fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať jazvečíka

Kto by nepoznal jazvečíka. Malé plemeno na krátkych nohách je u nás stálicou v rebríčku najobľúbenejších plemien. Veselý psík plný života má svoje stále miesto v českých ale aj slovenských domácnostiach. Aký je jazvečík spoločník ? A je vhodným psom aj pre vás? Poďme to spoločne zistiť!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ jazvečíka

 • Krátke nohy a dlhé telo v kombinácii s roztomilým pohľadom nenechá väčšinu ľudí chladnými. Jazvečíci si vás získajú svojim roztomilým vzhľadom.
 • Jazvečík je malý pes vzrastom, ale veľký pes duchom. Pokiaľ nemáte priestor na veľkého psa, ale nechcete zhýčkaného psíka na gauč, jazvečík je skvelá voľba.
 • Je odolný a zvládne aj dlhé prechádzky, svojou výdržou predbehne aj väčších psov.
 • Má vynikajúci čuch a lovec sa v ňom nezaprie. Lovecký výcvik, alebo akákoľvek iná stopová práca ho bude naozaj baviť.
 • Jazvečík je tiež veľmi chytrý a aj keď dokáže byť niekedy tvrdohlavý, za pamlsok sa naučí takmer čokoľvek.
 • Aj cez svoju veľkosť dokážu jazvečíci obstojne strážiť a o prípadnom votrelcovi vám dajú hlasito vedieť.
 • Pri správnej socializácii sú skvelými rodinnými spoločníkmi a pokiaľ pes aj dieťa vie, ako sa k sebe navzájom správať, je jazvečík vhodný aj k deťom.
 • Môžete si vybrať z niekoľko variant, či už ide o srsť (krátka, dlhá alebo hrubá) alebo o veľkosť (štandardný, trpasličí alebo králičí).

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ jazvečíka

 • Jezevčík je temperamentné plemeno a čo mu chýba na veľkosti, to doháňa duchom. Je preto nutné jazvečíkovi dopriať vyžitie a unaviť ho psychicky aj fyzicky.
 • Veľa ľudí má vďaka jeho roztomilému vzhľadu tendenciu mu všeličo prepáčiť. Jazvečíci to často využívajú a tak sa môže stať, že z roztomilého spoločníka vyrastie malý psí terorista. Je preto dôležité jazvečíka vychovávať a dať mu jasné pravidlá.
 • Jazvečík má k svojej veľkosti prekvapivo hlboký a znelý štekot. A šteká rád. Pokiaľ bývate v byte, je dôležité toto nepodceniť a psa viesť k tomu, aby doma neštekal.
 • Vzhľadom k dĺžke jeho tela by nemal skákať z vyšších miest ako sú pohovky, posteľ, a iné. Mohol by si tak poraniť chrbticu. Rovnako tak je nutné byť opatrný, pokiaľ jazvečíka beriete do náruče.
 • Taktiež majú sklony k nadváhe, ktorá je u jazvečíkov nebezpečná hlavne kvôli chbrtu.
 • Pokiaľ sa rozhodnete pre hrubosrstý variant, je nutné nechať psa dvakrát ročne vytrimovať u psej kaderníčky. Hladkosrstý jazvečík zase veľa pĺzne a u dlhosrstého variantu je nutné srsť pravidelne vyčesávať.
 • Ak podceníte socializáciu, môže byť jazvečík agresívny voči iným psom a niekedy aj voči ľuďom. Pri správnej výchove je ale jazvečík veselý a priateľský pes.

Zhrnutie

Jazvečík je malý temperamentný pes, ktorý je vhodný do bytu aj do domu so záhradou. Chová sa v niekoľko variantoch a môže mať sklony k nadváhe. A kvôli dĺžke tela je náchylný k poraneniam chrbtice. Je tiež veľmi bystrý a má výborný čuch. Je dôležité nepodceniť výchovu a výcvik. Správne vychovaný jazvečík bude skvelým rodinným spoločníkom.

Všeobecná charakteristika jazvečíka

Jazvečík je pes polovičnej výšky a dvojitej dĺžky zvyčajného psa. Chová sa v niekoľko veľkostiach a typoch srsti. Je temperamentný a má výborné lovecké vlastnosti.

Povaha

Jazvečík je popísaný ako chytrý, veselý a nebojácný pes. Často svoju menšiu výšku vyvažujú práve svojim temperamentom a do všetkého sa vrhajú po hlave. Sú tvrdohlaví a pevne si stoja za svojim. Nájsť tak spoločnú reč môže niekedy chvíľku trvať.

