fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať samojeda

Biela huňatá srsť, tmavé hlboké oči a typický „úsmev“. Samojed na prvý pohľad pôsobí ako roztomilý plyšiak na maznanie. Zdanie ale často klame. Je samojed naozaj taký plyšiak, alebo sa za roztomilým zovňajškom skrýva veľa energie? Poďme zistiť, ako to s týmto roztomilým plemenom vlastne je a či by bol vhodný práve pre vás!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ samojeda

 • Biela načechrená srsť priamo láka k pomaznaniu. Pokiaľ si samojeda zaobstaráte, kdekto vás bude zastavovať a chcieť sa s ním pomaznať.
 • Typický úsmev samojeda napovedá, že je to maznáčik a naozaj to tak je. Je veľmi priateľský a je to naozajstný ľudomil.
 • Miluje i deti. Pokiaľ deti budú vedieť, ako sa k psíkovi správať, bude samojed ideálny rodinný pes.
 • Aj keď vyzerá ako plyšový medvedík, je to veľmi aktívny pes a ak radi chodíte do prírody, bude vám skvelým spoločníkom.
 • Samojed je pre každú srandu. Môžete s ním vyskúšať rôzne psie športy, bude nadšený z akejkoľvek aktivity.
 • Samojed klame telom. Vyzerá ako veľký pes a za plotom bude budiť dojem strážcu, ale v skutočnosti by toho asi veľa nepostrážil.
 • Je to nekonfliktné plemeno a pri správnej socializácii sa bez problémov znesie aj s inými psami.
 • Svoju rodinu miluje. Hravo zvládne bývať vonku, ale oveľa spokojnejší bude so svojou rodinou v dome s prístupom na záhradu.
 • Vzhľadom k ich pôvodu sú to psi, ktorí milujú zimu. S radosťou strávia celý deň vonku v snehu, koniec koncov srsť majú na to dokonalú.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ samojeda

 • Hoci je naozaj roztomilý, nebude spokojný, keď zostane celé dni bez práce. Potrebuje sa niečím zamestnať, a pokiaľ mu neumožníte vybiť si niekde prebytočnú energiu, vybije si ju sám napríklad na vašich topánkach.
 • Láka vás samojed vďaka jeho srsti? Je naozaj krásna, ale pĺznutie by mohlo byť samojedovo druhé meno. Chlpy budú naozaj všade.
 • Má sklony k štekaniu. Ak chcete zachovať dobré susedské vzťahy, je dôležité nepodceniť výchovu a unaviť ho.
 • V srdci sú samojedi stále lovci a tak môžu loviť menšie zvieratá ako sú sliepky, králiky alebo aj mačky.
 • Je to inteligentný pes, ktorý sa rád a rýchlo učí. Nemá rád stereotyp a jeden povel nebude opakovať niekoľkokrát za sebou. Je teda dôležité nájsť tú správnu motiváciu, inak začne samojed trénovať vás.
 • Ak sa bude nudiť, môže okrem štekania aj vyť a ničiť nábytok a ďalšie vybavenie bytu.
 • Tento šikovný a roztomilý pes nie je príliš vhodný pre začiatočníkov. Jeho výcvik a výchova vyžaduje nejaké skúsenosti. Inak by sa z vízie skvelého rodinného spolužitia mohlo ľahko stať peklo ako pre psa, tak pre rodinu.

Zhrnutie

Samojed je pes so vzhľadom plyšiaka, ale s množstvom energie a akčným temperamentom. Je to skvelý spoločník do rodiny s deťmi, ale menšie zvieratá, ako sú napríklad sliepky, môže považovať za korisť. Ich srsť veľmi pĺzne a vyžaduje pomerne dosť starostlivosti. Sú ideálnymi spoločníkmi do aktívnej rodiny. Pri samojedovi je dôležité nepodceniť výcvik a socializáciu. Hoci je veľmi roztomilý, nie je najvhodnejšia voľba pre začiatočníkov.

