete).  

Náročnosť 

Kúpna cena sa odvíja od vašich požiadavkov. Šteniatko po výstavne či pracovne úspešných rodičov stojí spravidla viac. Priemerná cena sa však pohybuje od 400-600 €. Ďalšie náklady nie sú nijak rozdielne oproti iným rovnako veľkým psom. Dôležité je nepodceniť výživu a dopriať svojmu belgičákovi kvalitné krmivo. 

Naopak oproti iným podobným plemenám je belgický ovčiak o dosť náročnejší z hľadiska vašeho času. Denne im totiž musíte vybiť baterky. Unavený belgičák, dobrý belgičák. 

História

Ako názov napovedá zem pôvodu je Belgicko. V 19. storočí bolo v Belgicku veľké množstvo pastierskych psov rôznej farby a typu srsti a tak milovníci psov rozdelili plemeno na tri typy, aby sa naďalej mohlo v chove pokračovať podľa nejakého poriadku. V roku 1892 bol spísaný štandard plemena, ktorý bol základom pre ďalší chov. Z týchto troch skupín sa nakoniec oddelila posledná štvrtá skupina, dnes známa ako tervueren.

Behom svetových vojen boli najmä maliňáci využívaní v armádach, kvôli čomu bol chov takmer zničený (kvalitné psy často zahynuli vo vojne) a tak bolo opäť povolené kríženie medzi jednotlivými variantmi.

V ČR sa prví jedinci objavili v roku 1988, ale medzi kynológmi sa obľube príliš netešil, kvôli odlišnosti od u nás klasického nemeckého ovčiaka. Vzostup na obľúbenosti nastal až po roku 2000 a najmä v posledných rokoch sa jeho obľúbenosť zvýšila.

Dôležité informácie 

Hmotnosť:Psy : 25-30 kg Sučky : 20-25 kg
Výška v kohoutku:60-65 cm
Požadavky na trénink:viac ako 40 minút 
Energie:veľmi vysoká
Dĺžka života:10-12 rokov
Sklony k slintaniu :nízke
Sklony k hrabaniu :nízke
Sklony k štekaniu :mierne 
Sklony k chrápaniu :nízke
Potreba pozornosti :priemerná 
Pôvodné využitie :pasenie hospodárskych zvierat 
Délka srsti:krátka alebo polodlhá
Typ srsti:hustá, rovná alebo hrubá
Farba srsti:Čierna, hnedá s čiernou maskou, vlkošedá alebo plavá (podľa variantu)
Potreba starostlivosti o srsť :stredná 
Typický znak:vzpriamené uši

Kde kúpiť belgického ovčiaka?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre belgického ovčiaka dobrým majiteľom ? Tak dobre ! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá belgického ovčiaka na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku     

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (17 votes)

Vložiť komentár