Niekedy môžu byť jazvečíci nevrlý voči iným psom a tak je dôležité nepodceniť socializáciu. Správný jazvečík je nebojácny a aktivny rodinný pes.

Vzhľad 

Pre jazvečíka je typické dlhé telo na nízkych nohách, celkovo však pôsobí vyrovnane. Má typický zvedavý výraz a zvesené uši.

Jazvečík sa chová v troch veľkostiach. Štandardný jazvečík váži do 9 kg a obvod hrudníku je nad 35 cm. Trpasličí jazvečík má obvod hrudníku v rozmedzí 30-35 cm a jazvečík králičí má obvod hrudníku menší než 30 cm.

Ďalej si môžete vybrať podľa typu srsti a to buď hladkosrstý, dlhosrstý alebo drsnosrstý typ. Farby sa u jazvečíka vyskytujú rôzne od čiernej, cez čiernu s pálením, tygrovaná, červená a ďalšie.

Vzťah k deťom a ostatným zvieratám 

Jazvečík môže byť skvelým psom do rodiny s deťmi. Aj uňho ale platí rovnaké pravidlá ako u iných plemien. Je potrebné psa na deti navyknúť a deťom vysvetliť ako sa k psovi chovať.

Vzhľadom ku svojej veľkosti a náchylnosti k zraneniam chrbtice nie je príliš vhodný k malým deťom. Pokiaľ si predsa len jazvečíka k malému dieťaťu obstaráte, je nutné byť veľmi opatrný a dieťa aj psa strážiť.

K iným zvieratám môže mať jazvečík priateľský vzťah. Je to ale lovec a tak je dôležité ho na zvieratá zvykať už od šteňaťa.

Zdravie a starostlivosť 

Najčastejším zdravotným problémom u jazvečíkov sú zranenia chrbtice a to prevažne vyskočenie platničky. Majú tiež sklony k obezite a s tým je spojená aj napríklad cukrovka. Môže sa u nich vyskytnúť tiež torzia žalúdku a choroby očí.

Je dobré vybrať si šteňa od overeného chovateľa, čím môžete predísť niektorým zdravotným problémom. 

Výchova a výcvik

Jazvečík je malý a roztomilý pes a to zvádza veľa ľudí k zlozvyku ich rozmaznávať. Nesmieme ale zabúdať, že je to pes aktívny a odolný a dokáže byť riadne tvrdohlavý. Socializácia a výcvik je preto nutný.

Jazvečíci majú radi jedlo a tak ich ľahko namotivujete na nejaký dobrý pamlsok, za ktorý s vami budú ochotne spolupracovať. Pokiaľ sa k výchove pristupuje zodpovedne, zvládne ju aj začiatočník.

Náročnosť 

Oproti iným plemenám sa cena šteňaťa s PP pohybuje oveľa nižšie. Cena štandardného jazvečíka sa pohybuje už od 200 do cca 400. Jazvečík králičí alebo trpasličí je o niečo drahší (350-600 €). U jazvečíka sa tak naozaj neoplatí šetriť na kúpnej cene.

História 

Jazvečík je nemecké plemeno známe už od stredoveku. Z duričov sa postupne vyšľachtili psy vhodné najmä pre prácu pod zemou. Z týchto nízkonohých psov postupne vznikol jazvečík, taký, akého poznáme dnes. Rozdielne veľkosti sa začali cielene šľachtiť až v 19. storočí. Od roku 1888 existuje Klub chovateľov jazvečíkov (Nemecko).

Dôležité informácie 

Hmotnosť :3,5-9 kg (podľa variantu)
Výška v kohútiku :nie je štandardom stanovená 
Požiadavky na tréning :20-40 minút 
Energia :vysoká
Dĺžka života :12-14 rokov
Sklony k slintaniu :nízke
Sklony k hrabaniu :vysoké
Sklony k štekaniu :vysoké
Sklony k chrápaniu :nízke
Potreba pozornosti :vysoká
Pôvodné využitie :norník
Dĺžka srsti :krátká/dlhá
Typ srsti :rovná/hrubá
Farba srsti:čierna s pálením, červená, tygrovaná, žíhaná
Potrebná starostlivosť o srsť :nízka
Typický znak :prirodzene zvesené uši, dlhé telo a krátke silné nohy

Kde kúpiť jazvečíka?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre jazvečíka dobrým majiteľom ? Tak dobre ! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá jazvečíka na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.6/5 - (15 votes)

Vložiť komentár