Všeobecná charakteristika samojeda

Samojed je aktívne a odolné plemeno, pôvodne využívané ako všestranný pracovný pes, vyšľachtený v Rusku. Ich úsmev je pre dané plemeno typický, rovnako tak ako ich huňatá srsť. Toto plemeno je veľmi priateľské a je vhodné aj k deťom.

Povaha

Správny samojed je šikovný, jemný a verný pes. Je priateľský a svoju rodinu naozaj miluje. Samojed nie je „osamelý vlk“ a ku šťastiu potrebuje byť súčasťou rodiny. Ich povaha je ovplyvnená množstvom faktorov, vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Pokiaľ chcete skvelého parťáka, je dobré si vyberať šteňa primeraného temperamentu.

Vzhľad

Samojed v kohútiku meria 50-60 cm a váži 23-30 kg. Typickým znakom je dlhá, snehovo biela srsť a usmievavá tvár. Najmä u psov tvorí srsť bohatý golier, ktorý rámuje hlavu a dodáva tak samojedovi vznešený vzhľad. Čo sa týka sučiek, srsť je všeobecne menej bohatá, kratšia a jemnejšia.

Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Samojed je skvelý rodinný pes a všeobecne má rád deti. Rovnako ako pri iných plemenách je ale dôležitá výchova. Navyše, vzhľadom k veľkosti, môže najmä malé deti nechtiac zhodiť. Je preto dôležité nenechávať deti so psom osamote, čo však platí pri všetkých psoch. Aj s inými psami nemajú zvyčajne problém vychádzať.

Naopak, vzhľadom k svojmu loveckému pudu, majú tendencie loviť. Nie je teda vhodný spoločník do domácnosti s malými zvieratami, ako sú napríklad králiky alebo sliepky. Aj tento nešvár sa dá výcvikom aspoň čiastočne odnaučiť.

Zdravie a starostlivosť

Všeobecne je samojed zdravé plemeno. Ani jemu sa však nevyhli ochorenia typické pre väčšie plemená. Medzi najčastejšie ochorenia patrí dysplázia kĺbov, dedičné ochorenia, epilepsia, srdcové ochorenia ale aj rakovina. Ak budete pri výbere dôkladní a rozhodnete sa pre šteňa z chovateľskej stanice, vyhnete sa minimálne dedičným ochoreniam.

Výchova a výcvik

Samojed je veľmi chytré plemeno. Rád sa bude učiť a s nadšením vyskúša rôzne psie športy. Na druhú stranu je to pes, ktorý nie je vhodný pre začiatočníkov. Pokiaľ ho totiž výcvik nebude baviť, trénovať jednoducho nebude. Potrebuje denne vybiť energiu, inak ju bude vybíjať sám ničením bytu, alebo štekaním a vytím.

Náročnosť

Cena šteňaťa samojeda sa pohybuje okolo 400 eur. Ďalšími výdavkami (krmivo, veterinárna starostlivosť atď.) sa dá porovnať s inými psami rovnakej veľkosti. Naopak, náročnejšia je starostlivosť o jeho srsť, vyžaduje ideálne denné vyčesávanie. Je tiež náročnejší na čas. Samojed je plemeno nabité energiou, ktoré potrebuje denne vybiť baterky.

História

Samojed je veľmi staré sibírske plemeno. Pôvodne psi sprevádzali kočovné kmene a mali za úlohu najmä strážiť sobie stáda a ako tiež ako lovecký pes. Neskôr sa začal využívať aj ako saňový pes. A dnes si ho ľudia kupujú najmä ako spoločníka.

Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy: 25-30 kgSučky: 23-28 kg
Výška v kohútiku:50-60 cm
Typický znak:vzpriamené uši
Požiadavky na tréning: 20-40 minút
Energia: vysoká
Dĺžka života:10-12 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:zvýšené
Sklony k hrabaniu:mierne
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: pracovný pes, saňový pes
Dĺžka srsti: hustá, rovná
Typ srsti: dvojvrstvová
Farba srsti:biela, krémová
Potrebná starostlivosť srsť: vysoká

Kde kúpiť samojeda?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre samojeda dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka samojedov na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku 

Chovateľské stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.5/5 - (19 votes)

Vložiť komentár